Stringmeteo.Com Forum Index Stringmeteo.Com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА...

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

СНАБДЯВАНЕ С ДЪЖДОМЕРИ (проблеми)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 24, 25, 26  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> Stringmeteo.Com Forum Index -> Метео-прибори, методики (проблеми)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Blood

PostPosted: Fri Nov 25, 2011 3:59 pm    Post subject:    Reply with quote

И аз реших да се сдобия с един такъв дъждомер, саморъчна изработка. Взех си и фуния с диаметър 12.1см (радиус 6.05см) и по сметките ми, коефициентът, по който трябва да умножавам събраното количество в шишето, е равен на 87.008726. Ще може ли някой да ми провери сметките... Hmm
Vanio Yanev
Guest

PostPosted: Fri Nov 25, 2011 5:30 pm    Post subject:    Reply with quote

Толкова е !
Back to top
Blood

PostPosted: Fri Nov 25, 2011 9:04 pm    Post subject:    Reply with quote

Аха, значи правилно съм изчислил. Почти бях сигурен, но реших все пак да проверя... е, сега чакаме валежите! Flourish
Blood

PostPosted: Fri Dec 16, 2011 6:36 pm    Post subject:    Reply with quote

Бял облак wrote:
Блуд, напиши в съответната тема как и с какво измерваш. Възможно е да има някаква грешка в изчисленията ти. Exclamation
Досега все мериш с около 2л над мен.

Меря със 6-литрово шише, и фуния с диаметър 12.6см.
Отначало коефициента го изкарах 87, но после, като прочетох, че трябвало да се измери до средата на ръбовете на фунията, го сметнах 81.52. Събраното количество сипвам в мензурка с точност до 10мл.
Според мен най-вероятно е да се е получила грешка при самото измерване на диаметъра. Dont know
Radoslav Petkov

PostPosted: Fri Dec 16, 2011 6:38 pm    Post subject:    Reply with quote

А дъждомера как и къде си го разположил? (прощавай ако си казвал, но не помня)

Природата е уникална
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Blood

PostPosted: Fri Dec 16, 2011 6:40 pm    Post subject:    Reply with quote

Radoslav Petkov wrote:
А дъждомера как и къде си го разположил? (прощавай ако си казвал, но не помня)

На носач, около 1,5м извън парапета.
Vanio Yanev
Guest

PostPosted: Wed Apr 04, 2012 11:23 pm    Post subject:    Reply with quote

Я да ви питам ,е аз тук се оплех в числата си по домашното по математика и това да изчислявам коефициента на новия ми дъждомер.
Диаметърът на фунията е 17см. ,съответно радиусът й е 8.5см.

Някои би ли могъл да ми изчисли коефициента..?

На мен ми излезе ,че е 43.5!
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Thu Apr 05, 2012 12:59 am    Post subject:    Reply with quote

44

Природата е уникална
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Thu Apr 05, 2012 1:10 am    Post subject:    Reply with quote

Vanio Yanev wrote:
Я да ви питам ,е аз тук се оплех в числата си по домашното по математика и това да изчислявам коефициента на новия ми дъждомер.
Диаметърът на фунията е 17см. ,съответно радиусът й е 8.5см.

Фунията с добре очертан горен ръб ли е?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Vanio Yanev
Guest

PostPosted: Thu Apr 05, 2012 2:38 pm    Post subject:    Reply with quote

Да ,аз го изтържах ,за да може да не седят капки по ръба й...!
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Thu Apr 05, 2012 2:44 pm    Post subject:    Reply with quote

Това дали ще "седят" капките Grin smile или не не е определящият проблем, по-важното е дали може да се прецени къде точно минава "капкоразделът", т.е. линията, която би разделяла падащите капки на "влизащи" и "невлизащи" вътре и която всъщност трябва да се използва за мерене на реалния "диаметър", "отвор" на фунията, който диаметър пък е много важен за изчислявеане на коефициента на фунията, както добре знаеш Wink ...
Back to top
Vanio Yanev
Guest

PostPosted: Thu Apr 05, 2012 2:47 pm    Post subject:    Reply with quote

Мда ,добре съм го ''наострил капкоразделителът''.

Помня ,защото миналата година angilari сложи такова шише в Нови Искър и знам ,че ръба му го беше наострил ,та и аз направих същото.. Very Happy
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed May 16, 2012 12:12 pm    Post subject:    Reply with quote

angilari wrote:
Една круша май ми засенчва леко дъждомера и май ще го местя. Confused 33.8 и това е минимум, по светлия отвор на фунията смятано Exclamation

Не знам какво точно се разбира под това, но на първо четене не е правилно! Меренето, по-точно изчисляването след това, с подобни любителски фунии е много тънка технология, неслучайно често отделям време да вкарвам вметки. Не знам какво е "светъл отвор", за пореден път ще се опитам да уточня, че лицето на "отвора" на приемната фуния се мери по разделителната линия Exclamation , за която (по някакви съображения или още по-добре - благодарение на специално взети за целта мерки Exclamation ) се допуска, че ще разделя падащите дъждовни капки на "влизащи във фунията" (количеството от които ще се събира и мери след това) и "невлизащи във фунията". Всичко друго е стъкмистика и залагане на систематична грешка (5-10% са съвсем лесно Exclamation достижими стойности за големината на тази грешка), включително и ако ръбът на фунията е с такава форма, че много трудно може да се налучка правилно положението на "разделителната линия" (примерно, ако ръбът е много широк, т.е. има вид на цяла периферия, ще има голямо разпръскване в произволни посоки на падащите върху него капки)...
Back to top
alexander

PostPosted: Wed May 16, 2012 12:23 pm    Post subject:    Reply with quote

Във връзка с горното и за да се сведе до минимум влиянието на разделителната линия /по-точно дебелината и/, необходимо е да се ползват фунии с голям диаметър. Преди години беше изключителна рядкост да попаднеш на пластмасова фуния с диаметър над 20см., а сега, дори в момента, в повечето магазини Mr. Bricolage има бол размери от 20 до 40см с тънък страничен ръб и 3-5см. отвесни стени! При това фуниите са подходящи за директно /или с малко двойно лепеща лента/ поставяне в отвора на стандартна туба за мин. вода. С такъв змей, суми от 0,1-0,2мм не са проблем, съответно степента на точност е завидна. Остава само да се преглътне цената , май беше 10-15лв при големите, и да се минимизира изпарението. Wink
Поръчайте на: 0888 649 436; 0897 234 642; 0879 585 175
Back to top
Vanio Yanev
Guest

PostPosted: Wed May 16, 2012 12:36 pm    Post subject:    Reply with quote

Мда ,ръба е много важен.Аз моят го изострих с нож по ръба ,за да може да се получи много тънка разделителна линия.

За изпарението си реших проблема.При дъждомера на застава Папреница: http://www.stringmeteo.com/contribute/images_st/67-3.jpg
http://www.stringmeteo.com/contribute/images_st/67-1.jpg
,който го сложих преди месец и няколко дена проблема с изпарението го реших по друг начин.
На горното гърло на фунията сложих капачка с 3 отвора ,широки около 0.5см. и с височината на капачката от безалкохолна напитка.
Тоест през тези 3 отвора мюлесно си прониква водата и почти без никакви изпарения.По-доброто в случая на застава Папреница е ,че дъждомера е мушнат в тръба:
http://www.stringmeteo.com/contribute/images_st/67-4.jpg
и шишето не се огрява за да има големи изпарения.
Разположението на капачката във фунията:
http://media.snimka.bg/s1/0314/026872202.jpg?r=0
Третия отвор не се вижда ,защото попада от другата страна на капачката!
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> Stringmeteo.Com Forum Index -> Метео-прибори, методики (проблеми) All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 24, 25, 26  Next
Page 21 of 26

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе