StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

Текущи данни за темп. на морската вода (+ реките и др. в. басейни)
Goto page 1, 2, 3 ... 52, 53, 54  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Фактически данни за времето
View previous topic :: View next topic  
Author Message
нашия

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 6:59 pm    Post subject: Текущи данни за темп. на морската вода (+ реките и др. в. басейни)    Reply with quote

Сега виждам за Варна в един сайт дават 13С температура на водата, ама доколко е вярно !? Мисля, че е по-студена, като гледам тези 12С максимална на въздуха за Варна днес.
За Дунав намерих един интересен сайт с много точна информация за температурата на река Дунав http://www.appd-bg.org/site/wrap.php?3. Ще ви е интересен, ако не го знаете. Край Русе днес я дават 11,9С. Доколко температурата на Дунава оказва някакво влияние на температурата на сушата?
Има ли някъде база данни за температурата на морската вода по Черноморието или по Дунава със средни, абсолютни максимални, минимални температури по месеци? Иска ми се да си направя някакво сравнение със същите температури на въздуха да видя каква е амплитудата спрямо тях.
Много интересно беше, когато температурата на морската вода отбеляза едно повишение в началото на Февруари 2009 от 2-3С набързо. Беше достигнала от 4-5 до 7-8С, което е над нормата за началото на Февруари, когато обикновенно е 3-4С до брега / по мои наблюдения/. Спомням си години когато при топъл Декември сме имали 9-10С в началото на Януари. сега също беше доста топла водата в началото на Януари, което доведе и до топлия Януари тази година. За Черноморието висока температура на водата към края на Декември е предпоставка за топла зима, както беше и тази година.
Стринг - можеш ли да направиш една графа с температура на водата за Черноморските и Дунавските станци, там където са фактичесите данни за времето? А, евентуално със средни стойности за деня, както е в месечните данни по градове за въздуха?
SKYLINE

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 7:50 pm    Post subject:    Reply with quote

База с данни , незнам къде има... но примерно мен ми е кеф да видя някоя карта с Т , за да видя по-добре разпределението Razz http://www.wunderground.com/MAR/eum.html е примерно тази , гледам и още няколко , на BBC и.т.н , едва ли имат кой знае какво отклонение , впредвид това , че Т на водата се мени сравнително бавно...
Също ще е интересно да намерим нещо за теченията в Черно море , който влиаят на Т , а тя от своя страна на времето , поне при нас... Ако си спомняш миналото лято , мисля че юли месец Т на водата падна с 6-7C за 1-2 дена , заради студено течение.. разбира се има значение до каква дълбочина и.т.н , но който разбира повече да казва... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
нашия

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 7:54 pm    Post subject:    Reply with quote

http://www.weatheronline.co.uk/cgi-app/watertemperature?LANG=en&CONT=euro&GEBIET=0007
Тук пък дават 10С за Варна, но тези данни не са точни. Иска ми се нещо като сайта за температурата по Дунава. Толкова ли е трудно да слязат метеоролозите до морото и да пъхнат една колба и един термометър във водата, че да има някакви данни. Много е кът тая информация за точната температура на морската вода. Имам чувството,че е секретна информация или тема табу.
Killerbeast

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 8:29 pm    Post subject:    Reply with quote

Нашия, от температурата на морската вода ли се интересуваш? Те дават 10°C, а ти колко очакваш да е?
Back to top
нашия

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 8:36 pm    Post subject:    Reply with quote

Killerbeast wrote:
Нашия, от температурата на морската вода ли се интересуваш? Те дават 10°C, а ти колко очакваш да е?

Искам точни данни както за въздуха 10,2 или 10,8 или 12,5С. Такива описания на око 11-13С ми се струват малко несериозни. толкова ли е трудно да се измери температурата на водата? За Дунав как може да има точна информация, а за Черноморието да няма?
http://weather.digsys.bg/ch/index.pl%3Fplace=86&action=real&lang=_bul.html
Тук пък дават 13С. А, за архив с данни да не говорим как може да се намери безплатно.
Killerbeast

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 8:39 pm    Post subject:    Reply with quote

Първо виж колко дават, защото не е 10, 11 градуса. Архив за данни има, както и текуща информация за температурата на водата. В момента тя е 11.1 градуса във Варна. http://www.stringmeteo.com/synop/bg_table_ogi.php?year=2009&month=04&day=11&term=12#sel Толкова ли е трудно да си я видиш оттука температурата? После ще пиша за теченията, има обяснение, но в момента уча по немски и няма как Wink
Back to top
нашия

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 8:46 pm    Post subject:    Reply with quote

Благодаря за информацията. Видях точните данни. Не съм обърнал внимание , ако ги има отдавна тези данни. Интересно. А, архива за водата къде е ? По температура на морската вода обаче едва ли ще има много дни когато Варна да бие Бургас. парадокса е,че при по-ниска температура на морската вода ще имаме дни с по-висока температура на въздуха за Варна спрямо Бургас. Горе-долу е еднаква и температурата по Дунав и по Черноморието, въпреки високите максимални температури край Дунава.
ehh

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 10:32 pm    Post subject: Re: Текущи данни за температурата на морската вода + река Ду    Reply with quote

нашия wrote:
...Доколко температурата на Дунава оказва някакво влияние на температурата на сушата? ...

Според мен, ако влияе, влияе само на крайбрежната ивица. Поне тук при нас е така.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
нашия

PostPosted: Sun Apr 12, 2009 4:52 pm    Post subject:    Reply with quote

Какво разстояьние имаш предвид под крайбрежна ивица? И Черноморското влияние обхваща крайбрежната ивица, но прониква до 50км при Провадия.
За днес дават температура на морската вода за варна срещу 12,3 срещу 12С за Бургас! Меренето на този показател ми се струва малко съмнително. Да дръпнеме с 1,2С за един ден при студа от вчера, странна работа. Някой наясно ли е на колко часа се мери този показател, на какво разстояние от брега, на каква дълбочина?
Варна днес отбелязва покачване, а Бургас понижение. пак ми се струва странно. Относно морската вода очаквам Бургас да води на Варна убедително. Сега започвам да следя този показател и още нямам наблюдения, но началото ме изненадва. Дали от теченията или от посоката на вятъра, но днес Варна има по-топла морска вода от Бургас. Забележително! Русе също отбелязва покачване от 11,9 до 12,1С днес.
ehh

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 12:54 pm    Post subject:    Reply with quote

Около 200 метра.
Back to top
bismarck

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 1:02 pm    Post subject:    Reply with quote

Във видинската Градска Градина(тамошния централен градски парк), явно се усеща разлика от 2-4 градуса на 10-120 метра от реката. Тия градуси и метри стават доста повече при източен вятър, при летни АЦ жеги в някои части на деня, знаете в каква посока е брегът там.
Колкото до село, на което Дунавът се пада 2-3 км северно и 7-9 източно, и особено хълмовете с лозята, с още 50-60 м. денивелация, влиянието не се усеща или казано по-точно, ефектът е косвен, но не са ми ясни самите механизми на подобно въздействие.
Back to top
нашия

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 8:35 pm    Post subject:    Reply with quote

Малко ми е странно с каква лекота температурата на морската вода днес падна с 1С и сега е около 11С, а на река Дунав/12С/ не ще да пада. Явно източният вятър си казва думата. При толкова продължителен силен източен вятър през Юли-Август щяхме да имаме явлението ъпуелинг и спад в температурата на морската вода от едни 12С. А, има ли вятър при които температурата на водата в Дунав спада рязко?
Killerbeast

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 8:43 pm    Post subject:    Reply with quote

За Бургас ъпуелинг се проявява при вятър от югозапад, когато температурата на морската вода пада чувствително... За Варна не съм съгласен за източния вятър, той носи мътна и топла вода, пълна с водорасли. Wink
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 8:47 pm    Post subject:    Reply with quote

нашия wrote:
А, има ли вятър при които температурата на водата в Дунав спада рязко?

Еми много ясно, че има. Като духне оня леденяк от Шварцвалд и целия Дунав помръзва... Laughing Laughing Laughing
...
Нашия , майтапче. Надявам се не си се обидил... Rolling Eyes

Last edited by Radoslav Petkov on Mon Apr 13, 2009 9:05 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
нашия

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 8:52 pm    Post subject:    Reply with quote

Killerbeast wrote:
За Бургас ъпуелинг се проявява при вятър от югозапад, когато температурата на морската вода пада чувствително... За Варна не съм съгласен за източния вятър, той носи мътна и топла вода, пълна с водорасли. Wink

Прав си. Обърках посоките. Имах предвид западен вятър. И за Варна е западен вятър за ъпуелеинг. При силен СИ температурата също се понижава, разбира се много по-бавно. Това е най-характерно за есента.
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Фактически данни за времето All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 52, 53, 54  Next
Page 1 of 54

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе