ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО С VREMETO.BG

Накратко: отворен съм за всякакви критики (включително за бъгове), забележки и препоръки за това, какво може да се реорганизира (промени, добави, махне и т.н.) в сайта (естествено, кой би се отказал от подобни безплатни идеи?!). А ако някои от идеите ми харесат и мога да ги осъществя... ;)
Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » пон юни 14, 2010 6:44 pm

Ами какво, да плащаме на ветерцентрале и метеогруп за онлайн картите ли :lol: Щом има безплатни карти, защо да не ги ползваме? Иначе за професионалните прогнози се използват платени модели, разбира се, примерно НИМХ гледат страшно много карти, за които повечето не са и чували, заради което и прогнозите им са малко по добри от нашите. Но прогнозите които се правят тук са плод изцяло на желанието и ентусиазма на участниците, никой от нас не иска пари за прогнозите си, както и никой не претендира че прави наука. Това е просто хоби, но аз не бих отказал повече хора да четат прогнозите ни, най малкото защото сред прогнозистите в НФМ има и такива за които прогнозирането е нещо повече от хоби.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » пон юни 14, 2010 6:49 pm

Да кажа и аз едно голямо НЕ НЕ НЕ! Причинет са мнго, Краси е казал, други също, а аз имам и лична причина да не искав сътрудничество и се касае най-вече с кражба и нелоялно присъствие, за което има голяма вина и НИМХ и ТВМЕТ, за това че се допуска непрофесионалисти да си продават прогнозата. Да, правилно разбрахте. Дарик продават крадени прогнози. Спирам защото ще избия клавиатурата от яд.

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пон юни 14, 2010 6:51 pm

krasi83 написа:Аз също съм категорично против, още от самото начало на НФМ и правенето на прогнозите тук. Все пак си има закони и трябва да се спазват. Неможе всеки да си прави прогнози и да ги публикува в медиите. 99,9% съм сигурен че ще се нивлечете големи неприятности, а от там и неприятности за сайта. Неискам да ме разбирате погрешно, но това вече е сериозна работа.
В кой закон пише, че не може всеки да прави прогнози и да ги публикува в интернет?!!

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон юни 14, 2010 6:58 pm

Бял облак написа:
krasi83 написа:Аз също съм категорично против, още от самото начало на НФМ и правенето на прогнозите тук. Все пак си има закони и трябва да се спазват. Неможе всеки да си прави прогнози и да ги публикува в медиите. 99,9% съм сигурен че ще се нивлечете големи неприятности, а от там и неприятности за сайта. Неискам да ме разбирате погрешно, но това вече е сериозна работа.
В кой закон пише, че не може всеки да прави прогнози и да ги публикува в интернет?!!
В много страни има такива закони :wink:

Потребителски аватар
Killerbeast
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Killerbeast » пон юни 14, 2010 7:01 pm

Така ще дам един и прост пример - ESTOFEX са ентисиасти, които публикуват прогнози за екстремно време през цялата година. Това не е правителствен департамент, така че да спрем дотука. Много хора правят прогнози, не всеки разбира обаче. Професионалист ми е казвал, че с желание съм способен да изготвя много по-добра прогноза от него. Така че, не се изяждайте, никой няма да ви открадне парите. :) Тука всичко се прави с желание, като искате тръгнете и вие да работите без пари и с други задължения. Много надълбоко като че ли засягам нечие самочувствия, но мисля, че няма никаква заплаха за имиджа на професионалистите.
Мастъре, нямам какво да добавя повече, всичко друго е отново в стил заядлив стил. ТОЧКА

Още нещо - радвайте се, че има все още хора, които имат интерес към времето, това ще го оцените след време. :)

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » пон юни 14, 2010 7:04 pm

Аз мисля че разбирам гледната точка на професионалните синоптици. Всеки може да си поства прогнозата в интернет, но когато медиите започнат да ползват нашите прогнози, ние се превръщаме в конкуренция на НИМХ и ТВМЕТ, при това нелоялна, тъй като предоставяме услугите си безплатно за разлика от гореизброените институции. Дори само заради това НИМХ могат да съдят Стринг, да не говорим че повечето ни "специалисти" нямат дори средно образование, тоест са неквалифицирани. Това че някои от нас (визирам Килъра и Стринг) имат доста обширни познания в науката метеорология, няма никакво значение. Като се замисля наистина това е незаконно, но ако наистина времето.бг е собственост на Дарик Нюз, Стринг може да подпише договор, в който изрично да се подчертае че прогнозите няма да бъдат представяни в официалните сайтове на Дарик, както и по радиото им, а ще си останат само на сайта времето.бг. Така мисля че би било най справедливо за всички, но тъй като не съм юридически грамотен и мразя науката право в червата си, не знам дали е възможно да бъдат удовлетворени всички страни в случая.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юни 14, 2010 7:07 pm

simovremeto написа:Да кажа и аз едно голямо НЕ НЕ НЕ! Причинет са мнго, Краси е казал, други също, а аз имам и лична причина да не искав сътрудничество и се касае най-вече с кражба и нелоялно присъствие, за което има голяма вина и НИМХ и ТВМЕТ, за това че се допуска непрофесионалисти да си продават прогнозата. Да, правилно разбрахте. Дарик продават крадени прогнози. Спирам защото ще избия клавиатурата от яд.
Ами аз от доста време чакам НИМХ (или ТВМЕТ) да осъди някого заради това, че му краде и продава прогнозите (а защо не и за нелоялна конкуренция), та да има прецедент и аз с малко по-чиста съвест да мога да напиша, че всякакво копиране на прогнози и други оригинални разработки (колкото и скромни да са) на сайта с комерсиална цел е противозаконно и да внимавам малко повече в тази посока, ама не... Или има такъв прецедент и не съм разбрал? :roll:
Последна промяна от Stringmeteo на пон юни 14, 2010 7:20 pm, променено общо 1 път.

Станимир
Регистриран: чет яну 21, 2010 4:18 pm

Мнение от Станимир » пон юни 14, 2010 7:09 pm

Да, разбрах за какво е цялата тази рябота-НИМХ ще се почувстват застрашени, че някакви необразовани хорица ще им излапат паричките и рейтинга, защото на някои от тях прогнозите им са по-успешни от тези на самите НИМХ.
и аз не съм запознат с правото, но не знам дали могат да съдят Стринг :-? Причина-засенчва ми имиджа :lol: Но всъщност като не разбирам от право по-добре да не се обаждам :lol:

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » пон юни 14, 2010 7:14 pm

ncuxap написа:Аз мисля че разбирам гледната точка на професионалните синоптици. Всеки може да си поства прогнозата в интернет, но когато медиите започнат да ползват нашите прогнози, ние се превръщаме в конкуренция на НИМХ и ТВМЕТ, при това нелоялна, тъй като предоставяме услугите си безплатно
Това пък е голяма глупост - когато някой прави нещо безплатно , като хоби , пък дори и да го предлага на "пазара" , нелоялен ли го прави хаха , пък дори и да го прави "нелоялен" абсолютно никога не означава "незаконен" това каква е квалификацията също няма абсолютно нищо общо и си от значение (и отговорност?) за този който му представя прогнозите в случея не е ли така? Единственото нещо което реално е от значение е както каза Мастъра какво пише в правилата на сайтовете които ползвате Ветерцентрале и.т.н за ползването на картите им. Това е , всичко е друго е въпрос на личен избор.

Не мисля , че на който и да е професионалист в тази насока , ако наистина има какво да предложи на аудиторията , би бил уронен престиж и.т.н
Последна промяна от SKYLINE на пон юни 14, 2010 7:20 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » пон юни 14, 2010 7:15 pm

Абе, за какви съдилища става дума? :) НИМХ могат да осъдят форума ни, когато някой успее да обръсне портрета на Христо Ботев. Който е ходил в казарма, знае за какво говоря.
Всички модели щом са в нета са за свободно ползване. Те се ползват предимно от любители като нас, които сме се събрали във форум и се опитваме да си развиваме хобито все повече и повече. Нито някой от нас се е натискал да се рекламира по агенциите, нито нищо. Навсякъде по света има такива форуми като нашите, които са развити, които и не крият, кои модели ползват. В Европа и света са се направили и цели сдружения от любители към метеорологията. Сдружения, които се развиват чисто и просто само от любовта към това хоби и които в по-голямата си част са неблагодарни откъм възвръщаемост на усилията, които си хвърлил. Такива организации са ЕСТОФЕКС и ESSL.
Какво да ви кажа... смешно и жалко е, че хора, зад които стои сакралното НИМХ се обаждат в тази тема по начин, по който не им отива. Все едно някой ще им изяде хляба :)
Затова аз си оставам на мнение, при условие, че стринг е потърсен от този сайт, да не му мисли въобще. Това можем спокойно да го приемем за известна награда за услията, които хвърляме всички в този форум. По един или друг начин.
Мисля, че популяризирането на нашия форум ще помогне и на други, които се интересуват какво става над главите им, да си развиват хобито.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон юни 14, 2010 7:22 pm

ehh написа:Абе, за какви съдилища става дума? :) НИМХ могат да осъдят форума ни, когато някой успее да обръсне портрета на Христо Ботев. Който е ходил в казарма, знае за какво говоря.
Всички модели щом са в нета са за свободно ползване. Те се ползват предимно от любители като нас, които сме се събрали във форум и се опитваме да си развиваме хобито все повече и повече. Нито някой от нас се е натискал да се рекламира по агенциите, нито нищо. Навсякъде по света има такива форуми като нашите, които са развити, които и не крият, кои модели ползват. В Европа и света са се направили и цели сдружения от любители към метеорологията. Сдружения, които се развиват чисто и просто само от любовта към това хоби и които в по-голямата си част са неблагодарни откъм възвръщаемост на усилията, които си хвърлил. Такива организации са ЕСТОФЕКС и ESSL.
Какво да ви кажа... смешно и жалко е, че хора, зад които стои сакралното НИМХ се обаждат в тази тема по начин, по който не им отива. Все едно някой ще им изяде хляба :)
Затова аз си оставам на мнение, при условие, че стринг е потърсен от този сайт, да не му мисли въобще. Това можем спокойно да го приемем за известна награда за услията, които хвърляме всички в този форум. По един или друг начин.
Мисля, че популяризирането на нашия форум ще помогне и на други, които се интересуват какво става над главите им, да си развиват хобито.
+1
Стринг си решава. Аз на негово място бих се навил, а отдолу да пише десет пъти, че това са любителски прогнози и несбъдването им не ангажира никого.
Лично аз не гледам никакви "вторични" прогнози на такива машинни сайтове - гледам общодостъпните модели и си правя изводи и прогнози за себе си.
АКо някой иска като малко пингвинче смляна кашица в устата си, да ползва какъвто иска източник: има си официални медии, наистина някой се вкарва в ебаси филмите:)
Днес на село, без да преувеличавам, между 10 и 15 човека ме попитаха кога дали, как и колко ще вали. Честно казано, се замислих дали да не им дам няколко идиотски и обратни прогнози, та да ме оставят на мира.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон юни 14, 2010 7:23 pm

ehh написа:Абе, за какви съдилища става дума? :) НИМХ могат да осъдят форума ни, когато някой успее да обръсне портрета на Христо Ботев. Който е ходил в казарма, знае за какво говоря.
Ако бях администратор отдавна щеше да изхвърчиш от форума! :)
Всички модели щом са в нета са за свободно ползване.
За свободно ЛИЧНО ползване!
НИМХ е с държавна субсидия, така че никой няма да изяде хляба на НИМХ! :wink:

Потребителски аватар
Killerbeast
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Killerbeast » пон юни 14, 2010 7:25 pm

Аз пък съм на мнение, че, ако говорим за някакъв вид конкуренция, то тука трябва да има и известна доза стимулация. Все пак всеки се стреми по един или друг начин към перфекционизъм. Естествено е, че това, което е в интернет простраството, е свободно за ползване. Както казах, всички синоптици по света ползват едни или други данни от модели. Отидете на сайта, който ви посочих по-горе, и ще разберете за какво говоря. Дават реални ситуации и обстановки, с които синоптиците трябва да се справят. Всички ползват належащите им данни, това не е нищо ново. Това, че на някои хора им обягва, си е техен проблем. В кабинета на синоптиците на летище София си има радари, модели, сателитни снимки, метари, спесита и т.н. Общият поглед върху нещата е важен, всичко опира до опита на даден човек. Неслучайно песниорилата се шефка на РВД София ми беше казала миналата година: "Представяй си атмосферата като постоянно движещ се флуид в триизмерно пространство". Никога няма да го забравя това, наистина е много ценен този съвет. Подкрепям мнението на ehh, те са ни повикали, ние с нищо се нарушаваме законите. ESTOFEX и аз го дадох като пример - хората всеки ден ограждат потенциално опастните зони от гледна точка на конвективните явления, пишат обстановките и всичко това се събира в архив - те са хора като нас, които се интересуват живо от времето. Всяка година си организират срещи и разискват различни фундаментални въпроси. Като се достигне нивото на англичаните ( http://www.youtube.com/watch?v=6rtjuxcD ... re=related ), тогава мисля, че хората ще са истински доволни. :wink:

Станимир
Регистриран: чет яну 21, 2010 4:18 pm

Мнение от Станимир » пон юни 14, 2010 7:32 pm

Абе хора, щом тези модели са в интернет и са на свободен достъп пред целия свят, значи могат да се ползват във всякакъв вид. Какво, аз мога да публикувам прогноза в някакъв форум или сайт и ще може ли да ме съди някой? И кой по-точно? Държавните институции, че им преча на имиджа, или ветерцентрале, че им ползвам моделите, общодостъпни за целия свят???

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » пон юни 14, 2010 8:20 pm

weather_master написа:
Всички модели щом са в нета са за свободно ползване.
За свободно ЛИЧНО ползване!
Ами ние ги ползваме свободно и лично, бе Умник :) Форумът ни обобщава... събира. Никой от нас не е тръгнал да тръби из сайтове и агенции, колко познаваме и да си предлагаме прогнозите за пари. Пак го повтарям. Всичко друго съм го написал по-горе.

ПП. Бре, кога порасна, кога спря да цапаш гащите...

Отговори

Върни се в “Подобрения в сайта. Мнения и предложения”