ВЪНШЕН ВИД НА САЙТА

Накратко: отворен съм за всякакви критики (включително за бъгове), забележки и препоръки за това, какво може да се реорганизира (промени, добави, махне и т.н.) в сайта (естествено, кой би се отказал от подобни безплатни идеи?!). А ако някои от идеите ми харесат и мога да ги осъществя... ;)
Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

ВЪНШЕН ВИД НА САЙТА

Мнение от Stringmeteo » пон мар 19, 2007 11:37 am

Както не веднъж съм намеквал, "вътрешната украса" не е точно моята сила :lol: . Все пак искам да направя една вметка, във връзка с използеането на браузър Netscape 4 от отделни потребители. Сайтът СЪВСЕМ не е оптимизиран за този тип браузър (особено частта отделно от форума), така че съжалявам за (видимо) доста лошото му оформление в този случай...

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пон юли 05, 2010 10:35 am

Това, на което искам да обърна внимание, ми се струва, че има връзка с външния вид на сайта, така че...
Отдавна се каня да го напиша, но все забравям. :)
Става въпрос за изписването/съкращаването на надморската височина в страницата с автоматичните станции. Съкращението н.м.в. не е правилно. Понеже надморска е една дума се съкращава само на н., т.е. правилното съкращение е например 100м н.в.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юли 05, 2010 10:47 am

Това е по-скоро към "правописни" :) , но няма значение. Според мен не винаги критерият, който споменаваш като довод, е решаващ, когато става дума за съкращения. Контрапример от мен: "тоест" е една дума, но се съкращава "т.е." :wink: . Случаят с "надморска" е малко по-различен - за него не може да се привлече пълноправно примерно аргумент, че думата е по-особена (сложна?) и евентуално би могла да се съкращава по-особено (с по една буква за всяка от простите съставки в сложната дума, примерно), но пък от друга страна, май тя наистина си е сложна (прилагателно от "над" + "море") :wink: ? Искам да прочета и други мнения... преди да се разтърся и лично да проверя какво пише по въпроса на съответни места :lol: ...

Бял облак

Мнение от Бял облак » пон юли 05, 2010 11:08 am

Думата тоест е изключение.
А надморска височина освен н.в. може да се съкращава и надм. вис. За тези два начина на съкращение мога да приведа и примери. Ето два цитата от книгата "Хижите в България", където особено много се използва съкращението н.в.:

Алпийски заслон Опасният зъб
Разположен е на хубава тераса под вр. Петрахиля на стръмните скали на река Бели Вит над гр. Тетевен на 750 м н. в.

Хижа Момина поляна
Намира се в местността Момина поляна под вр. Картала (2033 м) на 1810 м н. в.

А сега ето и пример за съкращаване на надм. вис.:
http://media.snimka.bg/6622/019499392-big.jpg

:)

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юли 05, 2010 11:17 am

Табелката не я приемам за доказателство :wink: . Факт е, че по-често се изполва н.в. (спрямо н.м.в.), проверих, но... Трябват да намеря още данни и доводи, за да съм съвсем убеден...

Бял облак

Мнение от Бял облак » пон юли 05, 2010 11:53 am

Основното правило в българския език е думите да се съкращават (където е възможно, разбира се) пред гласни като се поставя точка след съгласната. Е, има и изключение, където се изпускат букви и се заместват с дефис като господин съкратено - г-н. А гласните са точно 6 - а, е, и, о, у, ъ.
Следователно думата надморска може да се съкрати на н. или надм. Няма такова нещо като н.м. - не е правилно. Думата тоест, която приведе като контрапример е може би единствено изключение (поне в момента не се сещам за друго такова). Думата височина е ясна и няма да я коментираме.
Ами това е. Сега ако не си убеден... не знам с какво друго бих могъл да те убедя. :dontknow: :)

Отговори

Върни се в “Подобрения в сайта. Мнения и предложения”