Грьонинген - Холандия

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Грьонинген - Холандия

Мнение от wilkosz » ср сеп 16, 2009 7:59 pm

Албум със снимки от Грьонинген, който имах щастието да посетя вчера и днес :wink: http://yogimax.snimka.bg/europe/gr-onin ... 422468.all
Мога много да разказвам, но снимките показват най-добре другата планета, на която живеят те...
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср сеп 16, 2009 8:44 pm

Невероятно! А много от нещата не опират толкова до парите, колкото до манталитета и чувството за лична отговорност към заобикалящия свят и респективно между нас самите.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср сеп 16, 2009 8:52 pm

Какво толкова се прехласвате :-? , обикновен, доста мрачен (заради времето :lol: ) западноевропейски град. Всички подобни си приличат като две капки вода, като гледам тези снимки, например, намирам супер-големи прилики с Копенхаген, Брюксел, Карлсруе... че даже и с Виена, но там случаят е малко по-различен, основно заради времето :lol: ...
Последна промяна от Stringmeteo на ср сеп 16, 2009 9:15 pm, променено общо 1 път.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » ср сеп 16, 2009 8:52 pm

За Гръонинген съм чувал само от футболния отбор, но явно наистина е хубаво там. :) Има една улица, която прилича на нашат Александровска.

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср сеп 16, 2009 9:42 pm

Много даже приятен град си е. Времето вчера наистина беше неприветливо, ветровито със СИ вятър и със слоести облаци, и хладно-типично време при наличието на северен антициклон и южна депресия. Същото време се наблюдава в България когато сме на границата между южен циклон и северен АЦ, когато не са максимално изразени и минава само с облачно, вятър и хладно, без валежи. Но днес от сутринта само да видите какво ярко слънце блесна и чисто синьо небе. Кой каза, че там нямало слънце??!! Днес беше чудесно, но снимките правих само вчера. Особена разлика между Германия и Холандия няма, освен че тревата в Холандия става по-зелена и мека :) Хората в Холандия сякаш бяха по-открити, по-весели, по-шумни, докато в Германия всичко е като дестилирано подредено и тихо като в музей. В Грьонинген видях и тук там боклуци по улиците, хартии, търкаляха се кутийки от кока кола и тем подобни и снощи и днес също. Докато в Германия никакви боклуци не се забелязват никъде. Не че не видях и почистващи машини по същите тези улици ама... И дори две улични котки видях в Грьонинген. И бурени зад един от малкото високи блокове. Почти всички хора там живеят в спокойни тихи улички, с червененещи се плодове на рябината и калината, които са характерни само в северните страни и не се срещат из градовете на България. Живеят в такива 3 етажни кооперацийки, като на втората снимка в албума, не изглеждат приветливо отвън, като от тухлички направени. но поне не живеят по таваните като много германци... Разпитах, наемът на една стая в една такава кооперацийка струва 350 евро на месец при мизерна баня и малка тоалетна. Цените са доста височки, един хамбургер на улицата струва 3 евро, а в ресторант 7 евро :) Там има основно пъбове, които са стари, мрачни, с дървена облицовка задължително и в тях звучи класическа музика. Веднага разбираш, че си попаднал от чалгарската България в изискана европейска страна! Но има и следи от тъмната страна на "упадъчния" капиталистически западен свят - натъкнах се на секс улица, в която от двете страни през витрините те гледат почти голи жени с примамващ нечист поглед и усмивка...Това беше най-голямото ми разочарование от Грьонинген! А също наред с уютните езотерични магазини с духовна литература и аромат на индийски пръчици, се редуват игрални зали с ротативки и автомати за продажба на презервативи в тоалетните на пъбовете... :shock:
В супермаркетите за хранителни стоки цените не са особено различни от тези в българските магазини. А и си взех прилични дънки за 30 евро от магазин в Грьонинген. Излишно е да казвам че градският транспорт покрива всичко, движи се дори по тесни улички и никой не е забравен (не е като да живееш в Орландовци и да слизаш на глобищата, а от там да вървиш още половин час пеша докато си отидеш до вас и да се води че има градски транспорт...).
Насред града безметежно си пасяха гъски като тези на село :D които обаче мигом се гмурнаха в едно езеро. А разбира се като холандски град нямаше как да се мине и без прословутата мрежа от канали из града. Много красиво и приятно!
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » чет сеп 17, 2009 12:47 am

Макс, заради такива улички с голите каки по витрините, Недерланд е предпочитана за секс-туризъм :) Няма, какво да се учудваш.
Иначе мен много ми допадат такъв тип градове. Подредено и спретнато, като от конструктор Лего.

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » чет сеп 17, 2009 7:25 am

На мен пък ми харесва, че всички са с колела и навсякъде има начин да си с него, шофьорите не те гледат накриво и не е нужно да се пазиш от тях, а те те пазят и т.н. и така е навсякъде на запад от Балканите..... :? Иначе Макс, понеже спомена Орландовци, и все пака аз живея там, Верно е слизаш на гробището, аз живея в по-отдалечената част и ми е максимум 10 минути пеша, с децата до 15, не повече. И така си ми е добре - малко разходка. Иначе преди 20 години са мислили да удължавата трамвая, но хората са правили подписка против. Така че, явно така име е добре. :wink: Естествено далеч съм от мисълта, за европейски квартал, то си е по-зле от тяхното гето, като инфраструктура ама това е друг е въпрос вече...

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет сеп 17, 2009 9:30 am

На мен естествено въобще не ми харесва. Познайте защо? :lol:
Трябва да кача снимки от южна Турция да видите. Там вече е яко, но малко по на юг ще е още по-добре. За мен идеала си е градче с бели малки къщички с дворчета, широки улици, хубав плаж наблизо, палми навсякъде и най-важното - топлина и слънце през цялата година. :D

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет сеп 17, 2009 10:44 am

simovremeto написа:На мен пък ми харесва, че всички са с колела и навсякъде има начин да си с него, шофьорите не те гледат накриво и не е нужно да се пазиш от тях, а те те пазят и т.н. и така е навсякъде на запад от Балканите..... :?
Само за протокола - по мои лични наблюдения, около и даже над 70-80% от шофьорите в София ме пазят и спират пред пешеходната пътека, даже и когато имат възможност да профучат през нея още преди да съм стигнал до съответното място. Иначе, друг път съм говорил по темата за това, дали "зачитане", изкрънкано със солени глоби (какъвто, всъщност, е случаят на запад), е истинско такова, сега няма да се повтарям... Но мога да добавя нещо... Ами... аз видях Рим (и не умрях, за щастие :lol: ), той май се водеше на запад от нас? :roll: Та... там постоянно по улиците хвърчат едни доста наежени мотористи, включително около пешеходните пътеки, и ако не си отваряш очите на 4, рискуваш да... се преселиш (за временно или постоянно :lol: ) в небитието... А, само за протокола, там също така не забелязах да е по-чисто, отколкото в София, но да кажем, че Италия си има оправдание, че не е чак "бяла" западна държава, там също се усеща влиянието на южния (полу)"ориенталски" манталитет.

Не знам, аз съм се заслушвал в разни статистики, от които, евентуално, може да се разбере колко "зле" сме всъщност в сравнение със западняците. Една такава статистика е примерно за брой на жертвите от катастрофи на глава от населението на година. Сега определено не ми се рови за точните числа, но по бегли спомени разликата между най-"белите" държави и нас беше доста колеблива, но в най-добрите случаи беше около 1/2 в тяхна полза. Хубаво, на мен разлика от до 50% (далеч не винаги с толкова, даже май имаше и "бели" държави напълно съизмерими с нас) не ми звучи като фрапираща, да кажем принципна, качествена такава, но всеки в крайна сметка има право на собствено мнение и собствено самозаблуждение :dontknow: ...

Използвам повода да се изкажа и за някои други големи предимства на "белите" държави, като чистота, уреденост, спокойствие на живота... За чистотата вече споменах нещо, сигурно бих могъл да дам и още примери, които пак ще бъдат в потвърждение на тезата ми за (лека) количественост, а не качественост на разликите. А причините за разликите? Ами най-различни, включително повече налични пари за чистене (по-богати държави, ясно), липса на или нежелание за занимаване с по-смислени каузи ("приоритети", какво да се прави, не сте ли забелязали, че е много сладко да се чисти стаята, когато е желателно да се учи за изпит? :lol: ), мааалко по-малка концентрация на "маргинали" в западните централни части на градовете, спрямо в нашите централни части и... о, да, със сигурност са замесени и неща, много сродни с прословутата българска (явно не само :wink: ) черта преди да се поканят гости едва ли не да се прави основен ремонт на къщата, независимо в какво състояние е тя през цялото друго време... И разни други... Или съвсем кратко и обобщаващо казано, в случай че някои от конкретните ми умотворения ("оправдания") звучат прекалено неприемливо за някого - при нас е по-мръсно (да допуснем, че наистина е така), защото по различни причини за нас не е истински важно (т.е. ние, самите ние, просто не искаме) да е по-чисто...

Относно безпроблемността и подредеността на живота, не знам, аз може да съм голямо изключение, но в моя живот няма никакви проблеми, свързани с държавни чиновници, бюрокрация... падане на тухли върху главата ми :lol: ... предполагам това е заради факта, че живея като отшелник, ммда, със сигурност това е най-логичната причина, нема начин просто. Не казвам, че в живота ми няма проблеми, но аххх, защо ли почти всичките те са от тези видове, дето си ги измисляме сами (имам предвид, че са повече на мисловно ниво, отколкото реални такива)!? Относно великите преимущества на "безпроблемността" на западния живот бих искал само да вметна, че хората там са толкова щастливи от този безметежен, безпроблемен, уреден във всяко отношение живот, че психясват, стават алкохолици, наркомани и/или се самоубиват даже по-често, отколкото при нас. А, и да сте чували някой в България да е влизал в училище и да е започвал "да избива комплекси" :lol: , разбирайте да избива с АК 7,62 мм наред всичко, което се движи наоколо? Мда, добър довод се получи, желаещи да го оспорят :wink: ?...

За да не досаждам прекалено много на аудиторията, само още ще цитирам една любима моя мисъл (която може да се окаже, че съм си измислил почти сам - всякакви прилики с някакъв друг оригинал са случайни и неволни :lol: ) - "Нашите мисли, представи и очаквания формират нашата лична действителност". Според мен, ако животът тук наистина е забележимо по-лош от този на запад, то това е свързано основно (да не кажа САМО) с присъщите ни в по-големи размери (лично) черногледство, (личен) песимизъм, (лична) немарливост, (лична) неспособност да създаваме, ценим и се радваме на даже и малко (като начало) истински хубаво в живота си... А е толкова лесно хубавото да се разраства и дава плодове от самосебеси, това е негова присъща черта - само трябва да му обърнем малко внимание... лично... :roll:
weather_master написа:На мен естествено въобще не ми харесва. Познайте защо? :lol:
Трябва да кача снимки от южна Турция да видите. Там вече е яко, но малко по на юг ще е още по-добре. За мен идеала си е градче с бели малки къщички с дворчета, широки улици, хубав плаж наблизо, палми навсякъде и най-важното - топлина и слънце през цялата година. :D
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :clap:
Последна промяна от Stringmeteo на чет сеп 17, 2009 12:19 pm, променено общо 1 път.

simovremeto

Мнение от simovremeto » чет сеп 17, 2009 11:13 am

Ами ОК, ама като видях колко колелета има навсякъде и съм сигурен, че имат много по-добри условия за тях, а и така съм чувал. Иначе съм далеч от мисълта, че тама е толкова розово, колкото изглежда и ти си принципно прав, но понеже всеки си гледа кошницата ..... излизат различни доводи. А и не бих се залетял да живея там, най-малкото заради мрачното време, но иначе пък си има интересни улици :lol: , кофешопове с още по интересни кексчета и т.н. :wink:

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет сеп 17, 2009 11:48 am

За велосипедисти е идеално! Има си специални алеи които в едни случаи са по тротоарите, а в други на платното, но винаги са обособени с маркировка и всеки знае къде да върви или да шофира за да не пречи на велосипедните алеи. И в Бремен е така. Но Грьонинген като по-малък град е по.удобен за велосипедно придвижване и на червен светофар буквално се струпват 20 велосипедиста накуп. Много е забавно, толкова са много и навсякъде, дори по централните пешеходни улици има по средата алея за тях. България ако имаше техния манталитет щеше да е по.приятна за живеене, не само заради климата. Там по улиците не играят деца, не се чува смях, прекалено е пусто, няма пешеходци. В България е по.жизнерадостно и шумно около блоковете.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет сеп 17, 2009 12:10 pm

yogimax написа:България ако имаше техния манталитет щеше да е по.приятна за живеене, не само заради климата. Там по улиците не играят деца, не се чува смях, прекалено е пусто, няма пешеходци. В България е по.жизнерадостно и шумно около блоковете.
България ако имаше техния манталитет, най-вероятно около блоковете нямаше да е толкова жизнерадостно - обикновено нещата са доста свързани и взаимнообусловени :wink: ...

Като си говорим за страни с положителен социален климат, се сетих да спомена за Белорусия (по-специално Минск). Тази държава даже още се води полусвободна, управлението там май все още е нещо като полудиктатура. Но един мой приятел беше там на специализация 6 месеца през миналата година и беше очарован. Харесали са му подредеността (почти по западен образец), спокойствието на хората, учтивостта на хората (пак по западен образец, дано да не е лицемерна - по западен образец). Но най-много му е харесало това, че хората са доста контактни, примерно, мъж може да се запознане с жена почти навсякъде - примерно, вървиш си по улицата, харесваш си някоя жена и я заговаряш :lol: - това се смятало за нормално. Не знам, моят опит показва, че не винаги едно такова външно наблюдение, било то и за цели 6 месеца, е много обективно, освен това не ми харесва фактът на липсата на истинска свобода там (в което, поне отчасти, може да се коренят причините за споменатите положителни неща), но... да кажем, че Минск е поне потенциален кандидат за наистина приятен град за живеене, в който липсват някои от много досадните (поне за мен) недостатъци на западната "белота"...

А, само за сравнение, на един международен курс имаше човек от Белорусия, който беше доста песимистично настроен и неудовлетворен от условията там. Ясно е, че една лястовичка пролет не прави, но го споменавам само като щрих...
Последна промяна от Stringmeteo на чет сеп 17, 2009 12:28 pm, променено общо 1 път.

simovremeto

Мнение от simovremeto » чет сеп 17, 2009 12:27 pm

А жените харесали ли са му :lol: :lol:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет сеп 17, 2009 12:31 pm

Аууу, направо е потресен от жените там! В положителен смисъл, имам предвид :lol: . Твърди, че 80-90% от всичките били високи, стройни и с прекрасни тела, нямали нищо общо с нашите :lol: :oops: ... Явно е попреувеличил поне малко :lol: , но... това пак е един допълнителен щрих и (евентуално) тема за размисъл...

Аз не съм ходил в Минск, но впечатленията ми от Вилнюс (столицата на Литва - съседна на Белорусия) са поне в някаква степен подобни - процентът далеч не е чак 80-90, но... има видим превес над нашите, макар и тези неща да са доста субективни и до голяма степен въпрос на вкус :roll: ...
Последна промяна от Stringmeteo на чет сеп 17, 2009 12:34 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
ehh
Регистриран: нед окт 21, 2007 2:42 am
Контакти:

Мнение от ehh » чет сеп 17, 2009 12:33 pm

stringmeteo написа:...Но един мой приятел беше там на специализация 6 месеца през миналата година и беше очарован. Харесали са му подредеността (почти по западен образец), спокойствието на хората, учтивостта на хората (пак по западен образец, дано да не е лицемерна - по западен образец)...
Да, и като падне строя там - върви гледай. Дива демокрация в стил началото на 90-те в България.

Отговори

Върни се в “Туризъм, екскурзии, пътувания”