Сбирка на х. "Гургулица" или х. "Паскал"

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

Коя хижа предпочитате за организиране на форумско мероприятие (на 02-03.04.2011)?

х. "Паскал" (Ст. планина)
5
50%
х. "Гургулица" (Рила)
2
20%
Коя да е от двете
3
30%

Общо гласове: 10

Потребителски аватар
dak_evil
Регистриран: ср юни 24, 2009 7:12 pm

Сбирка на х. "Гургулица" или х. "

Мнение от dak_evil » пон фев 21, 2011 10:14 pm

Днес си говорихме с Краси по Скайп, че няма да е лошо да се организира една сбирка през някой уикенд с преспиване на х. Гургулица, която се намира над летовище Костенец. Има асфалтов път, който стига до там.
http://www.bulgarian-mountains.com/bg/H ... /Gurgulica
Краси ще организира спането. Какво ще кажете? Има ли навитаци за една весела среща на форума?

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » пон фев 21, 2011 10:51 pm

:thumbup:
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср фев 23, 2011 11:46 pm

Ами интересно ми звучи тази оферта и може да има доста навити (поне от района западно от линията Стара Загора - Хасково), включително и заради по-лесното стигане до това място :grin1: . Единственият проблем е трудното синхронизиране на удобна дата за повечето потенциални участници, ама то и не е задължително всички те да присъстват, просто е невъзможно. Обаче като гледам, нещо няма голям отзвук за това предложение за двата дни досега :? ...

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » чет фев 24, 2011 7:06 am

Ами давайте дати, пък ще видим. Ходли съм в района няколко пъти и е екстра. Пък за по нетърпеливите, може и един Белмакен да направим. :flourish:

Voivodata

Мнение от Voivodata » чет фев 24, 2011 7:08 am

Гледам все по планините ви влече, така ,че ако искате някой от изтока да се включи изберете някой път по-източна компонента...!Нещо по Източна Стара планина :grin1:

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » чет фев 24, 2011 11:46 am

Не е лошо на тази хижа, но! Там е гористо с ограничена видимост и няма да може да следим атмосферните процеси. Симо предлага нещо за Белмекен, ама върха си е далечко от хижата и ще трябва време за отиване и връщане, т.е. ще се разделя групата.

Според мен е по-добре мястото да бъде открито и що-годе достъпно. В момента се сещам за хижа Паскал, 1350м (над Пирдоп) - има перфектна видимост, стига се лесно, а който иска може да направи и изкачване до билото на Балкана на 2000м - 3ч. отиване и връщане от хижата).

Други подходящи места са вр. Мургаш - трябва обаче да се говори с наблюдателите.

Сещам се още за х. Добрила, з. Орлово гнездо, х. Ехо, х. Козя стена - до тези места се стига в рамките на около 3ч. при по-бавно изкачване, абе не е много повече от Ястребец - Мусала.

Горните предложения ми се струват перфектни, над горския пояс или съвсем близо до него, с видимост във всички посоки, сравнително леснодостъпни. А и е хубаво да сменим малко планината :)

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет фев 24, 2011 12:11 pm

От всичките тези само хижа Паскал ми говори нещо - бил съм там скоро, през лятото на... 1985 г. :grin1: . Имам сравнително добри спомени... долколкото изобщо ги има :grin1: ... Май се опитвахме да изкачваме и връх Паскал, но не си спомням дали стигнахме до него или се върнахме малко по-рано :grin1: ...

Бял облак

Мнение от Бял облак » чет фев 24, 2011 12:37 pm

Х. Паскал я ремонтираха преди няколко години и сега е една от хубавите и уютни хижи. Междувпрочем, всички гореизброени старопланински хижи са уютни. А и друго си е, когато има преход сред природата. Не е като да паркираш с колата директно пред хижата. Още повече, че до гореизброените хижи кола не може да стигне (изключение е може би заслон Орлово гнездо през лятото). Иначе при хубаво време гледките от тези хижи и околностите им са зашеметяващи!

Хайде, има ли желаещи?!:)

Потребителски аватар
dak_evil

Мнение от dak_evil » чет фев 24, 2011 6:59 pm

Пичове където кажете. Само, че нали разбирате, че трябва да се обединим за едно предложение. С Краси просто си говорихме за Гургулица. Какво пречи да се остави колата там и да ходиш като улав цял ден. Облак, атмосферните процеси :wink: Ами не е чак толкова гористо има огромни поляни наречени Миликини поляни. Мърдаш на няколко минути от хижата и небето е пред теб цялото.
Белемкен не звучи зле, има една хижа там Христо Смирненски, до която се стига с кола. Пак оставяме колите и бегом до върха или кой където иска, а и там е открито отвсякъде.
http://www.bulgarian-mountains.com/bg/H ... Smirnenski

Аз за Стара палнина съм навит, но колко хора ще се навием, а и Краси дали ще може? Има много хижи там, но повечето са на билото или близо до него. До Добрила има лифт, вероятно е да ходя там по 3-ти март. Казвайте! И на Паскал съм бил, и на Орлово гнездо, Дерменка е също на хубаво място. Вие мислите за нещо по-високо и да се ходи повече, но колко хора ще дойдат.
Краси, ти на какво мнение си?

Бял облак

Мнение от Бял облак » пет фев 25, 2011 12:11 am

Дак, на х. Гургулица ако ходим няма да има време за Белмекен - далеч е. Хижа Хр. Смирненски също е далеч, за да се ходи на нея и после пак обратно на Гургулица. Т.е. ще седим само на хижата или някъде из гората да пообиколим или до Миликините ниви. Виж, може да се иде само на Смирненски - тогава би била възможна разходка по високото.
Просто такива хижи като Гургулица, до които има шосе служат за запивки, а това си го правим и в града. Иначе атмосферните процеси си ги гледам и от София, но други си е да гледаш от билото на Балкана!

Идеята е да се откъснем малко от еднообразието като побродим из планината - всеки преход си е приключение. Тези хижи, които споменах не са далеч, не много повече от Ястребец - Мусала и всеки, който бе на предишната планинарска сбирка ще може да стигне до тях. Не става въпрос за з. Ботев или пък х. Вазов, където бъхтането вече наистина е повече. Става въпрос за около 3-часов преход.

Отделен въпрос е на кой къде му се ходи. Аз само предлагам. Ако се реши за Гургулица - няма проблем, ще идем там. Просто районът е с по-ограничени възможности за по-силни усещания.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пет фев 25, 2011 12:21 am

От хижа Гургулица с тебе вр. Белмекен ще го вземем за около 3 - 3:30 часа, най-много 4 ако има сняг. Тоест общо отиване и връщане ще ни отнеме около 8-9 часа. Мисля, че спокойно може да го покорим върха. Аз съм го качвал през х. Белмекен от с. Костенец и е около 5 часа. Но от. х. Гургулица има директен път към върха и е по-близо.

Бял облак

Мнение от Бял облак » пет фев 25, 2011 12:30 am

Може, разбира се - с лек багаж и снегоходки обаче. Лошото е, че поради малкото сняг под Белмекен - около Плевнята - ще стърчат много клекове и там ще е зор. То уж малко сняг има, ама ще има достатъчно за газене из клеците. Абе, поне до Шпаньовица бихме се качили със сигурност. :)

krasi83
Регистриран: ср май 16, 2007 12:03 pm

Мнение от krasi83 » пет фев 25, 2011 8:01 pm

Ако има желаещи да направим една сбирка на Гургулица, ще организирам всико, но ако повечето са за поход в Стара планина, ОК! Аз твърдо казвам,че не няма да мога да участвам в походи, нито в Рила, нито в Стара планина. Гургулица е удобна, все пак на 1ч.20мин. от с.Костенец; ще се качим пеша. А пък тези които искат да ходят, може да се качат до я.Белмекен! ;)

Бял облак

Мнение от Бял облак » пет фев 25, 2011 11:00 pm

Хижа Паскал - 2ч. от Пирдоп. Непосредствено над горския пояс с обширна панорама. :) Няма съществена разлика като времетраене.

Потребителски аватар
dak_evil

Мнение от dak_evil » съб фев 26, 2011 6:19 pm

Бял облак написа:Хижа Паскал - 2ч. от Пирдоп. Непосредствено над горския пояс с обширна панорама. :) Няма съществена разлика като времетраене.
Не е лошо предложение. Минавал съм от там един път от х.Свищиплаз на път за Пирдоп. Хижата не е зле, точно над горския пояс е, нагоре по коловете се излиза на над 2000 м.н.в. Мисля, че беше към вр.Косица. Горе на старопланинското било има невероятна гледка. Пътя от Пирдоп до хижата наистина не е труден...
http://www.bulgarian-mountains.com/bg/Huts/Stara/Paskal

Отговори

Върни се в “Туризъм, екскурзии, пътувания”