В ПЛАНИНАТА - снимкови репортажи, новини, разни... (2011)

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

В ПЛАНИНАТА - снимкови репортажи, нови

Мнение от ncuxap » нед яну 23, 2011 10:51 pm

Днес с Веско и Цецо ходихме на Витоша, първоначално с идеята да качим Черни връх в тежки метеорологични условия. В Железница ни посрещна гъста мъгла и СП 8-9см. Беше абсолютно тихо и много красиво, всичко беше облепено със сняг. След това над 1400 метра се появи вятър и се изясни. До хижата беше слънчево, но духаше умерено. Мъглите бяха наоколо и нямаше гледки към Рила и към ниското. Виждаше се и че нагоре духа силен вятър и е мъгливо и наистина, на хижата падна гъста мъгла, а по нагоре и вятърът се усили. Снегът рязко се увеличи и от около 12-13см с малки преспички стана.. абе не мога да кажа колко сняг имаше горе, но преспите от новия сняг бяха огромни и яко затъвахме, особено Веско. Вятърът беше силен и аз лично измръзнах до кости. Не мина много време преди да разберем че нямаме шанс за върха, Веско отпадаше физически, а мъглата беше изключително гъста и трудно се ориентирахме. Стигнахме до височина грубо около 2200 метра, след което решихме да се връщаме, защото времето напредваше. Условията там бяха наистина тежки, духаше много силно от запад-югозапад при температура около -7 градуса. Преспите бяха около метър, което за януари не е кой знае какво, предполагам, но за пръв път се сблъсках с такова нещо и ми беше тежко. Усещането за студ при мъглата и вятъра беше изключително силно, когато се качвахме с Цецо при -18.5 през декември не ми беше толкова студено колкото сега. Връщането си беше приключение от всякъде, при гъста мъгла и никаква следа от колците. Уменията на Цецо да се ориентира с компас и карта ни спасиха буквално. Аз бях наясно че сме в безопасност с него, но Веско се уплаши като видя колко бавно слизаме в началото. Радостта му като видя първия колец беше неистова, но преди това мъглата много пъти го накара да вижда колци в разни стърчащи над снега стръкчета трева. Наистина е много объркващо да ходиш в мъгла и пак казвам, без Цецо бяхме пътници. Научих се днес да уважавам планината и разбрах колко не съм готов за нея, въпреки че по думите на Цецо условията не са били толкова тежки днес.
Снимките утре ще ги качвам, ся не ми се занимава, не че са много, просто ме мързи :lol:
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

pathfinder
Регистриран: нед юли 18, 2010 8:54 pm

Мнение от pathfinder » нед яну 23, 2011 11:10 pm

С интерес прочетох последния коментар. От опит, личен, знам колко е коварна Витоша, а е на един хвърлей място. Точно по същия маршрут, преди доста години (може би 9-10), в края на ноември/началото на декември с един приятел се засилихме да катерим Черни връх. В София валеше дъжд, в Железница имаше мокър сняг в най-високата част. Нагоре снега и студа растяха прогресивно. Спряхме в хижата под връх Голям купен....там хижара ни посъветва да не правим опит за изкачване, защото по негови думи вали силно, духа бурен СЗ вятър, има мъгла и температурата е -12С. Ние се колебахме, но проявихме неоправдана смелост и решихме да се пробваме. След около 1:30 преход в много тежки условия, осъзнахме, че сме изгубили дирята - трябва да е било към 12 часа. Паника нямаше, макар да да установихме, че сме забравили компас. В крайна сметка се лутахме в непрогледна мъгла, бръснещ вятър и шибащ зърнест сняг повече от 4 часа. Получихме и леки измръзвания на крайниците, но нищо сериозно за щастие. Малко преди да се смрачи напълно, бяхме осъзнали, че само чудо ще ни спаси....тъй като ориентацията е невъзможна, молехме се мъглата да се вдигне и валежа да спре. Е, късмета ни се усмихна и по тъмно, някъде към 18 часа бяхме на Алеко - смазани от умора и премръзнали. Видяхме и светлините на София и се успокоихме. Извода е, че с планината трябва да се внимава, да се подхожда с уважение и разум!
Имам и още 2 случая от Витоша, когато съм се изправял пред гнева на природата - зимен и летен!

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » ср яну 26, 2011 12:17 am

ВОЙВОДАТА написа:Харесва при вас това, че ако ситуацията се размине може за минути да сте на над 1000м.н.в. и всичко да е ок! :D
Да тука почти целият град има вили в местността Попина Лъка, на 1200-1300 метра. До там има чисто нов удобен път и е съвсем близо до града, само на 15 км. Сега там ако няма 40 см. пък на! Войводо, ако ти беше тука, твойта виличка със станцийка я виждах някъде там, или още малко по-високо в другата вилна зона на града - Туричка черква, към 1500 метра н.в. и да предава за 1 метрови снегове! :grin1:
ПС- Блу, писали сме едновременно за почти едно и също! Кой ви е наплашил с тая земетръсна зона бе! Едно земетресение не съм усетил силно тука, и дано никога да не усетя! А когато има такива, те се усещат навсякъде зависи от близостта и района! Това от Шабленският район, ако има силно, ще се усети не леко и в Бургас, нищо, че не е земетръсна зона, уж. :wink:
Последна промяна от FENIX на ср яну 26, 2011 12:21 am, променено общо 1 път.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср яну 26, 2011 12:20 am

Всичко е дочовека- с моята природа щях на всеки сняг да ходя да снимам и да се радвам на богатството!Минавал съм през Попина лъка , от Гоцето нагоре посока Мелник и бая се изкачвах!Определено щеше да има станция горе.. :grin1:

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » ср яну 26, 2011 12:22 am

ВОЙВОДАТА написа:Всичко е дочовека- с моята природа щях на всеки сняг да ходя да снимам и да се радвам на богатството!Минавал съм през Попина лъка , от Гоцето нагоре посока Мелник и бая се изкачвах!Определено щеше да има станция горе.. :grin1:
Не там е Попови ливади! И е друго, но също е красиво! Попина лъка е точно над Сандански и има страхотен водопад, от реката, която по-надолу минава и през града!

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср яну 26, 2011 12:22 am

blue написа:
ВОЙВОДАТА написа:Харесва при вас това, че ако ситуацията се размине може за минути да сте на над 1000м.н.в. и всичко да е ок! :D
Войводо обаче ако твоята вила или някъде из нашето Черноморие беше на 1000 метра и отгоре знаеш ли какви чудеса щеше да има :P
Но отдруга страна не искам знаеш ли какви земетръсни зони са това :?
Аз съм доволен и на това- да е на 10мин. от дома ми в града, да се вижда морето, да е лесно состъпно и да мачка наред :D

Voivodata

Мнение от Voivodata » ср яну 26, 2011 12:24 am

FENIX написа:
ВОЙВОДАТА написа:Всичко е дочовека- с моята природа щях на всеки сняг да ходя да снимам и да се радвам на богатството!Минавал съм през Попина лъка , от Гоцето нагоре посока Мелник и бая се изкачвах!Определено щеше да има станция горе.. :grin1:
Не там е Попови ливади! И е друго, но също е красиво! Попина лъка е точно над Сандански и има страхотен водопад, от реката, която по-надолу минава и през града!
Прав си-ама е вярно, бая баир е! :D

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » ср яну 26, 2011 12:24 am

FENIX написа:
Да тука почти целият град има вили в местността Попина Лъка, на 1200-1300 метра. До там има чисто нов удобен път и е съвсем близо до града, само на 15 км. Сега там ако няма 40 см. пък на! Войводо, ако ти беше тука, твойта виличка със станцийка я виждах някъде там, или още малко по-високо в другата вилна зона на града - Туричка черква, към 1500 метра н.в. и да предава за 1 метрови снегове! :grin1:
И при нас се сформира вилна зона пт около 68 вили.Казва се ,,Папреница,,.Надморската височина варира от 750 до 1350 метра надморска височина.Кръстена е на бившата застава папреница.Също така има и още една вилна зона на града.Надморска височина: от 1100 до 1300 метра и има вили около 40 наброи.Кръстена е на също така бивша застава ,,Конгур,, сега заставата е хийа и около нея вилната зона се казва така.

Потребителски аватар
FENIX

Мнение от FENIX » ср яну 26, 2011 12:25 am

Еми тия чудеса си ги има и тука на над 1000 метра! Падат снегове по над 1 метър! А до колкото си спомням максималната дебелина на СП измерена в Пирин е пак над Сандански, само, че на местността Беговица, до хижа Беговица(Каменица).

Vanio Yanev

Мнение от Vanio Yanev » ср яну 26, 2011 12:29 am

FENIX написа:Еми тия чудеса си ги има и тука на над 1000 метра! Падат снегове по над 1 метър! А до колкото си спомням максималната дебелина на СП измерена в Пирин е пак над Сандански, само, че на местността Беговица, до хижа Беговица.
На Беговица винаги е имало по много сняг.Свидетел съм на 2,50 метров сняг.

Потребителски аватар
ForumNIK
Регистриран: нед дек 16, 2007 6:24 pm

Мнение от ForumNIK » ср яну 26, 2011 10:46 am

Помним го тоя сняг от 2,5 м на хижа "Каменица" през февруари-март 2005 г. :cool:

Максималната дебелина на снега в Пирин и изобщо в България е измерена на х. "Вихрен" - 463 см през април 1963 г.

Друга много снежна зима в Пирин е тази на 1980/81 - 350 см на хижите "Вихрен" и "Демяница".

Потребителски аватар
ForumNIK
Регистриран: нед дек 16, 2007 6:24 pm

Мнение от ForumNIK » ср яну 26, 2011 10:54 am

Апропо, бил съм свидетел на 160-сантиметрово четиридневно изваляване в Пирин на хижите "Бъндерица" и "Вихрен" около 13-14 декември 1988 г. Това е най-голямото количество пресен сняг, което очите ми са виждали! Старият сняг преди началото на валежа (в района на Шилигарника) бе около 60 см. За тоя уникален случай и невероятните ни перипетии по опита ни да слезем до Банско съм разказвал преди години в друга тема.

weathermaster
Регистриран: пон дек 24, 2007 9:37 pm

Мнение от weathermaster » чет яну 27, 2011 6:20 pm

ForumNIK написа:Помним го тоя сняг от 2,5 м на хижа "Каменица" през февруари-март 2005 г. :cool:

Максималната дебелина на снега в Пирин и изобщо в България е измерена на х. "Вихрен" - 463 см през април 1963 г.

Друга много снежна зима в Пирин е тази на 1980/81 - 350 см на хижите "Вихрен" и "Демяница".
За Пирин наистина е максималната дебелина това, но в Рила, района на хижа Иван Вазов е мерена по-дебела СП. Там натрупва най-много сняг от цяла Бг, казвали са ми го много опитни планинари.
Добрите прогнози идват с опита, а голяма част от опита идва с лоши прогнози!

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » чет яну 27, 2011 9:07 pm

:thumbup:

Местността е Пазар Дере. Жалко че няма станция там отгоре:grin1:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
storm
Регистриран: вт дек 08, 2009 6:37 pm

Мнение от storm » чет яну 27, 2011 9:38 pm

А знаете ли на х.Вихрен има ли някаква станция,която да предава данни?Защото лятото като бях там видях един голям дъждомер(или тотализатор мисля се казваше),но други уреди нямаше.Пък и дочух някой от хижата да казва темперутарата..."23°C е сега." :roll:

Заключена

Върни се в “Туризъм, екскурзии, пътувания”