Будапеща - Виена - Прага

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Будапеща - Виена - Прага

Мнение от ncuxap » нед юли 29, 2012 9:42 pm

Правя нова тема, защото това, което ще пиша, е много дълго и не мисля че е подходящо за някоя от готовите теми. Ще ви разкажа за екскурзията, на която бях тази седмица. Беше организирано пътуване с екскурзовод, пакетът се казваше "Столиците на Европа" и посетихме Будапеща, Виена и Прага. Бяхме 50 човека група, а аз бях заедно с майка ми.
Първо общи впечатления. Трите града определено не са перфектни, имат си кусурите, някои от които сериозни, но в сравнение с там София е едно село. Нещата постепенно се оправят тука, но имаме много да ги гоним. Природата там е изключително скучна, поне там от където минахме. Безкрайна равнина, чат пат с някое друго хълмче за разнообразие. Там хълмовете са забележителности, особено в Унгария, където най високият им връх носи име от сорта еди-кой-си хълм :grin1: Естествено първото което забелязва един турист, посещаващ нова държава, е пътната инфраструктура. Там пътищата са много добри, във всички държави, от които минахме. Най-малко добре беше в Сърбия, но се работи усилено по ремонтирането на магистралите, освен това строят нова магистрала до границата с България. Последните 70-80км преди границата им с БГ са двулентов път, който макар и добре поддържан, е тесен и се минаваше бавно от там. Като направят магистралата, това ще се промени. И докато пътят от София до Калотина също е доста хубав и може да се сравни донякъде с европейски път, то градските улици в София са като в средновековен град в сравнение с всички градове, през които минахме, включително Белград, Нови Сад и останалите сръбски градчета. Най-много се усети разликата сега, на връщане, все едно да смениш космически кораб с делтапланер. :grin1:
И така, сега подробностите. Тръгнахме вечерта на вторник, 24.07 от Александър Невски. Като цяло пътуването беше безпроблемно и може би скучно, но за пръв път ми се случваше да пътувам толкова дълго с рейс и ми беше интересно. За пръв път минах сръбската митница, за която съм чувал че е пословично корумпирана. И братята сърби не разочароваха, директно си поискаха от шофьорите нещичко, за да ни пуснат по-бързо. И нашите хора ги черпиха по 1 к'ола, за да не ни гледат багажите и да ни бавят още повече. Хем ми стана смешно, хем се издразних на наглостта на тия тъпи митничари. Мога само да съжалявам че скоро няма да отпадне граничния контрол на сръбско-българската граница. След това съвсем очаквано за мен на запад времето се развали, започна да вали и да гърми и цяла нощ по време на пътя валя дъжд с гръмотевици. По изгрев слънце минахме границата между Сърбия и Унгария, отново чакахме над 1 час и отново си скъсахме нервите. Тогава и спря да вали, но в Унгария беше подгизнало, впоследствие разбрах че е валяло почти непрекъснато няколко дни. Първата спирка в Унгария беше на бензиностанция, където имахме "удоволствието" да платим по 2 евро за кафе. Ако имахме унгарски форинти, щеше да ни излезе само 1 евро, като цяло там ако плащаш с евро, плащаш около 2 пъти повече, отколкото трябва, в Австрия и Чехия не беше така. Пристигнахме в Будапеща в 9 сутринта. Градът е огромен, като население е малко по-голям от София, а по площ - над 2 пъти по-голям. След пристигането ни при нас дойде местна екскурзоводка - жена, която живее в Будапеща, омъжена за българин и знаеща български. Голяма скица, много майтапи ръсеше. Научихме доста интересни неща за града, за живота в него и ежедневието. За мен лично това е по-интересно от замъците и дворците. Препоръча ни да опитаме от унгарската кухня, нещо, което по-късно ни вкара в премеждие :grin1: Както и да е, разгледахме града, возихме се и на корабче по Дунав. Малко след корабчето ни закараха в хотела, където си оставихме багажите. След 3 часА се качихме на градския транспорт (същата е системата като в София, дупчене на билети и дебнене на контроли) и слязохме в центъра. Там екскурзоводите ни оставиха да се разхождаме до края на деня, като първо ни обясниха как да се приберем. И така, разгледахме самостоятелно града и се сляхме донякъде с живота в него. Будапеща е доста пълна с туристи, както може да се очаква, но не повече от Прага и Виена. По улиците си ходят предимно унгарци. Унгарският език е отвратителен, бъкел не разбирам, една едничка думичка. Наздраве на унгарски е дума по-дълга от най-дългата БГ дума. Отгоре на това за толкова туристически град хората знаят твърде малко чужди езици. Впечатлиха ме унгарките, много красиви жени. Но премеждието, за което споменах, развали впечатлението ми за унгарците окончателно. Историята е следната, след цял следобед ходене огладняхме с майка ми. Понеже ни препоръчаха унгарската кухня, решихме да седнем някъде да опитаме нещо типично унгарско. Видях един ресторант, където пишеше hungarian kitchen и седнахме там. Собственичката беше една много дебела жена, която говореше развален английски. Донесе ни меню, разгледахме ястията и си харесахме някакви неща, които струваха някакви пари там. Направихме си сметка колко трябва да платим и си седим доволни и щастливи. След малко идва жената, носи някакви ястия, които не знаем какви са и които не сме поръчвали. Реагирахме като идиоти и започнахме да ядем, въпреки че знаехме много добре че не сме поръчвали това. Беше вкусно и добре се нахранихме. Но чашата преля когато ни донесе сметката. Първо сметката не беше касова бележка, ами беше хвърчащ лист, надраскан с химикал. На него нямаше имена на ястия, имаше някакви числа, които не е ясно какви са. Питахме я какво е това и се оказа че това, което ни е донесла е по-скъпо от това, което сме поръчали. И освен това с цялата си наглост сложила в сметката бонус service, тоест нещо като задължителен бакшиш. Като разбрахме това бяхме на ръба да станем без да платим и една стотинка, но все пак оставихме толкова пари, колкото си бяхме сметнали в началото, без бакшиш, естествено, и си заминахме. Много беше тъпо как се опитаха да ни метнат и се чудех дали унгарците са просто боклуци, или ние просто сме имали лош късмет. Така или иначе, това не помрачи настроението ни за дълго. Разхождахме се до късно, когато се стъмни. Градът е много красив нощно време с всичките си светлини. Прибрахме се в хотела към 11.
На другия ден още в 8 часа ни натовариха отново на рейса и отпътувахме към Виена. Унгарската част от пътя я проспах, тъй като времето беше схлупено, на места и мъгливо. Малко преди границата се събудих и вече грееше слънце и беше топло. Тъй като Унгария и Австрия са в Шенген, на границата се минава без проверка и няма чакане и нерви, както в Сърбия. След навлизането в Австрия екскурзоводката започна да ни разказва за страната. Оказа се че там работят много сериозно върху екологията. 60% от тока им е от ВЕЦ, освен това полетата им са пълни с вятърни перки, толкова много не съм виждал досега. До където стига погледа, само перки. Освен това много запазени гори и много зеленина. Друго което не знаех, е че Австрия притежава 3тото по големина находище на нефт в Европа и те на практика не внасят нефт. Рафинерията на ОМВ е на 10тина км от Виена и е точно върху находището. Виена подобно и на Будапеща е много голям град като площ, даже по-голям от унгарската столица, над 500км^2, но населението му е пак около софийското. Градът се развива по-активно в сравнение с Будапеща, има няколко центъра на много мащабно ново строителство там, небостъргачи и т.н. Но историческият център не се пипа, естествено. Там обиколихме дворците, Ринг щрасе, улица, която Алеко Константинов навремето е смятал за най-красивата в света и около която са най-важните исторически сгради в града. Отново имахме местен екскурзовод, който ни разказа много интересни неща. От 5 до 8 следобяд имахме свободно време. Тогава опитахме виенското кафе меланж - кафе с мляко и захар, нищо особено за мен. Влязохме и в един магазин за дрехи, който беше огромен, в БГ няма такива магазини, а цените са 1лв = 1 евро. Като цяло много скъпо е и в 3те града, ресторантите и транспорта особено. Иначе Виена е консервативен град, няма много нощни заведения, всичко се затваря рано, като това го изпитахме на гърба си. Пред очите ми затвориха един супермаркет в центъра в 7 и половина вечерта, и това в делничен ден. Това не ми хареса изобщо, тук магазините работят до късно и мисля че така и трябва. Иначе духът на Моцарт е жив там, класическата музика е много на почит, хората масово ходели на бални танци, вместо по дискотеките, това ни каза местната екскурзоводка. Животът там е доста спокоен. Иначе пред очите ми се развенчаха някои митове за любезните австрийци, видях не един австриец да си хвърля фасовете по тротоарите, както и един ми отне предимството на зебрата и щеше да ме смаже :grin1: Освен това австрийците са недисциплинирани пешеходци, много се мотаят като пресичат, шофьора на автобуса ни на няколко пъти му идеше да ги запсува :grin1: Както и да е. На втория ден имахме пак свободно време от 9 до 12 на обяд. Разходихме се пак из центъра, качих се на високата около 100 метра катедрала Св. Стефан в центъра, откъдето се открива впечатляваща гледка към града. Разгледахме и музея съкровищница, където са изложени съкровищата на австрийските императори. Невероятно красиви предмети, много ми хареса там, макар че очаквах да видя и копието на съдбата, с което уж бил пронизан Исус на кръста. Ескурзоводката каза, че било в тоя музей, но не го видяхме, явно са го скрили. Във Виена има и увеселителен парк, наречен Пратер, където за съжаление не отидохме, защото не остана време. Там е оригиналното виенско колело, както и има една въртележка, която се издига на около 100 метра във въздуха и изглежда много страшна, но и много яка. Другия път се качвам там :)
И така, в 12 часа в петък тръгнахме към Прага. По пътя снимах перките и австрийските селца, които са много красиви и подредени. На границата с Чехия отново няма ГКПП и си минахме необезпокоявани. В Чехия най интересното е, че между втория по големина град Бърно и Прага се движихме почти изцяло по бетонна магистрала, която доколкото разбрах е останала от Хитлер. Ужасно друска това нещо, плочите са се разместили и е много неприятно да се пътува по такъв път. Иначе това ще ни надживее, сигурно и атомна бомба ще преживее, ама... Пристигнахме в Прага около 5 следобед. И този град е много голям като площ, най-голям от 3те столици, но и най-малък като население. Този град е личният ми фаворит, там с удоволствие бих се върнал, дори бих и живял, макар че чешкият малко ме притеснява. Както казах, градът е твърде голям за населението си, затова и кварталите му са спокойни и тихи. Но в центъра... там е абсолютна лудница. Гъмжи от народ и повечето са туристи от цял свят. Много е пълно с китайци, понякога даже се чудех аз в Прага ли съм или в Шанхай. Даже в някои магазини продавачите са китайци. И българи имало много по магазините, ама ние с майка ми не срещнахме. Нощният живот в центъра на Прага е на макс, от всякъде се чуват музики, а чехите лесно се познават сред тълпите туристи по бурния си смях. Големи веселяци са чехите, много готини. Архитектурата и катедралите ми се видяха еднакви с тези във Виена и Будапеща, изобщо много са ми еднотипни тия стари градове и бързо писват, само че в Чехия сградите са по-малки и има някакво усещане за уют по тия улици. Има настроение в града и неслучайно там ходят повече туристи, отколкото във Виена. Обаче има някои неща, които не ми харесаха. Първо, улиците са претрупани с ресторанти, магазини и сергии, по зле е и от Слънчев бряг. Става въпрос за най-натоварените места в центъра, но и като цяло са прекалено много тия магазинчета. В ресторантите е ужасно скъпо, половин кило от най-разпространената бира струва 60 крони (около 2.5 евро) на повечето места, като намерихме и една кръчма рекордьор, където струваше 140 крони (близо 6 евро, 11-12 лева демек). От друга страна, в Била цените бяха буквално като тук и за 45 крони си купихме храна, с която изкарахме цялото пътуване на връщане. Друго интересно беше метрото, което е едно от най старите в Европа. Типично соц метро, но доста неподдържано и вмирисано, не като нашето. Ескалаторите са толкова бързи, че замалко да се пребием с майка ми като се качивахме първия път. Освен това е голям лабиринт и човек може да се изгуби, особено на спирките, където се пресичат различните линии. Като цяло не ми хареса много. Разглеждахме Прага до 7 вечерта вчера, имахме много свободно време, много хубав град, много ми хареса. След това безпроблемно, макар и много дълго пътуване до БГ, където пристигнахме около 4 следобяд днес. Имахме късмет и на границите, че нямаше други автобуси и минахме бързо.
Сега малко за времето, колкото можах го следих. В сряда, когато бяхме в Будапеща, времето беше с променлива облачност, влажно и задушно. Не валя, но около града имаше бури. През нощта срещу четвъртък валя и сутринта беше схлупено и мрачно. В Австрия обаче времето се оправи, беше слънчево, даже стана и горещо. В късния следобед, както си ходехме из центъра, сякаш от нищото изникна буря и ни удари с краткотраен порой. Атмосферата беше доста динамична, след бурята отново пекна, но вече беше приятно хладничко. Петъкът беше слънчев и горещ, и в Австрия, и в Чехия. От местните екскурзоводи разбрах, че според техните метео служби, това бил един от най-горещите дни за лятото, на един магистрален термометър в Чехия показваше 36 градуса. Но там жегата не е като тук, слънцето е ниско и не се усеща както в София например. Вчера също беше жега цял ден в Прага, но си личеше и доста добрият потенциал за бури. От време на време се заоблачаваше със слоесто купести облаци, които се движеха много бързо, от което можеше да се очаква стабилен шиър, а горещата и влажна ВМ, в която бяхме предполагаше и доста кейп. И тъкмо когато стана време да потегляме към София, се заоблачи много бързо и започна гръмотевична буря с пороен дъжд. От Прага та чак до Будапеща беше непрекъснато светлинно шоу, от време на време и валеше пороен дъжд, на места много пороен, с видимост 100-200 метра и шквал. Гръмотевиците се усилваха от север на юг. По едно време бях заспал и като се събудих, бяхме спрели в Унгария за почивка на бензиностанция. Зад гърба ми се виждаше светлинното шоу и излязох навън да го погледам. Почти целият рейс направи същото. Не допуснах че това нещо се движи към нас, тъй като пътят ни беше север-юг, а бурята се предполагаше че се движи запад-изток, но след 1-2 мин гледане запука изневиделица страхотен дъжд. Всички подгизнаха докато се качат в автобуса, а бурята се усили и излезе шквал. После в продължение на половин час по пътя ни валя страхотен дъжд с много ярки и чести светкавици. Но това беше последната буря за пътуването, след Будапеща всичко затихна и изгряха звезди. До София времето си беше ясно и слънчево, а у нас - много горещо. Та така, дано да ви е харесал пътеписа на хората, които сте стигнали до тук. И ви пожелавам много пътувания и приятни емоции, аз определено се заредих доста с такива. Човекът е човек, когато е на път, беше казал един поет, много истина има в това. :wink:
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » нед юли 29, 2012 10:09 pm

Психар, мисля, че току що постави рекорд по най-дълъг пост във форума!
:lol: :lol:
Ще ти прочета поста, сериозно, защото и аз мислех и се чудех за този пакет от доста време. Така, че ще ми е интересно да прочета как си изкарал. :thumbup: :thumbup:
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » нед юли 29, 2012 10:12 pm

Браво, радвам се, че си имал такова хубаво пътуване. И общо взето потвърждаваш това, което и аз съм разказвал, че България е на светлинни години по-изостанала и опърпана, отколкото тези държави, дори от Сърбия. :wink:
Те които не са в ЕС и не получават пари за инфраструктура повече им личи да строят магистрали, отколкото Бойковария... :evil:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » нед юли 29, 2012 10:24 pm

Пакета е много добър, много точни са екскурзоводите и шофьорите и времето е разпределено много добре. Но пътуването е много и понякога е доста юруш, става се рано, понякога трябва да бързаш, но за сметка на това за краткото време получаваш максимална информация. Хубавото е също и това с местните екскурзоводи, както казах, много са ценни. И свободното време, в което можеш да разглеждаш отделно от групата, е достатъчно много, а така най добре се опознава един град.
А перипетите, които съм описал, нямат нищо общо с организаторите на екскурзията, те станаха през свободното време :grin1: :grin1:
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » нед юли 29, 2012 10:57 pm

В тази връзка много ми е любим този филм когато Баш майсторът замина на есксурзия в Будапеща. Показва манталитета на българина много добре. :D Особено в онези времена. Сниман е 1979 г.
http://www.youtube.com/watch?v=IcsO4tQw940
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » нед юли 29, 2012 11:32 pm

Браво за хубавото прекарване. Унгарската скучна равнина и аз съм я виждал :lol: През Австрия също съм минавал транзит, но не и Виена. Прага ми е мечта и някой ден ще я посетя.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » нед юли 29, 2012 11:32 pm

Психар, прочетох ти пътеписа, до край. Браво, много добре разказваш, увлекателно и интересно. И аз бях чувал от познати ходили по същия маршрут, че пътуването е изморително и много се бърза, за да се посетят повече обекти. Но разбира се, човек трябва да си прецени приоритетите, още преди да е заминал. Напълно ясно е, че този тип екскурзии, не са ваканция и почивка и ако искаш да лежиш по цял ден и да релаксираш, утиваш на почивка до някое местенце и няма обикаляния, а много свободно време, кой каквото иска да прави. Така, че заминавайки на такава екскурзия, ти си предварително наясно, за нещата които те чакат, откъм бързане, ходене и тн. Но пък е по-добре и изгодно така, отколкото да отделиш цели 3 екскурзии, по една за всяка столица. Поне на първо време е по-добре да се запознаеш с тези градове, наведнъж, а ако някога имаш възможност да отидеш във всеки поотделно, няма лошо, тъкмо ще имаш някаква представа за тях. Разказът ти е много автентичен, интересни случки сте имали - ще знаем за ресторантите с унгарска кухня. :) Просто човек не трябва да си мисли, че на Запад всичко е перфектно, защото съвсем не е, колкото и неща да са им по-уредени. И тук не иде толкова реч за Унгария, чиито манталитет, в някои неща е и по-зле от нашия, а за австрийците, немците. Голяма част от тях са изкуствено "стриктни" и са лицемерни (срещал съм такива, а и познати били и живяли там, са ми разправяли). Има и възпитани и наистина точни, но съвсем не са всички, една част изобщо не са, а друга се преструват и малко да имат шанс да кръшнат и го правят. А тук в България пък същите се чувстват идеално, за да си "отпуснат душата". Психар, ако не е проблем пусни ми на лично линк към фирмата, с която сте били или името и, за да не правим тук излишна реклама. :thumbup: :thumbup:
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Отговори

Върни се в “Туризъм, екскурзии, пътувания”