Къде почивката на море е по-добра - в България или Гърция (Турция)?

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

Потребителски аватар
itmpm
Регистриран: нед окт 16, 2011 5:06 pm

Къде почивката на море е по-добра - в Бъ

Мнение от itmpm » съб авг 26, 2017 3:29 pm

Преместено продължение на разговор от прогнозна тема - бележка на админа!

Нашето море си е много хубаво, защото е с умерени температури, докато по-на юг са страшни горещини юли и август - точно, когато е най-активният сезон. Вярно, че сезонът в Гърция е по-дълъг(септември), но пък тогава в Европата хората вече са в работен режим.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » съб авг 26, 2017 5:06 pm

Ако нямаш проблем с финикийските знаци на гръцко също не е зле, ама така както съм свикнал да я карам на Черно море на Бяло абсурд....ако работя за 2000 евро на месец ще съм ОК ама засега няма..... а тези 12-13 градуса ги видях от тук....които разбира се в следващия рън абсолютно ги няма....даже напротив минималните са като в средата на лятото!

https://www.meteoblue.com/en/weather/fo ... ria_727964
Последна промяна от meteo fen на съб авг 26, 2017 11:28 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб авг 26, 2017 8:56 pm

Какъв проблем с табелките там? Има най-различни навигации и приложения, които са стабилно добри и са безплатни. Вече 3та година нямаме проблеми и ходим и до най-малките улички и хотели с навигацията. Много по-топло и готино е времето. Морето е много по-хубаво, кристално и има уникални плажове, особено на Ситония. Негативно е, че е бая скъпо и за дадените пари не получаваш това, което ще получиш в България. Но иначе 24/25гр не е студена вода, но друго е на 27-28 градуса. Отпускаш се приятно. :flourish:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » съб авг 26, 2017 9:16 pm

Когато имаш доволно "финикийски знаци" в джоба, не ти трЕбе навигация ... кеф ти Гръчко, кеф ти Канарите ... Сейшелите :D ...

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » съб авг 26, 2017 9:49 pm

Гърция е шит! Да, като климат и разнообразие от плажове е добър вариант, но откъм качество на услугата е пълен леш!

Като ви се дават пари за чужбина, по-добре в Турция. Вадят по-добър продукт и от нас, и от гърците. Гърците имат точно байганьовски манталитет - да вземат парите и да захлебят, пък инвестиции за подобрение на инфраструктура, шосета, база и т.н йок!

В Корфу като бях, обиколих целия остров. Страхотни плажове, гледки и т.н,но това 60км да ти отнемат два часа леко бърка в здравето. Аз още на 15-тата минута като пристигнах и осъзнах, че не е бутано от поне 30 години. Шосета, сгради, хотели и т.н..И говорим за наистина популярна туристическа дестинация.

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » съб авг 26, 2017 10:25 pm

Последните прогнози сочат, че в сряда в района на Приморско вече не трябва да вали, а следобед облачността да се разкъсва и намалява. Вторника няма да съм там, така че май ще успея да избегна най-кофти времето. От четвъртък вече би трябвало да е напълно ок за плаж с нормални температури, типични за вече късно лято. Вятърът ще е най-силен в сряда, след това ще е една идея по-слаб.
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » съб авг 26, 2017 11:45 pm

Не знам, ама лично за мен от Мармарис като хванеш ферибота и слезеш в Родос-сити, все едно влизаш в Европа. Гърция=Европа. А в Турция ня'кви нацепени батки тип мутри те гледат лошо, викачи на всяка крачка в Мармарис те карат да сядаш в заведенията, отделно там си е мръсотийка по подобие на някои места в Бг (но Бг-то е по-добре), докато в Гърция няма такова нещо (като изключим многото бежанци, които спят на открито на матраци в последните 2 г. и внасят колорит и там). Но като цяло (тази част) на Гърция е много по-добре, докато точно в Турция е бай-ганьовския манталитет. (Но естествено и Турция си има своя чар, стига да искаш да го видиш. :wink: )
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб авг 26, 2017 11:51 pm

Гърция=Европа?!?! Ти чуваш ли се? В Гърция инфраструктурата не е нищо повече от нашата, поне до Халкидики и Солун, но не вярвам да е по-развита някъде другаде. Освен това хотелите и къщите им са занимарени като цяло. В България са по-добри условията! Естествено има много неуредени неща в градчетата по Халкидики. Не съм ходил другаде, но Халкидики, Солун и ръкавите са си едни от най-известните места в Гърция като посещаемост и изобщо не лъха Европа от там. Ходим вече 3та година само заради морето и кефа на плажовете им.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
elenaRudolf

Мнение от elenaRudolf » нед авг 27, 2017 12:20 am

Ми нз, аз на Халкидики и ръкавите не съм ходил през живота ми и не мога да ти кажа, просто не знам. В Солун ходих (от летището до центъра) и известна ориенталщина наистина си имаше, но видях и много положителни неща, които в една София ги няма например, или точно на мен ми липсват, но всичко е относително. Много зависи с какви очи гледаш. И изв. , но защо ми скачаш с "ти чуваш ли се" - все едно един вид "виж се колко не си в час"... Е ок, нека е така - няма проблем. (И занимарени е с ''е'').

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » нед авг 27, 2017 12:27 am

Има много мръсни плажове в Гърция, с фасове в пясъка, които изобщо не се чистят. И да инфраструктурата е много остаряла, дори електропреносната им мрежа е по изгнили дървени стълбове. Правят и тарикатлъци в цените, Солун е много ориенталски град!
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » нед авг 27, 2017 12:41 am

Малко се отклоняваме от темата, но и аз ще си кажа мнението за Гърция. Има много неща, които са много по-добре от у нас. Магистралата от Солун до Корфу е уникална, сравнима с пътищата в Швейцария. Като цяло магистралите им са по-добри от нашите, включително и тези наблизо до България, по-добре означени са, по-добри пътни възли и т.н. Разбира се за това се плаща, 10 евро ни беше тол таксата. За самото Корфу обаче ще се съглася с Леберкез, там движението е супер малоумно. Честно казано бях неприятно изненадан, една вечер висяхме 2 часа в задръстване, понеже едно от най натоварените кръстовища в столицата Керкира няма светофар.
Храната е много вкусна, макар и еднотипна. Гироси, сувлакита, дзадзики, бира Митос. Опитах и морски дарове на един от плажовете, не ми харесаха. Плажовете са много добре, атмосферата е супер спокойна, отиваш на плаж и не се притесняваш за нищо. Няма такси за шезлонг и за чадър, няма го притеснението че някой ще те окраде докато си във водата. В ресторантите и магазините са много любезни, постоянно се обръщат към теб с my friend, много се мазнят на туристите. Малко фейк ми идваше цялата тая работа, но е за предпочитане пред някой сърдит батка или някоя намусена кифла сервитьорка на нашето море. Имаше и балкански тарикатлъци де, единия от дните ни избоцаха с паркинга, с единия от компанията не се разбрахме кой ще плати и в крайна сметка платихме и двамата, ония си затраяха и ни оставиха да се прецакаме. Иначе много любезни, май френд на всяка втора дума :grin1: В един ресторант ни забравиха поръчката и чакахме повече от час преди да ни донесат нещата. Та има си кусури в Гърция. Въпреки това ми хареса повече от българското море, доста по спокойно е.
Забравих най важното за форума - климата. Може би просто уцелихме кофти период - края на юли и началото на август, точно след едно захлаждане, обаче водата ми беше студена. Но мисля че не беше заради това, просто е открито море и има течения. Хубавите плажове са на запад, към откритито море, откъм сушата няма плажове. Температурата на въздуха ми беше съвсем поносима, като цяло съм развил толеранс към жегата и ми беше много добре.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

Потребителски аватар
elenaRudolf

Мнение от elenaRudolf » нед авг 27, 2017 1:03 am

Аз нямам никакви забележки към Гърция - изключително дружелюбни и приятелски настроени хора ( на Линдос и Фалираки ), изключително добре ме приемаха навсякъде и не съм се сблъскал с нито един "тарикатлък" или поне не мога да се сетя... много мили хора... но тия места са на финала (дупарата) на географията и сигурно кофти-манталитетът не е достигнал още до там, де да знам. Иначе морето е много хубаво, сезонът е много дълъг (до нач. на ноември) и което ме учуди - водата по никакъв начин не ми направи впечатление да е по-солена от нашето море.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » нед авг 27, 2017 1:09 am

gosho97 написа:12-13 сутрин по морето? :shock: Пълен абсурд, освен ако не е за ден максимум 2и ако е 12-13 сутрин 29 почти няма как да стане следобед, такива амплитуди има много рядко.
Радо не знам от къде се е осведомил за водта, но реално тя е 25-26 градуса, което хич не е студено. Хубаво е да не се гояори на изуст, още повече като не си се къпал там. :dontknow:
Ами от къде може? Освен от данните на НИМХ. Гледал съм в сутрешните срокове, когато е била около 24С последните дни. 25С-26С не е студено? Не случайно натъртих, че според моите лични виждания това не е комфортно, особено при температура под 30С на въздуха.

В Гърция съм ходил предимно на Халкидики. Много ми харесва първия ръкав - Калитеа, Фурка и др. селища. Обслужването си е супер, хрната е вкусна, плажовете чисти и поддържани, климата перфектен. Нищо общо с бетонните жунгли, лошата храна, менте алкохол и безбожна скъпотия на нашето мутренско черноморие. Сори :laughm: А инфраструктурата на Гърция по отношение на пътища е доста по-добра. Относно инфраструктурата на курортите - няма такъв чар. Леко селска обстановка, липсват внушителни хотели и сгради. Чар, красота. Туризъма е в ръцете на местните хора. Нищо общо с туризма у нас. В България не знам дали ще стъпя скоро на море. Хората на изток, които живеят близо до Черно море ги разбирам. Близко и удобно им е.

Бил съм и в Турция, отдавна в Кушадасъ. Там не е зле, но тамошните плажове не са толкова хубави, колкото хотелите им залагат на обслужване, храна, басейни. Вероятно има места и с хубави плажове, но в днешните размирни времена не мис е струват като вариант за море.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » нед авг 27, 2017 1:23 am

Сутринта може да е 24°C, но през деня е 26°C и то сега след сума ти захлаждания. Да не би в Гърция от сутирнта да е 28-9°C, това да не е тропически район. Дори в най-топлите места по света водата трудно стига 30°C, Червено море се откроява като най-топло ппц. Освен това при нас тази годината още през Юни водата стана 27°C и целия Юли и Август беше главно между 26°C и 28°C, изобщо не може да се говори за студ, напротив изключително приятна бе през повечето време.
Иначе ти си поредния човек, който най-вероятно е ходил на плаж в БГ на Слънчака и прилежащите му села и градчета или Китен и Приморско и на други места едва ли си ходил има безброй плажове буквално в гора или в селски район - да, повечето такива са на северното Черноморие, но винаги ме дразни такова слагане под общ знаменател на цялото Черноморие. Чисти плажове има и в БГ, макар и не много, но това зависи най-вече от туристите, т.е. от вас - всеки се оплаква че било мръсно, ама всеки си хвърля боклука където му падне.
Иначе аз миналата година в началото на Септември бях в Румъния на море за един ден и дори там водата беше топла и плажът беше пълен, какво остава за БГ морето. :dontknow:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » нед авг 27, 2017 1:25 am

Извинявайте, но безкрайно много се отклонихте от същината на тази тема :)
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

Отговори

Върни се в “Туризъм, екскурзии, пътувания”