В ПЛАНИНАТА - снимкови репортажи, новини, разни... (2009-2010)

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » ср авг 18, 2010 1:46 am

Не се съмнявам в красотата на Пирина. Виж някой друг линк че в Уики са развалили статията.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Voksi
Регистриран: съб мар 22, 2008 9:59 pm

Мнение от Voksi » пет авг 20, 2010 10:56 am

С малко закъснение :oops: , сега ще разкажа за последният ми поход в планината на Кръстова гора.

Снимки - ТУК

Отидохме там! Природата там е уникална. До където ти видят очите - гори, поляни и пак гори. Температурата беше около 25 градуса в най-жегавите часове, затова си беше топличко ... :lol: И още като отидохме там, ме кръстиха в църквата. Попа беше печен и стана веднага всичко. След това легнахме на една поляна, на която изкарахме следобеда. После ние с дядо ми отпрашихме по едни горски пътеки и си направихме едно изморително походче, докато баща ми и майка ми се занимаваха с наливането на лекувита вода от чешмите наблизо. Изкарахме си супер! Бих отишъл отново. :)

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » нед авг 22, 2010 10:12 pm

Искам да ви покажа чудесни снимки от красотите в Пирин в близост до Сандански! Днес ходих на едно страхотно място, на 14 км. от Сандански в Пирин, пещера, където е живял св.Иван Рилски, в района има две такива пещери. А вчера ходих до Попина Лъка(на 17 км. от Сандански), където се намира и много красивият Попинолъшки водопад, вижте къде санданчани разхлаждат от жегите и къде си правят плаж :) !
Ето къде:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Снимки на река "Бистрица" в Сандански, в парка:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
А ето къде бях днес, както и целият албум в ориг. размер(От тази снимка на дясно).Ще видите и жълтеещи вече дървета в Сандански, в парка, снимани онзи ден!
http://mahovik.snimka.bg/other/razni-20 ... 232797.big
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » пон авг 23, 2010 12:12 am

Голям пропуск е че не съм ходил на Пирин, наистина...
Иначе ето и от мен малко снимки от вчерашното ми ходене в Балкана:
http://ncuxap12444.snimka.bg/mountain/2 ... 235647.big
+ клипче
http://img683.imageshack.us/i/p1010926.mp4/

Сега малко пояснения. Тоя лунен пейзаж, на който съм отделил доста внимание в снимките, е челопешката златна мина, може би най богатото находище в България, за съжаление вече собственост на чужденци. Наистина е огромна тая дупка в земята, на снимките можете да видите камиони колкото триетажна сграда, които изглеждат като прашинки на фона на склоновете.
Белия облак ме беше питал за вятърните перки дали ще ги строят, говорих с един човек от къщичката на снимка 19 и той ми каза че имало готов проект, но в момента инвеститорите правели проучвания дали не е твърде рисковано да ги правят, понеже зимите в района са много свирепи и могат да повредят перките. Доколкото разбрах поне още 2 години няма да се прави нищо, а ако се окаже че условията са твърде сурови, въобще няма да строят :flourish: :grin1:
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

Потребителски аватар
ncuxap

Мнение от ncuxap » съб авг 28, 2010 9:36 pm

Та ето и разказчето за днешния ми поход на Мусала. Сутринта станахме в 7:20 часа, за да можем възможно най рано да заемем позиция на кабинковия лифт, понеже знаехме че днес ще бъде изключително натоварено там. Но когато пристигнахме в 8:15 часа пред станцията, вече имаше опашка от около 100 човека. В 9 без 15 отвориха касите и лифта, но напредъкът беше много бавен. Само 5 минути чакахме на опашката и се отказахме. Решихме да вземем лифт Ситняково и да се опитаме да стигнем върха през хижа Чакър Войвода. Но на касата на другия лифт дочухме че там се продават билети и за кабинката, нещо, което не знаехме, но веднага се възползвахме от възможността и в 9 часа бяхме отново на опашката, вече за качване в кабинката. Тя беше много по къса и чакахме само 5 минути докато се качим. В 9 и 30 вече бяхме горе, все още пълчищата от долу не бяха дошли и беше почти спокойно. На равния участък набрахме голяма преднина пред другите и ако си бях карал с моето си темпо, може би щях да съм първия за деня на върха :) Но моите спътници (брат ми и приятелката му) бяха по-бавни и се наложи около 50 минути да ги чакам на заслона под върха. Те успяха да изостанат стабилно и когато пристигнаха, част от основната група от Боровец беше тръгнала към върха. Но нищо, качихме се по въжето за около 35-40 минути, горе се бяха качили около 20 човека. Поседяхме, поснимахме, попекохме се на слънце и към 13:30 поехме наобратно. Върхът беше започнал да се пълни застрашително, вече имаше около 100 човека, но това беше нищо в сравнение с това което видях на пътеката. Все едно гледах персийската армия, настъпваща през Термопилите, на всеки метър до заслона имаше човек. Никога не съм виждал толкова хора да качват връх заедно. Сред тях имаше и много чужденци, най вече от Балканите, но имаше и няколко руснаци и англичани. Имаше страшно много яки мацки, някои по бански, които обаче едва дишаха горките :lol: Като цяло, с изключение на мацките, тая тълпа не ме изкефи въобще. Първо, щяхме да се пребием заради тях и второ, центъра на София понякога е по малко пълен с хора, а аз отидох там за да се насладя на дивата природа, самотата и тишината. Затова обичам Стара планина, затова обичам и лошото време в планината, предишният ми поход, въпреки че премина почти изцяло в мъгла, беше по близко до това което търся в планината отколкото днешния. Но въпреки това съм доволен, най малкото защото се насладих на един от малкото перфектни летни дни на Мусала, цели 18 градуса максимална и съвсем слаб вятър. Ето и снимките:

http://ncuxap12444.snimka.bg/mountain/m ... 326880.big

Voivodata

Мнение от Voivodata » нед авг 29, 2010 12:12 am

Разгледах снимките!Много са хубави!Къде са каките..? :? :lol:

Потребителски аватар
ncuxap

Мнение от ncuxap » нед авг 29, 2010 9:48 am

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед авг 29, 2010 10:46 am

3100 души на Черни връх
29.08.2010 08:32
Организираният туризъм в България става днес на 115 години
Яко тъпкане на тревата ще падне :? ...

Потребителски аватар
storm
Регистриран: вт дек 08, 2009 6:37 pm

Мнение от storm » нед сеп 05, 2010 9:13 pm

Ако може да се нарече планина с височина 500м.
Днес се поразходих и понадрах из Бакаджиците.Отидох съвсем целенасочено да проверя дали има вреди от градушката.И така си беше.В гората под дъбовете имаше покритие от зелени листа,все едно е есен.Дори и малки клонки.100% е от град.Плодовете като дренките и крушите бяха сбръчкани и натъртени.Дори под няколко иглолистни дървета имаше паднали цели клонки.Жестока работа е било.Наядох се много добре с плодове-пълно беше.Круши,дренки,трънки,орехи...
И накрая най-гадното.Пътеките бяха се скрили изцяло и навътре в гората беше непроходимо.Обрасло с шипки,драки.И аз нямаше откъде да мина,та точно през тях. :twisted: Изпокъсах си дрехите,нарязах си ръцете и краката,ужас. :evil: Тия дъждове това лято превърнали пътеките в джунгла от бодливи храсти.Снимки малко по-късно.

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пет окт 22, 2010 1:40 pm

Като пътувам за СЗ винаги се заглеждам по водопада над Враца. Три пъти съм минавал покрай него все при пълноводие и трите пъти съм се измокрял яко - вятъра носи водата и посипва голяма територия с воден прах. Мда, доста внушителен при пълноводие. Но обикновено през лятото водата е много малко и само сълзи по скалния отвес. Попаднах на две интересни клипчета за него:
http://www.tv-vratsa.bg/index.php?lang= ... 07&id=2407
http://blog.arhivatora.com/?p=2743

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » съб окт 30, 2010 7:30 pm

Вчера бях в Жеравна.За пореден път останах очарован от природата и спокойствието което излъчва това място.Естествено планинаря в мен проговори и покорих връх Разбойна-втори по височина в Източна Стара Планина.Горе на върха си имаше сняг особено по северните склонове както и върху дърветата които бяха много красиви в снежна окраска.Много красиви места :D Снимки може по късно :)
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед ное 14, 2010 5:58 pm

Въпрос към изпечените планинари: Дайте идея за 1-2 места (хижи) в околностите на София, където все още до след няколко дни има шанс да има възможност да се направи нещо като резервация за 10-11.12. (когато се предполага, че може и да има нашествие от студентски резервации за празнуване на 8.12., който се пада в сряда)...

Бял облак

Мнение от Бял облак » нед ное 14, 2010 6:41 pm

Ами аз по принцип хижи не ползвам, но все пак съм минавал и влизал във всичките около София, та бих могъл да ти бъда поне малко полезен. Но кажи все пак до колко най-много да е далеч тази хижа, лукс или просто нормални условия, ниво на достъпност /бихте ли ходили 2-3 часа до нея пеша/ и т.н. Дай някаква конкретизация, според която да ти препоръчам хижа.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед ное 14, 2010 7:21 pm

Ами първо, трябват някъде поне 10-12 места за нощувка, пропуснах да спомена това (ако изобщо се организира нещо де, в момента не е 100% сигурно). За лукса... де да знам, желателно е условията да са по-скоро около и над средни, а относно ходенето... май е по-добре почти да няма такова... всъщност, за това не стана въпрос, по принцип доста от колежките и колегите изглеждат в добра форма, ама не знам дали ще са навити да ходят, по-скоро едва ли :grin1: ...

А, и по принцип ще е добре на даденото място да може да се прави твърда предварителна резервация по някакъв начин, нямам представа (нямам опит) как са уредени тези неща в хижите по принцип...

Бял облак

Мнение от Бял облак » нед ное 14, 2010 8:35 pm

Щом е такава работата ще е най-добре да се насочите към следните хижи:

Петрохан - стига се и с кола, и с обществен транспорт, ходене почти няма.
Ком (старата и новата) - има асфалтов път от Берковица до новата (ако има сняг не знам дали го чистят обаче). Старата е на 20-30 минути от новата и е ремонтирана /направо полу-хотел/. Няма обществен транспорт, т.е. трябва кола/такси.
Копрен - има асфалт дотам, не лоша хижа с красива околност. няма обществен транспорт.
Леденика - асфалт до хижата. Обществен траспорт май няма.
Пършевица - асфалт до хижата, без обществен транспорт.
Това за Стара планина.

Всъщност, май няма нужда да изброявам повече за други планини - сега се сетих за един сайт, който би могъл също да ти помогне в избора:
http://www.planinite.info/V_pomosht_na_ ... asloni.htm - отляво цъкаш на отделните планини и ти излизат хижите.
В Средна гора има добри и уютни хижи, макар че до някои трябва да се ходи, но в тази планина преходите са сравнително леки.
На Витоша също има хубави хижи с много добри битови условия.
В Рила бих ти препоръчал Гергиница и Гургулица /в близост до Костенец са/.

Информацията в сайта е обновена. Има и телефони, на които можеш да се обадиш за резервация.

Заключена

Върни се в “Туризъм, екскурзии, пътувания”