Туризъм, пътувания (полезно/любопитно, разни)

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед сеп 11, 2016 2:39 pm

Как да оцелеем при ухапване от змия? Като носим дънки

Разбира се, най-добре е да не се срещаме изобщо със змия. Но как може да защитим себе си, ако се случи да бъдем ухапани? Discover magazine разказва за един лесен начин за предпазване.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 16, 2016 8:17 pm

Wizz Air пуска линия от София до Варна за 19,99 лева

Бюджетният авиопревозвач Wizz Air ще възстановява линията между София и Варна. Преди време от компанията преустановиха полетите между двата града, но от 26 март 2017 година тя ще бъде отново отворена.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб сеп 17, 2016 2:20 pm

9 Things You Should Never Do In A Hotel That Almost Everyone Does

Staying in hotels is my favorite. Somebody makes the bed for me, someone will bring me food if I call down for it, and (most importantly) it usually means that I’m on vacation.

But over the years, I’ve heard quite a few rumors about things I shouldn’t do in a hotel. So I did a little digging. And it turns out that there are actually quite a few things I should never, ever, under any circumstances, do while on an overnight stay.

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » ср сеп 28, 2016 12:44 pm

Здравейте, значи мисля да направя една екскурзия с една приятелка в началото на ноември към Рила и най-вече да отидем на рилските езера, но проблема е че не съм ходил там никога и не знам нито път, нито за колко време се стига примерно от боровец до езерата, мислим да направим преходи и да спим на някой хижи, но не знам вътре как е положението също в самите хижи. Някой така добър планинар да ми каже маршрут по който да се ориентирам... примерно да спра на боровец и от там накъде да поема и колко часа е горе долу..много ще съм му благодарен.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » ср сеп 28, 2016 1:26 pm

Малко късничко ми се струва за подобен преход от непрофесионалисти, но нека хора с опит да се изкажат, аз лично не бих отишъл в началото на Ноември.....лятото му е майката на подобен преход, сега вероятността от лошо време е много голяма! Освен ако не търсиш снега разбира се.... :grin1:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср сеп 28, 2016 1:56 pm

DANNIS написа:... Някой така добър планинар да ми каже маршрут по който да се ориентирам... примерно да спра на боровец и от там накъде да поема и колко часа е горе долу..много ще съм му благодарен.
Ами хващате лифта и... има-няма час и нещо :laughm: ...

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » ср сеп 28, 2016 2:26 pm

Първо, Седемте Рилски езера ли имаш предвид? И защо от Боровец, там смятате да отседнете ли? Иначе за Седемте езера изходният пункт е Сапарева баня, на 10-15км от Дупница и на 30тина от Самоков. От Сапарева баня има асфалтов път до курорта Паничище ~1400m. Този път продължава и до хижа Пионерска малко по-нагоре, където е долната станция на лифта х.Пионерска -х. Рилски езера. На горната станция на лифта е хижа Рилски езера на около 2100м. Оттам нагоре може за около 2 часа в хубаво време да стигнеш и до най-високото езеро- Сълзата ~2600m. Хижата мисля, че вече е хотел, но трябва да се обадиш и да се пита за подробности, защото не съм отсядал там от 15 години и не знам как е хавата, правиха се някакви ремонти доколкото знам и не е никак зле май. Има там в района на 30мин от тази хижа и още една хижа Седемте езера, но май там са по-мизерни условията. Не лош вариант според мен е да се отседне и в курорта "Паничище", където има поне няколко хотела и почивни станции. А даже може и долу в балнеолечебния курорт Сапарева баня да се отседне ~600m. Има разбира се и други варианти като хижа Иван Вазов ~2300м, но като за първи път в района и с момиче, може и да не е най-добрия вариант, понеже е по-отдалечено, но поне го споменавам, условията там мисля също са добри, но не съм ходил от 2005.

Както е отбелязано и от други, времето трябва много внимателно да се подбере, че може да е и опасно! Но дори да няма сняг, трябва с добри обувки зимни да се ходи с добри грайфери, понеже пътеките на много места е възможно да са заледени. Иначе може да се уцели някое време антициклонално трепач с 200-300км видимост, докато в котловините се тровим в мъгли и л...а :laughm:

П.С - Абе гледам, че пише някой добър планинар да даде съвет, аз не съм такъв, но всички във форума знаете, кой е еталон за това! :grin1: :thumbup:
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
DANNIS

Мнение от DANNIS » ср сеп 28, 2016 3:15 pm

Много благодаря на всички и най-вече на волфи. Значи най-добрият вариант е да отседнем в курорта Паничище, там е най-близкия път за рилските езера доколкото разбрах.. :hmm: Казах Боровец, защото си мислех, че от там е по напряко, но явно съм грешал.. Значи доколкото разбрах защото ние ще сме с автобус първо хващаме такъв за София и после от Сф за Сапарева баня или за Паничище.. не знам дали има автобуси от СФ до този курорт... и след това предполагам може да вървим пеша до рилските езера... сигурно има и лифт, но горе долу колко време пеша се стига от курорта Паничище до ЕЗЕРАТА.. ?

И другото което е горе долу какви са цените в този курорт?
И решихме ноември не за друго а защото всички знаете защо отивам там :D заради снега..чакам да белнат планините, предполагам няма да са много пък страшни условията тогава, едни 10-15 см сняг и едни -5°C няма да ме сбъркат предполагам.. особено ако е ясно времето.
Винаги съм мечтал за един зимен поход в планината...

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » ср сеп 28, 2016 3:51 pm

Като гледам не си съвсем ориентиран.
Ето ти карта, на която са начертани маркираните туристически пътеки. Маркирани са и коловете от зимната маркировка (жълтите кръгчета). По-добре да не ти се налага да ги ползваш за ориентир. Общо взето на картата има начертано всичко необходимо, за да се ориентираш и достигнеш пеш до езерата. Ходенето пеш до прословутите езера (без използването на мутренския лифт) го приветствам особено. Ето защо реших да се включа и да ти помогна.
http://www.kade.si/route.html#map=14/25 ... 95878.55/0

Относно това как се стига до Паничище с обществен транспорт: от Сф има автобуси до Дупница, оттам с бус до Сапарева баня или направо до Паничище - не знам сега точно как е уреден транспорта до тези нас. места. Този въпрос трябва да си го проучиш.

За цените не мога да ти помогна, но предполагам, че има достатъчно инфо в нета.

За метео условията:
- ако е слънчево, без мъгли и без снежна покривка вероятно няма да имаш проблеми.
- ако е заснежено и слънчево има вероятност да имаш затруднения при следенето на пътеката или пътя - зависи откъде ще минеш и от ориентировъчните ти способности.
- ако е заснежено и има мъгла във високите части, не ти препоръчвам да ходиш в тази посока. Може да се загубиш много лесно.

А, дотогава е много вероятно езерата да са замръзнали - зависи от времето. А ако има и СП може и да не ги видиш. :grin1:

Все пак, ако отидеш и случиш на хубаво време без хора, ще се насладиш на велика пустота. :wink:

Ако имаш допълнителни въпроси пиши.

Потребителски аватар
DANNIS

Мнение от DANNIS » ср сеп 28, 2016 4:42 pm

Мерси много. За сега всичко разбрах. :) Ако има нещо ще питам допълнително. В тази сфера съм неопитен така е.. Затова е толкова полезно да има такива опитни планинари в форума. :thumbup:

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » ср сеп 28, 2016 10:16 pm

1. От София директно до Дупница има автобуси почти на всеки час от автогара "Сердика" и от автогара "Овча купел". От Централна автогара може да се хванат допълнително преминаващи автобуси за Благоевград, Петрич, Сандански, Банско, Гоце Делчев и каквото и да е на юг от Дупница (но зависи дали преминават по Е-79 или по магистрала "Струма - което е важно уточнение) и още по-важно уточнение е че не спират на автогарата в Дупница, а на околовръстна спирка на Е-79 (пътен възел "Байкал"). В случая, директен автобус Ви трябва,.

2. От Дупница за Сапарева баня трябва от автогарата в Дупница да се хване автобуса от линията Дупница-Сапарево, който обслужва и Сапарева баня.

Ако може да се вярва на разписанието (мисля, че е актуално), то автобуси за там има достатъчно често :

Изображение

3. Превоз за Паничище трябва да се търси вече в самата Сапарева баня. Мисля, че се осъществяваше с някакви маршрутки. При всички случаи ще е хубаво да попитате на автогарата в Дупница преди това, как по-точно да пътувате до Паничище.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет сеп 29, 2016 2:00 am

18 невероятни места в Северна България

Разходката из Северна България ме отведе до много популярни и в същото време не токова познати места. Места, които се надявам да бъдат център на доста по-голям туристически инетерес за в бъдеще!

Потребителски аватар
meteo fen

Мнение от meteo fen » пон окт 03, 2016 4:14 pm

Дружество „Приста” постави соларни панели на хижа „Тъжа”

От началото на октомври хижа „Тъжа“ в Национален парк „Централен Балкан“ разполага с 30 соларни панела. 7,5-киловатовата система позволява топлата вода в хижата да се нагрява безпроблемно, единствено с помощта на слънчевата енергия.

Потребителски аватар
meteo fen

Мнение от meteo fen » ср яну 04, 2017 3:58 pm

Силно препоръчително за любителите на екстремните ск и много сняг...

Айдахо САЩ...

http://www.redbull.com/en/snow/stories/ ... video-edit

Mareeramm
Регистриран: нед яну 08, 2017 8:02 pm

Мнение от Mareeramm » нед яну 08, 2017 10:08 pm

Летос сам био у Пампорово 7 дана, обишао сам свашта - Широка Лука, Триградско ждрело, Јагодинска пештера, врх Снежанка, Смољан, Асеновгардска крепост, Пловдив! Много ми се допало.

Оно што бих следеће волео да видим у Бугарској је Централни Балкан - Велико Трново, Шипка, Габрово, Етара и тај регион. Једва чекам да направим то путовање.

Волео бих да видим и Сандански и Мелник.

Отговори

Върни се в “Туризъм, екскурзии, пътувания”