ТЕКУЩИ ДАННИ ЗА ЕВРОПА, СРЕДИЗЕМНОМОРИЕТО И РУСИЯ (2020)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

skior7
Регистриран: пет дек 03, 2010 2:43 pm

Мнение от skior7 » вт дек 01, 2020 12:16 am

Първи сняг вали в Хайделберг. В момента вали умерен сняг, а в началото беше силна суграшица, Т е 0 гр, прогнозите са до 5 см СП.

Stoyan_
Регистриран: нед ное 07, 2010 8:50 pm
Местоположение: Стара Загора/Германия, Идар-Оберщайн около 400м.надм.равнище

Мнение от Stoyan_ » вт дек 01, 2020 12:18 am

Най-сетне малко сняг в Касел. Интересна обстановка в Германия, на изток студ, на запад топла океанска маса. Касел е точно на ръба, все още е минус 0,1 по термометъра ми на поляната, почти адекватно мерене. Трупа от около 2 часа, но в крайна сметка е ясно, че утре всичко ще е вода.
Поне една хубава снежна вечер ще запишем и утре ден със СП, която я момента гони 5 см.
Красива, зимна вечер. Надявам се на хълма Херкулес на 520 метра да остане по-дълго сняг.
Иначе Северна Бавария и Южна Тюрингия ще на мажат по едно 20 см сняг.

skior7
Регистриран: пет дек 03, 2010 2:43 pm

Мнение от skior7 » вт дек 01, 2020 3:33 pm

Стояне при мен в Хайделберг днес осъмнахме с 10 см СП и 0 градуса, сега е 1 -2 гр, но няма интензивно топене. За почистването обаче имам доста критика, сутринта беше хаус, сигурно при 20 см ще затворят движението :grin1:.
За уикенда се прогнозират нови снеговалежи за моя район.

Stoyan_

Мнение от Stoyan_ » вт дек 01, 2020 3:51 pm

Тук беше валяло малко през нощта, но общо 4-5 см да имахме с мъка. Набит гъст, мокър сняг.
Видях че надолу е валяло по-добре. Тук температурата не беше фактор този път, винаги беше под 0,поне до 8 сутринта. Просто не сме имали количество.
Изненадващо за мен Хайделберг с дебела покривка, принципно се води от топлите тайни на Германия.
Радвам се за вас :)
Дават и За тук някакви валежи уикенда, но ще видим. Генерално върви с няколко градуса по-студено отне предвиденлто. Тук даваха 3, а то е малко над 1,а вече денят превала.
Дано се позадържи малко тоя сняг.
Гледам че към Саарланд има много малко сняг, там е било повече поледицата.
Фулда е долу горе колкото при нас в Касел.
Дрезден даже май не е валяло, каза ми приятел, а в Берн има няколко см, но по-малко отколкото в Касел дори.
Абе мъка е зимата в Германия, няма какво да се лъжем.
Радвай се, че си от печелившитв този път, че не знам кога ще имаме нов тираж.
Поне изкарах детето днес горе на Херкулеса, там беше минус 1,истинска зима, но нямаше много повече сняг от в Града. Явни просто не е валяло много тук.
За почистването..... Главните улица някога сутринта ги пипкстихс, ни наистина основните булеварди. Другите са още в сняг и киша...

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » вт дек 01, 2020 7:01 pm

Тези Убавци защо ли не са отлетели на юг :?: Днес в Нюрнберг, има камера на живо, и в момента са там.
Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт дек 01, 2020 7:06 pm

Старост/болест или целогодишен източник на храна. ТОва са трите причини.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » вт дек 01, 2020 7:14 pm

Да, наличие на храна, и аз така съм чувал.
Инак, студът им не пречи.

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср дек 02, 2020 10:00 am

Давос днес най-после се разписва с 3 см СП. До вчера нямаше въобще. Доста лошо начало на зимата за там.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Stoyan_

Мнение от Stoyan_ » ср дек 02, 2020 12:21 pm

Оформя се доста добър процес за Северна Словения, Караванкен и Каринтия в Австрия. По високите части се очаква нова СП от над метър.
Във Филах и Клагенфурт вече ваши. Там може би ще паднат около 15-20 см. За жалост ще има топла адвекция и ще замине бързо в канала. Макар, че там е котловина около 450-500 метра и е възможно евентуално да ги натисне някоя мъгла.
Следя изкъсо процесите там, понеже е доста приятно място, с добро разположение и хубава болница. Евентуално като се вземе специалност е възможна дестинация :)

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср дек 02, 2020 12:46 pm

Бил съм в Клагенфурт, наистина е готино. Обаче е от южната страна на Алпите, при северозападни процеси, които са най-честите остава във валежна сянка. Точно в такъв период бях там, нямаше сняг и печеше, същия ден пътувах оттам северно от през Алпите и по едно време валежната сянка изчезна и валеше бясно имаше 30 см натрупало само в този ден. Но при италиански циклони пък южната страна намазва.
Като цяло в Австрия заплатите са по-ниски от Германия, а цените по-високи. По-труден е животът от икиномическа гледна точка, но пък климатът е много по-хубав и спокоен. А също и природата е уникална.

Stoyan_

Мнение от Stoyan_ » ср дек 02, 2020 1:06 pm

Ние имаме поне още 3-4 години тук, да не кажа 5-6 но наблюдавам от рано. Лятото ходих и на хоспитация там. Хубава модерна болница не отстъпваща по нищо на немските.
Заплатите генерално в Австрия са доста по- ниски за лекари. Специално в Каринтия обаче са на нивото на немските и на хартия и на практика. Имам познати в Каринтия и са му показвали фишове, не са по-зле платени от тук. Затова и гледам там. Иначе в Тирол или Виена са значително по - зле платени.
От към сняг там не е оптимално, но със сигурност по - добре от Германия.
Филах гледам, че май е малко по- студено, там също има не лоша болница.
Ще следя тази зима процесите, макар че в Инсбрук със сигурност е повече снегът. Там обаче е безумно скъпо...
Отделно Клагенфурт лятото е супер, с това езеро е като на морето в БГ. Пълно с народ, хората се къпят, водата беше на 15 септември 23 градуса, има си плюсовете.
Иначе вече започна там снеговалеж. Във Филах е значително повече отколкото в Клагенфурт в момента.
Жслко, че няма камера в Арнилдщайн. Той е по-високо и според мен 30 см там са възможни. Той е много близо до Кранска Гора.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср дек 02, 2020 4:37 pm

Картата на аномалиите, естествени при супер здравия и развит за толкова ранен период на сезона, Азиатец.

Изображение

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » ср дек 02, 2020 5:15 pm

Над 24С аномалия!

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср дек 02, 2020 8:01 pm

Geogri Zahariev написа:
ср дек 02, 2020 5:15 pm
Над 24С аномалия!
Мнех, това не е никаква новина. Такава и около нея има вече буквално всяка зима. Както и отрицателната на юг - ЮЗ Сибир и Ю Урал.
По-лошото от криофилска (по-хубавото от нормална) гледна точка е фактът, че това ранно АЦ чудовище буквално хаби с всеки ден възможностите за нещо тип 2012 дори като смекчен вариант, защото...защото е прекалено южно! Да, може да дойде студ и от Южен Урал тук, ама тая работа 1. е бая по-трудна и 2. съвсем различна от това да дойде от Северен Урал и от около Карско море.

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет дек 03, 2020 12:23 pm

При мен изненадващо прехвърча. Т е минус 0 и нещо, почвата и колите са леко поръсени със зрънца. Това е по-скоро инверсионен валеж, но западно от Хамбург напира валежна зона от Атлантика, която е блокирана и не може да мине на изток :deal: :laughm: Но може преди да издъхне да пусне малко нормални циклонални снежинки за цвят.

Заключена

Върни се в “Фактически данни за времето”