'КНИГА ЗА ОПЛАКВАНИЯ ОТ ВРЕМЕТО И КЛИМАТА' (Приемат се евентуално и похвали :)) (2018-...)

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » пон дек 09, 2019 11:12 am

:thumbup: Точно така е. На практика и една обстановка читава да имаме за цяла зима ще е успех.
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон дек 09, 2019 1:16 pm

Много депресивно и отвратително време в София! :thumbdn:

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пон дек 09, 2019 2:19 pm

НЕ Е ЧЕСТНО ЧЕ ИСЛАНДИЯ ЩЕ Я УДАРИ ЦИКЛОНЪТ МЕЧТА НА ЖИВОТА МИ А АЗ 30 ГОДИНИ ЧАКАМ ДА ВИДЯ СОФИЯ ЗАРИНАТА ОТ СНЯГ ДО СТЕПЕН НА НЕПРОХОДИМОСТ И НЕ СТАВА И НЕ СТАВА :bowl: :bowl: :bowl: :bowl: :bowl: :bowl: :bowl: :bowl: :bowl: :bowl: :bowl: :bowl: :bowl: :bowl: :bowl:
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

kinggang8
Регистриран: нед мар 27, 2016 12:26 pm

Мнение от kinggang8 » пон дек 09, 2019 2:57 pm

Мастър,в София едва ли е по-голям ужас от тук.Имам предвид,че е имало години по 2 ( дори 3 ) месеца само мъгла и студ в Монтана ( постоянен източен пренос ).Иначе и на мен наистина ми бърка в душата такова време. :thumbdn:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет дек 20, 2019 10:20 pm

Честно да ви кажа аз нямам абсолютно никакво усещане, че сме зима :grin1:
Не знам какво трябва да се случи това да се промени, то е нещо като вътрешна нагласа, че зимата в ниското у нас почти я няма вече.
Това усещане е вече затвърдено в последните 10тина години и съм свикнал да си търся зимната емоция в планината.
Не знам дали точно се оплаквам, по скоро исках да споделя как глобалното затопляне влияе на моето лично възприятие за зимата. :flourish:
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

weather_master

Мнение от weather_master » пет дек 20, 2019 10:39 pm

Днес срещнах понятието соларна зима, която е от началото на ноември до към средата на февруари. Точно толкова е зимата по моят слънчев календар или още както я наричам - същинска зима. Та след ден и малко преполовяваме соларната зима. :D

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет дек 20, 2019 10:54 pm

По принцип в София зимата е способна да бъде прилична от около 20-25ти ноември до към 10-15 март.
Под прилична имам предвид добро снегозадържане, зимни Т и общо усещане за зима.
Същинска зима в София от около 5-10 декември до 20-25 февруари.
Това обаче напоследък не е така.
А какво да кажат в низините, където я вали сняг, я не за цяла зима ...
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пет дек 20, 2019 11:18 pm

weather_master написа:
пет дек 20, 2019 10:39 pm
Днес срещнах понятието соларна зима, която е от началото на ноември до към средата на февруари. Точно толкова е зимата по моят слънчев календар или още както я наричам - същинска зима. Та след ден и малко преполовяваме соларната зима. :D
България поради южното си местоположение съчетано вече с ГЗ, се случат все по-рядко нахлувания на арктически въздух и оттам сериозна зима. Единствения шанс си остава т.нар. студ местно производство / инверсии. Именно посочения от теб период е периода с най-добри условия за инверсии и евентуално последваща зима . След средата на февруари , истинска трайна зима - всеки нормален човек знае, че е почти невъзможна.
Така, че по-малко от 2 месеца остава , след това отваряме шампанското и се готвим за лято 2020!!! :cool:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

weather_master

Мнение от weather_master » пет дек 20, 2019 11:37 pm

Хора, пак се бъркате с температури, сняг и т.н. Под соларна зима имам предвид само и единствено слънчевото греене и продължителността на денят. Забелязал съм, че нещата в Бг и по-специално стават зле, когато слънцето е под 30 градуса в азимута си. А това е между 10-ти ноември и 10-ти февруари горе-долу. При над 30 градуса греене на обяд, слънцето съумява да пробива мъгли, руши инверсии и топи сняг доста по-лесно.

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » съб дек 21, 2019 12:12 am

Ланселот и аз нямам никакво усещане за зима , някак си не го взимам насериозно тоя сезон вече, знам че ако искам сняг трябва да пътувам до планините , а тука ако стане нещо 3-4 дни в годината до максимум 2 седмици в "суровите" зими берекет :grin1: Лошото , че вече чак до януари трябва да чакаме доста често, за да има дори в планините :laughm: Да, следващите 100 години най-малко вероятно ще пада сняг и в равнините ама това не е зима вече.Благоприятната циркулация в зимите между 2005 и 2012 с изключение на 2007 , малко ни изкараха от реалността на 21ви век може би....

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб дек 21, 2019 1:22 am

Мисля, че малко преувеличавате, афектирани от сегашното пародийно начало на зимата. Действително сега има реална опасност да посрещнем Нова година без да валял чист сняг, което се е случвало само 2000-та година. Последните 20 години не е. Дори 2006/2007 имаше 2 снеговалежа до НГ, като единия остави СП. За Русе говоря.
Иначе миналата зима си беше добра според мен, вярно от по-ранните - от средата на ноември до средата на февруари, но пък имаше години снегове и аз лично й се изкефих, макар да не беше нещо запомнящо се. Следващите 2 месеца вярвам, че все ще изскочат няколко по-зимни циклона и после вече да се готвим за лято и плажове. :D
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб дек 21, 2019 2:09 am

Последните доста години в Русе си падат големи снегове. Особено края на февруари 2017та, мисля...беше просто ъау! И други години са почвали късно зимите, но сега е различно. Реално във Варна нямам никакво, ама никакво зимно усещане. Аз до момента не съм и обличал зимно яке...
Освен топлото, на много места дърветата са още с листа из Варна, а е почти януари. Нощем е топло, денем слънчево доста често, мъгли няма, слани няма. Предимно сухо е като цяло времето. Прилича ми на април във Варна, не на края на декември. Още повече като идвам от доста по-снежно място.
Много ми е тъпо така, губя постепенно онази искрица и емоция в мен. То на спомени само не става. Имам чувството, че и да падне някой голям сняг, няма и да ме зарадва вече толкова. Което е тъжно за мен.
Просто само вижте Варна това лято, есен и зима.
Лятото започна още май месец, бурите бяха малко, валежите есента липсваха. Окт и ноември караха с по 10/20 слънчеви, еднотипни топли дни. Абсолютно безлична година... наистина много много скучна!
Добре, че са мъглите в Русе да си ми внесат малко зимно настроение от едно време...
Също и пролетта в СБг не беше зле. Топла, но и буреносна. Юни и юли имаше яки фронтове и порои. Но по морето мъртвило от класа...
Чудя се в Калифорния, например, метео маниаците как живеят, хах?
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб дек 21, 2019 2:12 am

Разбирам те, тука като няма сняг поне се появяват мъгли да понапомнят кой е сезона. Ето сега е едва 2,4 градуса с гъста мъгла и навън си е доста по-празнично - красота са светлините и украсите потънали в мъгла и тишина. :D Времето е само за любов, както казваше един мъдър ютубър, мир на праха му.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » съб дек 21, 2019 6:01 am

2000 не е единствената зима, през която до януари не беше валял сняг. 10 г преди това 1990/91 беше същата мъка. Тогава чак на 15 януари падна първият сняг и то мизерни 5 см. Но оттам нататък беше предимно студено и редовно падаше по малко сняг. Имаше само един мощен процес за цялата зима и то какъв. Срути покрива на цирка в София беше на 15 февруари процеса. В СЗ половина от страната включително София и Русе натрупа 40-50 см. Циклонът мина директно през източна България. Там Многото изгоряхме почти, първо натрупа 20 см за отрицателно време в Шумен, после премина в дъжд и му видя сметката, а в тила отново премина в сняг и имаше светкавици. Всичко това за един ден. Аз такова нещо и досега не съм виждал. Много необикновен циклон беше. Крайният резултат в града беше вял едва 15 см.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » съб дек 21, 2019 8:10 am

Ами няма метеоманяци в Калифорния.Няма никъде където е само топло.Скоро и тук няма да има.Няма и форум да има. :thumbdn:

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”