ПРОБЛЕМИ (вкл. вътрешни нередности) ОКОЛО НИМХ-БАН (и около науката в Бг изобщо)

Вече има теми по въпроса, като ги сложа тука всичко ще блесне и без никакви обяснения...

Модератор: Бял облак

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пет ное 14, 2014 7:03 pm

А ти в качеството на какъв си позволяваш да ме оценяваш с еди какви си точки, само защото бях контра на любимецът ти Бисмарк и му удрях спирачки в опитите му за безчинстване и масови обиди към съфорумци ли :-? :nono:
Да искате да превърнете форума в агитка на герберите в комунисто-и русофобски или в патриотичен форум без право на изразяване на собствена позиция, различна от общата е същото като форума да стане само студомански или само топломански и всички инакомислещи да трябва да бъдат смачкани и принудени да напуснат! И всичко това не е нищо друго, освен диктатура, срещу каквато по принцип се борите... Пак напомням това е форум за метеорология, а не форум на гебрерите, на СДС и не е патриотичен, нито националистически форум или греша???
Беше спрял да ми коментираш мненията от 1 година, ако ще почваш да си връщаш затова, че станах причина Бисмарк вече да не е във форума по-добре започни отново да ме игнорираш както го правеше досега :dontknow:
Последна промяна от wilkosz на пет ное 14, 2014 7:09 pm, променено общо 2 пъти.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

doncho
Регистриран: нед апр 10, 2011 2:49 pm

Мнение от doncho » пет ное 14, 2014 7:06 pm

Говорим си за различни неща. Дори и по някаква случайност да е прав в конкретния случай, аз говоря, че той по принцип търси (и намира) доказателства колко сме зле постоянно. Щото не казва "НИМХ колко са зле". (Дали са зле е отделен въпрос, тяхна си работаза какви пари ще продават данните, дори и на вас да не ви харесва, щото явно сте купувачи) ами обобщава колко сме зле всички и как са излагаме пред чуждинцити рийш ли. Сори и аз за спама, мисля темата за изчерпана и няма да се уточняавам още.
Игнорирайте идиотите, те са неспасяеми.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет ное 14, 2014 8:58 pm

yogimax написа:Преди време получих следния и-мейл на немски. От една немска фирма за изграждане на фотоволтаични съоръжения в България. В Германия и Италия такива данни за слънчевото греене стрували 150-250 евро, а от НИМХ им поискали 3500 евро!!! :green: За 10 метеоданни!
Алчността им няма ГРАНИЦИ :| Докога ще се излагаме не само в България, но и пред света???
:thumbup:
То поне данните да ставаха за нещо... :dontknow: Само аз ли осъзнавам, че и 100 евро биха били премного за подобен боклук? :grin1: И doncho да не ми говори за пазарна икономика, защото точно по въпроса за тези данни не е съвсем уместно, най-малкото защото тези данни не са точно лична собственост на НИМХ, но това е сложна и деликатна тема, включително и защото не са (ми) ясни абсолютно всички (юридически и икономически) подробности...

А иначе с doncho не бих спорил по подобни "икономически" теми, след като съм опитвал на няколко пъти - загуба на време си е :grin1: ...

doncho
Регистриран: нед апр 10, 2011 2:49 pm

Мнение от doncho » пет ное 14, 2014 9:31 pm

Ma'a му стара... казах че няма да пиша ама то не се трае :grin1: Мисля, че ясно обясних че спорът не е икономически. Дали и на каква цена продава данни НИМХ, дали данните струват нещо или са боклук, все ми е тая. Въпросът е че Джоуки хленчи и плюе по българите при всякакви случаи. Това исках да кажа, дали ще продаваме евтино или скъпо, дали ще вали или ще грее слънце, той едно си знае, колко сме зле и колко е зле България. Колкото до споровете на икономически теми с теб, те не са точно икономически а социални :grin1: Ти смяташ, че бизнесът трябва да играе социална роля, аз смятам че нещата стоят точно наобратно, първо се укрепва икономиката и тогава неминуемо ще се увеличи и личното благосъстояние на хората ;)
Игнорирайте идиотите, те са неспасяеми.

wilkosz

Мнение от wilkosz » пет ное 14, 2014 10:35 pm

Колко пъти ти обясниха, че не си адекватен в темата бе златарчанин :-? :nono: :dontknow: :hmm1:
На кого си тръгнал да се обясняваш кой какво хленчел, който заслужава-ще бъде критикуван и това, че го възприемаш като хленчене е твой проблем. То човек което вижда-проектира собствените си проблеми. Ти не спря да хленчиш по разните му теми против БСП-то, Сергей, комунистите, социалистите, путинистите. Тъпанар такъв.
Единственото ти смислено включване по ТЕМАТА на форума, а именно метеорология е когато съобщаваш колко литра дъжд са паднали "на село", "у Златар". Толкова за теб и твоя метеопотенциал... :green:
А ето копирам и самия и-мейл, който получих от немеца, той си казва че данните, които щели да струват 3500 евро биха били с недостатъчна плътност, т.е. некачествени. Въпросчето да се чете като буквите ???.
Hallo Maxim,

Entschuldigen Sie die etwas ungew?hnliche Bitte.
Wir befassen uns weltweit mit dem Aufbau und Betrieb von PV-Anlagen als Technischer Sachverst?ndiger.

Derzeit betreuen wir ein Projekt in Bulgarien und wollen bzw. ben?tigen kurzfristig f?r die Finanzierung f?r einen Investor
Gute Wetterdaten bzw. sp?ter auch Wetterdaten eines akkreditierten Instituts f?r die Ertragsprognosen.

Der gute alte DWD l?sst uns hier jedoch v?llig im Stich und verweist auf den bulgarischen Wetterdienst.
Mit gutem Recht. Jedoch kommt nun der Hammer:

Kosten f?r 10 Wetterdaten und das in v?llig ungen?gender Sch?rfe 3500 €.
Normalerweise haben wir in Deutschland und Italien derzeit Kosten in H?he von 150 – 250 €.

H?tten Sie eine Idee wo wir entsprechende Daten beziehen k?nnen?

Vielen Dank,
M. Sch.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
Бай_Иван
Регистриран: вт ное 10, 2009 11:35 am

Мнение от Бай_Иван » съб ное 15, 2014 10:04 am

Какво разбираш под 10 данни? Иначе , 365 дни , лентите са три типа , като сложиш и резерв 20бр стават 385 ленти , около 0,3 лв едната ,по мои груби сметки( не съм сигурен за цената й).Ако открадне някой келеш кълбото на хелиографа - някъде мернах около 2000 долара струва ново без доставка , но съм сигурен , че е повече , а самият прибор цената му 5 цифрена :).Наистина са доста дуракоустойчиви тези прибори и реално почти нищо не може да ги изкара от строя , което от своя страна е гаранция за дълъг експлоатационен период.Като отбележим факта , че в НИМХ заплататите почти не мърдат (не , че няма да има хора , на които и 2 000 лв заплата да дадеш пак няма да свършат , нищо , то и на други места има такива хора) това са жалки опити за оцеляване.Нямате представа колко скъпо излиза поддръжката на професионално метеорологично оборудване , без значение дали ще са конвенционални прибори или АМС.Основния проблем са парите.
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...
Изображение

RTS22
Регистриран: пон дек 31, 2012 3:20 pm

Мнение от RTS22 » вт ное 18, 2014 2:51 pm

Според мен е правилно на немците да се иска повече пари. Какво са за тях тея 200 евро. Правилно е повече. За соларен парк около моя район НИМХ са поискали 1800 лева за валежи за няколко години. Напълно нормално. Като не им така де се каже по уйдисва на швабите да си сложат станцииииииииии да си следяяяяяяят години и ще си ги имат. Все ще си даваме нещата без пари!

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт ное 18, 2014 2:59 pm

Голяма глупост каза. Ти не разбра ли, че тези данни вървят по 150 евро в самата Германия, на кое отгоре същите данни трябва да струват двадесетократно повече в България само защото те са немци? И означава ли това, че тея данни, които при тях струват 150 евро ако българин ги поиска за него трябва да са по 15 евро??? Няма я логиката. В Германия по курортите цените са същите като в градовете, няма надценки. Надутите цени по българските курорти са пълна тъпня и обир!
Само не разбрах защо за соларен парк НИМХ са предложили данни за валежите :-? :laughm:

RTS22
Регистриран: пон дек 31, 2012 3:20 pm

Мнение от RTS22 » вт ное 18, 2014 4:40 pm

Да видели по какъв начин ще се измиват соларките - така обясниха.

Потребителски аватар
Бай_Иван

Мнение от Бай_Иван » ср ное 19, 2014 10:02 am

Какво разбираш под дани бе човек!? Има разлика между това дали иска месечни суми , часове на продължителност на слънчевото греене за 1 станция за 5 години да речем , съвсем друго е да искаш за същата станция за 30 годишен период или за още няколко станции или пък за същата станция но да искаш и данни за други метеоелементи.Правейки инвестиция от милиони евро за изграждането на такъв парк разумния човек ще проучи внимателно въпроса , ще разгледа всички варианти за да е сигурен , че инвестицията ще му се върне (на пръв поглед трябва да е така).На практика какво се получава: Европа дава пари за зелена енергия и задължава да бъде изкупувана , демек изграждаш парка и нямаш грижи относно реализацията на продукта , с впечатлението което съм останал е ,че абсолютно във всякакъв разрез с разбиранията ми за зелена енергия , втълпени от семинарите на "Българската фотоволтаична асоциация" в които участвам.Оказва се , че такива паркове почнаха да се изграждат върху обработваеми площи и върху разчистени терени от горски масиви , не за друго , просто да не се изграждал по дълъг далекопровод.С право ги наричам зелена мафия.Не съм против зелената енергия , против съм срещу начина на реализация на различните съоръжения за производство на зелена енергия.За съжаление това нещо може да се види и по света , в едни страни повече , в други по-малко.
Та ще можеш ли да се уточниш какво точно са искали?
Изображение

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср ное 19, 2014 10:33 am

Нали пуснах цялото му съобщение? Пише, че са искали само 10 данни, нямам представа 10 цифри или 10 показателя или за 10 години. Повече не съм го разпитвал и не знам. Това е било преди 2 години, не е от сега.
Влязъл е във форума wetterzentrale, видял е че съм писал там и съм от България, регистрирал си е профил, за да се оплаче колко са му поискали и дали имам идея откъде може да получи подобни данни и след 2 дни е било последното му влизане във форума, повече не е влизал от 2 години насам.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юли 13, 2015 2:49 am

„БАН” – последният бастион на тоталитаризма в ЕС

Истини, които 25 години се крият от обществото
Акад. Петър Иванов, Демографски институт при Българската академия на науките и изкуствата /БАНИ/*

Един е комунистическият бастион еБАН и... е крайно време той да се разкара от научния хоризонт у нас! :deal: :grin1:

Потребителски аватар
Бай_Иван

Мнение от Бай_Иван » чет юни 09, 2016 4:57 pm

С пълна пара върви съсипването на метеорологичната мрежа на НИМХ и нейното поддържане.Според една интересна заповед отпреди месец , вече имаме приоритетни климатични станции и климатични станции , цитирам:

"Във връзка с предтсоящото редуциране (каквото и да означава това) на мрежата от климатични станции и за по-ефективното използване на наличните ресурси (не , поради липсата на каквито и да било ресурси):

НАРЕЖДАМ:

1.Основните усилия и средства по поддържане на метеорологичната мрежа да се насочат към синоптичните станции и изброените в приложения списък климатични станции.
2.В климатичните станции извън списъка да се изпълняват само "козметични" (боядисване , косене на трева) и съвсем неотложни ремонти ( ремонт на стълбички , подмяна на повредени уреди).
3.Ако станция извън приложения списък е преустановила дейността си поради липса на наблюдател , работата й да не се възобновява до уточняване на станциите , които да бъдат закрити.
4.Метеорологични клетки да бъдат подменяни в краен случай.
5.Ръководителите на групите за поддръжка на метеорологичните мрежи да изпратят до Директор "Оперативна дейност" план за дейностите за тази година - станции и списък на предвидени за изпълнение дейности , заедно със списък на необходимите им материали и уреди и къде ще бъдат вложени , но без презапасяване и имайки предвид точки 1 до 4 и запасите във филиала.

Настоящата заповед да се доведе до знанието на Директорите на филиали. Директор на департамент ИОМ , ръководителя на сектор "Метеорология и хм мрежи " , ръководителя на група "ХМ мрежи" , ръководителите на сектори "Метеорология" и ръководителите на групи "Поддръжка ХМ мрежи" във филиалите за сведение и изпълнение.

Контролът по изпълнението й възлагам на Директор оперативна дейност......"
Изображение

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет юни 09, 2016 7:45 pm

Може пък да е за добро, ако се подобри качеството на информацията от останалите климатични станции. Не че имаме пълен достъп до нея, но някой ден може благосклонно към данъкоплатците ръководство да разсекрети тази информация.

Потребителски аватар
Бай_Иван

Мнение от Бай_Иван » чет юни 09, 2016 9:22 pm

А дано , ама надали.Кажи ми как ще се подобри качеството , като дори към момента няма каквато и да било алтернатива за заместване на станциите , които ще бъдат закрити , както и за заместване на живачните прибори ( термометрите) ,които с всеки ден намаляват , а нови няма , няма и да има.
Изображение

Отговори

Върни се в “Проблеми около метеорологията и климатологията”