МЕТОДИКА НА МЕТЕОРОЛОГИЧНИТЕ НАБЛЮДЕНИЯ (проблеми)

Името говори само за себе си. Като начало, смятам да сложа тука вече съществуващи подобни теми...

Модератори: Radoslav Petkov, alexander

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » вт дек 11, 2018 9:23 pm

Ivan Yanev написа:Първо - това е форум ,виждам какво си писал - ако съм съгласен се съгласявам ,ако не - не.
Ако искаш отговори от конкретни членове във форума - напиши кой искаш да ти отговори ,за да не се намесвам "без за си ме викал".

И що да не ти филосовствам ? Нямам право ли ?
На 40 години ще станеш ,земи се стегни.
А дали ще се променя или не си е лично мой проблем ,който теб грам не те касае ,така че ,по-спокойно ,а ?

Изкажи се по темата дай мнение по въпроса ми, в противен случай не си по правилата, не мойте, а на форума. А и е очеизвадно, че се появи само и единствено за заяждане и нищо друго. Ахам аз да не ти казвам че няма да се промениш, което е очеизвадно, пък ти кой си тогава че да ми говориш да се стегна. Айде ако обичаш.
ПС: Благодаря за мнението на Стринг, изчерпателно и дълго. Тоест отделено е не малко време и труд. Със сигурност въпросът е дискутиран, поради което още в първия пост се извиних за въпроса. Пиша от телефон и не ми се ровеше по темите.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт дек 11, 2018 10:17 pm

И само да добавя, че когато за "главен" срок за отчитане на ден със снежна покривка е избран точно сутрешният срок, това даже малко увеличава реалния брой на дните с покривка, даже и ако се направи статистика за много дълъг период (тоест статистиката стане съвсем реална :) ). Ами там е работата, че статистически (и даже не само) сутрин е най-студено :laughm: и да, точно по тази причина тогава е и най-вероятно да има сняг върху земната повърхност :laughm: . Разбира се, влияние би оказало и разпределението на валежите в рамките на денонощието и бих се радвал някой да извади такава статистика (има такива по справочниците), макар че това не е толкова важно. Примерно, ако се окаже, че статистически доста по-често вали (сняг) точно около пладне, има някакъв шанс и срокът 14ч. да се окаже по-снежен от сутрешния. Това обаче ми се вижда малко вероятно. Просто сутринта е най-студено и е най-вероятно както валящ около/преди срока сняг да образува снежна покривка, така и тогава е най-малко вероятно вече съществуваща (стара) покривка да изчезне точно преди срока (най-често покривката изчезва по някое време през деня, около и след обяд ;) ). Надявам се идеята ми стана ясна :) ...

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » ср дек 12, 2018 9:26 am

:thumbup: Страхотни разяснения!
Правилото никак не е малоумно, доста е логично даже и стана още повече след тези уточнения. :thumbup:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет яну 03, 2020 6:24 pm

elenaRudolf написа:
пет яну 03, 2020 6:11 pm
ManOfLight написа:
пет яну 03, 2020 6:04 pm
И аз това забелязах. На места не мърда снега. От друга страна някакви мухи се разлетяха, но нещо с измерванията може и да не е наред. Също се чудех как се вземат градусите за 3часовите периоди. За този в 12 ако не се лъжа даде 4.2 и се появи около 14:00, а тамън тогава и само вОрландовци гонеше толкова.
Измерването за данните в 12:00 ч, мисля че е измерване, направено в 13:45 ч. И т. н.
:palm: Измерването в 12ч. си е правено точно в 12ч. :!: (е, да кажем 10-15 минути преди това). Само винаги трябва да се гледа много внимателно тези 12ч. по кое време са ;) . Просто когато по UTC :!: е 12ч., при нас е 14ч. в периода на зимното часово време и 15ч. в периода на лятното часово време. Елементарни неща, изискващи съвсем минимално замисляне и събиране на 2 и 2 :deal: ...

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » пет яну 03, 2020 7:09 pm

Днес в таблицата срещу 12:00 ч за станцията (15614) фигурира стойността 4,2℃. В 12:00 ч. (е, да кажем 10-15 минути преди това) българско време днес ли е измерена тази температура?
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пет яну 03, 2020 7:18 pm

Е, то си пише в таблицата: Дата, срок (UTC).
Т.е. измерването е в 12 UTC, което е 14 ч. българско време.

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » пет яну 03, 2020 7:30 pm

Да, (или 10-15 мин. по-рано - най-често). Това се опитах да обясня на човека, (да си знае). :wink:
ManOfLight написа:
пет яну 03, 2020 6:04 pm
...Също се чудех как се вземат градусите за 3часовите периоди. За този в 12 ако не се лъжа даде 4.2 и се появи около 14:00, а тамън тогава и само вОрландовци гонеше толкова.
Има доста писано по темата, трябва само да ти се рови и да имаш време да четеш.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Отговори

Върни се в “Метео-прибори, метео-методики (проблеми)”