StringMeteo.com Форуми StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход   ПравилаПравила 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ТОЗИ ВАРИАНТ НА ФОРУМА ВЕЧЕ Е АРХИВИРАН И В НЕГО НЕ МОГАТ ДА СЕ ПУСКАТ МНЕНИЯ! МОЛЯ, ПОЛЗВАЙТЕ НОВИЯ ВАРИАНТ.

МЕТОДИКА НА МЕТЕОРОЛОГИЧНИТЕ НАБЛЮДЕНИЯ (проблеми)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 43, 44, 45  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Начало сайт -> StringMeteo.com Форуми -> Метео-прибори, метео-методики (проблеми)
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Voivodata
Гост

МнениеПуснато на: Нед Яну 13, 2013 4:52 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Stringmeteo написа:
Voivodata написа:
...
пс: знаех че който не е ходил редовно като мен няма да може да прецени реално колко е сп, поради простия факт, че сп се мери в населено място , а не по нивите.
...

Scratch head Hmm
Знам за тази твоя теза още от преди, ама...

Ок , сп на в.з. Осеново е 4.5см , в с. Кичево 6см..извън населените места сп е 2-3см Dont know
пс:проблема идва от това , че аз гледам / сравнявам колко е снега в града и на платото , но при второто реалната сп е в населените места , а самото покритие на нивите е по-голям процент от нас. места и оттам идва обърквацията...
Върнете се в началото
Stringmeteo
Site Admin

Местожителство: София, Слатина (Г. Милев-Слатина)

МнениеПуснато на: Нед Яну 13, 2013 5:05 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Какво значи "на", "в"? Има правила за измерване на снежна покривка (напълно открит, равен терен, огряван постоянно от слънце) - ако можеш да намериш подобни терени в по-показателните според теб места (застроени терени), ок, нямам нищо против - и аз ще се съглася, че в съответните територии по някаква причина снежната покривка е повече. Но иначе... както много пъти съм давал подобни тъпи примери, то в нечий северен заден двор може да има пряспа и до началото на април, ама... просто не е там работата. От друга страна, даже и по някаква причина (примерно, принудително отлагане на сняг, носен от вятър откъм полето при силен вятър), почти напълно стандартно, в населените места да се задържа повече сняг, пак няма да е правилно климатично снежната покривка да се отчита там. За това може да се изтъкне като довод най-малкото това, че съответните застроени терени (като характерна подложна повърхност и климатични особености) заемат само няколко процента от цялата подложна повърхност на даден район и би било меко казано ненаучно да се съди за метео- и климатичните характеристики на района по тях Dont know ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
SKYLINE

Местожителство: Варна кв.Левски 77м.н.в.

МнениеПуснато на: Нед Яну 13, 2013 5:56 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Stringmeteo написа:
ако можеш да намериш подобни терени в по-показателните според теб места (застроени терени), ок, нямам нищо против - и аз ще се съглася, че в съответните територии по някаква причина снежната покривка е повече.

Е много ясно , че СП ще е по същия начин повече спрямо полетата.Не знам точно какви са изискванията за големина на площадката за измерване , но трябва да се гледа по-глобално на нещата - задържа се повече СП навсякъде където има предради за вятъра - населени места и гори.Дори това сме го наблюдавали в умален мащаб с Войводата - как точно където има храсти около пътя стават големи преспи.Или около сгради.Така че ако цопнеш една полянка 10х10 или 30х30 метра по средата на Кичево - много ясно , че пак снега ще е повече от полето.Защото като цяло се спира в самото село.Никой не мери в дворчета 2х2 или зад някоя тоалетна - това искам да кажа.Гледаме общо.То по тази логика и станцията във Варна не е представителна за района - много пъти когато е мерила 20 или 30см - съм виждал десетки километри ГОЛИ поля горе.Това са особеностите на климата тука - особенно когато е сух снега.За мен даже е твърде НЕпредставително да се гледат само полетата по простата причина , че там почти никога няма как да има сняг - просто няма как да се спре там.Вчерашната обстановка беше тиха с влажен сняг и пак 2-3 пъти по-малко сняг на откритото - вие правете сметка - при буря как е Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Voivodata
Гост

МнениеПуснато на: Пон Яну 14, 2013 11:28 am    Заглавие:    Отговорете с цитат

Stringmeteo написа:
Какво значи "на", "в"? Има правила за измерване на снежна покривка (напълно открит, равен терен, огряван постоянно от слънце) - ако можеш да намериш подобни терени в по-показателните според теб места (застроени терени), ок, нямам нищо против - и аз ще се съглася, че в съответните територии по някаква причина снежната покривка е повече. Но иначе... както много пъти съм давал подобни тъпи примери, то в нечий северен заден двор може да има пряспа и до началото на април, ама... просто не е там работата. От друга страна, даже и по някаква причина (примерно, принудително отлагане на сняг, носен от вятър откъм полето при силен вятър), почти напълно стандартно, в населените места да се задържа повече сняг, пак няма да е правилно климатично снежната покривка да се отчита там. За това може да се изтъкне като довод най-малкото това, че съответните застроени терени (като характерна подложна повърхност и климатични особености) заемат само няколко процента от цялата подложна повърхност на даден район и би било меко казано ненаучно да се съди за метео- и климатичните характеристики на района по тях Dont know ...

Много ме е яд , че не мога да отговоря на някой веднага, понеже знаете как те връхлитат мислите/отговора и така да се каже изтърваш момента, НО все пак ще се опитам да кажа какво си помислих след поста на Стринг!
Първо да вметна , че моята реакция не идва от някакво съмнение в знанията на Стринг, дори напротив - именно , че той винаги дава абсолютно точни и напълно подробни отговори ме провокира да напиша какво мисля, като съм напълно съгласен с методиката на книга за измерване на СП , каквото и той поясни в отговора си!, НО с лекото , но напълно нужното внасяне личен поглед и интерпритация на тези условия ...
От неговия отговор останах замислен и леко унил , по следните причини, като ще разделя нещата на 2 части. В 1част трябва да изясня , че всъщност аз нямам нищо общо с НЕправилно проведено любителско наблюдение на времето/сп/ , като случайния читател може да остане с подобно мнение за мен.В част 2 методиката на книга как се прилага в нашия район и проблемите в измерването на сп в пунктовете на НИМХ:
1)
- измерването на сп от мен не е в противовес на която и да е догма в метеорологията /относно меренето на сп/ поради простата причина , че това е новонавалял сняг и тук не важат/няма смисъл/ сенки, северни, южни склонове и т.н.Именно това уточнение от Стринг в случая не видях смисъл да ми се припомня!
- любителското наблюдение от мен беше км по км , съпроводено от снимки + линия , като самия аз винаги съм се водил от мотива аджеба колко сняг реално пада на шибаното плато , като не съм като кон с капаци , който го интересува колко има в двора си.Така , че примера за задния двор отново не ме засяга!
- явно хората не знаят какво е това да вали, дори обилно , но при минусови Т и при вятър над 5м/сек/достатъчен/ , но най-често при 10 и повече м/сек и сп да си остане едва ли не във въздуха или по-скоро да се спре в градове и паланки.Скай правилно намекна , че дали ще е 10Х10 или цял стадион в населено място пак снега ще е Х 2, 3 или повече с нивите.Така се заблуждават и хората от всички градове в СИБ , като си гледат полянките, станциите на НИМХ с оградките /чисто снегозадържане/ , та дори и горичките в тях Laughing
- отделно пак ще припомня как меря сп на платото и по-важното как преценям дали на това Х място има ден със сп или не.Т.е. това , че меря в нас. места + извън населени , но говоря за гора или друго по-тихо място/дол/ сп е само при нов сняг и то ако е нямало стар там , т.е. това е единствения вариант да достигна най-близо до истината , като след това наблюдавам нивите /камера-2/ и макар тази видимост да обхваща само няколко процента от цялото плато вземем за реалност именно само периметъра на нивите около вилната зона , макар в нас. места , гори, села , зони и т.н. да си има сняг.Или всичко съм премислил и с течение на времето реших, че пункт в.з. Осеново в крайна сметка отговаря с метеоданните си точно за този периметър и дори сп се отнася лично за моя пункт , но през прзимата на профес. наблюдение , а именно на открита слънчева площ...платото/нивите;

- нямам време да пиша по част-2 , но само ще кажа , че се сещам за 2 пункта на НИМХ , които са ми пред очите снимките им пуснати тук в сайта , а именно Драгоман и Разград /то май всички са така/, като направо съм доста учуден как може на едно поле да опънеш една мрежа /ограда и да очакваш да измероиш реална сп без снегозадържане/Драгоман/ , а 2-1 пункт е с проблема на 1-я + сгради вътре и една абсолютна измишльотина в измерването на неравномерно навят сняг + изкуствено задържащ се заради сгради и т.н. , като моята "стъкмистика "ми се струва доста по-реална!
В крайна сметка аз се опитвам да гледам нещата глобално - град/ плато и заради климатичните особености на района да извлека реални данни/до колкото може/ , но спазвайки методиката на НИМХ ще има доста по-големи недоразумения в статистиката след време...
Flourish
Върнете се в началото
Бай_Иван

МнениеПуснато на: Чет Яну 17, 2013 11:05 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Тъй като в една друга тема се заговори за климатични наблюдения , реших да изясня въпроса относно извършване на климатичното наблюдение по-точно ред на наблюдението:
1.Отчита се температурата по термометъра на барометъра
2.Отчита се налягането по барометъра (нагласява се нониуса и прочие)
3Отчита се температурата и налягането по резервния барометър(ако е анероид той се почуква леко с ръка)
4.Отчита се и се маркира лентата на барографа
5.В точния час и миунти се отчитат сухия и мокър термометър
6.Отчитат се максимални и минималния термометър
7.Отичта се хигрометъра като уреда се почуква леко с ръка
8.Отчитат се хигрографа и термографа и се маркират лентите им
9.Застава се на подходящо място и се отчитат скоростта (за 2 минути) и посоката (2минути) на вятъра по Вилдовия ветрмоер(там където има други ветромери се процедира по друг начин в зависимост от типа на ветромера)
10.Отчитат се почвените термометри (над повърхността , на рзкопана площадка , ламонтови всеки срок на 35 см в 7 и 14 на 65 и в 21 ч на 95 и 125см , радиационният минимален в 7 и 21 часа.
11.Определя се хоризонталната видимост и състоянието на повърхността на почвата.
12.Определя се количеството обща и ниска облачност , определя се вида на облаците.
При сутрешното наблюдение се измерва количеството на валежа за де нонощието , височината на снежната покривка (ако има такава).В станции със самопишещ дъждомер той се наглася за работа през денонощието.Където се мери плътност на снежната покривка тя се измерва , а при наличие на снеговалеж се изчаква да спре и тогава се измерва.В някои от станциите се стръсват и сутрин макс и мин темометри.Измерва се температурата на водата на 1 см дълбочина в изпарителя ГГИ-3000 и на 10 см в изпарителния басейн , измерва се скоростта на вятъра за 10 мин на 2м(това се прави и в 14 , 19 , 21 часа в станции които се мери изпарение).Измерва се величината на изпарението и ако е необходимо се отлива или долива вода в изпаритела като се прави контролен отчет измерват се валежите с бреговия дъждомер ГГИ-3000(това се прави и в 19 часа).
По време на вечерното наблюдение макс. , мин. и радиационният мин. термометър се стръсват.
Сменява се лентата на хелиографа.
Естествено ако в станцията няма някой от посочените уреди те не се записват в дневника и наблюдението се извършва спрямо оборудването на инструменталния парк.СЛед сутрешното наблюдение се съставя телеграма "КЛИМАТ" и се изпраща.
Най - общо казано е , че трябва да се отчете сухия термометър в точния час и минути а останалите елементи като се почне с атмосферно налягане да се разпределят така отчетите им , че да са равномерно разпределени около точни час и минути , естествено трябва да се спазва правилото за бързо отчитане на уредите.
Stringmeteo
Site Admin

МнениеПуснато на: Чет Яну 17, 2013 11:17 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

SKYLINE написа:
Е много ясно , че СП ще е по същия начин повече спрямо полетата.Не знам точно какви са изискванията за големина на площадката за измерване , но трябва да се гледа по-глобално на нещата - задържа се повече СП навсякъде където има предради за вятъра - населени места и гори.

Ами хубаво, аз пък в София редовно съм наблюдавал обратното (макар и тези мои наблюдения да са малко затруднени, заради често силно различните количества на валежите в различните части на града и около него) - независимо колко точно се задържа в града при валежа, особено ако той се случи при гранични температури (със сигурност почти винаги е по-малко още от старта, спрямо около града, при равни други условия), в рамките на града обикновено се стопява по-бързо (на що-годе стандартните площадки, доколкото могат да се намерят такива). Основната причина за това е островът на топлина Wink .

Що се отнася до вашите наблюдения, искрено се надявам, че те все пак важат за стандартни площадки (без почти никакво засенчване в рамките на деня) Wink . И да, напълно е възможно, особено в малки населени места, без много изявен остров на топлина, снегът да се задържа повече и при топенето (примерно, заради намаляване на силата на евентуални топли ветрове и задържане между сградите и дърветата на по-студен въздух) Dont know . Но пак ще кажа, че независимо от това, населените места са с прекалено малка площ спрямо цялата налична подложна повърхност, поради което не е уместно да се съди по тях за наличието и дебелината на снежната покривка (поне при разглеждането на последната от гледна точка на климатообразуващото й и по-краткосрочното й синоптично влияние). Виж, за целите на изследването на някакви микроклиматични, урбанистични влияния - по може, но... Dont know

Да, също така и аз много пъти съм се замислял, че самата концепция за ограничените с някакъв вид ограда метеопаркчета в системата на НИМХ е малко сгрешена. По този начин със сигурност се поддържа леко изкривен микроклимат в границите на паркчето, който повлиява в различна степен различните елементи, в различните пояси от денонощието и годината, както и в зависимост от метеорологичните условия. Само 1-2 примера: в тези "дворчета" силата на вятъра при земята намалява, което веднага променя стойностите на влажността и температурата в целия слой 0-2 м; със сигурност има и доста сериозни влияния върху натрупването на снежната покривка в границите на площадката (при което е добра идея за снежната покривка да се съди по стандартните терени на по-голяма площадка - в цялата околност, а не само в дворчето); и т.н. и т.н... Dont know
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Stringmeteo
Site Admin

МнениеПуснато на: Пет Фев 08, 2013 12:04 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Бял облак написа:
За изминалото метео денонощие количеството валеж в Дианабад е 21,7л.

Ти всъщност за кой период го смяташ метеоденонощието при валежите? Wink Според мен, строго погледнато, би трябвало да е между 7 и 7ч. по местно време (за София 7:27ч.), но... по някои причини за данните тук в сайта често се налагат малко по-различни стъкмистики...
Върнете се в началото
Бял облак

МнениеПуснато на: Пет Фев 08, 2013 1:14 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Смятам метеоденонощието по синоптичната методика, както се засичат тези данни (между 7:45 и 7:45ч. на следващия ден).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Бай_Иван

МнениеПуснато на: Чет Апр 04, 2013 12:41 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Може на някой да му се стори интересно това : http://www.imdpune.gov.in/surface_instruments/Specs%20of%20SurfaceInsrtuments.pdf
Radoslav Petkov

Местожителство: ДУПНИЦА 551 м.н.в. // София "Толстой" 532 м.н.в.

МнениеПуснато на: Вто Юни 04, 2013 8:27 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Да продължа започнатото, като продължавам да допълвам към онези правила от това мнение напред в темета. С въпросителни и неясноти го карахме предимно на предположеня и логика за някои показатели и граници.

Според официалното, НИМХ/ БАН :

Мразовит ден Т мин. </= 0,0С

Леден ден Т макс. </= 0,0С

Летен ден макс. >/= 25,0С

Горещ ден Т макс. >/= 30,0С

Тропичен ден Т макс. >/= 35,0С

Тропична нощ Т мин. >/= 20,0С

Данни за София (1887-1975) :

Мразовити : 96,7

Ледени : 27,7

Летни : 76,3

Горещи : 25,1

Тропични : 0,9

Тропични нощи : 0,4

Зимен сезон - средноденонощна температура трайно под 5С

Пролетен сезон - средноденонощна температура трайно над 5С (5-15С)

Летен сезон - средноденонощна температура трайно над 15С

Есенен сезон - средноденонощна температура трайно под 15С (15С-5С)

София 1887- 1975г :

Средна дата край зима - начало пролет : 19 Март

Средна дата край пролет - начало лято : 15 Май

Средна дата край лято - начало есен : 25 Септември

Средна дата край есен - начало зима : 17 Ноември

Зима : 123 дни

Пролет : 57 дни

Лято : 133 дни

Есен : 52 дни

Това е официалното. На кой му харесва, на кой не му Grin smile Laughing Flourish

Разбира се, тези граници на сезоните в съвремието са се поизменили в полза на лятото. И ми се струва, че преходните сезони са още по-кратки. Ето нов повод за статистика в моите данни. "Многогодишна продължителност на сезона в дни..." звучи добре Hmm Статистиката ми за мраз също ще трябва да се прегледа отново, понеже 0,0С мин. не влиза в нея. А във всички справочници на НИМХ, във всичките им данни за станции за мраз е по такъв показател (мин темп. </= 0,0С), колкото и да бяга от логиката.
Върнете се в началото
Бял облак

МнениеПуснато на: Вто Юни 04, 2013 9:23 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Мда, хубаво е да ги има тези критерии черно на бяло. Agree / Thumb up

Радо, а дали има подобни критерии за планинския пояс?
Ако през лятото /при средноденонощни над 15,0С/ имаме дни с максимални под 25,0С те какви дни се водят след като за летен ден се броят тези над тази стойност?

пп - иначе по тези критерии в Гложене е лято от 22 април насам без прекъсване. Grin smile
Върнете се в началото
Radoslav Petkov

Местожителство: ДУПНИЦА 551 м.н.в. // София "Толстой" 532 м.н.в.

МнениеПуснато на: Вто Юни 04, 2013 10:01 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Бял облак написа:

Ако през лятото /при средноденонощни над 15,0С/ имаме дни с максимални под 25,0С те какви дни се водят след като за летен ден се броят тези над тази стойност?

Аз също се замислих за това двусмислие. По-меродавен със сигурност е критерия по средноденонощната. Това "летни дни" е отделна статистика и ми се струва., че цели друго (не характеризирането продължителността на сезона, а може би броя на дните с летен потенциал по максималните стойности или нещо от сорта), което може да бъде полезно за турситсическия бизнес например в даден район и т.н.

Бял облак написа:

Радо, а дали има подобни критерии за планинския пояс?

Би трябвало и в планините критериите да са същите. Ако открия нещо допълнително ще го споделя.
Върнете се в началото
dacahyg

Местожителство: София,,Красна Поляна 2 и 3, Стрелбище, Студентски град, Дървеница, Бояна, язовир Пчелина.

МнениеПуснато на: Чет Юни 13, 2013 11:20 am    Заглавие:    Отговорете с цитат

Има запитване до нас за калибрация на ветромер (AVM-715 ANEMOMETER) на фирма TECPEL CO, кажете къде да го пращам човека , щото точно такова чудо няма как да калибрираме. Flourish
Бай_Иван

МнениеПуснато на: Пет Юни 14, 2013 10:32 am    Заглавие:    Отговорете с цитат

dacahyg написа:
Има запитване до нас за калибрация на ветромер (AVM-715 ANEMOMETER) на фирма TECPEL CO, кажете къде да го пращам човека , щото точно такова чудо няма как да калибрираме. Flourish

Имаш лично съобщение. Flourish
dacahyg

Местожителство: София,,Красна Поляна 2 и 3, Стрелбище, Студентски град, Дървеница, Бояна, язовир Пчелина.

МнениеПуснато на: Пет Юни 14, 2013 12:19 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Бай_Иван написа:
dacahyg написа:

Имаш лично съобщение. Flourish

отговорено Flourish
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Начало сайт -> StringMeteo.com Форуми -> Метео-прибори, метео-методики (проблеми) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 36, 37, 38 ... 43, 44, 45  Следваща
Страница 37 от 45

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Идете най-горе