StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ИНТЕРЕСНИ АРХИВНИ ДАННИ (и събития), включително лични (+ снимкови)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 27, 28, 29  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Климат
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Radoslav Petkov

PostPosted: Sun Aug 18, 2013 12:33 am    Post subject:    Reply with quote

yogimax wrote:
Друг забележителен факт. В Разград не само че няма намаление на броя на ледените дни, но има дори леко увеличение спрямо 1961-90, когато е бил 24 средно на година, 1971-2000 е вече 26 на година, а 1981-2010 вече 26.7, като при удължаване до 2012 вече пълзи към 27 дни на година или по-точно е 26.8 дни. Което идва на подскаже, че общото повишение на зимните Т се дължи на по-силните топли нахлувания, или на по-голямата динамика на атмосферата с редки инверсиони условия, но студените нахлувания си остават константни и дори се усилват, от което условията за зима и сняг не само че не се влошават, но дори се подобряват. Flourish
При снежната покривка тенденцията е направо съкрушителна за старите периоди. 1961-90 само 33 дни годишно с такава в ст. Разград, 1971-2000 вече са средно 44 дни, а 1981-2010 вече 54.6 дни, като при удължаване до 2012 абсолютно същата стойност от 54.6 дни се запазва.
Така че след като вече са известни официалните данни от региона, те доказват че аз пръв открих тенденциите на нейното увеличение още преди 10 години, когато започнах да пиша дисертацията си. Тогавашните данни, с които разполагах бяха уж "изкривени" поне така казаха от НИМХ че ги дават, и не бях съвсем сигурен, че са реални. Но явно са били добре "изкривени", та са дали реалността. Very Happy

Макс, преди да правиш генералните заключения специално за Разград, трябваше да отбележиш, че е преместена през 1978г от ниското (206 м/н/в), на високото - горе на ж.п. гарата Laughing

Естествено е с такава промяна на местоположение и надморска височина да настъпи драматична промяна в снегозадържането
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
maniac

PostPosted: Sun Aug 18, 2013 12:48 am    Post subject:    Reply with quote

Аз само да се включа лекичко, защото виждам, че има хора които още не са наясно, че по-голямата надморската височина специално в нашият район хем понякога задържа СП, хем и я губи много по-бързо отколкото в негативните форми. Лично моите наблюдения са, че броят им горе и в ниското са приблизително еднакви, защото понякога горе вали и трупа, а долу не успява или задържа, но по-малко сняг, отколкото при станцията. Други случаи, обаче в ниското СП изчезва след няколко дни по-късно в сравнение с горе. Има и случаи при снегонавявания площадката на НИМХ се издухва и дебелината там остава по-малка, добре е да се види самото разположение на живо за да прецени човек колко лесно снега може да бъде издухан от нея. Иначе жалко, че няма станция в ниското за да виждам реалните темп. при инверсии зимата.
Back to top
View user's profile Send private message
Radoslav Petkov

PostPosted: Sun Aug 18, 2013 1:01 am    Post subject:    Reply with quote

Маниак, малко трудно климатично (подчертвавам на климатично) при разлика от > 100м ще има разлика в минус за по-високото място. В отделни случаи ниското може да бие високото (чудати случаи като минлата година, например с Шумен и платото), но като климатичен белег едва ли. Ако разликата във височината е 20, 30, 50 метра, може и да има известно колебание на инверсия при снегозадържане в ползва на ниското (и пак не е сигурно), при > 100м, не мисля че има голям шанс (ако не говорим за силно изразен южен склон спрямо тепсия например и т.н., т.е. като цяло строго индивидуално да има различия). Но най-точно да формулирам въпроса - Лудогорието по високите части със сигурност снегозадържа повече от долините си климатично, независимо от инверсионните свойсвта на последните. Снегозадържането не зависи само от инверсионните свойства, а от много други фактори и е особено зависимо от надморската височина на първо място. Вземи за пример Нови Искър - Младост (инверсионна точка в полето спрямо по-близко до Витоша подножие). Или изобщо южна София (по-близка точка до Витоша, по-топла в много отношения като инверсионни свойства спрямо средната или ниска част на полето), но почти винаги снегозадържа повече.

Снега почти винаги се топи от ниското към високото (пак казвам, ако няма някакви микро черти, които да се противопоставят съществено на общото сравнение, каквото например е разликата в изложението). Разбира се, че има изключения в отделни години, но това не са климатични черти.

П.С> Според мен има разлика от около (или до) 10 дни в полза на високото (КЛИМАТИЧНО)
Back to top
wilkosz

PostPosted: Sun Aug 18, 2013 12:31 pm    Post subject:    Reply with quote

Това не го отчетох, за промяната на местоположението на станцията. Но ако взема Ловеч-пак същата тенденция. 1961-90 42 дни, 1971-2000 45 дни, 1981-2005 49 дни Very Happy За съжаление няма данни след 2005, иначе щяха да са още повече Flourish
При Образцов чифлик има срив през 1970-те както и в Шумен, затова 1971-2000 са едва 42 дни, докато през 1961-90 и 1981-2004 /няма данни след тази година/ са по 49 дни, като през втория период пълзят към 50 или 49.8 и отново ако имаше удължаване до 2012 щяха да са над 50, което щеше да е рекорд. Clap
maniac

PostPosted: Sun Aug 18, 2013 1:34 pm    Post subject:    Reply with quote

Радо, това естествено, че е така, но говоря конкретно за този микрорайон тук над който имам около 20 години долу горе съзнателни наблюдения. Very Happy Аз пак ще повторя, че района тук е силно инверсионен и ниските места са рязко врязани и тесни в хълмовете и сравнение с Нови Искър и София в случая не е сравнимо с тукашния случай, защото там говорим за обширна котловина. От Стара Планина до Витоша сигурно са 20 км, а тук няма 1 км. широчина на долината! Та тук заради баирите през късите зимни дни слънцето залязва към 30 минути по-рано в ниското отколкото при НИМХ. Точно заради малките размери на ниските места и наличието на баири навсякъде. Не искам да споря с никой, но в някой зими съм убеден, че специално тук покрай долината на Лома има повече дни със СП отколкото край ЖП гарата, заради множество топли включвания, особено през последните 10 години които засягат главно високите места, а долу остава с по 10 градуса по-студено и няма грам вятър! Все пак мисля, че съм го казвал това поне 20-30 пъти и не е необходимо да повтарям повече. Всеки да мисли каквото иска, лошото е че тези станции им вярвате толкова много за толкова относителни неща. Човек, ако не е от тук и гледа данните от станцията ще си изгради съвсем различна представа за климата, защото той се различава страшно много в зависимост от релефа. Тези топли включвания зимата особено нощес поддържайки високи темп. с поривист вятър в ниското ги няма или са много слаби! Денем обикновенно топлия вятър пробива и в ниското, ама в доста случаи остава доста по-хладно и веднага се сещам за един пример някъде около Коледа миналата година, когато чак по телевизията казаха, че най-висока темп. била измерена в Разград +18°C, а пък тогава в града не стана повече от 8-9°C беше влажно без никакъв вятър. Тогава имаше сняг. Много големи разлики за много кратко разстояние нещо напълно обичайно тук, в равнините тези неща ги няма и ако човек живее в равнина не му се вярват подобни различия, но са факт.
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Sun Aug 18, 2013 5:03 pm    Post subject:    Reply with quote

Не спорим, а дискутираме. Съжалявам, но колкото и да те ценя като информатор, няма как да ме убедиш само с приказки позоваващи се на твоята или нечия друга, субективна лична основа, която много често напред във времето изглежда все тъй вярна, а обективно става лъжовна... Аз отдавна желая да правиш паралелно броене на дните долу и горе по зими, ама никъде до сега през годините не съм видял такова, обобщено и изложено тук (имам ти пълно доверие и знам, че можеш да си обективен, но без реални записи нищо няма да се получи). За това те моля да стартираш такова още от следващата зима. И моля те, зае.и площадката на НИМХ при ж.п. гарата, а избери едно близко и горе долу стандартно место, което може да си наблюдаваш отдолу. Пожелавам ти да събереш достатъчно данни.

Съжалявам за липсата на доверие в твоте думи, но то звучи революционно на фона на логиката. Иначе по твоите думи излиза, че в ниското (Разград и самата долина) дните са със СП са едва ли не 60+ за да са повече от околните баири (които при по-високата станция на ж.п. гарата са 50+), което никак не коренспордира с данните от останалата ниска част на Дунавската равнина (пак наблягайки на тезата, в която дълбоко съм убеден е, че фактор номер 1 за задържане на по-дълго време със СП на две близки места не е инверсията, а надморската височина и винаги много на ум за изложенията и откритоста на двете срвавнявани места, т.е. да се търси що годе еднакъв макро и микро стандарт). И не че не същестува фактора "инверсия". Той си работи, но в >90% от случаите надморската височина е по-значимия фактор. Ето тук се сещам за Облака. Той някъде беше заснел инверсия в растителността. Не помня от къде.., Понорите или на друго много сурово място. Това е сериозен белег за това което говорим... и много вероятно снегозадържането в подложката е > от околните висини... и е един от редките случаи, в които изкачването на надморската височина не е фактор номер 1

И все пак се разрових по този казус и за щастие намерих стари данни за станция Разград, когато си е била пак в ниското (тя впрочем на високо е едва след 1978г както стана ясно). С цялата им условност, за периода 1921г-1950г :

Разград - 212 м/н/в - 48,9 дни

Попово - 191 м/н/в - 49,5 дни

Изглеждат логично идентични данни.

Исперих - 275 м/н/в - 55,9 дни

Съседен Исперих с покачването на надморската височина събира за този период с около 7 климатични дни в повече (логично е место с > 300 м/н/в да около 10 климатични дни повече, близко до моето предположение в горния пост Embarassed Grin smile )

Шумен - 216 м/н/в - 39,7 дни

Търговище - 180 м/н/в - 43,6 дни

Тук разликата с района на Разград идва от наближаването на Черно море, като при Шумен изглежда е по-изразено

Черешката на тортата са данните от доста високия съседен Самуил :

Самуил - 465 м/н/в- 63,9 дни или 15 дни в повече спрямо ниската станция в Разград

Сега какво се случва в последните 10, 15 или 20 години (и дали е така), не е доказан единичен (захващай се и брой ако имаш възможност), камо ли многогодишен климатичен белег Dont know

Last edited by Radoslav Petkov on Sun Aug 18, 2013 6:06 pm; edited 3 times in total
Back to top
wilkosz

PostPosted: Sun Aug 18, 2013 5:19 pm    Post subject:    Reply with quote

По мои наблюдения на платото винаги се задържа по-дълго, отколкото в Шумен. Дори в случаите, когато има инверсии, и горе остава. Единични са случаите, в които горе да се е било почти стопило, а в града не. През януари 2008 както и през последната зима имаше такъв случай, но това е нищожно и изобщо не се отразява на средния им брой, който горе е чувствително повече.
maniac

PostPosted: Sun Aug 18, 2013 7:37 pm    Post subject:    Reply with quote

Добре Радо, ако съм в Разград през предстоящата зима ще броя. Както и ти каза самата площадка на станцията понякога не е представителна дори и за високата част на района, защото снега бива издухан и след това броенето приключва по-рано. Площадката както съм споменавал има и лек ЮЗ наклон. Аз до сега съм сравнявал с данните от станцията Smile
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Mon Aug 26, 2013 12:17 am    Post subject:    Reply with quote

Бял облак ме алармира и установих, че преди и данните за ледените дни за Кнежа, Образцов чифлик и Садово са били доста прецакани и даже не съм ги вкарал (логично, щом отрицателните температури са куцали тотално...), само за Садово е имало частични данни. Е, оправих ги. Иначе видях, че има още поне 2-3 елемента, които биха могли да се вкарат (например дни с мраз), но те не ми се виждат чак толкова важни засега, ще помисля по въпроса. А, и ще бутна малко цвета - поне при избор на един елемент винаги да е черен Wink , че съм спретнал голяма шарения и не всички елементи се виждат добре Grin smile ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Radoslav Petkov

PostPosted: Tue Nov 04, 2014 1:47 am    Post subject:    Reply with quote

В духа на едно старо писание....

ГОЛЯМАТА СНЕЖНА БУРЯ ИЗ РИЛА ПЛАНИНА

Променливото време в Рила планина е нещо обикновено през всяко време на годината. По-скоро тя представлява един вероломен приятел, който те подканя при себе си, готов да ти открие своите красоти, да те примами в недрата си, в най-непристъпните си части и веднага, по един най-жесток начин, да те изложи на страшни опасности - снежни виелици, буря, мъгли, градушка, леден планински дъжд. Несвикналият с това нейн посетител едва ли може да намери изход и лесно да стане жертва на своята любознателност. Много рядко върховете на Рила планина са открити, незабулени от мъглите. Снежните преспи през цялата година се виждат от града и са мълчалив свидетел на нейната алпийска гордост.

Тази година, обаче, неблагоприятното време в планината показва още по-голяма изключителност. Падналите снегове през зимата бяха извънредно дебели. Те надминаваха повече от 4 метра дебелина, а навяванията на места бяха повече от 8-10 метра. Без ски движението беше невъзможно. Снеговалежите не престанаха през цялата зима. Достатъчно е да отбележим, че всички постройки на "Гранитоид",намиращи се на платото при "Кара-гьол" късно след 15 юни т.г. бяха покрити със сняг., а цялото "Пазар-дере" и околностите на заслон "Иван Вазов" бяха запазили напълно своята снежна покривка. Северните склонове на "Калинин" и "Поличит" имат запазени множество преспи със значителна големина и дебелина. Те ще дочакат новия сняг в много по-големи размери, отколкото всяка друга година.

По обширните алпийски пасища на Дупнишка Рила планина тази година, както всяка друга, пасе множество едър и дребен рогат добитък. Той, обаче, е много пъти подплашван от лошото и непостоянно време. Слънчевите дни по тези места през това лято бяха съвсем малко. Мъглите и дъждовете са постоянно нещо. Температурата се движи постоянно около нула градуса и нещо обикновено е да бъде под нулата. Утрините са много студени. Ледената покривка се явява всяка сутрин. Случва се всяка година през м. август по тези места да вали сняг. Той се задържа за много късо време. И тази година на Илинден падна сняг, който покри високите части на планината и тя доби напълно зимен вид. Добитъкът, подплашен, започна да бяга към гората, въобще към ниските части на планината. Овчарите покарват стадата подплашени, а туристите предпочитат да изчакат лошото време в заслона "Иван Вазов" и хижа ''Скакавица''. Изгубването им към Дамка, Върла, Мальовица, Урдините езера, Еленин връх и пр. беше нещо обикновено. Лошото време респектираше всички посетители на планината. Въпреки това, тя беше твърде оживена от туристи и любители на родната природа.

На-страхотна се оказа планината тази година на 31 август, 1 и 2 сепетември т.г., когато снежната буря се явява в небивали за лятото резмери. Тогава планината в нищо не се отличава от живота си през зимата. Снежна буря през м. август каквато не се помни. Тя започва с небивала стихийност и доведе в паника всичко живо в планината. Понеже това става през нощта, овчари, туристи и др. не са могли да видят добре нейният ужас. Сутринта изгрява слънце. Овчарите подкарват стадата си към високите плата. Внезапно бурята започва отново. Всичко се разбягва, където види. Един от овчарите замръзва, затрупан от снежната виелица, само на десет крачи от колибата. Снегът добива дебелина 1 метър, а снежните навявания и преспи напомнят планината в страшната зима. Друг овчар, едва стигнал в колибата, е намеен полузамръзнал, борещ се със смъртта, само два дни след бурята. Спасяват го негови другари, дошли от Дупница. Той не е в състояние да каже, какво е станало от преживения ужас. Овцете са грабвани от снежния вятър и хвърляни на големи разстояния, заравяни и умъртвявани от виелицата. Загинали са повече от 150 овце. Други овчари избягват към гората, като оставили стадата. Едва няколко дни след бурята са могли да се завърнат и приберат пръсналия се добитък. Някои от овчарите намерили спасение в заслона "Иван Вазов", иначе тяхната смърт , сред този ужас, е била неминуема.
Същата драма се е разиграла в околностите на Рилският манастир. Добитъкът с ужасен рев и страх е бягал от планината към манастира. Там картината е била неописуема от разбягалия се и уплашен добитък. автомобилите на "Гранитоид" на платата при "Кара-гьол" се движили в снегове до фаровете. Най-после всякакво движение спира и едва два дни след бурята на работниците е могло да се изкачи храна. Добитъкът от към х. "Скакавица" и "Седемте езера" е избягал дори до Сапаревските бани.

Много дни преди тази страхотна снежна буря времето из планината беше крайно неблагоприятно. Дъждовете и страшните ветрове бяха нещо необикновено. Мъглите се гонеха постоянно по върховете. Дъжд валеше почти всеки ден. Слънчевите дни бяха малко. Всичко това е било предвестник на тази страшна буря, която за пръв път се наблюдава лятно време из Дупнишка Рила планина. Бялата смърт взе своята човешка жертва - овчарят Коле Делийски от Бистрица. Мнозина има да се поучат от тази буря - еднакво овчари и туристи.

Асен Хр. Меджидиев, гр. Дупница, в. Светлина, бр.33-34, 07 номеври 1940г.

*Асен Христов Меджидиев е краевед-изследовател на гр. Дупница и околията в периода 1920г -1944г и е публикувал материалите си в Дупнишкия вестник "Светлина".

Ако съм изпускал бувки, моля за извинение, понеже текста съм го писал на ръка и не е копиран.
Back to top
lancelot

PostPosted: Tue Nov 04, 2014 1:57 am    Post subject:    Reply with quote

Уникално четиво ! Многократно съм чел за зимите по време на Световната война ... Били са изключително тежки ! Все едно е имало мини ледена епоха ... Това за Рила е един много красив разказ ! Браво Радо, качвай повече от този тип Smile
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Tue Nov 04, 2014 2:13 am    Post subject:    Reply with quote

Ако открия още ще пиша. Видях още един разказ за Дупнишка Рила, но той е по-скоро описатлен общогеографски и за мен буди интерес Hmm
Back to top
Windy

PostPosted: Tue Nov 04, 2014 2:18 am    Post subject:    Reply with quote

ТОВА Е УНИКАЛЕН РАЗКАЗ>>> БОЖЕЕ Bow down Bow down Bow down НЕ СЛАГАЙТЕ ТАКИВА НЕЩА ПО НОЩИТЕ ЧЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПИ Bow down Bow down Bow down

КАК ИСКАМ И АЗ ДА ВИДЯ ЕДНА ТАКАВА ГОДИНА!!! Bow down Bow down Bow down
blue

PostPosted: Tue Nov 04, 2014 9:41 am    Post subject:    Reply with quote

Хората са загивали вие се кланяте.Направо нямам думи....Ако това не е извратена работа незнам кое е Green Green Green
wilkosz

PostPosted: Tue Nov 04, 2014 2:09 pm    Post subject:    Reply with quote

Опитвам се да изровя отнякъде статията за поледицата в България през зимата на 1968/69 г., която е поместена в един от броевете на сп. Космос и удрям на камък. Имах този брой вкъщи, но не го намирам. В интернет в един сайта погрешно са качили в папката за 1973 г. броевете от 1972 г., а статията е в брой 2 от 1973 г.
От друг сайт свалих всички броеве, но точно в този брой Но 2 на 1973 г. се визуализират само първите 6 страници, а статията е от 8 до 11 страница, които ги няма Green Иначе всички други години и броеве са си пълни. Няма такъв малшанс!
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Климат All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 27, 28, 29  Next
Page 8 of 29

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе