StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ОТ КЪДЕ МОГА ДА СИ КУПЯ УРЕД ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА...
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 16, 17, 18

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Метео-прибори, методики (проблеми)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gosho97

Location: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

PostPosted: Sun Nov 13, 2016 10:52 am    Post subject:    Reply with quote

От това нещо няма смисъл според мен. То вместо да си купува това да беше взел някаква кофа или шише с фуния да мери, доста по-точно ще бъде.
Back to top
View user's profile Send private message
Victus

Location: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

PostPosted: Sun Nov 13, 2016 11:41 am    Post subject:    Reply with quote

gosho97 wrote:
От това нещо няма смисъл според мен. То вместо да си купува това да беше взел някаква кофа или шише с фуния да мери, доста по-точно ще бъде.

Така е. Ако иска съвсем точно да мери, по-добре да си вземе мерителен цилиндър(500мл с градуировка през 5мл ще е оптимален вариант за кофа с диаметър на отвора около 30см). Аз ползвам 500мл чаша разграфена през 25мл. Когато се падне между деленията, определям на око. За минивалежите ползвам 15мл чашка от сироп. С нея меря с точност до 1мл.
През топлото полугодие е наложително да се ползва антиизпарителна система. Моята представлява полеитиленово фолио с малка дупка в средата, затворена с топче, което опъва фолиото към дъното на кофата.
Back to top
g2233

PostPosted: Thu Nov 24, 2016 10:57 pm    Post subject:    Reply with quote

Някой може ли да даде идея за качествен термометър за кола. Понеже нямам борд комп.и искам да знам външната Т във всеки един момент.
Вече си купих един от 10лв от метро но ми се струва че не мерят правилно външната Т. Пък и бавно опресняват. Въпросната джаджа върви с кабел 1,5м ,но кадето съм го монтирал тррмометъра(в нишата над пепелника)кабела на сондата дойде къс. Удължих го с още 2м кабел и монтирах сондата до задния мост далече от ДВГ и изпускателната с-ма. Та сутрин като се кача в колата за работа и навън ако е 5°C термом.показва 7°C и като тръгна да карам започва да се покачва за 5мин достига до 9°C а навън все още си е 5°C.
Повторих упражненоето с още един подобен от 15лв. Пак рязах,удължавах. Същата работа(Т играе и не отчита правилно).
Хем грозни на външен вид хем са пълни боклуци.

Идеята ми е за някакъв компактен термометър с радио датчик за външната Т.Нещо от сорта на най-евтиния на ТФА или подобен
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Thu Nov 24, 2016 11:26 pm    Post subject:    Reply with quote

Аз съм сложил един с кабелче 1,5м и с форма "Тоблерон" на главното тяло Laughing (триъгълна призма). Тялото е залепено с двойнозалепващо тиксо в дясната половина на... абе над жабката Grin smile . Това залепване се оказа много здраво, между другото, не е имало никакво мръдване от година и нещо насам, откакто направих инсталацията. Евентуално ще се наложи разлепяне за смяна на батерии, но предполагам те ще издържат няколко години, аз изключвам дисплея винаги, когато слизам от колата и се сетя. А, да, външният датчик е монтиран (залепен с няколко слоя бяло тиксо) под дясното огледало, тоест от долната му страна. Кабелчето е черно (с цвета на колата) и е фиксирано с ивица черно тиксо, като от датчика първо тръгва напред, после в края на вратата се прехвърля върху... абе на пластмасата около жабката, минава по долната периферия на жабката, а след това се изкачва нагоре и стига до залепеното главно тяло Grin smile . Нещо такова. Относно показанията... ами няма шанс да няма влияния, където и да се монтира датчикът. То при датчик в метеорологична клетка има влияния Laughing , камо ли в този случай Dont know . Просто трябва винаги да се има едно наум, особено през лятото при слънчево време и особено с черна кола Grin smile . Но при каране с голяма скорост след известно време датчикът относително се темперира и даже и денем започва да не лъже много, а нощем направо става перфектен Wink , е, с точност изобщо до стандартността на температурата на 1м над асфалта на улиците и шосетата (която изобщо не е фрапиращо голяма в повечето случаи Wink )...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ivog_68

PostPosted: Wed Mar 08, 2017 6:02 pm    Post subject:    Reply with quote

doplar wrote:
Онзи ден мой приятел си поръча този дъждомер: http://www.megahome.bg/dyjdomer-40-mm-f82-sm и вчера му беше доставен.

Гледам, в описанието пише, че е с голям диаметър за по-висока точност за измерване, дори и при слаби валежи, струва ми се добре?

Вие как мислите, ще върши ли работа за любителски наблюдения, защото и аз се чудя дали да го взема? Благодаря предварително!

doplar, тази джаджа известно време ползвах и аз . Но преминах на ръчно - с кофа и измерителен цилиндър, за по-добра точност на замерките . При паралелни замервания (да кажем 8-10 ), кофа-дъждомер, установих, че дъждомера леко завишава, в по-голяма степен при стойности около неговия граничен обхват (35-40л). В крайна сметка приех един корекционен коеф. 0,9 по който умножавах измереното от уреда. Това го споделям в случай, че решиш и занапред да го ползваш ... но както казват и колегите по-горе ... кофа и цилиндър, най-добре Wink ...
Бял облак

PostPosted: Wed Mar 08, 2017 7:13 pm    Post subject:    Reply with quote

Абе какви са тия кофи дето ползвате? Симо и Радо също често казват "ще видим по кофата".
Кофата, в общоприетия смисъл на тази дума, не е подходяща за точни измервания - ръбовете обикновено са прекалено дебели.
Ако под кофа визирате да речем такава от латекс - ок, те стават. С отвесни стени са и с тънки ръбове.

Дъждомерите, с които правя ръчни измервания, се състоят от фуния и шише (събирателен съд). Фунията задължително трябва да е с тънки, дори с много тънки, ръбове. Ако случайно не е, си играя допълнително да изтънявам ръбовете. И задължително периферията е с отвесни стени.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ivog_68

PostPosted: Wed Mar 08, 2017 7:48 pm    Post subject:    Reply with quote

... да, кофа от латекс - "фи" 20см Very Happy ... дъждомера доскоро служеше за ориентир, отдалече виждах колко вода е събрал, но се спука и го снех от служба Grin smile ... https://goo.gl/photos/qmY8z4CSVDoEjicc6
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Метео-прибори, методики (проблеми) All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
Page 18 of 18

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе