StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ТОПЛО/СТУДЕНО ВРЕМЕ, СЕЗОННИ КРИТЕРИИ/ПРЕХОДИ (разяснения, обсъждания, спорове)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 27, 28, 29, 30  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Климат
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mnn

PostPosted: Wed Jun 07, 2017 11:33 pm    Post subject:    Reply with quote

За тази година край на метеорологичната пролет 28 май за страната и от 29 май установяване на трайни летни температури. Пролетта имаше добра продължителност особено в сравнение с някои години, когато в ниските места си тръгваше в последните дни на април.
mnn

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 8:17 pm    Post subject:    Reply with quote

mnn wrote:
Ще коментирам, защото се хвърля една приказка без покритие. Пак не може да се определи като "добър студ". Категорично не съм съгласен с това. Студ за 1 сутрин. Гледа се цяло денонощие, а не на кой, когато му скефне. Защото някой път се наслушаме на студ и накрая на месеца, а +1 аномалия. Къде е обективността тогава да питам аз ?
...А за някои превъзбудени нищо не се казва..

Да не остане във въздуха, а и аз си казвам право нещата да кажа кого днес имам предвид и ще го онагледя с един цитат от днес:
DANNIS wrote:
Здравейте хораа ! ЗДРАВЕЙ СЕПТЕМВРИ ! Bow down Bow down Хората са го казали,щом вече има буквичката Р в месеца значи лятото си е отишло и чакай студ. Clap

Това при максимални до почти 35 е написано днес. Ами грешно е отвсякъде и няма как да се съгласявам с неверни неща. Базата е субективна, но изобщо при такъв горещ ден няма как да се приеме и това. И после нападате мен за обективност(Виктус, Ланселот). Абсурдистан и не смятам и да се защитавам след като никой не каза нищо за горепосоченото мнение.
Има доста начини да се каже по друг начин например "климатичната есен започна, последната фаза от лятото, късното лято", което няма да вкарва читателите в заблуда. Нямам нищо против никого, но вече като няколко души почват да говорят различно не са ок нещата. Така смятам аз. Dont know
zaples14

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 8:34 pm    Post subject:    Reply with quote

Е то това си е до някъде и вярно. Важното е да не е в темата за фактически данни, а да е в някоя от подтемите Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости
Back to top
View user's profile Send private message
gosho97

Location: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 8:37 pm    Post subject:    Reply with quote

Оф всеки край на лятото е един и същ по отношение на зимоманските коментари. Face palm Четох преди малко, че в Сандански като паднели под 30°C максималните вече не било лято, егати тъпнята. Вижда се, че на много тук супер много им се иска вече да е свършило лятото, ама реалността е друга, трябва да почакат още. Very Happy Няма такъв двоен аршин..
Данис и той все поства най-студените прогнози на моделите, изобщо тук всеки се наглася според това какво му се иска да е времето, еми да ама не и на мен ми се иска 10 месеца лято - ама трънки.
Back to top
mnn

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 8:44 pm    Post subject:    Reply with quote

Аз, ако забелязвате в някои теми не влизам с месеци. Ако беше там, Заплес нямаше да ми пука, но така аз разбирам, че той се подиграва с нас, които гледаме нещата да са по правилата, както и се подиграва с всички други, които си правят обобщенията по правилата и изобщо правят нещо. Няма как да не реагирам в този случай. Знам, че на доста други не им пука, но като не ти пука не говориш за край на сезони и другите неща. Просто и ясно е.
Victus

Location: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 8:55 pm    Post subject:    Reply with quote

По високите полета от понеделник започва период без летни максимуми, но средните вероятно ще са около 15 градуса. Пак е лято, ама не съвсем. За есенна трайност още не може да се говори, разбира се. При следващото захлаждане вече лятото може да се пречупи окончателно за София. За равнините пък няма какво да коментираме. Там си остава лято до второ нареждане.
Back to top
stratega

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 9:10 pm    Post subject:    Reply with quote

Честно казано май нашата страна е на такова географско местоположение, че най-често пречупването между сезоните, с всичките им характерни особености и екстри, става точно около астрономическите преходи, съответно сега конкретно за лято/есен около 23 септември. Съвсем средно взето, но в повечето случаи е така.
blue

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 9:21 pm    Post subject:    Reply with quote

lancelot wrote:
mnn wrote:
2-3 градуса под средната минимална за София за сряда. Нищо сериозно на фона на нормите за котловина (10 средна минимална за септември). Септември вече има слани в котловините т.е. летвата е по-нагоре Dont know

Септември е доста преходен месец. Огромна разлика между 3ти и 25ти примерно. Много тенденциозно и топломански коментираш напоследък.
На мен ми е все тая, но нали уж се цели обективност Dont know

По-скоро не ти харесват неговите коментари напоследък. Wink Ти си по-умерен и съответно обективен студоман, но повярвай ми, дори и на теб от самолет ти личат студените пристрастия. А пък как никой студоман не излезе с достойнство и да признае какви съкрушителни удари нанася топлото последните години? Комплекси ли е , малоценност ли е или просто липса на мъжество - незнам Dont know
Аз съм топломан но винаги съм призовавал да се спазват цифрите и нормите. Шапки трябва да му сваляте на mnn, че се опитва обективно и според нормите да ви вкарва малко разум в зимоманските глави! Exclamation И никой не може да ме обвини в симпатия към него(по старите съфорумници помнят, какви грандиозни спорове съм имал с него преди години), но когато човек се придържа към обективната истина облечена в цифри и норма само може да го адмирираме. Wink
stratega

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 9:22 pm    Post subject:    Reply with quote

gosho97 wrote:
Оф всеки край на лятото е един и същ по отношение на зимоманските коментари. Face palm Четох преди малко, че в Сандански като паднели под 30°C максималните вече не било лято, егати тъпнята.

А ти не бързай да се подиграваш на колегите от Сандански. Има вярна нишка в разсъжденията им, макар да не влиза в рамките на нормата, но айде да не е 30, но може би 27-28°C. Какво имам в предвид - преустройството на циркулацията (най-вече типа циклони) от лятна към есенна. Много често се случва, главно за южните райони да има циклони, най-често около средата и втората половина на септември, които са чисто есенни, т.е. ниско приземно налягане в центъра, добре оформени приземни изобари, южна траектория(все неща, които не може да срещнеш юли месец например такъв циклон, изключително рядко), но въпреки това според уж "богопомазаните", "изключително обективни" и "неоспорими" норми би трябвало да е още лято, т.е циркулацията вече е започнала или се преустроила от летен към по-есенен тип, но прехвалените норми на мрънчо не могат да го хванат това нещо. Същото нещо може да се наблюдава и за други преходни сезони.
mnn

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 9:29 pm    Post subject:    Reply with quote

МОИ НОРМИ. Боже, и това трябваше да прочета. Всичко, което казвам е по правила. Какво ми говориш за средата на месеца, като за София средната дата ти е 21 септември (не аз съм го измислил). Това значи някоя година 10-ти, друга 28-ми и т.н.
Мен ме интересуват цялостните неща и отделно годините. Затова ползвам усреднено от пунктовете в таблицата, когато трайно паднат под 15 °C, а това се прави за 400 и нещо средна надморска. Някои неща не са идеални, но с това разполагаме. Ако имаш нещо друго официално, казвай иначе може от 100 кладенеца вода да се изважда.
И, да- за Южната граница може да се вдигне до 27°C и 17°C средни, но не е казано никъде официално още, за да се парадира с това. Иначе излиза нелепото, че на север есента идва по-късно. Трябва да се помисили преди да се пише нещо. Мъдрят се и циклите. Откъде можем да сме сигурни, че след 30 години няма да навлезем в нов тип 61-90. Учените ще решат дали да изкарат други критерии. Затова се придържам към официално споменатите поне за котловините и С Бг, която е в умерения пояс

stratega

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 9:36 pm    Post subject:    Reply with quote

Мрънчо толкова си съсухарен, че даже не можеш да хванеш откъде идва иронията в определението "твои" норми.
mnn

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 9:39 pm    Post subject:    Reply with quote

Ако това ме прави обективен и незаблуждаващ другите , такъв да бъда. Вие кълвете, но само от мен се виждат официални неща (за тези, които ме кълват). Ако няма какво да кажеш, мълчиш по-добре.
Иначе за всичко може да се оспорва. Българинът го може. Нормата 61-90 остаряла, това не ми харесва, онова също. Има си теми за оплаквания от нормите, критерии, от времето защо държи до последно лято примерно или рев за суха зима, или за дъждовна и т.н.
Още от последните зими, като ви спирах емоционалностите от "големите " 5-10-15 см в София ме понарочихте някои, но не ми пука. Отстрани на някой от провинцията му се струва наистина смешно, като от София се изпишат 20 страници за 10 см (като прибавим и простотиите от медиите "София е парализирана", става още по-трагикомично), а в провинцията падне 20-30 см и има 10 поста примерно (за повечето места медиите ще кажат, че обстановката е спокойна или за някои няма и да се съобщи). Съгласен съм, че вече сме повечето в София, но съберат ли се повечко емоционални души, става ( хайде да не казвам). Приемам емоционалности, но когато са с покритие и аз съм имал такива коментари макар и рядко. На пухест сняг- след 2 дни слънце 70% от него ще си е заминал не мога да се правя на ударен и да го възхвалявам. Гледат се литрите и затова ме нарочихте също, но аз съм правият от гледна точка на темите за климата. Емоционалностите няма да ви правят аномалията и валежната норма.
snow wall

PostPosted: Sat Sep 09, 2017 11:22 am    Post subject:    Reply with quote

Ето тук една статия за климатолог разработил проста методика за определяне на сезоните. Според мен най-точно отразява края на един сезон.
https://weather.com/science/weather-explainers/news/new-way-define-seasons-summer-fall-winter-spring
Brettschneider defined summer as the days within the warmest quarter of the annual temperature range, and winter as the days within the coldest quarter. Spring is defined as the time between those ranges before summer, and fall is the time between those ranges after summer.
Back to top
mnn

PostPosted: Wed Sep 27, 2017 12:38 pm    Post subject:    Reply with quote

Хайде, да не изнервям аудиторията и да съобщя пречупването на сезона лято за 2017 година по познатите критерии за България под 25°C максимални трайно и под 15 °C средни денонощни.
Това става за страната от 21 септември с някои условности. Части от ЮБг имат още малко дни над допустимите граници, но след 24-25 септември максималните падат под 25°C т.е. 3-4 дни разлика с останалата част от страната, което е нормално. От 20 септември максималните в крайните СЗ-ни части падат под 25°C. Както често се случва, есента дойде от СЗ.
24, 25 са обградени от дни с под 15°C средни http://www.stringmeteo.com/synop/temp_month.php
Няма основание никой да се хване за това. Предстоят още дни с есенни средни денонощни и ще си расте трайността.
quittr

PostPosted: Wed Sep 27, 2017 3:55 pm    Post subject:    Reply with quote

mnn wrote:
Това не е вярно. Толкова време го дъвкахме и не мога да повярвам, че още го грешат хора, които са от дълго в този форум. Климатичната есен настъпва на 1.09. Метеорологичната настъпва, когато максималните температурите трайно паднат под 25°C и денонощните паднат под 15°C. Това стана точно около средните дати за 40 годишен период.

Обясни ми тогава значението е на понятието 'климатична есен'. Как е възможно метеорологично явление, разминаващо се с 3 седмици от климатично такова, да бъде определено като норма?
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Климат All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 27, 28, 29, 30  Next
Page 28 of 30

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе