StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

БЪЛГАРСКИЯТ (черноморски?) "СУБТРОПИЗЪМ"
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 57, 58, 59  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Климат
View previous topic :: View next topic  
Author Message
FENIX

PostPosted: Thu Oct 04, 2018 10:26 pm    Post subject:    Reply with quote

mnn wrote:
Сигурно съм погледнал набързо карта с не много добра резолюция на Алисов / https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:%D0%9A%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8_%D0%BF%D0%BE%D1%8F%D1%81%D0%B8.jpg /. Общо-взето е това- СБг и западните котловини към умерения пояс и оттам другите пояси. Наистина всичко е гранично и е нормално през годините да има някакви промени, но като става въпрос за климат, едни 30 години не смятам, че са достатъчни. Прекалено нелепо звучи през 30 години да сменят климатът на дадено място. Не съм се включвал активно за субтропизирането, но някои места и да постигнат нещо за 1991-2020, това едва ли би стигнало на "чичковците", като достатъчен период да сменят климата. Не съм намирал официална информация по този въпрос, а именно дали има официално обявени години, като продължителност, които да дадат основание, че има промяна в климата на дадено място. 30 годишните периоди са за смени на аномалиите и показват някакви промени, но дали според по-високостоящите е достатъчен за такива промени чак на климат ?
И, разбира се, възникват други въпроси- какво става, ако средната се изпълни за 1991-2020 и по-точно за средната зимна, която трябва да е по-голяма от 4 градуса, но след това за 2021-2050 не се изпълни. Тези критерии явно загатват за нещо, а именно да не повтарям пак горепосоченото.

Agree / Thumb up Agree / Thumb up Черноморието, южното, е най-близо, защото имат морски климат, а не с толкова силни континентални черти. За периодите си много прав, но на някои не им се иска да го проумеят. Но и да не им се иска, слава богу от тях не зависи нищо.
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo-kamera-melnishki-piramidi-webcam
Back to top
View user's profile Send private message
Windy

PostPosted: Thu Oct 04, 2018 11:32 pm    Post subject:    Reply with quote

Аз мисля че два последователни периода с изгледи и третият да е такъв стигат за да се смени климата, но не и само един.
nakata_georgiev

PostPosted: Fri Oct 05, 2018 10:31 am    Post subject:    Reply with quote

Наистина е абсурдно да се преповтарят едни и същи и казани вече неща!
Засейте в района си маслина ,олеандър и японска мушмула и ако станат големи дървета и не измръзват всяка зима ,значи климата е субтропик с леки континентални включвания!
По тази карта която е дал Радо ,около Елхово не е континентално-средиземноморски има много села които са в дупки и изстиват инверсионно доста ...и освен някоя закътана храстовидна смокиня друго средиземноморско растение няма да видиш... Виж от Слънчев бряг посока Бургас ,това лято минах през Каблешково видях големи смокини ,нарове и големи палми Трахикарпус ,това говори ,че под -15 не пада и там ...
Back to top
blue

PostPosted: Fri Oct 05, 2018 11:23 am    Post subject:    Reply with quote

Radoslav Petkov wrote:

Спор възниква континентално-средиземноморската област у нас кое от двете е: гранична или изцяло субтропична.

За мен отдавна тази област си е субтропична но пък трябва да се съобразяваме с учените в случая критериите на Алисов. Без да обиждам никой но пак повтарям - фактите са такива: от една страна стои мнението на Ганьо - като световноНЕИЗВЕСТЕН пишман любител метеоролог, а от друга - на световноизвестния учен Алисов със своите научни трудове определящ критериите и границите на климатичните пояси.
Аз също съм се увличал и съм слагал Сандански като най-горещо българско място в субтропика, но наистина трябва да почакаме още 2 години за да отваряме шампанското за Сандански! Wink
Radoslav Petkov

PostPosted: Fri Oct 05, 2018 12:26 pm    Post subject:    Reply with quote

Radoslav Petkov wrote:
Бял облак wrote:
Agree / Thumb up Agree / Thumb up
А защо Витоша остава на юг от черната линия?

Прав си, в бързината така я сложих. Правилно е тая черна линия да мине някъде покрай (южна?) Рила Hmm Планинската област малко обърква и размива границата от къде точно трябва да мине

Оправих го. Ето как трябва да изглежда дребномащабно :

Last edited by Radoslav Petkov on Fri Oct 05, 2018 1:06 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Windy

PostPosted: Fri Oct 05, 2018 12:55 pm    Post subject:    Reply with quote

Единственият истински субтропик е районът около Ахтопол. Всичко друго е под въпрос, но там имат нарове, 15-20 годишни палми, огромни смокини, случва се по 3 поредни години да нямат сняг, въбоще не е като в никоя останала част на страната.
FENIX

PostPosted: Fri Oct 05, 2018 1:56 pm    Post subject:    Reply with quote

Никой след две години няма да променя климат в България, така, че някои гаврошовци може да си отварят каквото поискат, но слава богу, не те определят и нищо не зависи от тях. Виж ако се вгледат в родното им място ще бъде далече по-добре, има какво да видят и за какво да им се стопли топломанската душа, но те не, зейнали към друго място, което дори не познават, а всъщност живеят до мястото най-близо до това което искат! Flourish Flourish
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo-kamera-melnishki-piramidi-webcam
Back to top
Windy

PostPosted: Fri Oct 05, 2018 4:56 pm    Post subject:    Reply with quote

Blue е болен мозък, точно той живее в Бургас, реално в субтропика, а вежделенията му са за Сандански. Не знам... Все едно аз както съм в София да мечтая за снеговете на Пловдив Laughing Laughing Laughing Laughing
nakata_georgiev

PostPosted: Fri Oct 05, 2018 5:38 pm    Post subject:    Reply with quote

Ами това се опитвам да ви кажа ,тук има големи смокини ,нарове ,японски мушмули , няколко маслини пред частни дворове ,средиземноморски бор,2-3 Трахикарпуса засяти от ентусиасти ,защото общината не дава пари за палми ,а за липи и листопадни растения... Казах ви ,че тук всяка година пада до -10 ,просто рядко под тази стойност.Миналата седмица бях в северна Италия и останах възхитен от озеленяването там преди години са засаждали много средиземноморски видове ,които и в Бургас виреят,но при нас не са масово разпространени...
Back to top
dinkow

PostPosted: Fri Oct 05, 2018 9:27 pm    Post subject:    Reply with quote

Дискусията тук става все по-забавна. Grin smile Любопитно ми е дали всички участници са наясно кой е най-топлият район на България, защото изглежда има различни мнения по въпроса Dont know
Най-веселото, обаче, е очакваната от някои смяна на климатичната принадлежност на Сандански в нощта на 31.12.2020 срещу 01.01.2021 год. Rofl Rolling laugh
Back to top
Geogri Zahariev

PostPosted: Fri Oct 05, 2018 9:34 pm    Post subject:    Reply with quote

dinkow wrote:
Дискусията тук става все по-забавна. Grin smile Любопитно ми е дали всички участници са наясно кой е най-топлият район на България, защото изглежда има различни мнения по въпроса Dont know
Най-веселото, обаче, е очакваната от някои смяна на климатичната принадлежност на Сандански в нощта на 31.12.2020 срещу 01.01.2021 год. Rofl Rolling laugh

Е, то, критерият е важен.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
nakata_georgiev

PostPosted: Fri Oct 05, 2018 10:12 pm    Post subject:    Reply with quote

Най-топлия район през лятото е Сандански , спор няма затова
Въпроса е след като някой хора го поставят твърдо с двата крака в субтропика ,какви растения от този климатичен пояс виреят?
През 2017 масово там са измръзнали смокините ,маслините и Трахикарпусите! Тук такова нещо не се е случвало никога ,дори след двете зими когато според Нимх е паднало до -15 , странно как все лепват кръгла стойност Laughing Както и да е не ми се коментира това ,но само ще кажа че ако в центъра е имало -15 ,където са масово смокините в Бугас ще ше да са измръзнали частично ,а такова нещо е нямало , четох го във форума палми един колега който има смокиня в Бургас беше написал,че е нямал поражения и той е отчел при него минимална температура -14 .
При -15 японската мушмула мръзне до земята в центъра на Бургас има 3 дървета които не са измръзвали никога ,естествено са в закътани дворове където 1-2 градуса има топлина
Back to top
snow wall

PostPosted: Sat Oct 06, 2018 8:39 am    Post subject:    Reply with quote

Много е писано за това, пускал съм линкове към изследвания на сериозни учени. Има и правени изчисления на биоклимата.
По-добре е първо да се прегледат страниците назад, а не да се повтарят едни и същи неща.
4градусовара изотерма е границата на типичната средиземноморска растителност. Не е типично и изцяло средиземноморска растителността в Санданско-Петричката котловина, има много типични изключително за сред. кл видове, вкл. на различни етажи, но съжителстват с такива характерни за по топлият умерен климат. Като цяло това е най-горната граница на средиземноморският климат, но не е типичният такъв. Граница е, ничия земя Grin smile .
Ето нещо за черноморието: https://species.bluelink.net/opisanie-na-bioklimata-gorskite-hrastovite-i-trevnite-ekosistemi-v-proektniya-region/
Back to top
nadalbg

PostPosted: Tue Jan 08, 2019 12:58 am    Post subject:    Reply with quote

dinkow wrote:

И дали Поленица също е в този субтропик или само Сандански Very Happy
Back to top
nakata_georgiev

PostPosted: Mon Jan 14, 2019 12:07 pm    Post subject:    Reply with quote

Интересно ми е ,защо последния месец не се дискутира Сандански колко е топъл Laughing ,понеже вече 3 седмица е в инверсия и студа като се е настанил там няма мърдане всяка вечер е под нулата и през деня едвам става 3-4 градуса ,а някой хора говореха ,че това бил субтропик...
Да предните години през зимата имаше случай там имаше двуцифрени максимуми ,но всичко е в зависимост от циркулацията,все се случва на няколко години да има и сериозна зима там! И да припомня,че едно време климата на България е бил обстойно изследван ,за топлолюбиви култури през годините и най-дълги периоди с меки зими е имало в района на Царево...
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Климат All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 57, 58, 59  Next
Page 58 of 59

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе