StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ИЗВЪНРЕДНО ОБРЪЩЕНИЕ НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Философия. Религия. Езотерика. Астрология
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Windy

PostPosted: Wed Jun 24, 2015 1:16 pm    Post subject: ИЗВЪНРЕДНО ОБРЪЩЕНИЕ НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА    Reply with quote

Здравейте, мисля, че това трябва да се разгледа в отделна тема. Силно препоръчвам да се прочете до край преди да се коментира, но ще заложа 2-3 цитата:

Преди цитатите линк към обръщението: http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=177215

"Някои наши отговорни фактори сякаш изпитват притеснение от факта, че и ние имаме вяра, от която произтича безупречна ценностна система, воля и морал. И всячески се опитват да ги принизят и подтиснат. Може би защото самите те са лишени от вяра и се боят от нейната сила? Жалко, ако е така, защото цената на безверието ще я платим всички. Те включително."

"В първите години след установяването си комунистическата власт атакува наред с Българската православна църква и всички тези движения и учения. До момента, в който й хрумна, че ликвидирането на оказалото се твърде устойчиво Православие в България може да стане именно чрез ересите. Кулминацията на този процес настъпи в края на 70-те години на XX век, когато пропагандирането и популяризирането на източните окултни учения и на домораслите ни ереси, беше издигнато в ранг на официална културна политика на държавата."

"Натрапчиво е усещането, че днешната ситуация, в която се намират обществото и държавата ни, удивително напомня на ситуацията, в която се е намирала България веднъж в края на X и втори път в края на XIV век."

"Ежедневно чуваме отговорни фактори да се оплакват, че сме нямали национална доктрина! Че нацията нямала път и посока! Че сме губели идентичност! Как очаквате да се създаде национална доктрина, без нацията да дефинира коя е нейната етична система? А как очаквате да има етична система, без вяра в Бога? Някои шумно алармират и повтарят, че загубваме идентичност."

Естествено не съм съгласен с всичко написано, но събитието е емблемаично - никога БПЦ не е имала толкова просторно и ясно изразено становище по въпросите свързани със светския живот в България.
elenaRudolf

PostPosted: Wed Jun 24, 2015 6:52 pm    Post subject:    Reply with quote

Интересна тема си открил и заслужава да има поне още един коментар под нея. С повечето от казаното в обръщението съм съгласен. Хубаво е да има такива обръщения от време на време. Обаче конкретното има, според мен, един главен недостатък. Не е обяснено добре какъв е проблемът. Не е формулиран точно и ясно. Защото така, както е написано, се свежда до това как една религия иска да разобличи друга/други. А това е трудна задача, почти нерешима. Напоследък науката, материализмът... ги громи всички.
Но науката не е обяснила засега колко е обширно пространството и не е разгадала още природата на малките частици. (Примерно). Тя също не е и не може да бъде морален кодекс, без какъвто бихме се върнали към естественото състояние на нещата на Томас Хобс. Не 'и е и това целта. Докато религиите често (доста успешно) са претендирали да бъдат такъв кодекс, нищо че си служат с притчи и метафори.
И тогава какъв е проблемът, щом се говори за търпимост на няколко места в обръщението? Защото индуизмът също може да е мъдра религия. Дори по-мъдра от християнството.
Ами проблемът е, че християнството е нашата традиционна религия. В него също има мъдрост. А на него напоследък се гледа като на нещо ретро, направо демоде. И това е същественият проблем, но не са го казали едно към едно. Ако липсва духовност, ако трябва да се изучава религия в училищата, мисля че е по-добре да се наблегне върху нашата религия от векове, вместо върху йогата, защото тя може да бъде по-лесно разбрана, дори и благодарение на родовата памет. Мисля няма съмнение, че на малките деца например, основните положения на християнството са им една идея по-ясни от основните положения на йогата, която също е "висока топка" и не всеки познава основните 'и принципи. Статистиката би показала, че "родното" е една идея по-популярно. Следователно е по-целесъобразно върху него да се стъпи и да се гради.
wilkosz

PostPosted: Wed Jun 24, 2015 7:31 pm    Post subject:    Reply with quote

На мен пък ми се повръща от тея самозабравили се чернодрешковци, помислили се за хванали господ за шлифера, и раздаващи правосъдие наляво и надясно. А особено срещу конкурентните за тях учения като йога, бяло братство и прочее. Опитват се да използват традицията в своя изгода! Гнусно! Всеки има право на избор в какво да вярва и какво да следва, те кои са, че да се опитват НАСИЛА да натрапят на хората тяхното шибано учение???
В Германия също НЯМА задължителен учебен предмет "религия" и НИКОГА няма да има, правителството е категорично! Нормалният свят пикае на религиите, мислещите и прогресивни хора са АТЕИСТИ, те не вярват. В Германия също освен няколко бабички други хора в църквите им няма. Направено е изследване, което е показало, че в САЩ сред научните работници само 7% вярват в Бог. Колкото по-слабо развита е една нация и колкото по-прости и ограничени са хората, толкова повече вярващи има. Например в Африка там всички вярват в някакви измишльотини, било христианство, било ислям, било разни вещици и магьосници.
Винаги ще се озлобявам и противопоставям най-яростно на гадните чернодрешковци, наричащи се православни християни. Живеят само това, което им е изгодно. Къде Христос е казал, че трябва да се возят на мерцедеси??? Нали имаше нещо за скромност, не виждам да пръщят от скромност, а точно обратното-нагли са и арогантни и се опитват да дават акъл на останалия свят около тях...
elenaRudolf

PostPosted: Wed Jun 24, 2015 8:38 pm    Post subject:    Reply with quote

Йоги, не знам какво е отношението ти към йогата, ама на теб си ти личи от самолет, че си АТЕИСТ. Впрочем, не би било справедливо да твърдя, че аз самият не съм такъв.
Независимо дали сме атеисти или не, думи като "тяхното шибано учение" употребени за БПЦ, са силни думи. Дълбоко в себе си се надявах да не ги чуя от теб, понеже подозирах, че "гадните чернодрешковци", бидейки в миналото (повечето от тях) кадри на държавна сигурност, са ти поне малко симпатични. Grin smile С това ако беше започнал, нямаше да ме изненадаш.
Уви. Разковничето е във факта, че си здраво закален в диамат и исмат, и стабилно подкован идеологически в предмети като история на КПСС, предполагам. Grin smile
Сега сериозно.
Ок, раждаме се, живеем и си мрем като мухи накрая, или като кучета, ако ти е по-благозвучно - както показва практиката и ежедневните ни наблюдения.
Но ако оставим басните за рая и ада, "шибаното учение" казва още:
*Не убивай
*Не кради
*Не изнасилвай
*Ако намериш на улицата 20 лева, върни ги на притежателя им, ако знаеш кой е той... и т. н.
Значи това според мен е едно поне мааалко полезно ученийце, а не "шибано" такова, не мислиш ли?

Last edited by elenaRudolf on Thu Jun 25, 2015 9:53 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
wilkosz

PostPosted: Thu Jun 25, 2015 7:18 am    Post subject:    Reply with quote

elenaRudolf wrote:
Йоги, не знам какво е отношението ти към йогата, ама на теб си ти личи от самолет, че си АТЕИСТ. Впрочем, не би било справедливо да твърдя, че аз самият не съм такъв.
Независимо дали сме атеисти или не, думи като "тяхното шибано учение" употребени за БПЦ, са силни думи. Дълбоко в себе си се надявах да не ги чуя от теб, понеже подозирах, че "гадните чернодрешковци", бидейки в миналото (повечето от тях) кадри на държавна сигурност, са ти поне малко симпатични. Grin smile С това ако беше започнал, нямаше да ме изненадаш.
Уви. Разковничето е във факта, че си здраво закален в диамат и исмат, и стабилно подкован идеологически в предмети като история на КПСС, предполагам. Grin smile
Сега сериозно.
Ок, раждаме се, живеем и си мрем като мухи накрая, или като кучета, ако ти е по благозвучно - както показва практиката и ежедневните ни наблюдения.
Но ако оставим басните за рая и ада, "шибаното учение" казва още:
*Не убивай
*Не кради
*Не изнасилвай
*Ако намериш на улицата 20 лева, върни ги на притежателя им, ако знаеш кой е той... и т. н.
Значи това според мен е едно поне мааалко полезно ученийце, а не "шибано" такова, не мислиш ли?

Не съм атеист, а агностик ако правиш разлика. Тези т. нар. ценности са същите и в будизма и в йога. Но християнството нагло се опитва да си ги присвои. Те идват от човека, а не от религиите! Как така през соца, когато уж беше атеизъм, родителите ни възпитаваха в същите ценности!? Намирал съм пари като дете и съм ги връщал не защото религията така ми казва, а защото вътрешно съм знаел, че така е редно.
Windy

PostPosted: Thu Jun 25, 2015 8:51 am    Post subject:    Reply with quote

Между другото като се извърта така темата аз вярвам в Бог, но в нито една религия. Не мисля, че която и да било църква или структурирана духовна организация допринася с каквото и да било за благото на света и хората - просто един клир богатее без да прави нищо реално... А даже се и заиграва с властта.

Това казано не мисля, че има грам уместност в това на 1150тата годишнина от основаването на БПЦ да се дават теми посветени на други духовни учения, най-малкото защото по този начин се дава повод за подобни спорове (пък и се демонстрира явно неуважение/незнание/незачитане на традициите ни от страна на управляващите или поне на част от тях).
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Thu Jun 25, 2015 9:27 am    Post subject:    Reply with quote

Windy wrote:
Между другото като се извърта така темата аз вярвам в Бог, но в нито една религия. Не мисля, че която и да било църква или структурирана духовна организация допринася с каквото и да било за благото на света и хората - просто един клир богатее без да прави нищо реално... А даже се и заиграва с властта.

Agree / Thumb up Clap
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ForumNIK

PostPosted: Thu Jun 25, 2015 11:27 am    Post subject:    Reply with quote

Религиозността е културен феномен, в условията на цивилизация (модерност) институционалните религии все по-трудно виреят или се превръщат в затворени секти. Православието е част от културната и национална българска идентичност и в този смисъл изпитвам дълбоки уважения към източно-православните ни традиции и ги намирам за полезни в тия вълчи глобално-капиталистически времена, демонстриращи опити да се изкорени народностния ни дух и чувство... и да бъдем претопени като нация. Същевременно си давам сметка, че силата на православието днес е индикативна повече спрямо геополитическата, отколкото чисто духовна причастност. Църковното православие днес не може да бъде религията на Живия Бог, понеже се е вторачило в каноничността и схизмата, и следователно в институционален смисъл, дори без да го иска, обслужва княза на този свят. Типичен пример са опитите за подобни заклеймявания: владическият клир предпочита да заклейми сродното (други религии или вероизповедания, в случая безобидната йога), отколкото да се стресне от истинския си враг - ултра светския (модерен) либерален експанзионизъм - в лицето главно на атеизма (индуктивно-опитната наука) или англо-саксонското протестантство, - който не признава или само формално признава Бога и така работи за плановете на сатаната на Земята.
Back to top
View user's profile Send private message
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Fri Feb 08, 2019 11:20 pm    Post subject:    Reply with quote

И не точно по оригиналната тема, но... Face palm Face palm Face palm

Църквата с остра критика на новата Националната стратегия за детето

В своя позиция Светият Синод се обвява за пълна забрана за абортите и сексуалното обучение
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Философия. Религия. Езотерика. Астрология All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе