КАК СЕ ОТСЛАБВА ЗДРАВОСЛОВНО (Вредните диети)

Предполагам всеки е чувал и има представа какво включва понятието "здравословен начин на живот". Или греша? :)

Модератор: mmirro

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон апр 22, 2013 2:53 pm

Днес е перфектният ден за започване на диета

Над 25% от анкетираните дами заявили, че снимките на тела на звезди ги подтикват да започнат диета

Да бе, така се поддържало форма то, с диета преди отпуската :thumbdn: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср май 22, 2013 10:00 pm

Потребителски аватар
Life_Guest
Регистриран: пет юни 15, 2007 7:08 pm
Контакти:

Мнение от Life_Guest » ср май 22, 2013 10:18 pm

Много добра статия :thumbup: От друга страна, стриктното спазване на диети натоварва съзнанието, създава стрес, фокусирайки внимание върху това постоянно да спазваш нещо и да следиш калории и.т.н. Според мен основното е намаляването на "джънк фоодс" като кроасанчета, вафлички, чипсове и от този сорт. По-малко пържено и алкохол и повече зеленчуци, движение и спорт, а основната напитка да е вода.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » ср май 22, 2013 11:48 pm

Най-фаталната грешка при диетите е митът, че можеш да отслабнеш бързо и трайно само с диета(хранителен режим). Не става без натоварване. Трябва да yвеличиш разхода над прихода на калории, не да намалиш прихода под разхода(гладyване). Допълнително тренировката стимyлира растежа на фyнкционална маса за сметка на мазнините, които отиват за покриване на енергийния дефицит по време и след натоварването (основно след, тогава в организма настъпват промени за адаптиране към последващо натоварване, черният дроб разгражда мастни киселини до гликоген, който се доставя до мyскyлите, възстановявайки на по-високо ниво енергийния запас в тях).

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » чет май 23, 2013 9:59 am

Никакви диети. Ти може да остлабнеш, но пак да си отпуснат и грозен. Хубаво е отслабването да е съчетано със здравословно хранене и спорт, така организмът ще сияе от енергия и живот, чар дори да е леко закръглено. Това се отнася за жените. Грима за пред хората не е достатъчен. Не може да скриеш какъв начин на живот водиш, то ти се изписва на лицето, очите, кожата, ноктите, косата, всичко.

Тичане е най-добрия избор, но много хора се отказват на първия и втория път, защото не са привикнали. Аз тая година стартираш от 500-600м едва едва, а сега съм на 3000-3500м. увеличавам всеки път по-малко. Това е свръх голямо натоварване, най-разходния спорт, но ползите от него неизмерими. Здраво сърце, бели дробове, хормон на щастието, гарантирана лиспа на всякакви болести и тнт. Плюс това за кратко време може да се умориш истински, а след това се чувстваш едновременно парцал и освежен с неизчерпаема енергия. Цял ден си активен във всичко , каквото правиш. Препоръчително да се прави рано сутрин. Колелото и другите кардио уреди на закрито са по-скоро за подготовка преди тичането, с тях няма съшия ефект.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет май 23, 2013 10:09 am

Victus написа:Най-фаталната грешка при диетите е митът, че можеш да отслабнеш бързо и трайно само с диета(хранителен режим). Не става без натоварване. Трябва да yвеличиш разхода над прихода на калории, не да намалиш прихода под разхода(гладyване). Допълнително тренировката стимyлира растежа на фyнкционална маса за сметка на мазнините, които отиват за покриване на енергийния дефицит по време и след натоварването (основно след, тогава в организма настъпват промени за адаптиране към последващо натоварване, черният дроб разгражда мастни киселини до гликоген, който се доставя до мyскyлите, възстановявайки на по-високо ниво енергийния запас в тях).
:thumbup:

Victus
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет май 23, 2013 11:03 am

ASENOV написа:Тичане е най-добрия избор, но много хора се отказват на първия и втория път, защото не са привикнали. Аз тая година стартираш от 500-600м едва едва, а сега съм на 3000-3500м. увеличавам всеки път по-малко. Това е свръх голямо натоварване, най-разходния спорт, но ползите от него неизмерими. Здраво сърце, бели дробове, хормон на щастието, гарантирана лиспа на всякакви болести и тнт. Плюс това за кратко време може да се умориш истински, а след това се чувстваш едновременно парцал и освежен с неизчерпаема енергия. Цял ден си активен във всичко , каквото правиш. Препоръчително да се прави рано сутрин. Колелото и другите кардио уреди на закрито са по-скоро за подготовка преди тичането, с тях няма съшия ефект.
Съгласен съм за бягането с yговорката, че не е подходящо за хора с наднормено тегло. Товарът в/y ставите при тях може да доведе до травми. Колоезденето е по-добър вариант в този слyчай.
За ползите мога да споделя, че янyари и феврyари с бягане през ден свалих към 10 кг мазнини от краката и задника. Сега бягам един-два пъти седмично. Гледам да не е монотонно с едно бавно темпо, а по-интензивно, редyвано с ходене.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » чет май 23, 2013 12:36 pm

Монотонното бягане (крос / джогинг) гори по-слабо мазнините по време на самото бягане, докато интервалното бягане (редуване на спринт с ходене) ги гори по-силно, а горенето продължава с часове дори след прекратяване на тренировката.

Разликата между двете :

1.) кроса / джогинга развиват бавните мускулни влакна (тези за издръжливост)

2.) интревалното тичане развива бързите мускулни влакна (тези за сила).

Хубаво е човек да бяга и по двата начина (да редува), но за бърз ефект интервалното бягане е по-добрия вариант. То се тича 1 към 4. Ако спринтираш 15 секунди, то ходиш 1 мунита (4х15 = 60 сек.). Това се повтаря минимум 6 пъти в системата спринт - ходене и отнема около 15 минути време. За тези които са по-напред си увеличават времето за спринт по тяхна преценка и умножават по 4, за да разберат колко време трябва да ходят.

Най-нагледния пример за разлика между двата вида бягане е простото сравнение между маратонец и спринтьор . Имаше и разлика в отделяните хормони. При интервалните - резултатите са по-добри и в тоя аспект.

Моя личен опит. Превъртях една програма за кросово тичане. Стигнах 60 минути без спиране, минавах около 11-12 километра на един дъх. Сега съм се насочил към интервалните тренировки (1 към 4) и скоро ще дам оценка и за тях, като потичам повече. За сега ефекта от тях ми харесва (като чувство след избяганото). Чел съм, че ефекта при тях е много бърз и идва след седмици време.
Последна промяна от Radoslav Petkov на чет май 23, 2013 12:49 pm, променено общо 1 път.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » чет май 23, 2013 12:45 pm

Няма нужда от 10-11 км бягане? :shock: Иначе аз като тичам, никога не ходя, тичам колкото мога и спирам край, иначе няма да мога да почна пак и се отпускам.
Достатъчно е да бягаш на гладно, ако целта ти е да свалиш мазнини и всичко ще е плюс. Ако излезеш да тичаш вечерно време за здраве след като си приел калориите си за деня, може да бягаш, колкото искаш, но топенете на мазините ще започне твърде късно, едва след като си изразходил усвояения през дена гликоген в мускулите.

Вечерно време мога да тичам неограничено, но ефекта е малък, рано сутрин на гладно и 15 минути бягане са достатъчни. А кроса при всеки е индивидуален, виждал съм някои, които тичат, колкото едно бързо ходене, и съвсем нормално, но монотонно бягане. Все пак зависи какви цели гониш...

Потребителски аватар
Radoslav Petkov

Мнение от Radoslav Petkov » чет май 23, 2013 12:51 pm

Мдам, аз обаче съм фен на бягането по програма, понеже (мое мнение) ефекта е по-добър.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет май 23, 2013 1:30 pm

Radoslav Petkov написа: Най-нагледния пример за разлика между двата вида бягане е простото сравнение между маратонец и спринтьор . Имаше и разлика в отделяните хормони. При интервалните - резултатите са по-добри и в тоя аспект.
Ами не знам, ти сигурно си чел достатъчмо материали по темата, но специално към нагледните ти примери има тази забележка, че специално за втория случай комерсионалността е издигната до небето, има убийствени тренировки - силови и всякакви, надлъгване с разни стимулиращи субстанции (вкл. забранени, но правени труднооткриваеми) и т.н. Искам да кажа, че разликата във външния вид далече не се дължи само на разликата в дисциплините и характера на състезателното натоварване при всяка от тях...

Потребителски аватар
Radoslav Petkov

Мнение от Radoslav Petkov » чет май 23, 2013 1:40 pm

Да, така е, спринтьорите тренират допълнително тялото (краката например с клекове разни и т.н.), няма спор тук, но за да тренират силово бягане го правят именно със спринтове (интервално). Или иначе казано, субстанциите които приемат и отделните тренировки които правят няма да имат същия ефект ако ги съчетаваха с крос.

За мен най-добрия вариант е да се редуват двата вида тренировки. Например, ако е някой, който няма проблем с теглото и тича за здраве да тича веднъж седмично интервално (за сил аи обем), а на следващата седмица крос (за издръжливост). Така ще поддържа добра форма и ще бъде сигурен, че нме испуска ползите и от двете.

Иначе във всеки професионален спорт има прием на разни шейкове и допълнителни химични вещества, за жалост на спортистите. Ако искаш да си профи се подлагаш на всичко това. Добре че ние го правим само за здраве
Последна промяна от Radoslav Petkov на чет май 23, 2013 1:41 pm, променено общо 1 път.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет май 23, 2013 1:41 pm

А специално за отслабването, все пак смятам, че най-добрият вариант е изобщо да не се стига до необходимостта от него :grin1: . Иначе даже и най-ефективният метод не променя факта, че въпросният човек ВЕЧЕ се е вкарал в "класическата" (и обикновено почти безкрайна) спирала "преяждане/натрупване на излишни тлъстини -> бъхтене и бавно (или не толкова бавно)/мъчително отслабване -> преяждане/натрупване на излишни тлъстини ...". Но винаги когато все пак трябва да дам някаква "рецепта" за отслабване, основното в нея е отслабването да става МНОГО БАВНО и не толкова с бъхтене, колкото с цялостна промяна в мисленето и поведението ;) ...

Victus

Мнение от Victus » чет май 23, 2013 2:09 pm

Radoslav Petkov написа: Най-нагледния пример за разлика между двата вида бягане е простото сравнение между маратонец и спринтьор . Имаше и разлика в отделяните хормони. При интервалните - резултатите са по-добри и в тоя аспект.
Нямам нищо против да изглеждам и като маратонец, ако ще имам издържливост да тичам 2-3 часа с 15-20км/ч средна скорост. Мене сега спринтовете ми са с малко по-голяма скорост. :laughm:

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » чет май 23, 2013 2:29 pm

Виктус ти като си свалил толкова много мазнини би ли споделил кога си бягал и дали си ял преди това, в случай че е сутрин?

Мая Манолова и тя ли е спринтьор, гледайки снимките? :grin1:

Отговори

Върни се в “Здравословно хранене, поддържане на форма”