("Идеалните") ХРАНИТЕЛНИ РЕЖИМИ

Предполагам всеки е чувал и има представа какво включва понятието "здравословен начин на живот". Или греша? :)

Модератор: mmirro

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

("Идеалните") ХРАНИТЕЛНИ РЕЖИМИ

Мнение от Stringmeteo » чет мар 22, 2007 2:25 pm

Не знам, може би ще стана досаден и ще се сетите за онази мисъл, че почти за всичко могат да се изсмучат от пръстите и някакви вредни последствия, но мисля, че фруктозата не е безобидна, даже и за кръвната захар (това се разглеждаше като голяма заблуда в един сайт, за който се сетих току-що)... На съвсем първо чуване, аз ведняга бих кзал, че тази рафинирана фруктоза, която се продава, с нищо не е по-горе от рафинираната захароза (обикновената захар) - пак е "празни" калории и в големи количества само натоварва организма и изцежда ресурсите му. Но освен това, в интересния сайт, на който се сетих, се излага една доста обоснована теория за храненето и за това кои храни трябва да се избягват, има доста неща включително и за въглехидратите. Ще го потърся...
Ето, това е интересният сайт (на английски е, но...):
http://users.mrbean.net.au/~wlast/
Доста всеобхватен е, за всякакви болести и здравословни неща, например тук е изложена интересна теория за храненето:
http://users.mrbean.net.au/~wlast/contents.html
като най-интересно ми беше да прочета част 4 - за проблемните храни. Частта за храненето (за проблемните храни) е написана много обосновано и логично, та чак кара този, който я прочете, веднатга да вземе някои решения за себе си. И аз взех някои такива, преди почти 2 години, когато практически изкорених настинките (основно периодично ме хващаше хрема, защото по принцип съм със силен имунитет, да чукна на дърво :lol: ) от живота си :wink: . А някои други решения оставих за по-късно, засега оставих едно голямо на ум :wink:
Последна промяна от Stringmeteo на чет фев 14, 2008 4:21 pm, променено общо 2 пъти.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед авг 26, 2007 1:58 am

Gladiator написа:String ti s kakvo se hrani6,ako ne e taina.. :lol:
Ами аз веднъж вече ти казах, че ам много малко "протеини" и съответно, поемам много малко аминокиселини, които са основните им съставни им елементи. И дума не може да става да поемам каквито и да било изкуствени протеини, аминокиселини и т.н., това си е чиста химия, неестествени за организма субстанции. Да, те не са неестествени в класическия смисъл, просто са получено по неестествен начин и са докарани до неестествена форма (различна от тази в обикновената храна), освен това, съдържат най-различни неестествени примеси (много от тях вероятно вредни), резултат от химичните процеси на изкуствено им получаване. Освен че избягвам тъпченето с неестествени субстанции, чрез поемането на сравнително нико количество протеини аз осигурявам и един друг принцип от своята диета - нисък приме на белтъучини. Смятам, че белтъчните са основния източник на отрови в организма, получавани при тяхното метаболизиране (разпадане, за да се получи енергия от тях). Тялото има нужда от съвсем ограничено количество белтъчини, за да попълнио загубите си от такива за деня. Изобщо не е вярно, че нуждата не може да се покрие с храната, в това имат интерес да те убеждават... сети се сам кои, само се замисли малко... Всички излишно поети се използват за енергия, а съвсем най-накрая излишъкът (ако няма нужда от такава белтъчна енергия) става на мазнини и се складира където не трябва... Обаче, по принцип (е, поне според моите схващания) много по-щадящо за организма е тази енергия да се получава от разграждане на въглехидрати и мазнини (но качествени такива, по възможност), тогава отпадъците са по-малко, а и обикновено излиза по-евтино...

Иначе, не съм убеден, че моментната ми диета е оптималната и тази, която бих искал да постигна. За това има най-различни причини, да не ги изброявам... Но поне мога да споделя някои основни принципи, за които съм почти фанатичен. Е, понякога все пак отстъпвам от тях, по изключение, което не е опасно, защото за мен по-важно е запазването на самия принцип, без значение, че понякога се нарушава. Основните неща (не са подредени по важност):
1. Много пресни зеленчуци и плодове, нищо, че са пълни с химия понякога. Смятам, че по-добре да се яде жива, естествена храна с химия, отколкото преработена и практически мътва, наблъскана с многократно повече химия по време на преработката...
2. Никакви изкуствени безалкохолни напитки. За някои от тях основната вредност идва от огромните количества захар, а за други - от химическия букет от консерванти, оцветители и изкуствени подладители, които се поемат при пиенето им.
3. Малко количество (но ежедневно) белтъчна храна, от порядъка на 100-150 гр средно (в зависимост от телесното тегло и възрастта) на ден, поне от време на време растителна. Тук влизат:
- Млечни продукти (без мляко!) от овче и козе мляко - кравето мляко (и продуктите от краве мляко) съдържа казеин - доста вреден и труден за усвояване белтък;
- Качествено месо (трудно, много трудно се намира вече такова), без никакви салами, колбаси, кайми, кренвирши и т.н. (в повечето случаи в тези продукти се слагат такива боклуци, че ако научите подробности, ще ви се доповръща и повече няма и да помислите да ги опитате!);
- Разни ядки от сорта на сусам, фъстъци (специално те са малко спорни), слънчоглед, кашу...
- Бобови (фасул, грах. леща) - специално фасулът и лещата съдържат 22-24% белтъчини, при това сравнително пълноценни, като за растителни;
4. Задължително черен, но не боядисан и без прекалено голяма добавка на глутен (тогава изглежда пухкав и неестествено мек, по-мек от възглавницата ми.), хляб, какъвто се научиха да ни пробутват (защото сме овце и го купуваме) разни псевдо хлебопроизводители. Истината е, че поемам доста голямо количество хляб, тъй като смятам, че най-полезно е необходимото дневно количество калории да се осигурява чрез прием на скорбяла/нишесте, но не във вид на рафинирани продукти (бяло брашно, нишестета, изкуствени картофени пюрета и т.н.), а основно чрез продукти от пълнозърнесто брашно. По едно време в продължение на година и половина ядях само пълнозърнест ръжено-царевичен домашен хляб от машина, но тя нещо се поразвали и за момента временно спрях. А, да, по принцип на първо четене мюслито или овесените ядки също са добър вариант (за закуска, примерно), но и там е една мафия със състава и качеството, малко е трудно да се налучка стойностното...
5. Никакви сладкиши, курабийки, вафли, шоколади, чипсове, снаксове... В интерес на истината в някои случаи може да се намерят и почти полезни артикули от тази група (най-вече шоколад, за останалите рядко), но много трудно и в повечето случаи те се оказват доста по-скъпи от основната маса. Иначе всички тези артикули са блъскани с маргарин, оцветители и всевъзможни други изкуствени съставки и нямат почти никаква (полезна) хранителна стойност за организма.
6. Никакъв прием на полуфабрикати, фабрични салати, майонези, кетчупи, сухи супи, бульони и др. подобни фабрични артикули. Много често те са наблъскани с маргарин (изкуствени втвърдени мазнини), оцветители, изкуствени овкусители, консерванти... Е, ако случайно открия някой добре звучащ състав (по етикет) и най-важното, ако му повярвам, може да си позволя някои от тези артикули (лютеница на Дерони, примерно), но иначе... бягам надалече.
7. Нисък прием на мазнини. При това, приеманите мазнини трябва да са качествени, никакви маргарини или храни, съдържащи подобни мазнини! Колбасите, които причислявам към най-черния списък, съдържат примерно от порядъка на 40-50% мазнини, при това често некачествени (не просто от месо, а добавени други). Много по-добре е да се яде най-некачественото краве масло, вместо най-качествения маргарин. Последният е неестествена за организма субстанция и създава множество проблеми в него. Все пак, най-полезен е зехтинът, но истинският е доста скъп, за съжаление (цената на що-годе истинските започва от 7 лева нагоре). Повечето ядки съдържат доста ценни растителни мазнини, при това в доста голямо количество (средно 50-60%), също така съдържат и други много ценни вещества, свързани с мазнините (които отсъстват в рафинираното слънчогледосо олио, примерно)...

Ами, стига толкова засега, ако се наложи ще добавям. Дано да не се повтарям, надявам се че не съм правил подобно описание и преди. Най-малкото можеше да го препиша и да не се хабя пак :lol: :lol:
Последна промяна от Stringmeteo на нед авг 26, 2007 7:11 am, променено общо 1 път.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед авг 26, 2007 7:23 am

Gladiator написа:Naprotiv vsi4ki aminokiselini se sydyrjat v hranata,no v mnogo malki koli4estva,naprimer e neobhodimo takova koli4estvo kreatin na den,kakvoto se sydyrja v 5 kg. pile6ko meso......Po4ti vsi4ki aminokiselini sy6testvyvat v prirodata i ne sa prozivedeni po himi4en pyt,a bilogi4eski izvle4eni ot hrana!!!!Himiq sa anabolite,stimulantite i tnt-tova e drugo ne6to!!!!Nq ma sportist,koito da kara na domati,fasul i le6ta.....
:lol: :lol: Не ме ядосвай. Ако креатинът беше наистина толкова важен за организма и то в такива количества, щеше да го има в повече храни и нямаше да се налага да ям 5 кг месо! Изобщо не ме интересува къде се съдържа креатин, защото знам, че организмът няма голяма нужда от него! Всички препарати, които съдържат такива ударни дози от него, са неестетвени за организма и ако при даден вид тренировка ("спортуване") аз трябва да поемам такова количество креатин, значи този вид тренировка е вредна за организма ми!

Що се отнася до нещата за белтъчините, да не мислиш, че не съм учил и чел тези неща още преди 20 години? :lol: А ти да прочете някъде в този текст, който цитираш по-горе нещо конкретно за количества? Даже и в края, за изкуствените аминокиселини, няма нищо такова споменато. Аз вече ти казах, но пак ще повторя - организмът има много малка ежедневна нужда от белтъчини и съответно, незаменими аминокиселини чрез тях. За набавяне на цялатао дневна нужда от всички незаменими аминокиселини, е достатъчно изяждането на 100-150 (повтарям, сто - сто и петдесет) грама качествена белтъчна храна на ден (заедно с останалото количество, което се приема с не толкова качествените от белтъчна гледна точка храни - хлябът, например, съдържа 7-8% белтъчини). И ако някой ти каже, че имаш нужда от боклуци от сорта на изкуствени аминокиселинни продукти, първият въпрос, който трябва да и зададеш е кава финансова изгода има той от това да ти говори така. А изкуствените аминокиселинни продукти са изкуствени даже и само заради това, че са изкуствено извлечени и концентрирани от естествени хранителни продукти. Неведнъж тук съм споменавал, че изкуствеността се определя не само от състава на дадено вещество или продукт, а и от формата под която се намират съставките в него (естествена или не за организма), както и от примесите, които се съдържат в него (при изкуственото извличане и концентриране, в продукта остават разни вредни химикали)...
Последна промяна от Stringmeteo на нед авг 26, 2007 7:27 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср яну 30, 2008 7:17 pm

Мен ще ми е много интересно специалистът(казвам го с убеждение,някой да не разтълкува погрешно думите ми) по храните Стринг да ми сподели какво включва менюто му и колко разнообразно при наличието на толкова много "боклуци" по магазините.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср яну 30, 2008 7:28 pm

А, кой е този специалист по храните, аз не го познавам??? :dontknow:

Това някой да е специалист по храните и да се храни разнообразно и здравословно не са еквивалентни неща, то и много пушачи знаят колко са вредни цигарите, ама... Иначе, писал съм много по този въпрос тук, сега не ми се дъвче пак... даже не ми се и търси какво точно съм писал... Когато стане дума за хранене, обикновено се депресирам... Човек или трябва да е пълен откачалник и милионер, за да успява да си осигурява по неведоми пътища наистина здравословни храни, или да прави гигантски компромиси, въпреки нежеланието си, и да се храни с възможно най-малките боклуци от всички, с които ни заливат. Да, ама то и за да отделиш най-малките боклуци е нужна точна и реална информация, а такава почти никога не е налична, етикетите казват твърде малко, да не кажа, че не казват почти нищо, както се оказва...
Последна промяна от Stringmeteo на чет яну 31, 2008 10:07 am, променено общо 2 пъти.

petet
Лято е ;)
Регистриран: пон яну 22, 2007 9:49 pm

Мнение от petet » чет яну 31, 2008 9:16 am

Gladiator написа:Стринг да ми сподели какво включва менюто му и колко разнообразно при наличието на толкова много "боклуци" по магазините.
Нали знаеп,"няма н ереализирани мечти,има само изоставени"

При желание,път винаги има!
От ноември до ден днешен аз съм го направил!!!НЯМА НЕВЪЗМОЖН НЕЩА!

П.С АНКЕТАТА СЪМНЯВАМ СЕ ДА ОТГОВАРЯ НА ИСТИНАТА...
Ако някой иска да те засенчи- остави го да слънчаса!
Изображение

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » чет яну 31, 2008 10:02 am

Не ми нахвърляйте общи приказки,ами кажи ти применно Петет какво ядеш от сутрин до вечер в продължение на 1 седмица...

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » пон фев 11, 2008 4:43 pm

Искам да се похваля никога не съм бил дебел,просто напълнях доста с фитнеса до 77 кг на ръст 1,77.Сега съм на здравословен режим -храня се 3,4 пъти на често по-малко.За 2 седмици закуската ми включва кисело мляко Активия плс 1 банан или ябълка(не обичам по принцип рядко).Около обед предимно пилешко или риба с гарнитура зеленчуци,задължително не пържени и вечеря отново една Активия с мюсли плюс плод и за пиене през деня само минерална вода.Резултатът за 2 седмици е ако щете вярвайте и не се чувствам гладен цели 6 кг.Сега съм точно 71 и още ще свалям и най-важното така се чувствам добре и по-жизнен(,отколкото с онези тровикоито те държат като робот и като спреш се превръщаш в безжизнен парцал,) и се чувствам сит.Сега разбрах,че правилния начин на хранене си е култура и стил :lol: Пак си тренирам,но по-малко и наблягам повече на движението,защото тренировката в зала си е застояла работа.Нямам все още кола,където и да ходя изключих градския транспорт,че съществува.Колко лесно е всичко,стига да имаш желание. :wink:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон фев 11, 2008 4:57 pm

Еееееее, намери се най-накрая още един последовател, ДОБРЕ ДОШЪЛ В ОТБОРА! :thumbup: :lol:

Само да вметна едно предупреждение, един вид тема за размисъл, да имаш едно наум - в 90% от случаите подобни промени, по принцип много положителни, се оказват на принципа "всяко чудо за три дни". По принцип, навиците и поведението ни до голяма степен се определят от неща, които се намират в нашето подсъзнание, и съответно е малко трудно да имаме контрол над тях, не че е съвсем невъзможно де. Така че, за успеха на подобни начинания, свързани с доста сериозни промени в някои "тъмни" дебри на ума ни, е нужно да се работи и с тези дебри. А как може да стане това... е малко по-сложна тема, подходяща за някои други форуми, близки по тематика до психоанализата :lol: . Това, което все пак можеш да направиш като начало, е да имаш предвид тези неща и много бавно и постепенно да се опиташ да внедриш промените в своята същност (в своето мислене, разбирания, приоритети и т.н...). А ако поначало нямаш намерение тази промяна да е трайна, просто забрави всичко, което прочете в този пост... :lol:

petet
Лято е ;)

Мнение от petet » пон фев 11, 2008 8:18 pm

Gladiator написа:Не ми нахвърляйте общи приказки,ами кажи ти применно Петет какво ядеш от сутрин до вечер в продължение на 1 седмица...
Чак сега го забелязах.Аз по принцип съм злояден,много малко храни обичам.Зеленчуци и плодове,АБСОЛЮТНО никакви манджи не ям,от месото ЕДИНСТВЕНО пилешкото и то обирам бялото.Пиле с ориз или картофи или само пиле!
Ям и хумус и нахут със сусам!
Последна промяна от petet на пон фев 11, 2008 8:23 pm, променено общо 1 път.
Изображение

mmirro
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:50 pm

Мнение от mmirro » пон фев 11, 2008 10:14 pm

petet написа:Ям и хумус и нахут със сусам!
Хумус!? Не бях го чувал, но прочетох в Уйкипедия. От къде го вземаш? Може би си го приготвяш?
Каквото и да мислят за теб, прави това, което смяташ за правилно. Бъди еднакво равнодушен и към порицанието и към похвалата.
Питагор

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон фев 11, 2008 10:17 pm

Да. Аз слагам хумус на цветята. :lol: :lol: :lol:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон фев 11, 2008 10:49 pm

:lol: :lol: :lol:

petet
Лято е ;)

Мнение от petet » пон фев 11, 2008 11:10 pm

От почвата както уедър си мисли :crazy: :lol:

От "Пикадилитата" ни

Можете ли да познаете кой друг яде това,което аз заобичах да ям :lol: :lol: :lol: мухахахаха
<--------

Има лек мирис на драйфано и вид на сополи,сори ама тва е истината :lol: :oops: :lol:
Изображение

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт фев 12, 2008 12:16 am

Аз съм ял "хумус" веднъж, в един вегетариански ресторант тука. Май беше сравнително поносимо на вкус, ама беше преди 2 години и вече не си спомням много. Май ни го дадоха безплатно тогава, защото, заедно с брат ми, бяхме едни от първите посетители в новооткрития тогава ресторант :lol: :lol: ...

Отговори

Върни се в “Здравословно хранене, поддържане на форма”