("Идеалните") ХРАНИТЕЛНИ РЕЖИМИ

Предполагам всеки е чувал и има представа какво включва понятието "здравословен начин на живот". Или греша? :)

Модератор: mmirro

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср апр 12, 2017 5:37 pm

7 вредни навика, от които се напълнява

В забързаното ежедневие свиквате на определен начин на живот и така постепенно и без да забележите, може да си изградите неправилни навици

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед апр 23, 2017 12:39 pm

След 40 г. заблуди се разбра: Животинските мазнини не вредят на сърцето

Ако биологията има свой Индиана Джоунс, то това е Кристофър Рамсдън (Christopher Ramsden). Той специализира в издирване на забравени проучвания, особено такива с потенциал да предизвикат общоприетото статукво. Последният му удар подрива основите на науката за правилното хранене.

Открито от Рамсдън проучване от ерата на Никсън заключава, че замяната на наситените мазнини в месото и млечните продукти с растителни мазнини не намалява риска от сърдечно-съдови болести или смърт.

Историята разказва сайтът Stat News.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб май 06, 2017 5:31 pm

Прясно изцеден или не - плодовият сок не е съвсем полезен, предупреждават лекари
Щом плодовете са полезни, значи и сокът им сам по себе си е полезен. Тази логика кара почти всеки родител редовно да добавя сок в менюто на детето си - със закуската или между хранения, за предпочитане прясно изцеден, защото така е дори още по-полезен.

Но тази логика е грешна и всъщност сокът, пресен или не, не е най-доброто нещо нито за децата, нито за възрастните, предупреждават американски екип от лекари ендокринолози и педиатри пред "Уошингтън поуст". Те обръщат внимание специално на най-популярните плодови напитки като сок от портокал и ябълка.
...
Причината е, че при изцеждането на плода се изхвърля по-голямата част от него, която наистина е полезна. В корите на ябълките, в семките на малините, в ципите на портокалите - там се намират всички фибри, антиоксиданти, фитонутриенти, витамини и минерали, които правят плода ценен за здравето, и които отиват в боклука при производството на плодов фреш.

Друг минус е и това, че когато калориите се приемат под формата на напитка вместо като храна, стомахът и мозъкът не получават същото усещане за засищане, а същевременно те са много повече.
...

Така на практика фрешът дава прекалено голямо количество калории наведнъж, без обаче да се усеща като пълноценно хранене. И понеже не се дъвче и не се задържа в стомаха за дълго - скоро след това отново се чувства глад.
...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет май 19, 2017 10:51 am

Диета без глутен не предпазва от сърдечни болести

Хора без цьолиакия не трябва да избягват глутена, казват специалистите
Консумацията на глутен не е свързана с риск от коронарна болест на сърцето, според резултатите от две проучвания, събирали информация в течение на много време (т.нар. кохортни изследвания), съобщава MedPageToday.

Резултатите от проучването са публикувани в рецензираното списание BMJ.

За хората, които нямат истинска глутенова алергия или чувствителност, избягването на глутена може да доведе до намаляване на потреблението на пълнозърнести храни, които всъщност са полезни за сърдечно-съдовата система, съобщи д-р Андрю Т. Чан (Andrew T. Chan) от Масачузетската болница и Харвардското медицинско училище.
...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет авг 24, 2017 10:40 am

Нова мода: Родители държат децата си без вода и храна с дни, за да ги пречистят

Родители държат децата си без храна и вода с дни, защото смятат, че така ще ги "пречистят" от токсини. Така наречените водни и сухи постове започват да стават популярни в отглеждането на деца сред родители, смятащи себе си за компетентни и препоръчващи прилагането на подобни методи в социалните мрежи.

:shock: :crazy:
Днес сутринта по Нова ТВ имаше разговор по същия повод, но сега не ми се търси публикация...

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » чет авг 24, 2017 11:07 am

През лятото без вода? :shock: Тия са по-зле от побърканите вегани, които тъпчат децата си само с плодове и зеленчуци, а им трябва протеин, за да растат. :crazy:
Отделно, че идеята за пречистване на детски организъм е абсурдна. Ако храненето е чисто, и възрастните нямат нужда от подобни процедури.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет авг 24, 2017 11:29 am

Е, то не че храненето не е доста "мръсно" по дефолт ;) , но това с непиенето на вода направо претрепва всякакви акули :laughm: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб май 19, 2018 12:04 pm

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 13, 2019 11:37 am

nakata_georgiev написа:
пет сеп 13, 2019 12:16 am
...
Отдавна съм спрял всякакви химикали ,дори душ геловете с които се къпя гледам да са Био
Ама за храната и здравословни и нездравословни храни ям ...
Ами тя точно храната влиза директно в тялото и преминава през всички органи и системи, първо и най-вече през кръвоносната, разбира се ;) . Така че, даже и някаква брутална химия, която наистина често присъства в дезодорантите, шампоаните, боите за коса, пастите за зъби, гримовете и т.н. много често не попада в чак такива дози в организма, както например химията, която се съдържа в един "нормален", средностатистически колбас или в една "нормална" вафла, богато "фризирана" с химия - парадоксално, но факт :dontknow: ...

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » пет сеп 13, 2019 11:45 am

String ,прав си ,но когато не прекаляваш ,а салами не ям от години :laughm: заради канцерогенни в тях натриев нитрит
Иначе гледам да консумираме по рядко сладко ,вафли с нехидрогинирано масло или със слънчогледово ,намират се тук там ...
Плодове обичам ,но не може само с тях
Кафето си го пия с много малко кафява захар,колкото леко да ми намали горчивината ,не обичам сладко кафе,има хора изсипват 7 пакетчета захар :laughm:
Метеостанция от Бургас 17м http://vzk-burgas.com/pws
село Факия
https://www.wunderground.com/dashboard/ ... wx_pwsdash
Камера от Бургаския залив
https://surfshopburgas.com/camera

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 13, 2019 11:53 am

nakata_georgiev написа:
пет сеп 13, 2019 11:45 am
String ,прав си ,но когато не прекаляваш ,а салами не ям от години :laughm: заради канцерогенни в тях натриев нитрит
...
Де да беше само натриевият нитрит...... Зачитал ли си се по-внимателно в съдържанието на един средностатистически салам? Предлагам ти да се зачетеш някой път и в съдържанието на една средностатистическа храна за вкъщи от топла витрина в магазин (е, не навсякъде ти лепват на кутийката и етикетче с такива подробности), също може да останеш много "очарован" :grin1: ...

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » пет сеп 13, 2019 12:18 pm

Ами чета етикетите :laughm:
От топла витрина не купувам храни
Само от тези дето приготвят всеки ден Бързо хранене ,но не Макдоналдс ,ами за Българска кухня -пиле с ориз и подобни ,в Бургас има до операта ,много вкусно готвят и не е много скъпо и понякога ходя там да обядвам
Като цяло избягвам храни с консерванти .Даже някой хора ми викат кво четеш толкова тези етикети :laughm: еми чета ги да ,защото това ми влиза с организма .
Абе най-добре да си скъсаш домата или ябълката от дървото ,както е в моето село ,поне знам ,че не е третирано с химикали :)
И какво наблюдавам в крайна сметка ,баба ми е на 85 години ,да е жива и здрава ,вече има проблеми с нервната система ,отслабено зрение ,не чува добре ,но още си поддържа градината и то не малка около 1 декар ,а преди години поддържаше и още една градина до нас която е на едно баирче и тя един декар ,но съм забелязал тя алкохол не пие ,не пуши цигари ,не яде много месо ,по един път седмично най-много ,не се тъпче ,не преяжда, обича дини и си сее и яде от нейните .А всички съседи които имаха пороци вече не са живи ...
Метеостанция от Бургас 17м http://vzk-burgas.com/pws
село Факия
https://www.wunderground.com/dashboard/ ... wx_pwsdash
Камера от Бургаския залив
https://surfshopburgas.com/camera

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пет сеп 13, 2019 12:32 pm

Е, аз се храня здравословно, но не отричам че ям и сладко. Не съм в някаква крайност. Пия допълнително витамин, желязо и магнезий 600мг. на ден, които са задължителни за спортуващ човек. Бягам през ден по 10км след работа, след което опусташавам доста храна. Тренирам и силово, поддържам тегло малко под 70кг за 1,76 ръст. В момента съм на върха на възможностите си, с това което се занимавам. Тоест на 31г. в момента стигам лимита си и се опитвам още да подобрявам. Да чукам на дърво още не съм имал сериозни контузии.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » съб сеп 14, 2019 10:26 am

Аз също се старая да ям по- здравословно. Основно като си купувам храни, които минават през по- малко обработки и аз си приготвям вечерята. Живея сам вече точно година и се справям доста добре.
За съжаление не спортувам активно. Понякога правя упражнения вкъщи, но сега откакто ходя на работа нощем и просто нямам сила през деня за нищо подобно. Иначе вървя сравнително много. 15 000- 20 000 крачки правя почти всеки ден, а под 10к падам наистина рядко, което мисля си е здравословно.
Друго много лошо нещо е, че ям много сладко и много солено.
Ям много сладко, обожавам вафли, шоколади бонбони, бискивтки и тн. Просто стоя и се мъча да не ям, но мозъкът ми го диктува и отварям кутията и примерно има едни бисквитки таквиа кръгли с дупка посредата или едни Анелия...за 30мин изяждам цялата кутия. После дъня още и още. Не мога да се запра, въпреки че знам вредите.
Също ям и солено. Соля си допълнително абсолютно всичко. Особено айряните чак накъртват от сол и на дъното на чашата редовно има 3-4мм слой останала сол. Това също е вредно.
Иначе ям плодове, зеленчуци...повечето нашо производство. Пия витамини и ако не включа генетични проблеми, които имах...то като цяло съм си здраво момче.
180-182/3 см съм някъде висок и тежа сега 76/77кг, което намирам за нормално.
Но тия пороци съа сладкото и соленото не са окей. Очите ми се влошават много, вече съм на почти 4 диоптър, а сложих очила 2017та... :|
А солта я приемам много 1во защото ми харесва, второ защото имам много ниско кръвно.
Някой ден ще се реша и ще променя генерално хранителните си навици, но за момента е така.
Лошото е, че масово поколението сега се тъпче не само със сладко и солено, ами и с много енергийни напитки, вредни храни, вейпове и какви ли не неща...
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » нед сеп 15, 2019 12:05 pm

Даже и тези заведения за бързо хранене, които предлагат готвена българска кухня са правени без чувство и са тотално безвкусни. В Бургас като тръгнеш от гарата и навлезеш в центъра, вляво има такова заведение, всичко изглежда много добре визуално, но е правено от прости некачествени продукти и без любов и е блудкаво на вкус, не става за ядене. Миналото лято си бях поръчал паниран кашкавал и салата снежанка и двете неща бяха ужасни на вкус, боклучави. Това е България за съжаление.
Като бях 20-25 годишен въпреки, че още тогава не ядях никакво месо, обичах да ям много сладки неща, всеки ден си купувах марсове, сникерси, милки уей, република, вафли, пасти. На 26 г. срещнах Йога и започнах да се замислям какво ям. Но все още не толкова, колкото сега, набивах солени бисквитки, хляб, единствената положителна промяна по време на йога-периода беше, че спрях яйцата, когато бях на 26 през 2001 г. и оттогава не съм ял цели яйца, само ако има в някой кекс. Но през цялото време на йога поддържах ниско тегло 63-64 кг. Т.е. между 18 и 34 г. бях постоянно с това юношеско тегло при ръст 181 см.
След като заминах за Германия на 34 г. спрях да правя йога, започнах да ходя на фитнес и дали от фитнеса и протеините, с които се тъпчех, или от добавките в храната, която се продава в Германия само за две-три години т.е. между 34 и 37 г. натрупах над 20 кг повече, станах 86 кг. Това тегло се запази и когато спрях да ходя на фитнес и мускулите ми деградираха, замениха се с мазнини.
Това тегло поддържах до началото на тази година, когато започнаха стомашните проблеми. Още по Коледа започна да ми се гади сутрин, но после минаваше. Чувствах се през цялата зимна отпуска в България отпаднал, нямах желание да ходя никъде и да се срещам с никого, постепенно осъзнах това състояние, че нещо ме тормози, че нямам енергия. Само един път отидох на платото, заради едни остатъци от сняг и дори тогава усетих, че съм доста изтощен и че преди при същия маршрут не съм се чувствал така като труп.
Веднага след като се върнах в Германия стомашните оплаквания се усилиха, цяла седмица имах гадене, нищо не можех да ям, излязох с болнични пратиха ме на всевъзможни изследвания, но не се подобрявах. До края на март принудително загубих 8 кг и станах 78 кг, защото стомахът ми не приемаше никаква храна и нямах апетит и ми се гадеше ежедневно. Кожата ми беше жълта, нямах сили да изкарвам работния ден, лягаше ми се още от 10 часа сутринта. Не знам откъде намирах сили да изкарвам 8 часа.
След гастроскопията и открития гастрит ми казаха, че с месеци трябва да пия омепразол. Отначало нямах друг избор и го пих. Действително симптомите отшумяха и то сравнително бързо. През април вече се чувствах по-добре. През май опитах да спра омепразола, не исках да изпадам в доживотна зависимост от него, но оплакванията се върнаха, макар и по-слабо изразени. Пак го продължих. Вземах го през целия юни. Междувременно теглото ми постепенно отново започна да се покачва, защото можех вече да се храня. Не исках да допускам отново да стана 86 кг. През юли започнах да правя упражнения и да променям диетата си, изключих пърженото и сладкото от менюто си. Записах се на здравословната програма, която се проведе през август на Емона. Там се сервираше само веган, никакви мазнини, никаква захар, нищо пържено, храната беше готвена на пара или печена, на закуска само смутита, прясно изцедени сокове от зеленчуци и плодове. Всяка сутрин ставане рано и в продължение на час и половина имаше спорт и йога, редуваха се през ден ту едното ту другото. Плуване преди обяд в морето. Следобяд биорезонансна терапия, масажи, вечер групови разходки до нос Емине и други места, и лекции. Това беше уникален опит и изключително ценно да разбереш колко е важна храната, която приемаш и движението. Като видях колко са фит всички хора, които организират това, се вдъхнових и продължих и след това нон стоп със същата диета. Това беше първата седмица на август. Имаше хора, болни от диабет и дори от рак. Тази храна може да излекува дори такива болести и има хора, които са минали на такова хранене и са се излекували. Тогава бях 82 кг като започвах курса. Сега месец и половина по-късно съм вече 78 кг, но вече здравословни 78 кг, не онези болезнени 78 кг от началото на годината, продължавам с упражненията и със строгата диета и установявам, че вече не ми се яде сладко, не ми се яде чипс. Организмът се настрои на прясна естествена храна без консерванти и боклуци и вече не желае изкуствени неща.
Купих си смути-мейкър и сокоизстисквачка, преди никога не бях имал. Вчера си направих заквасено кашу с блендера, и от него направих и таратор, стана уникално, едно към едно с млечния таратор.
Това беше най-ценното прозрение за тази година и смятам да продължа.
Това е днешната ми закуска смути с круша, пъпеш, диня, авокадо, чиа, водорасли хлорела, орехи. Получаваш всичко хранително за деня в две чаши, като количество са две такива чаши. Плодовете трябва да са сравнително много, такова е предписанието на здравния център.
Изображение

Това е вчерашният таратор, и днес ще има от него
Изображение

Това е част от менюто, което получавахме в здравния център на Емона. Просто страхотно.
Изображение

Изображение

Лимецови хлебчета и веган-кюфтета печени и от ХУБАВИТЕ розови домати, не от онези твърдите келявите дето ги сервират по тарикатските български ресторанти.
Изображение

Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Отговори

Върни се в “Здравословно хранене, поддържане на форма”