Ползите от затоплянето

Доста полулярна тема напоследък, мисля, че няма нужда от допълнителни пояснения...

Модератори: Бял облак, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
Mavrud
Регистриран: ср дек 28, 2011 10:53 am
Контакти:

Мнение от Mavrud » ср окт 30, 2013 3:49 pm

И аз така смятам ! Дано и Топлофикация не се направят на тарикати !
София, кв. Горна баня - 700 м. н.в.

Потребителски аватар
Mavrud
Контакти:

Мнение от Mavrud » чет окт 31, 2013 8:29 am

До колкото проучих, за последните 10-15 години, най-късното пускане на парно е 10-11 Ноември 2008 г. Да видим дали ще подобрим този рекорд...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет окт 31, 2013 8:47 am

Колко домакинства ползват парно в София? Поне 100 000(предполагам и повече)
Като сложим и другите абонати - учреждения, учебни заведения етц, със сигурност са и повече. Средно по 40 лв да са спестени, пак се получава много солидна сума, ПРЯК ефект. Ако добавим и другите спестени за отопление ресурси, получаваме, че един месец топло време е спестило на икономиката и гражданите със сигурност няколко десетки милиона лева, а твърде вероятно и над 100 000 000. :thumbup:
Везните не могат дори да помръднат тази тежест, колкотто и кеф на криофили да слагаме от другата страна :laughm:

Потребителски аватар
Mavrud
Контакти:

Мнение от Mavrud » чет окт 31, 2013 9:14 am

Бисмарк, пропускаш нещо много съществено. Самият факт, че парното не е пуснато (не заради самоцел) означава, че като цяло времето е топло и почти не изисква изкуствено отопление или, ако изисква ще е много слабо. Т.е. икономиката и домакинствата, които не са на парно също пестят. Така, че включи в тази сметка и тези, които се отопляват на ток - защото и те пестят от топлото време.

Та имам предвид, че тези спестени от 100 000 домакинства ги калкулирай за цяла България и даже ги умножи с коефициент 1.2, тъй като отоплението с парно уж е най-евтино и тогава може да видим колосални спестени за икономимата суми. Само ще кажа, че мои приятелки живеят в голямо жилище и все още не включват нищо за отопление (на ток са) и за тези 2 седмици от Октомври са спестили 150 лв сметка от ток (иначе почне ли отоплителния сезон - под 300 лв не падат от Окомври до Април.

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » чет окт 31, 2013 9:41 am

Тези сметки добре, но обикновено когато спестим нещо сега, малко по-нататък става така, че си го плащаме с лихвите.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет окт 31, 2013 9:44 am

Мавруде, точно това имах предвид - дори по-малкото дърва по селата, за тока мисля, че се подразбира. След като работИ около седмица по студовете в началото на октомври(не, че не можеха да минат и без него, но исках да спечеля малко растеж при едни много ценни палми-бебета от все още достатъчно дългия ден) климатикът ми на село вече месец и половина, както се очертава ПОНЕ няма да бачка - това са над 100-120 лв.
Като тръгнем по веригата, загубите/нереализираните приходи, са НАЙ-вече за руснаците-газпромаджии и арабите.

Между другото, тази година пак отложих, но е крайно време да сложа 200-300 вата за проба фотоволтаици. При липса на товар за отопление, може да се окаже, че ще бъдат практически достатъчни за ТВ, комп и осветление на село, когато съм там. Само ще ми трябва една идея по-голям акумулатор - сегашният 90 А/ч изкарва около 9-10 чАса.

Потребителски аватар
Mavrud
Контакти:

Мнение от Mavrud » чет окт 31, 2013 9:45 am

Зависи. Ако говориш за компенсационния период - представи си, ако това е през топлото полугодие или през лятото. Тогава по-ниските температури ще спестят още средства, защото няма да надуваме климатиците. :)

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет окт 31, 2013 9:47 am

Не, по-скоро говори общи приказки на кило.
Неизхарчените 1000 лева за ток/отопление са си неизхарчени 1000 лева. Точка. Ако януари е много студен, това няма връзка, а ако е екстремно топъл, спестените на икономиката пари няма да са няколкостотин милиона, а над милиард.
За далаверите на Топлофикация тук НЕ СТАВА дума - каквито и да ги сучат и там спестеното си е спестено, макар с някаква мафиотска "фира".

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет окт 31, 2013 8:33 pm

Няма как от Глобалното затопляне да не се спестят пари от отопление! Аз лично бих искал да не ми трябва никакво отопление ама все пак да вали стабилно сняг от време на време :grin1: Няма как да стане за жалост, но 100 поредни дни със снеговалежи при 0 градуса и през останалото време жега е много по-добър вариант от 150 дни студ с 10 големи снеговалежа и през останалото време хлад...
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
dacahyg
Регистриран: нед окт 17, 2010 10:08 pm
Местоположение: София,,Красна Поляна 2 и 3, Стрелбище, Студентски град, Дървеница, Бояна, язовир Пчелина.

Мнение от dacahyg » пет ное 01, 2013 12:46 am

Ако наистина е така със тия 100 млн. а по тая сметка е така минимум, каква криза какви пет лева, тоест вместо за парно хората ще ги изхарчат за еди кво си/сирене , зеле, компири, бг мебели, даже може и аз да намажа/ и икономиката ще дръпне, е когато сте прави сте прави, ще има и за пенсии от повечото оборот, ДДС - то държавата си го взима на момента, попълнения в бюджета за болници, даже и за Сирийците ще има, А ДАНО АМА НАДАЛИ много хубава песен, когато разберете че времето и благосъстоянието на народа няма нищо общо , ще спите по-спокойно :laughm:
Бръмча цял ден........

Потребителски аватар
dacahyg
Местоположение: София,,Красна Поляна 2 и 3, Стрелбище, Студентски град, Дървеница, Бояна, язовир Пчелина.

Мнение от dacahyg » пет ное 01, 2013 12:53 am

А и на мен ми писна тая топлофикация и тоя Мавруд, досега не знам как си я карал ама София е ТЕЦ, не се знае какво става ама трябва да плащаш, но си има алтернативи, като не ти изнася дай некой лев за климатик за 2 бинки, с таймери и други простотии, вземи си един проточен бойлер на Сименс примерно 21 киловата, сложи тапите и дерзай, аз лично ползвам и ТЕЦ и горните методи и побърквам топлиния ми счетоводител съответно и ТЕЦ Земляне, голям смях пада, изпадат в шок, а отделно имам и ЕЛ.котле към радиаторите, и съм със хоризонтален топломер - един, та съвсем се шашкат какво става,ама на мен ми и дреме :cool:
Бръмча цял ден........

Потребителски аватар
dacahyg

Мнение от dacahyg » пет ное 01, 2013 1:02 am

Искам една зима да няма сняг и да е +10 от октомври до май , да видя как ще цъфнем та ще вържем, това ми беше мисълта :lol:
Бръмча цял ден........

Потребителски аватар
Mavrud
Контакти:

Мнение от Mavrud » пон ное 04, 2013 11:19 am

Ако Топлофикация не се изтарикатят - рекорда ни за най-късно пускане на парното (което е нещо много показателно за глобалното затопляне) в София е в кърпа вързан.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пон ное 04, 2013 6:52 pm

Mavrud написа:Ако Топлофикация не се изтарикатят - рекорда ни за най-късно пускане на парното (което е нещо много показателно за глобалното затопляне) в София е в кърпа вързан.
Сори, ама за рекорд от такова естество е доста глупаво да се говори и не е показателен за абсолютно никакво затопляне, камо ли глобално (поне не е за мен :dontknow: ). Причината е че първата седмица на м. Октомври имаше остра нужда от парно. Това че Топлофикация не го пусна (по незнайни причини, може би заради доста подранилия студ и очакванията за последващо циганско лято) изкривява факта, че сега ще го пускат рекордно късно едва ли не.

Да се говори за рекорд в топъл аспект, в година при която в Самоков валя два пъти Октомврийски сняг е несериозно :lol:

И така :

Септември месец - норма

Октомври месец - норма

Ноември месец - тръгна топъл, но сигурно втората му половина ще е хладна или студена. За какви рекорди става въпрос? :scratch:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Отговори

Върни се в “Глобалното затопляне - митове и реалности”