Промените на климата и влиянието им върху хората

Доста полулярна тема напоследък, мисля, че няма нужда от допълнителни пояснения...

Модератори: Killerbeast, Бял облак

Потребителски аватар
Killerbeast
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Промените на климата и влиянието им въ

Мнение от Killerbeast » съб фев 24, 2007 8:58 pm

:)

krasoto
Регистриран: ср апр 11, 2007 5:27 pm

Мнение от krasoto » пон апр 23, 2007 3:15 pm

Лятото става с 20 дни по-дълго
Климатичните промени ще доведат до по-продължително лято с 15-20 дни.
Това съобщи шефът на НИМХ при БАН Константин Цанков, цитиран от агенция
”Фокус” вчера. Според него съвсем скоро България ще заприлича по климата
си на Северна Гърция.
”Това означава малко по-висока температура и засушен период през лятото.
За нашите ширини ще се очаква почти безпреходен период между отделните
сезони, по-влажна пролет и по-сухо лято”, обясни още Цанков.
Според синоптици промените вече са осезаеми у нас. Летните горещини често
качват термометрите до непознатите допреди няколко години у нас 40
градуса. В същото време зимата става по-мека. Последната мина дори без
сняг.
Пролетта пък от около 3 години настъпва рязко с по-високи от нормалните за
този сезон температури и почти се слива с лятото. Тази година това доведе
до много по-ранен цъфтеж за дръвчетата, а забраната за риболов бе
изтеглена с месец напред заради преждевременното хвърляне на хайвера на
рибите.

По думите на Цанков климатичните промени може да са благоприятни за
морския туризъм, но няма да се отразят добре на селското стопанство. Ще
трябва да се разчита на все по-интензивно напояване, за което ще се наложи
изграждането на нови напоителни системи и възстановяване на старите.
България обаче не е много силна в тази посока, повечето готови съоръжения
са отдавна занемарени, а частните стопанства все още са твърде малки, за
да си позволят напоителни системи. Според Цанков обаче този климат ще
позволи отглеждането на нови сортове пшеница и царевица, както и двойни
реколти от някои видове зеленчуци. В същото време той подчерта, че в
страната ни няма да растат банани и портокали.
Метеорологът посочи още, че ключово за страната ни ще бъде умелото
използване на водните ресурси. Водните концесионери пък потриват ръце, тъй
като питейната минерална и трапезна вода вече носи приходи като банка. Все
по-скъпа става и водата за битови нужди.
Засега човек не може да се противопостави на промените в климата, тяхното
въздействие и настъпване, коментира още Цанков.
в. Монитор

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пон апр 23, 2007 3:50 pm

на мен не ми се вярва...1 година е нищо за сравнение с милионите изминали на Земята и не може да се прави планове за бъдещето,миналата зима за сравнение беше една от най-студените в България,от 1987г. снежността се е повишила значително,доста по-снежни зимис енаблюдават в каря на миналия век... :idea:
ако с тая статия си печели хляба го оправдавам.,а то навярно е така 8) :lol:

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » пон апр 23, 2007 5:20 pm

Пролетта пък от около 3 години настъпва рязко с по-високи от нормалните за
този сезон температури и почти се слива с лятото.
Absoliutno tochno ! Vsushnost proletta mnogo otdavna(no ne vinagi) nastupva rqzko i napravo s letni stoinosti. Trudno moga da si spomnq istinska prolet s po-umereni temperaturi. Ili e studeno, ili e prekaleno toplo- i taka si se reduvat topli i studeni dni( kato dosta po-chesti sa toplite), a umereni temp. se sreshtat mnogo rqdko ! :(

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон апр 23, 2007 5:28 pm

Глупости като тези в Монитор не ми се слушат. Тази година зимата беше топла, защото имаше Ел Ниньо и положителен индекс на Североатлантическата осцилация. Иначе на зимата нищо й няма-след около 2 седмици ще е готова статията ми по отношение на СП, тогава ще се види черно на бяло дали е станала по-безснежна, или по-снежна! Още следващата зима ще започне рано със студ и сняг. А в следващите десетина години ще бъдем в друга епоха на циркулация, което ще рече по-студени зими! Тогава всички ще забравят да приказват за "Глобално затопляне".
Последна промяна от wilkosz на пон апр 23, 2007 6:06 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » пон апр 23, 2007 5:38 pm

Uaaaaau ! Tova, koeto kazvash za Meridionalnata cirkulaciq zvuchi kato sbudnata mechta :wink: . Ako poznaesh te priznavam napulno. No ne e li dosta nesigurno da se davat takiva dulgosrochni tendencii ?
Inache imashe i nqkoi verni neshta v statiqta, no tqh koi li ne gi e zabelqzal. Primerno za razmitite prehodi mejdu sezonite- nikakva novina ne e tova.

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон апр 23, 2007 5:52 pm

Размиване на зимния сезон действително имаше...но през 1990-те г.-както рано през ноември и октомври падаше сняг, така и късно през април, същевременно в центъра на зимата януари биваше топъл. Постепенно всичко това затихна след 1999 г и се върнахме към нормалното. Сега вече нито ноември, нито март са студени, за сметка на това януари е нормално студен и достатъчно снежен. Говоря средно климатично за годините 2000-2006 г.
Като цяло следващата епоха трябва да започне през 2008 г. и да продължи до 2019 г. Като в първата половина на периода се очаква поредица от сурови зими. Има си доказана периодичност на различните типове циркулационни епохи, както и връзка с циклите на слънчевата активност.
Последна промяна от wilkosz на пон апр 23, 2007 6:05 pm, променено общо 1 път.

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон апр 23, 2007 6:02 pm

Но имайки предвад цикличността на влажните и сухи години, която е около 10 години, вероятността за по-сухо следващо десетилетие е реална. Взехме си петтях пари през последните 10 години, когато бяхме във влажен период. Мисля, че той свърши през 2006 г., оттук нататък ще зачестят годините с поднормални валежи, дано обаче не се случи да са по 300 мм годишно, както е било през 1980-те г. Именно след 10 годишен влажен период, продължил от 1969 до 1979/80 г., от 1981 г. започва силно изразен сух период. Предишният 1958-1968 г. е по-близо до нормата, т.е. голямата суша тогава ни се е разминала. Дано и сега да е поне в норма.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » пон апр 23, 2007 7:30 pm

Макс напълно те подкрепям,макар и да съм начинаещ в бранша...Даже донякъде ми е смешно,че голяма част от метеролозите анализират смея да кажа първично климатичните процеси...

krasoto
Регистриран: ср апр 11, 2007 5:27 pm

Мнение от krasoto » пон апр 23, 2007 9:08 pm

Реших да споделя с вас тази статия защото лично мен ме подразни как толкова непредсказуемо нещо като климата може да му се направи прогноза за далечно бъдеще с такива първосигнални реакций! То на този хал днес твърдим едно утре друго-несериозно е! :? Но важното е 4е статията провокира вашия интерес и то в желаната от мен посока :)

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пон апр 23, 2007 9:45 pm

yogimax написа:Глупости като тези в Монитор не ми се слушат. Тази година зимата беше топла, защото имаше Ел Ниньо и положителен индекс на Североатлантическата осцилация. Иначе на зимата нищо й няма-след около 2 седмици ще е готова статията ми по отношение на СП, тогава ще се види черно на бяло дали е станала по-безснежна, или по-снежна! Още следващата зима ще започне рано със студ и сняг. А в следващите десетина години ще бъдем в друга епоха на циркулация, което ще рече по-студени зими! Тогава всички ще забравят да приказват за "Глобално затопляне".
Напълно съм съгласен с Макс. :wink: Видяха една по-топла зима заради Ел-Ниньо и веднага почнаха да пишат простотиите си!Е не мога да кажа, че следващите зими ще са много студени и снежни, въпреки, че ми се иска, но няма и да са такива, каквито ги приказват. :D

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон апр 23, 2007 10:22 pm

Накратко периодът 2008-2019 г. ще е аналогичен по циркулация с този през 1960-1970 г. Имало е една година на преустройство 1959 г., както е вероятно 2007 г., и след това са последвали обаче първоначално 2 топли зими(1959/60 и 1960/61) след което година след година все студени и снежни зими :wink: На практика само една зима е топла 1965/66 г., останалите до 1970 г. както и между 1962 и 1965 г. са студени или нормални. И сега през следващите 10 години се очаква нещо подобно. Възможно е трайно задържане през зимата на блокиращи антициклони, носещи студено време.

quittr

Мнение от quittr » пон апр 23, 2007 10:32 pm

Така очакваш ти нали видя от статията какво очакват други :lol: Аз съм малко по-умерен оптимист. :roll: Честно казано и аз като видях сняг на 3-ти януари си помислих, че ще има много студ и сняг, но то какво стана....то за месец е много трудно да се прогнозира, пък за 10 години...Но ще чакаме и живот и здраве ще видим дали ще си прав. :wink:

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон апр 23, 2007 10:41 pm

Човекът е направил изчисления, тази прогноза не е гола вяра. Базира се на нещо поне. Ще видим какво ще стане.

quittr

Мнение от quittr » пон апр 23, 2007 10:50 pm

Сигурно имал мотиви, но основният му предполагам е топлата изминала зима.И друг човекът по БНТ каза, че ще имамаме студен февруари с Т до -18 - -20гр., но... :D

Отговори

Върни се в “Глобалното затопляне - митове и реалности”