Статии, книги и филми за ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ

Доста полулярна тема напоследък, мисля, че няма нужда от допълнителни пояснения...

Модератори: Бял облак, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет окт 04, 2019 12:28 pm

Материал за размисъл за слептиците и слънчаците. Хубавото е, че и броят петна няма как "да не е верен (ц) нито ССТ, естествено:
Изображение

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет окт 04, 2019 5:30 pm

Аз не виждам силна връзка между петната и температурата хахах. Ако има някаква изобщо
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб окт 05, 2019 6:05 pm

Не думай, ВИндъ.
И какъв е изводът? :grin1:

Windy

Мнение от Windy » съб окт 05, 2019 11:05 pm

Че слънцето не е виновно за ГЗ :(
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » съб окт 05, 2019 11:30 pm

Ще вземе да излезе, че би могло да имаме шанс за спасение, само ако навлизаме в дълбок меандров минимум. Но едва ли, ако малко се захлади, или намалее тренда на повишение на температурата ( очаквам да се усети нещо такова в близките години) веднага ще се гракне, ...видехте ли беее, какво гл.затопляне, това са конспирации, пускайте тецовете.. Или веднага доводът, че зависимостта СО2-глоб.температура е нелинейна. Но никой не говори за пермафроста, евентуално метана отдолу и т.н. и геометричната прогресия в която може да се вкараме. :hmm:
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Windy

Мнение от Windy » нед окт 06, 2019 9:43 am

Аз пак го казвам за нти път - мен ме е страх от метана. И мисля че от 80та година насам метанът има много по-голяма роля за затоплянето отколкото му се дава гласност. И мисля още че най-голямата опасност за човечеството в 21ви век идва именно от метана.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон окт 07, 2019 9:55 am

wolfie написа:
съб окт 05, 2019 11:30 pm
Ще вземе да излезе, че би могло да имаме шанс за спасение, само ако навлизаме в дълбок меандров минимум. ....:hmm:
Маундеров :grin1:

Няма страшно, остави Гретаджиите и другите тъпи алармисти.
По време на един ПЕТМ да речем, е съществъвал все още Тетис, а като цяло океаните са били по-топли от днес с...с много, вкл. в дълбочина.
И пак не сме се венеризирали, а тогавашните естествени инжекции на ЦО2, следствие на Индийския субдуктивен удар са били несравними с днешните.
И като обем, и като продължителност.
Днес проблемна е скоростта която е с 1-2 порядъка повече от тогавашаната и по-масивното струпване на суша в Евразия и отчасти Африка. Т е проблем би могло да възникне във вътрешността на континентите в летните периоди... От трета страна, океаните са несравнимо по-хладни, има да буферират невъобразими количества топлина дори за да стигнат Късен Миоцен като топлинен капацитет.
Демек, спи спокойно. Аз тъй правя. :grin1:
Последна промяна от bismarck на пон окт 07, 2019 10:00 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон окт 07, 2019 9:56 am

Windy написа:
съб окт 05, 2019 11:05 pm
Че слънцето не е виновно за ГЗ :(
Този път нямам забележка, без ирония. За извода ти. :thumbup: :D

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт окт 08, 2019 11:04 am

bismarck написа:
пон окт 07, 2019 9:55 am
...
Днес проблемна е скоростта която е с 1-2 порядъка повече от тогавашаната и по-масивното струпване на суша в Евразия и отчасти Африка. Т е проблем би могло да възникне във вътрешността на континентите в летните периоди... От трета страна, океаните са несравнимо по-хладни, има да буферират невъобразими количества топлина дори за да стигнат Късен Миоцен като топлинен капацитет.
Ъхъ, демек викаш, че щом до петдесетина години затоплянето ще е максимум с още "някакви си" 2-3℃, можем да спим спокойно? :hmm: А до стотина? А до двеста? И всичко това ще се случи само заради това, че не са били взети мерки сега, по наше време? :dontknow:

Windy

Мнение от Windy » вт окт 08, 2019 11:35 am

Аз не вярвам че ще се вдигне температурата с 2-3 градуса за още 50 години. Даже и за сто не мисля че ще се вдигне толкова. И пак казвам - освен ако метанът от пермафроста не ни направи лош номер. Тогава вече всичко е възможно.

The global average and combined land and ocean surface temperature, show a warming of 0.85 [0.65 to 1.06] °C, in the period 1880 to 2012, based on multiple independently produced datasets.

Или иначе казано това са 132 години, като 0.85 се раздели на 132 се получава 0.0064 на година или още 0.32 градуса за следващите 50 години. АКО се запази трендът! Така че и аз спя спокойно.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт окт 08, 2019 11:39 am

И викаш да вземем, така, за разнообразие, да пробваме дали метанът ще реши да ни направи номер? :dontknow:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт окт 08, 2019 12:38 pm

Stringmeteo написа:
вт окт 08, 2019 11:04 am
bismarck написа:
пон окт 07, 2019 9:55 am
...
Ъхъ, демек викаш, че щом до петдесетина години затоплянето ще е максимум с още "някакви си" 2-3℃, можем да спим спокойно? :hmm: А до стотина? А до двеста? И всичко това ще се случи само заради това, че не са били взети мерки сега, по наше време? :dontknow:
Не можем, дори при бизнес аз южуъл, да изпомпаме толкова ЦО2, че да се удвои още веднъж (да се учетвори) концентрацията му спрямо доиндустриалната.

Т е 3 градуса при удвояване и още 3 при четворно повече са 6 градуса . При най-най-екстремния сценарий, при това за след около 300 години, със здрав метанов бекъп.
Дори той не е кой знае какво. просто връщане към Миоцена.
Преди следващото заледяване след стотина К години - с или без Х Сапиенс :)
Та какви мерки да вземем, да спрем производството на цимент, стомана и алуминий? Мерси, не съм заинтересован (и по-важното - чичковците, дърпащи конците не са) :buble:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт окт 08, 2019 1:06 pm

Не, алтернативите не са само наличие на икономика и липса на икономика, ама пропагандата (ти) е много евтино и удобно нещо, нали?

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт окт 08, 2019 1:40 pm

Явно, както в случая с наглите съдии-боклуци, с претенции за уникалност, трябва да се повтаря по десетина пъти.
Но тук го правя за трети път и спирам: Някой съмнява ли се, че в зелените тикви на "стачкуващите" и окупиращи зелени екоталибани, вирее точно подобна пасторална картинка; без цивилизация и с нулеви емисии (второто няма как да стане без първото).
Иначе, разбира се, че е пропаганда. Щом има екоталибанска такава, защо да няма и на здравия разум?

Windy

Мнение от Windy » вт окт 08, 2019 2:06 pm

Засаждане на един до три трилиона дървета, АЕЦ-и на мястото на ТЕЦ-овете, произвеждащи водород чрез електорилза и масово въвъвеждане на водородните клетки/двигатели в транспорта, отопление на ток от АЕЦ-ите при максимална енергийна ефективност както на уреди, така и на сгради, пълна утилизация на биологичният отпадък, който отделя метан (този метан да се използва за гориво и/или химични производства, а не да се пуска в атмосферата) и ще видим дали може или не може да има цивилизация без ГЗ. За мен определено може и не е чак толкова трудно да се постигне. Самият факт че кукловодите спряха АЕЦ-ите е показателен до каква степен е маловажно да се обсъжда проблемът с ГЗ - ако имаше реална опасност никой нямаше да спре АЕЦ-ите. Пуу един път Бисмарк да е ултра прав. И да се върнем към Миоцена (което няма да стане) няма да е такава трагедия каквато се изкарва.

Отговори

Върни се в “Глобалното затопляне - митове и реалности”