Нова, "fresh"-визуализация за автоматичните станции, заместваща прекратената flash-визуализация

Накратко: отворен съм за всякакви критики (включително за бъгове), забележки и препоръки за това, какво може да се реорганизира (промени, добави, махне и т.н.) в сайта (естествено, кой би се отказал от подобни безплатни идеи?!). А ако някои от идеите ми харесат и мога да ги осъществя... ;)
Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Нова, "fresh"-визуализация за автоматичните станции, заместваща прекратената flash-визуализация

Мнение от SKYLINE » съб яну 16, 2021 5:18 pm

Пичове какво правим с това че спряха официално Флаш Плаеъра , как ще върви визуализацията на станциите?

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт яну 19, 2021 3:58 pm

SKYLINE написа:
съб яну 16, 2021 5:18 pm
Пичове какво правим с това че спряха официално Флаш Плаеъра , как ще върви визуализацията на станциите?
Абе, май се оказва, че имало алтернатива за визуализация и без флаш, при това от още преди 3 години, на първо четене не ми е ясно как работи това, трябва да проуча въпроса, а и не е ясно дали това е още актуално като (официална?) оферта, може би ще трябва да се ъпгрейднат инсталациите на програмата най-малкото... ако тази визуализация изобщо е свързана с инсталация на нещо в съответните директории на сървъра, но почти сигурно да и то би трябвало да е доста различно от файлчетата на класическия софтуер WDL :hmm: ...

Иначе визуализацията изглежда така: https://www.weather-display.com/windy/F ... master.htm

P.S.: Това изглежда ще стане относително лесно :) , просто трябва да се качат (и бутнат съвем леко) по две файлчета във всичките директории на станциите, които са... има-няма стотина :grin1: , даже са по-малко само на (потенциално) работещите станции :hmm: ... Даже може и да може да го автоматизирам по някакъв начин и да стане още по-бързо. Преди това обаче трябва да се обсъди и реши дали това изобщо е добра идея, но поне аз не виждам по-добра алтернатива към момента :dontknow: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет яну 28, 2021 11:48 am

Stringmeteo написа:
вт яну 19, 2021 3:58 pm
SKYLINE написа:
съб яну 16, 2021 5:18 pm
Абе, май се оказва, че имало алтернатива за визуализация и без флаш, при това от още преди 3 години, на първо четене не ми е ясно как работи това, трябва да проуча въпроса, а и не е ясно дали това е още актуално като (официална?) оферта, може би ще трябва да се ъпгрейднат инсталациите на програмата най-малкото... ако тази визуализация изобщо е свързана с инсталация на нещо в съответните директории на сървъра, но почти сигурно да и то би трябвало да е доста различно от файлчетата на класическия софтуер WDL :hmm: ...

Иначе визуализацията изглежда така: https://www.weather-display.com/windy/F ... master.htm

P.S.: Това изглежда ще стане относително лесно :) , просто трябва да се качат (и бутнат съвем леко) по две файлчета във всичките директории на станциите, които са... има-няма стотина :grin1: , даже са по-малко само на (потенциално) работещите станции :hmm: ... Даже може и да може да го автоматизирам по някакъв начин и да стане още по-бързо. Преди това обаче трябва да се обсъди и реши дали това изобщо е добра идея, но поне аз не виждам по-добра алтернатива към момента :dontknow: ...
По този казус има развитие :) . Да, алтернативата визуализация изглежда прилично добре, но има един-два проблемни момента. Първият е малък - няма официална опция за визуализиране на снимка от уеб-камера към съответната станция. Говорих с разработчика и наистина няма опция, засега :) . ОК, ще го видим това, може и да се измисли някаква неофициална врътка... някой ден :grin1: .

Вторият проблем на пръв поглед е по-голям, но всъщност... пак е малък :laughm: . Става дума за това, че официално има опция за визуализация на български език. Реално обаче преводът е на някакъв неизвестен език :laughm: , в смисъл, че е с български букви, но звучи на патагонски :laughm: . Разбрахме се с разработчика да го "фризирам" и в тази връзка, днес-утре може да пусна някой и друг въпрос тук, за мнение как е най-добре да се преведе някой термин, така че хем да звучи вярно на български, хем бългатският текст/дума да е кратък ;) ...

Директно казвам първия казус - windchill. Според мен най-чисто е да се "преведе" като уиндчил - може и да не е съвсем на български, но е кратко и (сравнително) разбираемо :laughm: ... :dontknow:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 30, 2021 9:59 am

Хайде, народеее, който разбира, тука се спирааа! :laughm: До днес по някое време (може би поне до към вечерта, а може и до утре да го оставя :hmm: ) пускам за обществено обсъждане :grin1: един превод на български на новата визуализация на станциите, която (планира се поне :hmm: ) ще замести съвсем скоро леко споминалата се флаш-визуализация. Пускам двата варианта - оригиналния на английски и моя вариант на превода на български, през визуализацията на две от наличните станции - на английски за Казичене-2, а на български - за Казичене. Е, втората станция няма соларен датчик и съответните части на визуализацията ще остават "празни" (нулеви), но... това е бял кахър. (Нямам никакво намерение да пускам настоящия "превод" на български, защото е толкова неадекватен, че даже и с преводача на Гугъл щеше да бъде поне пет пъти по-добър, не знам кой и как го е правил, по-скоро е било някакво пошло отбиване на номера. :dontknow: ) По-съществено е да се прегледат внимателно на мърдащата и разцъкат из бутоните (последните два вдясно), изскачащите "балончета" с пояснения и падащите менюта всички понятия и текстове в българския вариант. При евентуална поява на критики и забележки - обаче след сравнение и с оригиналните текстове в английския вариант :!: (за съжаление това е почти задължително, по лесни за разбиране съображения, виж по-долу :) ), те могат да се пускат тук в темата.

Внимание! :!: Да се има предвид, че надписите на български не могат да бъдат забележимо по-дълги от тези в английския вариант, тъй като повечето полета, повече или по-малко, са оразмерени по него и при слагане на прекалено дълъг текст (на български), започва да става едно грозно смачкване на самите надписи, в други случаи текстовете заповат да се застъпват с други текстове или да "преливат" и т.н. Специално за изскачащите "балончета" с пояснения изглежда няма чак толкова стриктно ограничение за дължината :hmm: , но... нали все пак се знае, че лаконичността е злато? :laughm: Едва ли е препоръчително точно тук да се пльоснат някакви дълги дефиниции и обяснения, който иска да доразбере нещо, има Гугъл :dontknow: ...

А, да, на поне 2-3 места съм си позволил... известни волности :grin1: при превода, пак в името на краткостта основно, разбира се, но все пак се опитах да не прекалявам. За тези места също могат да се предлагат по-добри варианти ;) ...

Български вариант: https://www.stringmeteo.com/stations/kazichene/

Английски вариант: https://www.stringmeteo.com/stations/kazichene1/

За евентуално любопитните, ето и целия масив с превода на всички налични езици към момента, плюс моя вариант на български (дано да няма и други толкова куци, като "българския" превод преди моето оправяне, който все още стои като официален де, надявам се за още не повече от няколко дни :laughm: ): https://www.stringmeteo.com/stations/va ... NEW_BG.txt

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » съб яну 30, 2021 10:15 am

Екстра е , не знам какво повече може да се иска.Това с флаша и без това беше мъка и тромава история :dontknow: Всичко , което е нужно се вижда , единствено се сещам да питам - камерите ще са вградени ли в тази страница като предната визуалиция , или трябва отделен линк да се цъка?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 30, 2021 10:35 am

Засега няма никаква опция за камерите, питах специално разработчика, но той все пак намекна много леко, че може и да се появи нещо. :dontknow: Но да, струва ми се доста вероятно, особено сега, след като интересът към тази визуализация вероятно се е разраснал лавинообразно, след спирането на флаша :laughm: . Иначе, теоретично е възможно и да се добави някакъв елементарен "хак" ;) , колкото да не е без хич (примерно малко тъмбнейлче долу вдясно за кликане към по-голяма картинка), но при това ще трябва да се съобразят доста добре направените врътки за оразмеряване на визуализацията спрямо екрана на устройството (иначе "хакът" ще е твърде куц), така че ще видим дали ще е съвсем тривиално това :hmm: ...

Цитирам за всеки случай част от мнението, че май минахме на нова страница. Преди евентуални предложения за корекции обаче е добре да се прочете внимателно цялото мнение :) .

Всъщност, ще прехвърля нещата за новата визуализация в нова тема, нищо че ще е доста къса сигурно. :)
Stringmeteo написа:
съб яну 30, 2021 9:59 am
...
Български вариант: https://www.stringmeteo.com/stations/kazichene/

Английски вариант: https://www.stringmeteo.com/stations/kazichene1/

За евентуално любопитните, ето и целия масив с превода на всички налични езици към момента, плюс моя вариант на български (дано да няма и други толкова куци, като българския "превод" преди моето оправяне, който все още стои като официален де, надявам се за още не повече от няколко дни :laughm: ): https://www.stringmeteo.com/stations/va ... NEW_BG.txt

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 30, 2021 12:50 pm

Леко "повдигане" на това :deal: , че часовете текат :laughm: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 30, 2021 3:00 pm

UV индекс при Казичене-2 от 1 и нещо, ама нанайси :-? :dontknow: , само с 6-7 минути превиших дозата си от плаж и започнах да изгарям, UV индексът днес е срамно висок, като за София и като за края на януари :laughm: . Подозитам, че това ще е първата излишна простотия (която е някаква прогноза или не знам от къде взета :dontknow: ), която ще разкарам от новата визуализация :grin1: , но иначе визуализацията ми харесва доста като цяло, да не си помисли някой нещо :grin1: ...

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб яну 30, 2021 4:42 pm

Май никой не ги гледа тези визуализации. И аз предпочитам статичните извадки.
Преводът на български е ок. В английската версия има нещо като прогноза: "Възможен валеж в следващите 12 часа. Възможно силен на моменти.", което не ми изглежда възможно. Добре е, че го няма в българската.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 30, 2021 4:50 pm

Може и това да не зависи от езика, а да го има само за някои станции, в зависимост от... не знам какво :dontknow: , някакви локални настройки на софтуера към съответната станция, макар че това не ми звучи много логично. :hmm: Всъщност, веднага ще пробвам с кратка смяна на езика на Казичене-2 от английски на срамно развален български (ще ползвам оригиналния езиков файл и вземането му при визуализацията от оригиналния му източник, за да е добър тестът) :laughm: ...

Абе... няма да стане тази проверка така, някъде се прави яко кеширане :grin1: , сигурно ще трябва да мине време. Но все тая, това не му е основният проблем, ако се наложи допълнително ще видя дали може да се махне лесно, както, изглежда, може например онова за фалшивия UV индекс :laughm: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 30, 2021 5:48 pm

Номереата с кеширането явно ми ги прави смотаният Хром :laughm: , пробвах и да, това явно зависи от станцията, а не от езика.

Иначе се замислих над едно място. Може би е по-добре надписът над дневните валежи да е "За деня", а не "Дневни", малко по двусмислено е тук "Дневни", за разлика от "Месечни" и "Годишни", които май си вървят добре така :hmm: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет фев 11, 2021 1:48 am

Сложих новата визуализация, пък ако ще да я гледа някой :laughm: ...

Потребителски аватар
schnapps
Регистриран: съб фев 06, 2010 7:43 pm

Мнение от schnapps » чет фев 11, 2021 8:42 pm

Stringmeteo написа:
чет фев 11, 2021 1:48 am
Сложих новата визуализация, пък ако ще да я гледа някой :laughm: ...
XPто ще може ли да го отваря ?
http://www.stringmeteo.com/stations/sta ... index.html

Станция Стара Загора ; кв.Самара 1 - 203 м. н.в

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет фев 11, 2021 8:52 pm

Ааа, не знам, нямам XP :laughm: . Но от телефон се отваря, за разлика от предния вид визуализация :grin1: ...

Потребителски аватар
schnapps
Регистриран: съб фев 06, 2010 7:43 pm

Мнение от schnapps » нед фев 14, 2021 8:14 pm

Stringmeteo написа:
чет фев 11, 2021 8:52 pm
Ааа, не знам, нямам XP :laughm: . Но от телефон се отваря, за разлика от предния вид визуализация :grin1: ...
Aбсолютно нищо не разбрах,не съм питал дали имаш XP,a дали има начин да се отваря по някакъв начин от XP чрез инсталиране на някоя версия на Java или каквото и да е.
За Андроид и WIN 10 нямам въпроси,че някаква ирония долових с XPto (Просто WS 2307 е на компютър с XP,че един смях те е обвзел гледам)
http://www.stringmeteo.com/stations/sta ... index.html

Станция Стара Загора ; кв.Самара 1 - 203 м. н.в

Отговори

Върни се в “Подобрения в сайта. Мнения и предложения”