ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПОДОБРЕНИЯ В САЙТА

Накратко: отворен съм за всякакви критики (включително за бъгове), забележки и препоръки за това, какво може да се реорганизира (промени, добави, махне и т.н.) в сайта (естествено, кой би се отказал от подобни безплатни идеи?!). А ако някои от идеите ми харесат и мога да ги осъществя... ;)
Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед ное 11, 2018 2:12 am

А според мен няма да е особено интересно, ще развали допълнително атмосферата, а и вече е обсъждано. Може, евентуално, и да се появи такава опция някой ден, но не и в този формат на форума...

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » ср ное 14, 2018 2:09 pm

Бял облак написа:За всеки месец, година по година сравняваш с Варна. Ако има сравнително постоянни разлики нормата ти е в кърпа вързана със сравнително добра точност. Ако имаш време направи някаква таблица с Акчелар/Варна месец по месец и година по година да видим какви различия има. Би било интересно за всички.
Направих подробни обобщения за двете станции, добре че имам много добри разработки и подробни за Акчелар, че стана сравнително бързо цялата хамалогия.
Тук качвам сравненията по тримесечия:
Януари-Март
http://prikachi.com/images/314/9439314Y.png
Април-Юни
http://prikachi.com/images/315/9439315U.png
Юли-Септември
http://prikachi.com/images/316/9439316a.png
Октомври-Декември
http://prikachi.com/images/317/9439317L.png
Тук всичко на едно в една табличка сортирано и по-разбираемо.
http://prikachi.com/images/307/9439307b.png
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » чет ное 22, 2018 10:18 pm

Stringmeteo написа:
elenaRudolf написа:
Stringmeteo написа:Е, кое му е странното, има си даже и отделен код за подобен валеж - 58 :laughm: ...
Изчетох ги всичките символи (някои от тях са доста забавни или по-точно екзотични) и наистина 58 изглежда най-близо до истината. Станцията обаче, не подава този символ, а номер 61. Не са хванали ръмежа. Или може пък натам да не е имало, защото аз го наблюдавах около моста на влюбените. Иначе символ 51 изглежда също подходящ (класирам го на второ място по удачност в случая).
...
Е, в различните чати на града по едно и също време може би е имало различни явления, те и на фиксирано място май доста варираха явленията днес, макар че когато валеше, май все пак валеше основно някакъв вид сравнително ситен дъжд (без ръмеж), поне към Слатина следобеда и по трасето Слатина-Дианабад към 19ч. :hmm: ...

А списъкът с явленията в скоро време може и да претърпи лека преработка, с добавка на още малко полезни насоки и обяснения, за улесняване на "диференциалната диагностика" :grin1: в по-заплетените случаи :hmm: ...
Може да добавиш снимки на някои облаци.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет ное 22, 2018 10:22 pm

Е, то си има, нали има линкове?! :grin1:

Бял облак

Мнение от Бял облак » чет ное 22, 2018 10:26 pm

За кодове L8, М9 и М6 няма.
ЛИнкът към ръководството на Метофис не бачка.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет дек 21, 2018 12:43 am

А дали разликата в температурните норми на Русе и Гюргево е съществена? :hmm:

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет дек 21, 2018 11:01 am

Stringmeteo написа:А дали разликата в температурните норми на Русе и Гюргево е съществена? :hmm:
Не мисля. Е не е както между Видин и Калафат, но със сигурност за ниската част на Русе е (достатъчно) представителна (Гюргевските мерения). Мое мнение.
Колкото до Чародейка ли беше там отгоре, тя самата не е представителна за Русе)

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет дек 21, 2018 11:11 am

Чудя се, защото принципно може да се добави и Гюргево като още една "тежест" за балансиране на аномалиите за страната, но няма норми 61-90 точно за Гюргево :hmm: ...

Бял облак

Мнение от Бял облак » пет дек 21, 2018 11:27 am

Според мен в Гюргево е с по-ниски месечни Т. Особено през зимата, когато разликата може би е с около 1С. Лятото вероятно е с по-малка разлика.
Това може да се провери в архивите и да се види най-честата разлика между двете места като съответно тя са наложи върху русенската норма и така да получим гюргевската. :)

Но така директно да се ползва русенската норма за Гюргево няма да е съвсем адекватно. Освен ако ви удовлетворява точност от +-1С. Мен лично не ме.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пет дек 21, 2018 12:48 pm

Имаше един лаф, че живеем в Южна Румъния, който е доста тъжен и отразява "радостта" ни от това да сме част от тая страна... Съседния Гюргево е 70 000 и си имат актуални метео данни на всеки час, докато ние в двойно по-големия Русе (който е бил е почти тройно по-голям) трябва да чакаме картата на БАН пред 3 часа (ако изобщо зареди) с картинка и закръглени градуси... Срамота е това.
Разстояните по възхух е 1-2км и знам поради какви причини да има кой знае каква разлика в температурата. Но прави впечатление по-малката СП - при последната обстановка само 8см при 13 тук и липсата на сериозен вятър. :dontknow:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет дек 21, 2018 12:52 pm

Ако е така, прав си, разбира се) Един градус си е цялостното досегашно постижение на ГЗ средно за планетата, ще стане манджа с грозде.

Стринг, като стана дума, се сетих, как тсоят нещата с новата класическа норма? 91-2020? В случая 2018.
Може ли да се намерят достоверно приемливи (приемливо достоверни :grin1: ) данни за тая норма поне за 5-7 точки/пункта?
За да видим една бета-версия, поне докато не минат последните 2 години от изковаването и, та белким свърши тая сага с нови, стари, прастари, неокласически и частични изсмукани от пръстите такива "норми"?)

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет дек 21, 2018 1:27 pm

Теоретично може за няколко станции, но трябва да се направят и някои допълнителни проверки/сравнения поне на част данните (примерно за годините след 2000), за да се намали вероятността за големи разминавания с реалността :hmm: ...

Бял облак

Мнение от Бял облак » пет дек 21, 2018 1:35 pm

quittr, разстоянието е малко (4км), но релефа е различен. И само на база релефа съм на 99% убеден, че ще има разлики от поне 1С зимата. Сега нямам време да се занимавам да гледам колко действително са разликите и да видим дали съм прав, но ще го направя по-нататък (дано някой ме изпревари:)).

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пет дек 21, 2018 2:59 pm

То и в рамкита на самия град Русе може да има сериозни разлики. На самия бряг, в централната част и високите квартали (Дружба, Чародейка). Та да, явно от релефа идват разлики и с Гюргево, не знам дали самата река е в състояние да окаже влияние на температурите и валежи. И не знам от къде може изобщо да се проверят разликите, може би по стари данни от преди 2010г?
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Бял облак

Мнение от Бял облак » вт дек 25, 2018 2:35 pm

Стринг, би могло да се сложи Турну Мъгуреле(метеопарка е на 6км от Никопол) - като гледам за него има данни за периода 61-90, т.е. нормата е готова.

Отговори

Върни се в “Подобрения в сайта. Мнения и предложения”