БЪЛГАРСКИЯТ (черноморски?) "СУБТРОПИЗЪМ"

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

БЪЛГАРСКИЯТ (черноморски?) "СУБТРОП

Мнение от weather_master » съб мар 28, 2009 3:08 pm

skyline92 написа:При мен вече си е направо хладно в сравнение със страната , морето не се дава лесно... малко под 11C... интересно Тмах (15C) бе достигната малко преди 11 часа след това почна да пада... в ЗБ скоро ще започне увеличение на облачността...
Хич не е интересно, ами си е нормално. При нас сутрините са топли. Темп. рязко дърпа нагоре, заради високата влажност и в 12 часа (през лятото) сме най-топлите места в Б-я. Послед духне бризчето и темп. леко се понижава. Но най-много ме радват топлите сутрини. От средата на юни, Юли и Август в Бургас рядко има сутрешни темп под 15С. А от средата на юли до средата на август обикновено са между 18С и 22-23С. :D

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » съб мар 28, 2009 3:14 pm

weather_master написа:Хич не е интересно
ОК! :lol:

Потребителски аватар
нашия
Регистриран: пон мар 03, 2008 9:40 am

Мнение от нашия » съб мар 28, 2009 3:25 pm

skyline92 написа:
weather_master написа:Хич не е интересно
ОК! :lol:
За мен пък беше интересно. Бях забравил този факт, че максимума на температурата по морето е около 1час по-рано през лятото спрямо вътрешността. Учуден съм, че разликата между източна и западна Варна днес по обяд е малка. Сега на летището е около 12. През нощта обаче разликата е била в полза на изтока с цели 4С. Не се дава лесно морето, там няма мраз и е било +1С, докато на летището е било цели -3С.
А, дали ще е 12 или 17С не ме притеснява чак толкова температурата. Важни са за мен дните с температури около 0С, когато дали е +1 или -3С има огромно значение. Просто не обичам снега и дните със СП и много се радвам,че снега е рядкост тук и зимата ни е мека.
Нека да е вечно лято!

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm

Мнение от maniac » съб мар 28, 2009 3:52 pm

Обикновенно през лятото наистина сутрин покрай морето като изгрее слънцето и много бързо скача Т. и достига най-високите си стойности понякога и в 11ч. преди обяд след което зависи от силата на бриза Т. се понижава!Докато в някой градове като Русе, Плевен, Сандански максимумите са в 17-18ч! Покрай морето те доста често са около обяд, а в 18ч. вече са далеч по ниски :wink:

weather_master

Мнение от weather_master » съб мар 28, 2009 3:55 pm

Затова обичам морския климат. Сутрин топло, после бързо повишение, и топло през целия ден и нощта. Докато в страната през нощта става хладно.

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » съб мар 28, 2009 4:33 pm

weather_master написа:Затова обичам морския климат. Сутрин топло, после бързо повишение, и топло през целия ден и нощта. Докато в страната през нощта става хладно.
+1
С наближаването на лятото много хора, дето реваха срещу климата на Варна ще го заобичат повече и от мен климата ни :wink: . Черноморието се презастрои именно заради хубавия климат. Единствено пролетта е по-куца отколкото в страната. През останалите 3 сезона тук е по-хубав климата. Днес държа да призная, че студения морски вятър се чувстваше и в Западна Варна. Температурата се запазва около 12С.
Нека да е вечно лято!

weather_master

Мнение от weather_master » съб мар 28, 2009 4:37 pm

нашия написа:С наближаването на лятото много хора, дето реваха срещу климата на Варна ще го заобичат повече и от мен. Черноморието се презастрои именно заради хубавия климат...
То ще се презастрои заради лакомията на някои. :evil: Това за мен е болна тема, която не искам да обсъждам. Човек е природно същество и трябва да живее в хармония с природата, а не да я унищожава. :evil:

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » съб мар 28, 2009 4:47 pm

Мда... наистина голяма грозотия с тези строежи..УЖАС...голяма тяснотия настава навсякаде...

нашия при мен вече е под 10C....

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » съб мар 28, 2009 4:51 pm

Добре,че дойде финансовата криза, че да намалят малко с темповете на строителство. Голяма лудница и алчност настана. Аз вече кръстих агломерацията Варта-Бургас, която започва да се появява с името ВАГАС. Та скоро може да започна да ви говоря за климата в северен и южен ВАГАС. Унищожиха и заградиха, толкова много общодостъпни по-рано места. Поне климата не могат да ни вземат.
Нека да е вечно лято!

weather_master

Мнение от weather_master » съб мар 28, 2009 6:48 pm

нашия написа: Аз вече кръстих агломерацията Варта-Бургас, която започва да се появява с името ВАГАС...
Аз мисля, че още е далеч от подобно явление. Поне не виждам реални доказателства за да се говори за подобно нещо.
Също така не съм съгласен за определения от рода: "Варна столица на субтропизма". Мисля че все още Варна е далече от субтропизма. Е, ако средногодишните темп. се вдигнат с още 1.5-2С вече ще може да се твърди. Аз мисля, че това най-късно ще стане до 2030г. Това е чиста хипотеза от моя страна без никакви факти и разсъждения, приложени към нея.

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » съб мар 28, 2009 7:12 pm

weather_master написа:
нашия написа: Аз вече кръстих агломерацията Варта-Бургас, която започва да се появява с името ВАГАС...
Аз мисля, че още е далеч от подобно явление. Поне не виждам реални доказателства за да се говори за подобно нещо.
Също така не съм съгласен за определения от рода: "Варна столица на субтропизма". Мисля че все още Варна е далече от субтропизма. Е, ако средногодишните темп. се вдигнат с още 1.5-2С вече ще може да се твърди. Аз мисля, че това най-късно ще стане до 2030г. Това е чиста хипотеза от моя страна без никакви факти и разсъждения, приложени към нея.
Това Варна - столица на субтропизма го казваш ти, не аз! Аз гледам статистиката и ползвам само факти. Иска ми се да е така, но Бургас има по-добри показатели от Варна, да не говорим за Ахтопол. Смятам няма спор по въпроса - Ахтопол е столицата на субтропизма в България. Сандански също е претендент за титлата.
Все пак съм много щастлив от факта, че тази зима ви бихме по средноянуарска температура. Кажи ми друг град от Северна България с по-висока температура от Южна България. Няма такъв. Тук идва обаче мястото да направя едно важно уточнение - рязликата между Варна и Бургас е под 1С в средните температури. Така,че Варна е в групата на местата с наченки на субтропичен климат. Зимите с температури около 3,5С бяха нещо нормално за Ахтопол преди 30-40г. Сега започват да стават нормални за Варна подобни стойности. Ако преди Ахтопол беше на границата на субтропичния климат, мисля,че вече я прескочи. Сега Варна и Бурга са на границата. Ето тази зима, както казах и по-рано, ако някой е посял маслини или цитруси около Варна, те нямаше да измръзнат. А, субтраопичен е точно пояса на маслината. Може и да не ни е все още субтропичен климата, но не е и умереноконтинентален. Има много по-голяма разлика в климата между Варна и Добрич , отколкото между Варна и Бургас, хем Бургас е по-далече. Виж разликата през Януари между Горна Оряховица и Стара Загора да речем - около 3с, а между Варна и Бургас разликата не е 3С през Януари по тази логика. Тук си имаме климата на Южна България, колкото и да не искате. Причината не е само морето. Франгата също ни пази.
Последна промяна от нашия на съб мар 28, 2009 7:20 pm, променено общо 1 път.
Нека да е вечно лято!

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб мар 28, 2009 7:19 pm

Така е, дойде ли март, та чак до октомви тук сме сред първите по жега. :?

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » съб мар 28, 2009 7:22 pm

Хубаво Нашия, ама за да докажеш хипотезата си, ще трябва да минат бая годинки. Аз до колкото си спомням преди 4 години Варна изнемогваше със затрупани от снега къщи... :lol:
И тогава ли цитрусите щяха да оцелеят?... :lol:
И тогава ли нямаше мразове?... :lol:

За да говориш за нещо трайно сформирано вземи по-голям период години. В твоя случай ще е най-добре да вземеш последните 29...
...
При мен е 11,7С, облачността която настъпи по-рано бе тънка и слънцето печеше без проблем. Днес тук нищо не успя да се разцъфне... :?
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » съб мар 28, 2009 7:22 pm

quittr написа:Така е, дойде ли март, та чак до октомви тук сме сред първите по жега. :?
Признавам сега ще ни биете по комари. При вас ще се развият по-бързо. :wink: С тези 20С отвявате и Сандански, много ме кефи този феномен. По пътя на логиката би трябвало в Южна българия да са по-високи максималните, но повечето пъти Русе, Плевен, В. Търново къртите.
Нека да е вечно лято!

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » съб мар 28, 2009 7:30 pm

Radoslav Petkov написа:Хубаво Нашия, ама за да докажеш хипотезата си, ще трябва да минат бая годинки. Аз до колкото си спомням преди 4 години Варна изнемогваше със затрупани от снега къщи... :lol:
И тогава ли цитрусите щяха да оцелеят?... :lol:
И тогава ли нямаше мразове?... :lol:

За да говориш за нещо трайно сформирано вземи по-голям период години. В твоя случай ще е най-добре да вземеш последните 29...
...
При мен е 11,7С, облачността която настъпи по-рано бе тънка и слънцето печеше без проблем. Днес тук нищо не успя да се разцъфне... :?
Виж сега - цитруси едва ли ще имаме скоро. Проблема са единствено и само абсолютните минимални. Не пречи да нямаме цитруси, но да си караме субтропични зими като показатели. Може да имаме примерно -12-13С и после при бързо затопляне пак да докараме средноянуарска +3+4С. Стойностите на Александруполис бяха около 4-4,5С. И там се приема климата за средиземноморски, нали? Просто може да имаме друг вариант на този климат. Без цитруси и маслини. А, това че във Варна имаше сняг не е толкова фатално. Фатални са температурите под -12С. Виж колко е по-рядко това явление тук, отколкото страната. Виж данните за средния брой дни със СП. Доста се различаваме от околната територия. Спрямо Северна България, Варна е съвсем друг климатичен пояс. Със сигурност не сме и умереноконтинентален град. Сега сме в преходносредиземноморския вариант на климат. С белези и на двата климата.
Последна промяна от нашия на съб мар 28, 2009 7:35 pm, променено общо 1 път.
Нека да е вечно лято!

Отговори

Върни се в “Климат”