БЪЛГАРСКИЯТ (черноморски?) "СУБТРОПИЗЪМ"

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: Radoslav Petkov, mmirro, Бял облак

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » пон апр 01, 2019 7:31 pm

Окей, ако искат и мангота да вирея, за друго говорим.
Ето я таблицата.
https://www.stringmeteo.com/synop/temp_ ... %D0%98#sel
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » пон апр 01, 2019 7:34 pm

Гошо и да завиждаш и да те е яд е точно 10.1 ,Стринга ти го каза,че във Франция и Англия се вземат двете екстремни стойности от минимална и максимална и това е най-правилното и най-точното за средна
Онези другите глупости и сложности за които говориш за мен са болшав работа

Потребителски аватар
gosho97

Мнение от gosho97 » пон апр 01, 2019 7:39 pm

Ама разбира се, че са бошлав работа нали е по-ниска средната, ако беше по-висока щеше то да е по-точно. В някои страни може да се мери така, но това не значи по никакъв начин, че е по-правилно най-малкото колкото по-голяма извадка имаш получаваш много по-точна средна Т, проста статистика. Отделно в България се мери с 8 срока/или с 3 ако е климатично/. А съвсем отделно съм чел статии от САЩ критикуващи меренето на средната по методиката максимална и минимална делено на 2, защото се получава изкривяване и то е съвсем логично. Много е вероятно този метод да е тръгнал от време оно когато явно са мерели само ектремуми и не е имало толкова стриктен мониторинг и този метод да е останал и до ден днешен за сравнимост и пак казвам това е в много малко страни и е с доста критики. Ти може да вярваш в каквото искаш, ама реалността е дртуга, в Бурагс няма +10 средна този Март. :flourish:
p.s. Глупости и сложности са за ограничен мозък с малък капацитет, щом нещо толкова елементарно ти се струва сложно ясна е работата. :laughm:

nakata_georgiev

Мнение от nakata_georgiev » пон апр 01, 2019 10:18 pm

Ама естествено,че винаги ще търсиш от 10 кладенеца вода да изкарваш ,че Бургас нямал средна 10.1 .Щом има страни които ползват този метод ,значи има защо и може и той да се вземе под внимание.При този метод няма никакви изкривявания понеже за 24 часа има двете екстремни стойности и разделяш на 2 ? При другия се разминава реалната стойност защото делиш на 3 и там е по неточното според мен
Проста логика :dontknow:

Потребителски аватар
gosho97

Мнение от gosho97 » пон апр 01, 2019 10:58 pm

Перко, дреме ми на мен дали в Бургас ще мине 10 градуса, въпроса е, че заблуждаваш и хора, които само четат с глупостите си в България тази методика НЕ се използва набий си го в кухата тиква. Съветвам те да спреш да се излагаш, очевидно нивото ти по математика не стига 5ти клас. Естественото, че колкото повече измервания имаш толкова по-точен резултат ще получиш, проста логика ми вика. :palm: Сам си помисли - правят анкета за нещо сред група хора, ако интервюират двама или сто ще се извади по-представителна извадка? Да не говорим, че в природата може да има най-различни ситуации и само с екстремуми няма как да се постигне точен резултат в повечето случаи, правени са и сравнения и между климатични/с 3 измервания/ и синоптични / с 8 измервания/ средни Т няма толкова голяма разлика, но между тези двете и метода (макс+мин)/2 разликите са големи, прочети малко и стига си приказвал наизуст винаги, но ти си неспособен да обработваш нова информация, убедил съм се с времето, толкова си можеш просто. :flourish:
П. С. А да не говорим за дните, когато има фронт и макса е в 20.45 на предния ден и след това на другия ден е с 10 градуса надолу през целия ден, е тогава какво изкривяване на реалността ще има не ми се мисли. :green:

nakata_georgiev

Мнение от nakata_georgiev » вт апр 02, 2019 1:21 am

Да ама на хората от улицата ще им е сложна твоята математика,а двете температури най-ниската и най-високата за 24 часа ,всеки ще може да ти я раздели и получи резултата
Не виждам ,защо се правиш на много умен и все се опитваш да подценяваш хората.Колкото е по опростено едно нещо толкова е по лесно на хората,ама такива като теб не го проумяват.
Пример в Бургас на 1 април
Максималната е 14.5 ,а минималната 3 градуса
Това в рамките на 24 часа
14.5+3=17.5
17.5:2 =8.75 средна за деня
Отиди и обяснявай на Пешо който хал хабер си няма от измервания,че видиш ли имало друго правило измислено от някой си ...Както тези норми за покриване на субтропик пак според някой си ,неговите си критерии
А относно за анкетите докъде стигна да ми сравняваш анкета при хора с измерване на точни стойности
Ами аз пък ще ти кажа ако от тези 100 човека има купени мнения или нагласени анкети.Резултата от анкетата няма да е реален.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/ с. Логодаж, Благоевградско, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » вт апр 02, 2019 1:34 am

nakata_georgiev написа:Да ама на хората от улицата ще им е сложна твоята математика,
:rofl: :rofl: :rofl:

Нее, явно на теб ти е сложна математиката, какво сложно видя - имаш 8 измервания за деня, събираш ги и ги делиш на техния брой, ебати сложната математика :rofl: :bowdown: , ти първи клас завършил ли си поне :dontknow: .

nakata_georgiev

Мнение от nakata_georgiev » вт апр 02, 2019 2:12 am

Ами ето самия ти го каза ,имаш 8 ,ама имаш само две екстремни температури ,най-висока и най-ниска
А средна температура се получава от двете екстремни стойности за деня ,не от 8 стойности за деня понеже се размива точната температура
Казах,че не си опростяваме живота ,ами гледаме да ни е по трудно
Ще събираш 8 измервания за дена и ще делиш на 8
:laughm: Пълен цирк е това нещо ...
Англичаните съм ги признал ,много са си улеснили живота тук и не случайно и това което са приели за правилното най-висока и най-ниска ...
Спирам спора ,защото няма смисъл нека всеки сам преценя кое е по правилното ,но правилната логика е 2 измервания с максимум и минимум.

stratega

Мнение от stratega » вт апр 02, 2019 2:22 am

:palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1: :palm1:

Ти си брутално тъп бе, брат. Не мога да се сдържа. Средна стойност от n на брой стойности навсякъде по света се получава, като разделиш сумата им на техния брой, а не на сбора от най-ниската и най-високата. Т.е, ако има 5 стойности събираш и ги делиш на 5, ако имаш 6 събираш и ги делиш на 6 и т.н. Обяснявам го като за малоумни, защото дори и така не съм сигурен дали ще схванеш :shock:

Ако имаха за цел да делят само максимум и минимум на две, просто нямаше да си правят труда за останалите измервания.

Тая вечер ме накара да осъзная нещо обнадеждаващо, от България са си заминали към чужбина не само знаещите и можещите, но и тъпи хора покрай тях :bowdown: , това ми дава много надежда.

nakata_georgiev

Мнение от nakata_georgiev » вт апр 02, 2019 2:38 am

Да току що обиди англичани и французи понеже те са приели точно това ... Никога не съм казал,че съм умен ,но не съм прост
Не случайно съм в Англия понеже ми е омръзнало от професори които по форумите се правят на много умни ,а са компютърни мишки и постоянно ръсят обиди и се опитват да изкарат себе си по умни от другите
Може да прочетеш в моите мнения ,кога и кого съм нарекъл прост ,тъп и преки обиди към някой дали съм отправял
А това говори за мен какъв човек съм ,възпитан и добър към хората.Поговорката думите си остават за автора ,тук е на точното място :laughm:

stratega

Мнение от stratega » вт апр 02, 2019 2:52 am

nakata_georgiev написа: А средна температура се получава от двете екстремни стойности за деня ,не от 8 стойности за деня понеже се размива точната температура
Я ми обясни как точно се "размива". Напротив, получава се по-точна стойност, както ти го е обяснил gosho97, поради тази цел се и използва.

В нормални дни като днешния температурата следва плавен ход - пада бавно през нощта, отбелязва се минимум сутринта, започва плавно да се покачва, максимум следобяд и после отново бавен спад.

Я ми кажи как ще оцениш правилно в дните, когато няма таква симетрия. Например почва да пада, стига до минимума, после следва рязко затопляне още сутринта, вместо да се покачва плавно, още към 7-8 часа сутринта става много топло и така държи през целия ден, а към вечерта пада много по-малко спрямо предишната вечер.

Или пък когато настъпи рязко захлаждане по средата на деня, представи си два съседни дни, сутринта на втория ден има минимум подобен на този от предишния ден, покачва се, към обяд доближава максимум пак подобен на предишния ден, обаче да кажем към 14 часа следва бърз студен фронт, температурата пада рязко и се запазва студено до края на деня и вечерта.

Е? И в двата случая ти ще делиш най-високата и най-ниската температура и ще получиш приблизително еднакви средни, само че в реалност вторият ден следобяда и вечерта ще са били много по-студени от предишния. Как ще го уловиш това нещо, ако гледаш само екстремумите. Ще се получи мега изкривяване на нещата. А тея неща не са само теория. Стотици пъти се е случвало такива резки промени да настъпят най-неочаквано, и колкото повече измерваания, толкова по-точно ще се хванат.

stratega

Мнение от stratega » вт апр 02, 2019 2:58 am

nakata_georgiev написа: Не случайно съм в Англия понеже ми е омръзнало от професори които по форумите се правят на много умни ,а са компютърни мишки и постоянно ръсят обиди и се опитват да изкарат себе си по умни от другите
Абе, знам ви аз защо отивате такива като теб, ама айде, ще си замълча. Това е за друга тема.

Както и да е, дискусиите с теб са наистина загубено време. Наистина ние с gosho97 въобще не сме умни, че сме ти отделили толкова минути.
nakata_georgiev написа:Да току що обиди англичани и французи понеже те са приели точно това ...
Честно, радвам се, че е така. Моментът, в който приема да живея живота си под презумцията, че някой прави нещо по-добре и по-правилно, само защото е англичанин или французин, то това би бил екзистенциалният ми край :) . Нашата методика е много по-точна и изчерпателна и се гордея с това нещо.

А ти може да си стоиш там и да им правиш свирки на англичаните буквално или преносно, това е твой избор, за който не ми пука и нямам драми с него.
Последна промяна от stratega на вт апр 02, 2019 3:08 am, променено общо 1 път.

nakata_georgiev

Мнение от nakata_georgiev » вт апр 02, 2019 3:06 am

Вие сте ми отделили минути ,айде стига ирония подминаваш мненията ми ,а не ми репликираш
Знам,че нарочно го правите са получа пореден бан :laughm:
Пиша нещо и всеки път ми се репликира от Гошо или някой от моите любимци които ме нареждат...

nakata_georgiev

Мнение от nakata_georgiev » вт апр 02, 2019 3:11 am

stratega написа:
nakata_georgiev написа: А средна температура се получава от двете екстремни стойности за деня ,не от 8 стойности за деня понеже се размива точната температура
Я ми обясни как точно се "размива". Напротив, получава се по-точна стойност, както ти го е обяснил gosho97, поради тази цел се и използва.
Понеже съм прост ти давам прост пример
Имаш една торта ,ако я разрежеш на 8 парчета и претеглиш всяко парче .Дали то ще е с еднакъв грамаж?
Май не !
А ако разрежеш тортата на две части ще са почти равни ,колкото повече части разделяш нещо е по трудно да се получи точен грамаж ,освен ако не си някой добър сладкар с точна ръка :laughm:

Потребителски аватар
gosho97

Мнение от gosho97 » вт апр 02, 2019 8:58 am

Послвдният пример е уникален просто. :laughm:
Аз не виждам проблем тортата да бъде разрязана на две парчета, едното 100гр другото 2100гр примерно, много са равни. Да не говорим, че няма много общо примерът ти след като гояорим за средно аритметично. :grin1: Това, което ти си мислиш в твоята глава в математиката се нарича частен случай и не е определящ.
Наистина ли ти е толкова трудно да осмисляш толкова елементарни неща? :dontknow:
Отишъл в Англия и вече се помислил за голямата работа, заради такива като теб ни се гради лошо име навсякъде. :green:
Ама прав е Стратега, много сме тъпи, че ти отделихме тошкова време.

Отговори

Върни се в “Климат”