БЪЛГАРСКИЯТ (черноморски?) "СУБТРОПИЗЪМ"

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: Radoslav Petkov, mmirro, Бял облак

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » вт апр 02, 2019 1:50 pm

Примера с тортата не е хич тъп
Тортата да приемем ,че е 400 грама ,ако я разрежеш на две почти ще докараш равни стойности на двете части ,а ако я разрежеш на 8 ,всяко парче ще има отклонение ,някое може и да е с 10 грама по тежко от другото
Като си ходил на сватба не си ли забелязвал как режат тортите ,някой парчета са по-малки ,някой са доста по големи :laughm:
Както и да е ...

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » вт апр 02, 2019 2:21 pm

Остави тази торта цяла и я прибери в хладилника :laughm: ... опитваш се да сравниш коренно различни неща - количествени с качествени показатели .

По-горе хората са обяснили правилно нещата , ама ... тцъ, не вдявяш :wink: .

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт апр 02, 2019 2:55 pm

:stup: :worry: :sheep: :laughm:

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/ с. Логодаж, Благоевградско, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » ср апр 03, 2019 1:03 am

БТВ, като се заговори за Сандански вчера в другата тема, зимата тази година там е със средна от 3.7°C, като по този начин не се вписва в един от наистина официалните критерий за субтропик за Т>4°C. Зима 2016/2017 пък е с 2,6°C.

Така не се прави субтропик господа, трябват години, десетилетия на стабилно и трайно влизане и оставане в зададените критерии, не иди ми, дойди ми през година :) . Тея флуктуации ги няма в Рим, Атина, Неапол или Загреб.

nakata_georgiev

Мнение от nakata_georgiev » ср апр 03, 2019 1:33 pm

Така още един пример ви давам оценките в училище
Примерно имаш срочни оценки по даден предмет
6+5+4+3+4+5+3+5=35
35:8=4.38
А при двете оценки между първи и втори срок
Ако имаме оценка
6+3=9
9:2=4.5

Оценките при втория случай съм ги взел от срочните двете най-висока и най-ниска ,както е при екстремните температури
В единия случай при срочните оценки не ти достигат стотни да имаш 5 за срока ,което се дължи на многото оценки и резултата ти се размива ,а при втория случай с двете срочни оценки имаш по висок резултат и по точен :)
Сега пак ще кажете,че едното нямало нищо общо с другото :laughm: ,но това което искам да покажа,че при повечето между срочни измервания през деня на температурата се получават междинни стойности ,а това не е реално ,размива се реалната стойност между двете екстремни температури максимум и минимум

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » ср апр 03, 2019 1:56 pm

Не мога просто. :rofl:
Ти наистина ли си толкова глупав или се правиш, кажи честно?
Не знам усещаш ли как се излагаш. :laughm:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » ср апр 03, 2019 2:14 pm

Това е скандално зле, хораа... :grin1:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

stratega

Мнение от stratega » ср апр 03, 2019 2:29 pm

nakata_georgiev написа:Така още един пример ви давам оценките в училище
Примерно имаш срочни оценки по даден предмет
6+5+4+3+4+5+3+5=35
35:8=4.38
А при двете оценки между първи и втори срок
Ако имаме оценка
6+3=9
9:2=4.5

Оценките при втория случай съм ги взел от срочните двете най-висока и най-ниска ,както е при екстремните температури
В единия случай при срочните оценки не ти достигат стотни да имаш 5 за срока ,което се дължи на многото оценки и резултата ти се размива ,а при втория случай с двете срочни оценки имаш по висок резултат и по точен :)

размива се реалната стойност между двете екстремни температури максимум и минимум
Добре, нека приемем твоята логика, че търсим средното между двете екстремуми. Ноо, както при температурите, така и при оценките има мноого голямо разнообразие, всеки ще се съгласи, затова ще разгледаме няколко случая.

Имаш примерно

6+2+2
6+2+2+2
6+2+2+2+2
...
6+2+2+2+2+2+2+2+2 и т.н

Значи ти ми казваш, че независимо колко на брой двойки имаш, трябва да ти пиша 4, при 6 и две 2-ки и при 6 и 12 двойки пак трябва да имаш 4 :) , добре ще дам малко от мене и ученикът ще мине :lol:.

Да видим другия случай. Имаш:

6+6+6+2+6+6+6+6=44

Значи по твоята логика ти искаш 4-ка за срока,
6+2=8
8:2=4

Добре, обаче аз като гледам така оценките бих казал, че заслужаваш 5, даже без да се замислям бих писал 6 в случая, но нека сметнем

44:8=5.5

Последно искаш ли си я 4-ката или да ти пиша 6 :) .

А какво правим, ако имаш една 2-ка и десет 6-ци примерно, пак ли си я искаш 4-та :clap: . Ако си видиш такава поредица от оценки в бележника и учителя ти каже ще ти пиша 4 как ще реагираш.

Та сега последно "размива ли се реалната стойност" или тая уж "реална" стойност не е толкова точна, колкото си мислиш.

nakata_georgiev

Мнение от nakata_georgiev » ср апр 03, 2019 3:55 pm

Значи пак не сте ме разбрали ,говоря ,че при повечето различни оценки се получава по нисък резултат,така е и с температурата
Примерно завали един летен дъжд в Бургас и температурата се е сринала от 27 на 22 за 20 минути ,но това е междинна стойност и дъжда е природно явление ...и какво правим в този случай средномесечна за Бургас става различна за деня...

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср апр 03, 2019 4:43 pm

Наката, може ли най-накрая да спреш да пълниш темата с АБСОЛЮТНИ ТЪПОТИИ?!!? :hmm1: :hmm1: :hmm1:

stratega

Мнение от stratega » ср апр 03, 2019 6:11 pm

Стринг, нека пише, остави го. Бях психически подготвен, че дори и след горните примери пак няма да разбере :lol: .Показах това на колегите и в момента се заливаме от смях, всички са на пода :rofl2: :rofl:. Не искам това да свършва :clap: . Според мен се ебава с нас, защото вижда как реагираме. Технически, човек няма как да е толкова тъп :roll:.
nakata_georgiev написа:Значи пак не сте ме разбрали ,говоря ,че при повечето различни оценки се получава по нисък резултат

В момента в ума ми назрява идеята, че горният пример не го е разбрал, защото има много повтарящи се числа, 6-ци и 2-ки, а той иска различни и отново ме напушва смях:lol:.

Ето ти един произволен с по-random числа:

6+5+4+2+5+6=28
28:6=4,667

Как по-дяволите това е по-ниско от 6+2=8/2=4

Потребителски аватар
Armaga
Регистриран: нед авг 03, 2014 10:02 pm
Контакти:

Мнение от Armaga » ср апр 03, 2019 6:30 pm

Човекът не е учил за "Теория на грешките", и сигурно не е чувал за средноквадратична грешка (а се сещам, че сме решавали такива, за да доказваме точността на позициите, които нанасяме на картата по време не изпити). А за коефициент на Стюдент, който се използва за по-точно определяне на стойността при ограничен брой измервания - абсурд.

Колкото повече измервания има, толкова отклонението, породено от случайни грешки при тях спрямо действителната стойност, е по-малка (приемаме, че няма груби грешки и систематичните се знаят).

nakata_georgiev

Мнение от nakata_georgiev » ср апр 03, 2019 7:38 pm

Добре де имаме две екстремни температури за деня -максимум и минимум,а не 8 .
Ако нямаше други измервания какво правим?
Както е в Англия приели са с двете стойности ,излиза че те са простите ,а ние сме умните ...Айде стига глупости
Наистина спора ни е излишен ,но ще има хора които подкрепят и моята логика с максимум и минимум :)

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » ср апр 03, 2019 10:22 pm

След като веднъж са почнали да мерят така, няма мърдане иначе не могат та сравняват средните за различни периоди и да правят анализи и обобщения. Доколкото имам поглед в/у метеостанциите, ако отчиташ само екстремумите, ти трябва отчитане веднъж дневно. При 8 срока си трябва непрекъснато пристствие и то на смени.
Мисля, че разбирам какво искаш да кажеш, че макс и мин не се мерят в точно определен час, докато по срокове се мери в точен час и Т точно в този час може да не е представителна за следващият1,5 ч. Обаче при другият метод е още по зле, защото при рязко захлаждане макс и мин може да са в рамките на 3-4 часа. Представи си хода на дневните температури като крива само с две точки няма как да стане, трябват ти поне 3 точки и пак няма да точна.

nakata_georgiev

Мнение от nakata_georgiev » вт май 21, 2019 12:55 am

В Бургас почнаха да засаждат по градините олеандри , гледам ,че и общината е засяла след ремонта няколко точно до Гъбката в едни като саксии,но са стационарни тоест от камък , няма как да се прибират зимата ,дано са от студоусточивите
Има няколко сорта които по Южното черноморие се чувстват перфектно
Скоро ще кача няколко снимки , от един двор където ми направи впечатление че са големи храсти ,сигурно са засяти преди 3-4 години и бяха в перфектно състояние , ще чакам да цъфнат и тогава ще ги снимам
Единия банан , който е в морската не е измръзнал последната зима , понеже в Бургас минимума е -6.4
Дано има повече средиземноморска растителност в града ни :)

Отговори

Върни се в “Климат”