ТОПЛО/СТУДЕНО ВРЕМЕ, СЕЗОННИ КРИТЕРИИ/ПРЕХОДИ (разяснения, обсъждания, спорове)

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » чет май 28, 2020 9:39 pm

Защото при дублиране се чака 2-ри период. Ако имаше 6-6, то следващите 7 дни ще сложат началото на сезона. Разбира се, при условие, че няма друго дублиране или повече дни, но вече с напредването на времето това се изключва. Сега няма как да очакваме трайни зимни средни примерно.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » чет май 28, 2020 10:00 pm

И друг път съм повдигал тук темата за устойчивото преминаване на температурата през определен праг. Ясно е, че такова определение има малко или много агроклиматична насоченост, защото при 6 дни над 5С примерно тръгва вегетацията на доста растения... Никъде обаче не съм видял, че за да има възврат трябва 7 последователни дни след шестте, да има по-ниски температури. Това е не толкова лесно постижимо на практика. За мен много по-смислен и обоснован е този начин на определяне на температурните разлики. Поствам само примера:

"Датите на устойчиво преминаване на температурата на въздуха през биологичния минимум през пролетта и есента са начало и край на вегетационния период на отделните групи култури. Определянето на датите за устойчиво преминаване през биологичния минимум най-точно става чрез средните денонощни температури. По този метод се прави изчисляване на отклоненията от биологичния минимум в плюс и минус. Когато за очаквания период през пролетта сумата от разликите в плюс превишава сумата от разликите в минус се счита, че е настъпила датата на преминаване. За есенния период се търси обратната закономиерност – по-висока следва да е сумата от разликите в минус от биологичния минимум.

Пример: За определена станция се цели определянето на датата на трайно преминаване на температурата над 10 °С. През времето 17 април – 9 май температурата на въздуха варира около 10 °С. Сумата от разликите за периода 17-30 април е +5,3 °С; 1-2 май е -3,8 °С; 3-5 май е +8,3 °С, а 6-8 май е -4,1 °С. Поради това, че сумата от разликите в плюс (5,3 + 8,3 = 13,6 °С) е по-висока от сумата от разликите в минус (3,8 + 4,1 = -7,9 °С), то за начало на трайното преминаване на температурата на въздуха следва да се счита 17 април.

Определянето на устойчив преход може да стане и чрез средните декадни и средните месечни температури на въздуха. Последният метод е сравнително неточен и се използва само за цели региони. При тези два начина се използва графичното изображение на температурата на въздуха, като се фискират вероятните точки на устойчивото преминаване."

Целта не ми е тук да влизам в някакви спорове и да става някаква говорилня безмислена, просто се чудя (не съм го правил) дали няма да се получат някои съществени разлики с твоя метод 6:7 и така нататъка. Не мога да преценя дали ще зависи от станция на станция това. Може би ще е по-изразено в северна България, но май не само. Трябва да се сметне за да се види. Да не говорим наизуст.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

mnn

Мнение от mnn » чет май 28, 2020 10:11 pm

Вегетацията може да тръгне и се е случвало нерядко в ниските места още февруари и после да стегне 15 дневен зимен период след 10 дневен пролетен примерно. Това ще означава, че има възврат. Всичко опира до продължителността на дните. Аз лично се абстрахирам от агрото и не ползвам 6-те дни пак да кажа оттам. Така просто се е получило тази година.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пет май 29, 2020 7:45 am

:thumbup: харесва ми написаното от wolfie, трябва да има някакъв репер за тези критерии изглежда и добре издържано от математическа гледна точка.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет юни 12, 2020 10:16 am

mnn написа:
чет юни 11, 2020 3:53 pm
За София не важи трайното задържане на над 25℃. Няма как да стане преди средата на юни. Средните обаче са минали трайно над 15℃. Отлагане след 3-ти юни няма никъде на лятото. А това, че някои реват от 2 дни с по-ниски температури е отделен въпрос. В Лозенец вали слабо в момента.
Защо да не важи за София? По-голямата част от града е под 600м, вкл. официалната станция.
Няма нищо по-нормално до средата на юни да е дъждовно в столицата. Това е най-валежният период и краят на пролетта за нас.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

mnn

Мнение от mnn » пет юни 12, 2020 8:13 pm

Обсъждано е, че София няма как или изобщо високите котловини да са наравно с низините и равнините. Няма как в място, където средната максимална е под/около 25℃ да важи този критерий. Неслучайно на 19-та страница в тази тема са определени средните дати основно по критерия средна от 15℃. За многогодишен период за София е 16-ти май.
Вече е ясна датата, както споменах за трайно начало на метеорологичния летен сезон, а именно 4-ти юни. По-голямо закъснение отчитат ниските места. Неслучайно ниските места миналият месец бяха по-аномални в минус от София, а София беше от местата с най-висока аномалия.

Victus
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб юни 13, 2020 9:25 pm

mnn написа:
съб юни 13, 2020 8:20 pm
За София е характерно да вали много този месец и температури да са под 25℃ по-често до определен момент към последната десетдневка. 21-26℃ с напредването на времето от началото до края на месеца. Последните 2 дни Софиянци оревахте, но преди това има още 7 дни с по-високи температури. Тези будалкания пред някой друг. Аз много добре знам на каква надморска се намирам и какво съответно да очаквам. Който иска 25-30℃, да отива в ниското. Когато дойде времето София да има стандарт 25-30℃ още преди средата на юни, тогава ще е доста тегаво за ниските места.
Не са ти актуални температурните интервали. Средната максимална юнска в Младост за периода 1989-2019 не е 23,5(1961-1990), а 26 градуса. :deal: Имаме повишение с два градуса и половина. Т.е. летни максимални настъпват средно преди средата на месеца.
Предлагам да не живеем 50 години назад в миналото като някакви пенсионери, а да се съсредоточим над реалността, каквато е в момента.

mnn

Мнение от mnn » съб юни 13, 2020 9:36 pm

И откога само този период е в тежест ? Изречението за пенсионерите е субективно. Нали усещаш ? За тази тема трябва да се гледат средните още от 1931-ва дори, както е смятано за началото на сезон на 19-та страница. Още не сме стигнали до това горепосеното от мен, защото 25-30℃ интервал означава средна от близо 28℃, които имат немалко ниски места за посочения период от теб.
И пак повтарям- няма как София да е с еднакъв аршин с низините и равнините, защото и те дърпат напред с годините. Може да се случи еднакво начало на даден сезон, но разликите за прехода пролет/лято, лято/есен заради предимството на надморската са видни.

Victus

Мнение от Victus » съб юни 13, 2020 9:57 pm

Намерих си грешка. Сложил съм една година повече от необходимите 30, а деля на 30. :oops:
Значи за периода 1990-2019 средната максимална юнска за София-Младост е 25,3℃. Пак е над 25.
Ти можеш и от малкия ледников период да гледаш средни температури, но обективно ние живеем в 21-ви век. И разбиранията ни за сезоните се променят. За 30 години 2 градуса повече е огромна промяна. Лятото става все по-дълго, колкото и да не ни се иска.

mnn

Мнение от mnn » съб юни 13, 2020 10:08 pm

Това е ясно, че е по-дълго. Въпросът беше, че за София не може да се чака трайност над 25℃, както за низините и равнините. В ниското няма излиза, излиза, влиза в този интервал /тя трябва да е винаги над този интервал/. Можеш ли да ми гарантираш, че за 21-50 няма да е 24,9℃ средната юнска максимална ? Тази година дава заявка да е близо до 61-90-та. За 91-20 си отива на границата. Средните минаха над 15℃ и е ясно, че ще е трайно от 4-ти юни за София-Младост.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » съб юни 13, 2020 10:25 pm

mnn написа:
съб юни 13, 2020 10:08 pm
Това е ясно, че е по-дълго. Въпросът беше, че за София не може да се чака трайност над 25℃, както за низините и равнините. В ниското няма влиза, излиза, влиза в този интервал.
Да, обаче в съседната тема, когато ти се дава пример за станция (Рилци), към която може да се приложи правилото за трайност над 25℃ и която до този момент не го удовлетворява, се правиш на ударен :deal: , щото така ти е изгодно.
Като съответната станция е прекрасен пример за определяне на сезонните преходи лятото в ЦЗБ, тъй като първо е ниско разположена, второ има съответните сходни природо-климатични характеристики на другите места в ЗБ, трето е южно разположена, четвърто - средните температури в София и Рилци към момента за юни вървят паралелно, т.е. във всеки един от дните в София се отбелязват по-ниски средни стойности, отколкото в Рилци, няма някакви извънредни обстоятелства, поради които например в София да е по-топло, или обратното в Рилци по някаква причина да е по-студено, т.е. температурния фон в ЗБ този месец си върви хомогенно - по-ниските и по-южни райони са си по-топли от по-северните и по-високи. Така че никакви измислени доводи в стил "ама то в Гърция лятото може да се бави" или "планините били по-аномални" не вървят в случая. И след като в най-ниската, топла и южно разположена налична станция, за която е приложим критерия трайност над 25℃, не го е изпълнила, искаш да ни убедиш, че в по-високата, студена София лятото вече е дошло :lol: .

mnn

Мнение от mnn » съб юни 13, 2020 10:29 pm

И ти се правиш на ударен, че в студената София удари 34℃ миналият месец. Плюс това посочваш някакви изключения и поради тази причина не се включвам. В повечето ниски места датата е 4-ти юни за лятната трайност И над 25℃. Неслучайно го написах още преди дни.

Victus

Мнение от Victus » съб юни 13, 2020 10:33 pm

mnn написа:
съб юни 13, 2020 10:08 pm
Това е ясно, че е по-дълго. Въпросът беше, че за София не може да се чака трайност над 25℃, както за низините и равнините. В ниското няма излиза, излиза, влиза в този интервал /тя трябва да е винаги над този интервал/. Можеш ли да ми гарантираш, че за 21-50 няма да е 24,9℃ средната юнска максимална ? Тази година дава заявка да е близо до 61-90-та. За 91-20 си отива на границата. Средните минаха над 15℃ и е ясно, че ще е трайно от 4-ти юни за София-Младост.
Добре, ако за 2021-2050 е над 25 градуса средната юнска максимална, от 2051-ва година въвеждаме критерия за максимална за София. Разбрахме ли се? 60 години смятам, че е достатъчно дълъг период. И по-важното - още поне 30 години ще е на твоето. :grin1:

mnn

Мнение от mnn » съб юни 13, 2020 10:37 pm

Това са безсмислени приказки за тази тема. Или ВИНАГИ изпълнява този критерий, или не става. София е в граничен пояс и не става за тази граница. В ниското просто се забави повече тази година началото на летния метеорологичен сезон. В това отношение може да се каже, че има изключение.

mnn

Мнение от mnn » нед юни 28, 2020 11:52 pm

4-ти юни се установи началната дата на начало на метеорологично лято 2020 средно за страната. Предостатъчно траен период измина до момента. Близо до климатичното такова. Ще видим за септември кога ще приключи. Климатичната есен е от 1-ви септември. По-често има навлизане, но въпросът е с колко отгоре ще навлезе.

Отговори

Върни се в “Климат”