(Лични) СНЕЖНИ/ЗИМНИ СПОМЕНИ И НАБЛЮДЕНИЯ

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

(Лични) СНЕЖНИ/ЗИМНИ СПОМЕНИ И НАБЛЮДЕ

Мнение от quittr » пон фев 26, 2007 9:46 am

Най-голямата СП в Русе през последните 6-7 години сев образува нощта на 12с/у13 януари 2003.За датата съм сигурен, но за годината може и да греша. :roll: Спомням си го много ясно.За 12 януари синоптиците очакваха сняг за цялата страна още от сутринта.Тук, обаче цял ден беше много студено и облачно с макс. Т някъде около --3,-4гр.Аз не губех надежда и най-хубавото предстоеше.Някъде към 16:20 видях няколко прехвърчащи снежинки.Това продължи близо 25-30 мин и към 17:00 часа вече имаше слаб валеж.Температурата беше около -3градуса.до към 18:20 валежа се засиваше постепенно и прерасна в умерен валеж.Поради ниските Т бързо побеля и до към 18:00 вече имаше СП до около 1-2см.В 20:00 важите станаха невероятно силни.СП достигаще вече 10-12см.Само в периода от 20:00 до 23:00 СП достигна 20-22см.стоях да гледам красивата изненада до към 1:00 часа, а СП достигна 27-28см.събудих се към 9:30 и какво да видя???Обилни снеговалежи, ниски Т(около -5гр.),и СП около 55-60 см.През деня на 13ти януари снеговалежите постепенно отслабваха, но продължаваха.Валежите спряха окончателно към 16:00часа.СП беше беше около 60-62см.Задържа се и през следващите дни.Такива снеговалежи преди се срещаха по най-малко 1-2 пъти назима, а сега??За цяла зима някакви си 6-7 см натрупани измъчено при положителни Т, а на другия ден тук-таме може да видиш някож друг см.Миналата зима беше също доста снежна.На 22ри декември имаше СП до 10-12см.В периода 5ти-7ми януари имаше до 23-25см.На 14ти до15см.На 7ми февруари имаше до 10см.На 1ви март имаше СП над 10см,около 8ми до 5см, а най-големия за миналата зима сняг в Русе падна на около 13ти-15ти март, макар че от време на време снега се смесвапе с дъжд, СП достигаше 28-30см.

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » пон фев 26, 2007 11:37 am

Eh vie tam v severoiztochna Bulgariq po-chesto se radvate na dabela snejna pokrivka.Tuk v poslednite godini trudno nadvishava 20sm ,a ot 2000 nasam nai-debelata beshe na 25 dekemvri 2001 (nai-hubavata i snejna Koleda ,koqto pomnq). Spomnqm si samo che togava dbelinata nadvishavashe 50sm :o

Потребителски аватар
todorm
Регистриран: съб фев 24, 2007 4:39 pm

Мнение от todorm » ср фев 28, 2007 1:26 pm

Един път, като бях малък, валя сняг на парцали.Ама парцалите бяха големи колкото дланта на ръката ми, че и по-големи. :lol: Падаха на рядко и беше страхотна гледка. Но тогава нищо не натрупа...

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср фев 28, 2007 1:46 pm

тодорм най-големия сняг,кйто съм вижждал беше тая 2005г.,за която писах.По прогнози даваха да прехвъри слаб сняг следобед.А какво стана,изведнъж като казвам изведнъж,,разбирай ме в буквалленб смисъл..заваля обилен снеговалеж на парцали....уникланоо..не съм виждал никога такъж силен сняг.....температурата беше около 2....за сецунди побеля...към 6 вечерта натрупа 10 см,застудя..,пуснах телевзиора на румунската да гледам Стяуа имаха мач за уефа и там мачът беше отложен заради обилен снеговалеж....Валя на парцали до към 3 през нощта.На другата сутрин имаше около 25см. сняг,който се задържа с мъка до другата сутрин.През днея темперетурата скочи до 7 грдауса и печеше слънце,чак душата да те заболи :shock: :P

Потребителски аватар
todorm
Регистриран: съб фев 24, 2007 4:39 pm

Мнение от todorm » ср фев 28, 2007 1:59 pm

Гладиатор, аз пък си спомням , че в Русе през март, преди може би десетина години паднаха 65 см. сняг. Даваха го по телевизията, и тогава се опасяваха от наводнения, защото предстоеше рязко затопляне.

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » ср фев 28, 2007 2:04 pm

тодорм бяха около 85,да разказвали сами,4 дена подред валяло мокър сняг.Ако е било малко по-студено е щяло да натрупа над метър.Било е през деня около1,2,но валежите са били изключителни 8) Жалко,че съм бил втърде малък и не помня нищо :cry:

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » чет мар 01, 2007 6:34 pm

НА всеки 2 зими вденъж горе долу натрупва около 50 и над 50 см в Русе.Най-големият снеговалеж,който помня аз беше в края на януари и началото на февруари 2005г.Петък беше големият ден,към 20:00 вечерта заваля ситен снежец,който след 1 час се усилии побеля.На другата сутрин духаше силен североизточен вятър и валеше умерен сняг и имаше около 12-13см.В западна България беше още твърде топло-май в София живакът е сочил около 3 градуса и е валяло дъжд.И така валя цял ден,през нощта сеновалежът се усили внезапно до такава степен,че не се виждаше нищо.На другата сутрин имаше 54см,съобщени от ТЕЛЕвизия КИс 13,нямаше никкаво движение,всички улици бяха блокирани,сякаш гардът не съществуваше.А з атози снеговалеж през 2003г. беше уникален,а по БТВ казаха,че се очаквала снежна покривка до 15см.За паърви път бяха казали,колко ще е... :wink: ..Заваля около 6 часа вечерта,след 15 минути вече беше бяло,през нощта жалко,че още нямаше осветление навсякъде и не съм имал възможност да наблюдавам знаменитото явление.Това е най-обилния снегоавлаж,който за 12 часа натрупа м/у 40-50см.Та през 2 години както казах-2003-2005-2007 нещо не стана рабоата.. :cry: ..да се надяваме 2008 да ни го върне двойно :shock: :D така съм съгласен... :wink: 8) :P

quittr

Мнение от quittr » чет мар 01, 2007 9:06 pm

Gladiator,
НА всеки 2 зими вденъж горе долу натрупва около 50 и над 50 см в Русе.Най-големият снеговалеж,който помня аз беше в края на януари и началото на февруари 2005г.Петък беше големият ден,към 20:00 вечерта заваля ситен снежец,който след 1 час се усилии побеля.На другата сутрин духаше силен североизточен вятър и валеше умерен сняг и имаше около 12-13см.В западна България беше още твърде топло-май в София живакът е сочил около 3 градуса и е валяло дъжд.И така валя цял ден,през нощта сеновалежът се усили внезапно до такава степен,че не се виждаше нищо.На другата сутрин имаше 54см,съобщени от ТЕЛЕвизия КИс 13,нямаше никкаво движение,всички улици бяха блокирани,сякаш гардът не съществуваше.А з атози снеговалеж през 2003г. беше уникален,а по БТВ казаха,че се очаквала снежна покривка до 15см.За паърви път бяха казали,колко ще е... :wink: ..Заваля около 6 часа вечерта,след 15 минути вече беше бяло,през нощта жалко,че още нямаше осветление навсякъде и не съм имал възможност да наблюдавам знаменитото явление.Това е най-обилния снегоавлаж,който за 12 часа натрупа м/у 40-50см.Та през 2 години както казах-2003-2005-2007 нещо не стана рабоата.. :cry: ..да се надяваме 2008 да ни го върне двойно :shock: :D така съм съгласен... :wink: 8) :P
Гладиатор, недей така 2007-ма още не е свършила.През март и април едва ли, но може пък ноември и декември да стане нещо.Е, ако има и 2008-ма ще бъде още по-добре.А за онзи сняг през 2005-та беше на 10ти март.Помня този "велик" ден, като вчера.Сутринта рано Т бяха около и малко под нулата.Беше предимно облачно, а Т бавно се повишаваха.Още към 9:00часа започна да превалява слабо.Валежите станаха умерени, но Т вече бяха около 1,5 градуса.Преди обед валежите се разкъсаха, но все пак от време на време преваляваше и то силно.По късно стана съвсем слънчево.Около обед Т стихнаха 2,5гр.към 3:30-4:00 следобед се заоблачи, а Т бяха около 2гр.Започнаха слаби валежи, които за около 10 мин прераснаха в обилни.Към 5:00валежите станаха наистина невероятно силни,а снежинките имаха диаметър може би около2-3см.За секунди побеля,Т започнаха да се повишават и към 6:30 паднаха малко под нулата.СП до тогава достигше 10-12см!Обилни валежи имаше до към 7:30 валя доста обилно.СП стигна 15см.По-къснои вечерта валежите бяха малко по-слаби, но сравнително силни.Валя до към полунощ, ако не ме лъже паметта.СП беше около 17-18см.После се затопли со 14-16гр. и след 2-3 дни нямаше и следа от сняг и лед. :o Типично мартенско време.Между другото да видя днес цъфнало дурво днес не ми беше мнго трудно. :?

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » пет мар 02, 2007 7:18 am

A za този нима нямаш спомени,за който аз разказах.Той ми е се отпечаталв паметта най-много.ДА тзи нсяг,който ти виизраш беше най-силния който някога е падалв Русе за мен специлано,на другата сутрин натрупа 25 см. :D но бърозо си замина за 2,3 дена.По принцип в Русе големи снегве падат след Нова Година,за това изключвам 2007 ;)

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » пет мар 02, 2007 7:30 am

Да,за този снягкойто ти описваш,беше най-силния който някога съм виждал.....натрупа 24-25см..по..към 6 сутринта все още валеше..може ли човек да заспи при такива обстоятелства..неперкъснато ставаха да видя какво става навън...сутринта грейна слънце,но не успя да го стоопри до края на деня въпреки 7,8 градусовите темпераури през еня.Задържа се 2,3 дена.А з атози сняг,който описах аз беше най-големия за тази година.Просто почти всяка година имам в русе пада достатъчно сняг,за да задоволи капризите и на най-големите любители на сняг.Но тази година е невроятна.Дализ ащото точно сега почнах да следя моделите по ЖФС,стана това незнам. :D Просто нямам думи,но релано погледнато при ено глобално затопляне,предвид че се намираме на границата м/у умерения и субтрипичен пояс,логично би било да усетим ние най-много тези глобални промени,които не се знае дали няма да изчезнат още другата зима.Аз съм оптимист за следващата зима.Ако се повтори,не по-добре да не коментирам......това ще е самоубийствено..не само за нас..но и за нашата фауна като цяло!!!!

quittr

Мнение от quittr » пет мар 02, 2007 8:40 am

За последен път, когато видях повечко сняг преди нова година беше точно на 23ти следобед,24ти и 25ти.На 23ти валеше дъжд сутринта,кожто следобед премина в сняг,а до вечерта имаше 6-8см.На сутринта имаше повече от 20см.Цял ден валя, но ако не се лъжа не така обилно.Имаше до към 30см довечерта.На сутринта, като за коледен подарък осъмнахме със снеговалежи и СП до 35-40см, на места имаше и повече.Годината не помне, но може би беще 2001 или 2002.Там някъде.Също сравнително скоро имаше доста сняг на 24ти ноември, но година не помня.Това беше първи сняг, а СП, ако не се лъжа беше около 17-20см.Тук пък е доста топло 12,5гр, ама нещо се заоблачи. 8)

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » вт мар 06, 2007 1:19 pm

Сега се сетих, че в София на 25 или 26 май 1991 година валя доста сериозен сняг и дори се образува СП. В Самоков и Габрово СП е била до 30 см. Това е най късната дата със СП в София и на места в СБ.
А на 24 май 2004 в Симеоново също валя сняг, но до СП несе стигна. На следващия ден сутринта имаше слана и ми прецака някои завързали краставички.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт мар 06, 2007 2:15 pm

Може би за 1991г. имаш предвид по високите квартали? Защото тука, както и тука официално няма никакъв сняг за София. Температурата е паднала до 3 градуса. И аз си спомням добре това захлаждане, беше по време на баловете в Търговище, които там основно са на 24-25 май. Голям студ сви, но май температурата успя да падне само до малко под 4 градуса...
Последна промяна от Stringmeteo на вт мар 06, 2007 3:17 pm, променено общо 1 път.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » вт мар 06, 2007 2:46 pm

Тогава се създаде много силно изразена валежна обстановка. Помня 24 май 1991 г. цял ден валя интензивно студен есенен дъжд. Типичен средиземноморски цклон комбинирана обстановка с антициклон. Което е много нехарактерно за края на май.
А на 6 март днешния ден, но през 1989 г. имаше същата обстановка, когато три дни валя дъжд, заваля на 4 март вечерта и до 7 март валя с прекъсвания. Но на 6 март дъждът беше най-силен и без прекъсване, само да този ден бяха измерени 39 мм-максимум за цялата 1989 г. Бях на училище следобед-през процореца гледах струите дъжд, на моменти се примесиха отделни снежинки. По планините се образува дебела снежна покривка от мокър сняг, зимата беше беснежна и топла като сега.

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » вт мар 06, 2007 5:13 pm

Може би за 1991г. имаш предвид по високите квартали? Защото тука, както и тука официално няма никакъв сняг за София. Температурата е паднала до 3 градуса. И аз си спомням добре това захлаждане, беше по време на баловете в Търговище, които там основно са на 24-25 май. Голям студ сви, но май температурата успя да падне само до малко под 4 градуса...
Ами да за по-високите квартали. Сигурен съм, че в Младост също е валяло сняг, защото лично аз го видях с очите си в Слатина, която е с 20 м по-на ниско. От приятели знам, че в Бояна и Симеоново е имало около 15, 20 см. Тогава на 26 следобеда братвчедка ми беше абитурентка и я снимаха с камера. Та голите гърбове на мадамите са на бял фон на Витоша, като бялото почваше още от подножието. Има го документирано. Гледам, че за трите дена в София са се изсипали 63 л, при норма 80.

Отговори

Върни се в “Климат”