ПРАВОПИСНИ (и езикови) ЗАБЕЛЕЖКИ И СПОРОВЕ (2021-...)

Хубаво е, когато се обменят мнения по разни въпроси, да има поне минимум информация за стоящите отсреща, достъпна за всички... Тук всеки може да споделя неща за себе си или да пита другите, това е мястото и за теми, свързани със срещи на форумци, учене и работа. За образование и работа, свързани с времето и климата, има друг раздел ("Образование, реализация, наука (метеорология/климат)"): viewforum.php?f=30

Модератори: Radoslav Petkov, ncuxap

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон мар 01, 2021 2:29 pm

Господа, слушайте админа. Простотий е богът на новото грамотно поколенмие. Пише се с главна буква, в знак на уважение към все по-грамотните му представители. Prostotius е латинското му име, както Клавдий на Бг от Клаудиус, примерно.

Когато не се къпе дълго време, става Порстотий.

Уважаеми ми пресни събеседници ;) преди да започнете да пишете, помислете малко. :laughm: Или попрочетете някое от десетките ми хиляди мнения назад. Опционално, де.
Може да видите в чичо Г и значенията на думите "сарказъм", "ирония", "метафора", фигура на речта и "майстор на словото" :grin1: :buble:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб мар 06, 2021 2:53 pm

aliveordead написа:
съб мар 06, 2021 1:18 pm
Да има мегдан и още да го подобрят,а относно калинките не е лошо да се скрият в дупките си на топло през следващите дни.
"Да има мегдан..." и "Да, има мегдан..." имат доста различно значение, съзнаваш ли това? :dontknow: Това е приблизително същото като разликата между „Хайде да ядем деца!“ и „Хайде да ядем, деца!" :laughm: . Да, това не е първата забележка към теб в това отношение, признавам си без бой. И да, разбира се, този въпрос не е само към теб, има какво да се желае точно в същата посока (около обядването със запетайки :grin1: ) от почти половината от пишещите тук, но нищо прекалено лично, че и аз не съм идеален в доста отношения около писането си :oops: :laughm: ...

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон мар 08, 2021 10:30 am

Тъй е, Стринг, а в тоя ред на мисли споменаването на калинки, с тоя правопис е идеалната мисловно-словесна калинкова буря. :buble:

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » вт мар 30, 2021 7:49 am

Изображение

:grin1: :grin1:

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » вт мар 30, 2021 11:07 am

lancelot написа:
съб фев 06, 2021 1:10 pm
Аз като малък ги бърках и някъде на около 10 години бях, когато майка ми ми обясни една много простичка и лесна логика - когато става въпрос за един човек, слагаш коронка на И-то и то става Й.
Когато са много хора няма коронка. 😁 Може да звучи смешно сега, но тогава това много ми помогна да си намеря моето обяснение като дете.
Винаги съм се чудел кога и къде е генезиса на това неразбиране кога се пише "и" и кога "й". Десетина години преди теб по мое време, нямаше никой, който да бърка тези неща. Това не беше проблем и за най-големите двойкаджии, отишли после по ТВУ-та (Трудово Възпитатели Училища), а някои от тях след това дори по затворите. Явно е, че лека полека в първите години от хаоса на БГ прехода нещата са се прецакали постепенно. Не че някой път не се сещам как се пишат някои елементарни думи... С това не искам да кажа, че ето видите ли в комунизма и образование и всичко е било 6, пък след това... Това са сложни причинно-следствени връзки започнали преди близо 80 години, но това е начало на много дълга тема, която нямам желание да повдигам, пак...
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » вт мар 30, 2021 1:06 pm

wolfie написа:
вт мар 30, 2021 11:07 am
lancelot написа:
съб фев 06, 2021 1:10 pm
Аз като малък ги бърках и някъде на около 10 години бях, когато майка ми ми обясни една много простичка и лесна логика - когато става въпрос за един човек, слагаш коронка на И-то и то става Й.
Когато са много хора няма коронка. 😁 Може да звучи смешно сега, но тогава това много ми помогна да си намеря моето обяснение като дете.
Винаги съм се чудел кога и къде е генезиса на това неразбиране кога се пише "и" и кога "й". Десетина години преди теб по мое време, нямаше никой, който да бърка тези неща. Това не беше проблем и за най-големите двойкаджии, отишли после по ТВУ-та (Трудово Възпитатели Училища), а някои от тях след това дори по затворите. Явно е, че лека полека в първите години от хаоса на БГ прехода нещата са се прецакали постепенно. Не че някой път не се сещам как се пишат някои елементарни думи... С това не искам да кажа, че ето видите ли в комунизма и образование и всичко е било 6, пък след това... Това са сложни причинно-следствени връзки започнали преди близо 80 години, но това е начало на много дълга тема, която нямам желание да повдигам, пак...

Волфи, отговорът е комплексен и се крие в, например, отношението към мамините златни, демонстрирано ежедневно в обществото и подкрепяно от медиите.
Последно - да се отменяли матурите, щото се преуморяват дечицата, златните те. :laughm:
И тук спираме с коментара. А че след поколение няма да има кой да оперира в АЕЦ не е основен проблем, основният е, че няма да има кой да ремонтира трактори и фрези. Най-големият ще дойде след още 2, когато започнат мангали да крадат желязото от спрелите вече блокове на АЕЦ-а.
Щото сме толерантни, да не би да се стресират дечицата, да не би да ги пернем зад врата, ако се наложи.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » ср мар 31, 2021 11:20 pm

И аз не разбирам как може да се бъркат И с Й, дори в детската градина нямах проблем с това. Може би проблема идва от латиницата, тъй като масово се ползва вече и децата явно се объркват. Има обаче и по-възрастни и във форума, и във фейсбук, които правят тази грешка.
Относно матурите - наистина са безсмислени. Аз примерно щях да кандидатствам с биология и химия и трябваше да избирам матура от другите предмети, тъй като по биология и химия имах шестици в дипломата и ако на матура имам 5,99 си свалям бала. Писах география и учетелката ме пита развивам ли теми, уча ли, казах й откровено, че уча по биология и химия, защото по география и 3 да имам, и 6 е все тая. Е, матурата се оказа супер елементарна и изкарах 5,75 без да уча, но все пак какъв беше смисъла от това губене на време? Има и много други неуредици в образованието, много неща трябва да се променят. Не трябва да се стимулира зубренето, а да се развива мисленето с практически и увлекателни за децата занимания. Трябва да се учат елементарни неща от икономиката и политиката, защото донякъде образованието ни е виновно хората да са аполитични, наивни и дори незнаещи функциите на институциите в държавата и финансово неграмотни. А може би това е целта. Друго важно нещо е физкултурата. Не може да те карат да играеш хоро. Който иска ок, но трябва някакви аеробни спортове, отборни, тичане. Епиденията от затлъстяване взема чудовищни размери. В гимназията пет години ни караха хоро да играем, като половината от класа стояха и си гледаха телефоните.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср мар 31, 2021 11:41 pm

Да, и на мен в гимназията физическото ми беше супер безсмислено и скучно занимание, даже направо отблъскващо, при всеки удобен повод се скатавах :laughm: . Караха ни да играем някакви тъпи задължителни спортове, като баскетбол, които на мен са ми абсолютно безинтересни, да не кажа отблъскващи. :grin1: (В основното училище по някои причини физическото ми беше явно значително по-интересно и неотблъскващо, сигурно и заради липсата на задължителния баскетбол и доста по-разчупената програма :dontknow: .) В гимназията аз изминавах всеки ден по 4 км само за отиване и връщане от училище, отделно правех доста дълги пробези около Търговище почти всеки ден с колело, отделно почти всеки ден вкъщи си правех разни раздвижвания, като лицеви опори и т.н. И на този фон тази простотия с баскетбола в часовете по физическо ми беше нещо като... :green: Не знам какъв е начинът, но явно не е точно да те карат да играеш насила хоро и баскетбол :laughm: :dontknow: ...

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » ср мар 31, 2021 11:57 pm

И при нас по физическо практикувахме какво ли не, само че нямаше никаква последователност в избираните от учителите спортове или упражнения, нито опит да разберат на кой, какво му се отдава или пък му е интересно. Най-много обичахме естествено да ни дадат една топка за да ритаме, но това се случваше рядко. Не че след часовете не ритахме до припадък независимо от атмосферните условия. Друго, което ме шокира сега при учениците е, че не ги пускат никъде сами до 8ми, девети клас. Времената верно са други, но не е и тогава да не е имало престъпност, просто не се пишеше за нея. Почти всички мои съученици още от първи клас кръстосвахме цяла София с превозните средства, с колелата или пеша...
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » чет апр 01, 2021 12:20 am

Волфи, няма вече колела, скейтбордове, лагерни колички, фунийки, прашки, скобарници. Никога повече няма да се върне истинското детство от едно време. Сега дрога и компютри :thumbdn:

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » чет апр 01, 2021 1:10 am

Не е вярно, че не ги пускат сами, обикалят и сега доста даже и в тези времена на пандемия. Просто някои неща са си същите като преди, а някои не.
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет май 07, 2021 10:57 pm

:grin1: :deal:

Отговори

Върни се в “Лични. Образование. Работа. Взаимопомощ”