ОБРАЗОВАНИЕ, СТУДЕНТСКИ (несвързано с метеорология/климатология)

Хубаво е, когато се обменят мнения по разни въпроси, да има поне минимум информация за стоящите отсреща, достъпна за всички... Тук всеки може да споделя неща за себе си или да пита другите, това е мястото и за теми, свързани със срещи на форумци, учене и работа. За образование и работа, свързани с времето и климата, има друг раздел ("Образование, реализация, наука (метеорология/климат)"): viewforum.php?f=30

Модератори: Radoslav Petkov, ncuxap

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет сеп 11, 2014 6:18 pm

Коя е най-скъпата страна за чуждестранните студенти

Според анкетата, поръчана от банката HSBC и проведена в 15 страни, един чуждестранен студент трябва да заплати около 42 000 долара годишно за следване в Австралия

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт ное 04, 2014 12:26 pm

Невероятната история на физика Тео, която трогна България

Урок по физика на духа, или как пътят към "Принстън" и "Станфорд" минава през едно изоставено училище и много тебеширен прах

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт дек 30, 2014 9:29 pm

Училището в XXI в.: Закъде без нови технологии?

За класната стая на бъдещето и успехите, които една млада българска компания постига в сферата на образованието в световен мащаб, говорим с Кирил Русев от „Джъмпидо“

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон яну 19, 2015 3:55 pm

Българското висше - масово и некачествено

Защо в българските университети учат твърде малко чуждестранни студенти, а преподавателите от чужбина са рядкост дори в елитните ВУЗ-ове на страната? Добър атестат ли са българските дипломи за професионална реализация?

Потребителски аватар
Armaga
Регистриран: нед авг 03, 2014 10:02 pm
Контакти:

Мнение от Armaga » съб фев 14, 2015 8:38 pm

(Продължение на дискусия от темата "ОТНОШЕНИЯТА РОДИТЕЛИ-ДЕЦА, СЕМЕЙНО И УЧИЛИЩНО ВЪЗПИТАНИЕ")
ASENOV написа:
imdnme написа:Както споменах някъде в друга тема, бях "учителка за 1 ден" в една местна гимназия. Циганетата от 10в клас (по-точно половината от тях, които идват на училище) бяха доста по-будни и внимателни от лъжливите глезотии в 11a.
Все по-твърдо се убеждавам, че моето дете трябва да започне първи клас направо на английски, т.е. извън България. Тя е на 3 и половина, а вече знае латинската азбука и сега я уча на българските букви.
Проблема е че си от малък град. Твоето дете трябва да учи в частно школо или задължително езикова, по мое време там бяхме отбрани, нямаше такива дето да свалят нивото и всеки е стимулиран да учи отс амо себе си. Минавал съм 2 пресявки изпит 5 и 10 клас, за да остана в моята гимназия. :hmm:
А най-добрия вариант е чужбина, както ти казваш. :thumbup:
Като слушам какви вакханалии има в езиковите гимназии (поне за София), нивото им е доста ниско (нищо не учат там, много е разпуснато). В момента изпитите са изключително лесни, за да се влезе в тях, балът е много висок, но дори зубрач или ученик с куха кратуна, но богати родители, си взимат изпитите с отличен резултат и заемат местата в "елитните" гимназии. В нашия град за отлична оценка цената беше между 2 000 и 3 000 лева по БЕЛ/математика, от която се възползваха родителите с по-дебели ланци. Единствено в математическите гимназии нивото е малко по-прилично, поне може да се попадне в прилична среда, а и има немалко ученици, които участват и печелят различни национални и международни състезания по природни и технически науки. Поне моят случай бе такъв, но се страхувам, че вече са единици тези, които могат да носят успехи, защото вече може да влезе всеки в такива гимназии (изпитът за след 7-ми клас се решава наум за 20 минути). А пресяващи изпити - или няма, или са формални.

imdnme
Регистриран: пет авг 01, 2014 4:14 pm

Мнение от imdnme » съб фев 14, 2015 8:48 pm

Armaga написа: ученици, които участват и печелят различни национални и международни състезания
Имам поне 3 национални и 1 международен медал по математика и какво от това - останах без приятели, всички са в чужбина, все още моми и ергени на по над 30.
Поздрави, Анджи
--------------------------------------------------
Mathematics is the language of nature.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » съб фев 14, 2015 8:52 pm

Това с медалите според мен лично не е нужно... Ако искаш да се занимаваш с наука, да ставаш доктор и да правиш научни изследвания дори не е нужно... В детска възраст за мен подобно нещо е по-скоро обременяващо. Времето в детска възраст трябва да се ползва за разширяване на кръгозора, а не в забиването в конкретна тематика (а доста такова концентриране е нужно, за да се взимат международни състезания). Има си време за специализация после - в университета.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

imdnme

Мнение от imdnme » съб фев 14, 2015 8:57 pm

Просто обичам уравнения, какво да се прави - характер. Никой не ме е карал насила да ходя по олимпиади. Спестих си поне 3 класни работи по литература и после нямаше нужда да ходя на кандидатстудентски изпит по математика. Друг е въпроса, че от магареттия вместо информатика се записах физика... :grin1:
Поздрави, Анджи

Потребителски аватар
Armaga
Контакти:

Мнение от Armaga » съб фев 14, 2015 8:59 pm

Windy написа:Това с медалите според мен лично не е нужно... Ако искаш да се занимаваш с наука, да ставаш доктор и да правиш научни изследвания дори не е нужно... В детска възраст за мен подобно нещо е по-скоро обременяващо. Времето в детска възраст трябва да се ползва за разширяване на кръгозора, а не в забиването в конкретна тематика (а доста такова концентриране е нужно, за да се взимат международни състезания). Има си време за специализация после - в университета.
Съгласен съм с коментара. Направо съжалявам, че спечелих с моята група първа награда в конкурс на НАСА за проект свързан с дизайн на космическа колония. Полза - нулева. Загубих много повече, отколкото спечелих. Нямам хора около себе си в последните 9 месеца, някак си всичко се срина за кратко време. А след това като завърших училище и поработих през лятото, осъзнах, че е НАПЪЛНО БЕЗСМИСЛЕНО даден човек да си дава, какъвто и да е зор, за някаква си кирлива диплома, която става единствено за избърсване на задника. А сертификати и такива глупости - кой заблуден ще ги гледа?

В момента съм по-мързелив от всякога по отношение на това да търся да разработвам нещо и да се развивам, но се надявам, че ще ми мине този период, макар че не ми се иска да правя, каквото и да е на голяма загуба.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » съб фев 14, 2015 9:25 pm

В чужбина ще те оценят. И ще ти мине този период. Но дори и тогава липсата на социални контакти си остава... А те са нещото, което осмисля най-пълно живота.... Аз като заминах да уча в чужбина и сега не съм си истински близък с приятелите си, нямам и връзка... Изкарах си дипломата и пак не си намерих работа там (с 5тица я изкарах)... А съм кандидатствал на 2000 места... Сега бих направил друго - щях да си уча бакалавър тук, навън да взема магистратура (за година и половина, не 4) ... Много по-умно ми се вижда, но ще остане урок за децата ми...

Странно в НАСА като сте спечелили такъв конкурс нямате ли шанс за стипендии за американски университет??
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

imdnme

Мнение от imdnme » съб фев 14, 2015 9:31 pm

Някои от колегите от университета направо записаха докторантура в щатите - след бакалавър, с изпит GRE.
Опа, май с тоя разговор се отнесохме и вече е за другата тема :)
Поздрави, Анджи

Потребителски аватар
Armaga
Контакти:

Мнение от Armaga » съб фев 14, 2015 10:45 pm

Windy написа:В чужбина ще те оценят. И ще ти мине този период. Но дори и тогава липсата на социални контакти си остава... А те са нещото, което осмисля най-пълно живота.... Аз като заминах да уча в чужбина и сега не съм си истински близък с приятелите си, нямам и връзка... Изкарах си дипломата и пак не си намерих работа там (с 5тица я изкарах)... А съм кандидатствал на 2000 места... Сега бих направил друго - щях да си уча бакалавър тук, навън да взема магистратура (за година и половина, не 4) ... Много по-умно ми се вижда, но ще остане урок за децата ми...

Странно в НАСА като сте спечелили такъв конкурс нямате ли шанс за стипендии за американски университет??
По-скоро невъзможно, трябва да имаш куп медали и състезания (в продължение на доста години трупани, както и успех над 5.80-5.90 от училище (което е доста трудно постижимо в гимназията, която бях). Ама от този конкурс, ползата е нулева. Даже един от нашата група не го приеха да учи в български университет, защото оценката от изпита не била достатъчно висока и не признават това, че е печелил конкурс на НАСА.
Вярно, че тези неща са за друга тема, макар че това е една от основните причини младите да емигрират и тук да остава т.нар. "утайка" от младежта (както обичат да ни наричат медиите).

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » съб фев 14, 2015 11:14 pm

Един колега от университета е участвал в тоя конкурс за космическа колония и мисля че е бил на второ място с групата си и го приеха с максимален бал в софийския, това било една от наградите. Той също е от Варна, възможно е да се знаете даже :grin1:
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

Потребителски аватар
Armaga
Контакти:

Мнение от Armaga » съб фев 14, 2015 11:29 pm

ncuxap написа:Един колега от университета е участвал в тоя конкурс за космическа колония и мисля че е бил на второ място с групата си и го приеха с максимален бал в софийския, това било една от наградите. Той също е от Варна, възможно е да се знаете даже :grin1:
То всички са от Варна (бивши и настоящи кръжочници на обсерваторията), а тогава този конкурс на НАСА е бил в по-тежък формат, така че тогавашното второ място в тяхната категория, смея да кажа, че е по-значимо, отколкото първото място в категорията ни. Също така мои съученици от гимназията, в която учих, имат успехи на международни олимпиади по астрономия и физика.

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » чет мар 05, 2015 7:35 pm

Armaga написа:
Добре, поне кажи какво следваш.
Споменавал съм, че съм в УНСС и уча "Финанси, счетоводство и контрол".

Отговори

Върни се в “Лични. Образование. Работа. Взаимопомощ”