Ценността на молитвата

На пръв поглед различни области, но мисля, че в действителност имат обща нишка и са доста свързани помежду си...
wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Ценността на молитвата

Мнение от wilkosz » вт май 08, 2007 9:33 pm

Един много свеж поглед по отношение на молитвата в нашия живот.
Извадки от лекцията на Шри Шри Рави Шанкар ”Молитвата-зов на душата”:
...Мигът на молитва е винаги ценен в живота...
...Ценно е да имаш нещо, което е повече и по-голямо от теб. Нещо, което не можеш да постигнеш със собствени усилия...
...Молитвата. Кой е склонен да се моли? Помисли за това. Кой се моли? Само тези, които са се почувствали безпомощни се насочват към молитвата. Когато си мислиш, че лесно можеш да направиш нещо, лесно да го постигнеш, не прибягваш към молитва. Когато осъзнаеш своята безпомощност, безплодността на своите усилия, тогава се обръщаш към молитва. Когато си мислиш, че си много велик, че постигаш велики неща, тогава молитва в теб никога няма да се случи...
...Осъзнай се като съставна част от цялата вселена. Умният човек вижда това...
...Всеки момент на безпомощност е златна възможност за молитва...
...Мъдрият разумен човек ще си остави възможност за молитва, като в трудни моменти ще се вглъби в своето сърце. Ще се потопи в дълбочината на своята същност, своят източник. Колко лесно можеш да промениш всеки миг на безпомощност в миг на молитва! Ако си способен да превърнеш всеки момент, в момент на молитва, в теб ще засияе неунищожима радост. Бог ще засияе в твоя живот и твоя ум...
...Може да мислиш, че ти сам кроиш своя живот. Кое е това, което правиш? Мислиш си, че си начертал своя живот. Кое е това, което си начертал? Мислим си, че държим всичко под контрол. Дали си постигнал желаното всеки път, когато си положил усилия? Много пъти си дал всичко от себе си, но не си успял. А колко пъти без никакви усилия си получил добър резултат...
...Бог не иска нищо от това, което имаш. Мислиш, че като даряваш плодове, цветя, палиш свещи, ароматни пръчици, изпълняваш ритуали, ще се харесаш на Бог. Това са само външни, повърхностни неща, това не е молитва. И се плашиш да не си навлечеш Божия гняв. Как би могъл да ядосаш Бога? По какъв начин? Бог няма да те съди...
...Казваш:”Боже излекувай ме, излекувай моя крак, излекувай моите очи, излекувай моя стомах”. Нарушаваш всички природни закони, а после отиваш да молиш Бог за изцеление. Сякаш Бог е твой слуга, и ти му заповядваш. Даже казваш:”Ако направиш това нещо за мене, аз ще направя нещо друго...”, по този начин ти поставяш условия на Висшия Интелект. Това е заблуда. Това е игра на твоят малък ум...
...Да си атеист не е нещо голямо. Само глупавият човек може да бъде атеист. Защото можеш лесно да отречеш Бога. Но за да докажеш съществуването на Висшия Разум, който е висша интелигентност трябва също интелект, трябва да бъдеш интелигентен. Само интелигентен човек може да има вяра в Бог-не само да вярваш, но да имаш вяра, която е дълбока, идва от дълбините на твоето сърце...
...Вярата е осъществяване, узряване на твоето знание, на твоята мъдрост. Когато знанието узрее, то става основа на вярата. Бог знае какво да ти даде. Той знае какво ти е нужно. Бог е съзнателен за теб, напълно. И ако осъзнаваш това-е молитва. Не търси Бог като просяк, да искаш разни малки неща. Използваме Бог като парите. Хората отиват в църкви, за да придобият някакви малки светски неща...
...Молитвата не е търсене на нещо. Молитвата е благодарност. Молитвата е да бъдеш в пълнота, да бъдеш осъзнат за любовта, която Бог всеки миг излива върху теб, огромни вълни от любов, които Вечността излива върху теб. Бог те обича много нежно. Всеки ден и нощ Бог те благославя. Дава ти храна, дава ти вода, любов и още много неща. Осъзнай това. Молитвата е осъзнаване на любовта, океана от любов, който е навсякъде...
...Молитвата е преживяване на присъствието на Бог...
...Някои питат:”Първо искам да позная Бог, а после ще се моля.” Не може така. Първо е молитвата. Няма нужда да ходим в църкви, храмове, джамии. Бог е навсякъде. Атеиста казва:”Първо да позная Бог, и след това ще се моля.” Това е все едно да кажеш:”Първо ще се науча да плувам, а после ще вляза във водата.” Първо идва молитвата. Молитвата означава да бъдеш благодарен за всичко, с което си надарен. Дарени са ти очи, уши, нос, целия свят-чувствай благодарност за всичко това. Чувствай благодарност за всичко, което имаш. Това е молитва...
...Молитвата е разцвет на твоя живот. Молитвата е еволюция. Всичко в творението е пълно с благодарност. Ако не виждаш Присъствието на Безкрайността около себе си, значи не си в своята истинска природа...
...Няма значение на кого се молиш. Дали на Рама, Кришна, Исус, Аллах, не е важно. Молитвата зависи от този който се моли. Молитвата зависи от теб и само от теб...
...Състоянието на молитвеност е много личен момент. Не можеш да имитираш молитва. Не можеш да копираш молитва. Молитвата се ражда спонтанно. Молитвата е нещо свежо, оригинално...
...Молитвата не е повтаряне на нещо. Не трябва да повтаряш хиляди пъти:”Рам, Рам, Рам...”Не. Но когато произнесеш дори веднъж, но от дълбините на сърцето си-това вече е истинска молитва...
...В молитвата няма правила. Всички правила отпадат при молитвата. Никой не отива в училище, университет, не чете книги, за да се учи да обича. Любовта, божествеността е твоя природа...
...Никой друг не може да се моли с твоята молитва. Твоята молитва си е твоя лична молитва. Твоята молитва е твоето собствено процъфтяване. Нито един друг цвят не може да разцъфти вместо теб. Бъди благодарен, пълен с благодарност, че в теб има молитва. Молитвата не отива някъде далеч извън теб. Молитвата е осъзнаване на Присъствието в дълбините на твоето съзнание...
...Можеш да се молиш когато и където и да е. Не е нужно да се молиш по някакъв ритуален начин...
...Молитвата идва спонтанно, когато твоят живот, твоето знание узрее...
...Не е нужно да си тъжен, за да се молиш. Молитвата е игра. Ако си бил в екстаза на молитвата, не можеш никога да го забравиш. Няма нищо, което може да се сравнява с вдъхновението на молитвата. Може да използваме всяка възможност за молитва, за благодарност, за растеж, за съзнателност. Това е еволюция.(край на лекцията)

petet
Лято е ;)
Регистриран: пон яну 22, 2007 9:49 pm

Мнение от petet » вт май 08, 2007 10:33 pm

...

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет май 31, 2007 11:44 am

Как ви звучи това като идея?
А Бог каза НЕ!

Помолих Бог да вземе моята гордост,
а Той ми отговори: “Не”.
Каза ми, че гордостта не може да се отнеме,
от нея се отказват.

Помолих Бог да излекува дъщеря ми,
прикована в леглото от своя недъг,
Каза ми, че душата й е невредима,
а тялото й е само временно.

Помолих Бог да ми даде търпение,
Каза ми, че търпението е резултат от изпитания
и не се дава, а трябва да се заслужи.

Помолих Бог да ми подари щастие,
Каза ми, че ми дава благословение,
а дали ще бъда щастлив, зависи от мен.

Помолих Бог да ме предпази от болката,
Каза ми, че страданието отделя човека
от житейските грижи и го доближава до Него.

Помолих Бог да ми даде духовен ръст,
Каза ми, че духът трябва да израстне сам,
а Той само ще го подрязва,
за да го накара да даде плод.

Помолих Бог да ми даде всички неща,
за да мога да се радвам на живота,
Каза, че ми дава живот,
за да се радвам на всички неща.

Помолих Бог да ми помогне да обичам другите
така както той ме обича
И Бог каза: “Ти най-накрая разбра
за какво трябва да молиш...”

Клаудия Вайс
Лично аз съм малко раздвоен...

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет май 31, 2007 1:38 pm

На мен това ми звучи доста добре :wink: Доста правилно.

Георги7
Регистриран: чет юли 01, 2010 4:16 pm

Мнение от Георги7 » пет дек 31, 2010 1:19 am

Много поучително. :wink:
"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет дек 31, 2010 1:34 am

А сега го питай дали мисли същото за Шанкър. Истините са непреходни във Вечността, камо ли за 3 години. 8-)

wilkosz

Мнение от wilkosz » пет дек 31, 2010 10:49 am

Разбира се, че това, което съм постнал от Шри Шри е вярно и мъдро! Никога не казах, че изцяло учението е безполезно. Точно тези мъдрости са нещото, което е полезно да се вземе. :flourish:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед апр 19, 2020 4:25 am

Вярата в Бог удължава живота
19 юли 2016
7-14 години повече благодарение на Всевишния? Според лекари религиозните хора по-лесно се справят със заболяванията, по-добре се адаптират към загубите, по-малко самотни са, по-малко страдат от депресия. Защо? Какво става в организма по време на молитва?

:dontknow:

lbs2
Регистриран: ср фев 17, 2016 5:34 pm

Мнение от lbs2 » нед апр 19, 2020 2:41 pm

Думи и мисли на Блез Паскал за вярата в Бог.Разглежда 2 случая.Източник wikipedia
''Това доказателство е известно като „Облог на Паскал“. Той си представя двама души, които се обзалагат дали съществува Бог или не. Облогът е съдбоносен, залогът е проектиран във Вечността и не е нещо друго освен „вечния живот“. Ако облога спечели този, който залага на това, че Бог не съществува, той на практика не печели залога, тъй като, ако Бог не съществува, няма и вечен живот. Но ако загуби, той губи всичко. Респективно, ако този, който се е обзаложил, че Бог съществува, в случай че спечели облога, печели висшата награда, но ако изгуби облога, не губи нищо. Затова и според Паскал чисто рационално е по-добре човек да заложи на съществуването на Бог, отколкото да го отхвърля.''

lbs2
Регистриран: ср фев 17, 2016 5:34 pm

Мнение от lbs2 » чет апр 23, 2020 8:53 am

Може не всяка молитва да е отговорена,не всяка ситуация в ежедневието в света веднага решена,но вярата в Бог укрепва психически и променя човека.Познавам хора,чийто живот е променен радикално,получили са освобождения от много робства като зависимости например,откакто вярват и ходят,тоест се стараят да живеят според Писанието.
От известно време ходя на евангелска църква и слушам проповеди,в момента онлайн...

Отговори

Върни се в “Философия. Религия. Езотерика. Астрология”