В ПЛАНИНАТА - снимкови репортажи, новини, разни... (2026)

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

Потребителски аватар
zaples14
Мнения: 2253
Регистриран: 20 юни 2010, 09:11
Местоположение: София, Младост-2

Мнение от zaples14 » 11 май 2026, 06:21

Намирам се на подбалканската гара Габарево. Понеже бързия влак не спира тук, слязох на Павел баня и се върнах назад
Изображение

Хващам пътя от село Габарево към хижа Соколна. До планината има 5 км. Насреща се издига масива Триглав,
прорязан от долината на река Куру дере
Изображение

Като за датата доста преспи има по Балкана, като най-големи са на връх Ботев
Изображение

Стигам местността Барата в подножието на Балкана
Изображение

След дълго ходене по черен път през полето, той свършва тук и нагоре продължава маркира туристическа пътека
за хижа Соколна
Изображение

Започвам изкачване през дъбова гора
Изображение

Минавам покрай място за почивка
Изображение

Под мен вляво е долината на Куру дере преградена от връх Танас тепе
Изображение

Продължавам нагоре. От дясно се събори изсъхнало дърво. Чух отдалечаващи се стъпки.
Мразя ги тези изпълнения, защото допускам, че може да е мечка. В този район гъмжи от тях
Изображение

Още едно място за почивка
Изображение

Нагоре гората става букова
Изображение

Гората се разрежда и отгоре се вижда съвсем наблизо хижа Соколна
Изображение

Пред хижа Соколна, построена през 1984 г. на 1300 метра височина
Изображение

Няма никой, хижата е заключена, но и няма вид на много посещавана. Сега хората са богати и търсят лукса,
а тук е мизерно
Изображение

Хижата е на обзорно място точно над гората. Вижда се село Габарево
Изображение

Вляво е язовир Копринка
Изображение

Изкачвам се на връх Саранка над хижата
Изображение

Гората пред мен се казва Празното място, а зад нея вляво е връх Сахранка. Вдясно е връх Курткая
Изображение

Поглед към връх Мазалат
Изображение

Към преспите на връх Танас тепе
Изображение

Долината на река Кюй дере
Изображение

От другата страна е Куру дере
Изображение
"Протестирайте колкото си искате - тоталитарна власт лесно не пада." ГЕРБ

Потребителски аватар
zaples14
Мнения: 2253
Регистриран: 20 юни 2010, 09:11
Местоположение: София, Младост-2

Мнение от zaples14 » 17 май 2026, 20:00

Намирам се във Велинград. След обилния дъжд в събота вечерта, неделното утро е студено и свежо. За съжаление времето е нестабилно,
облаците скоро ще скрият слънцето
Изображение

На връх Голяма Сюткя южно от Велинград, въпреки че е горист все още се забелязва сняг
Изображение

Качвам се на влака и след един час съм на гара Аврамово. Надморската височина е 1260 метра, което я прави
най-високата гара на Балканския полуостров. Започна да пръска слабо
Изображение

На един връх над гарата е кацнало село Аврамово
Изображение

Аз се отправям в противоположната посока към село Пашови
Изображение

Отбивката за Пашови е от главния път Банско-Юндола при заведението надясно
Изображение

Влизам в село Пашови, което е 100% помашко. Излизаща от магазина баба ме упътва за жп спирка Стоян Митов
Изображение

Тръгвам по билото на рида на изток. По същия този рид се спуска трасето на теснолинейката между Аврамово и Света Петка
Изображение

Отсреща се виждат Пашовите скали
Изображение

Право насреща е село Света Петка
Изображение

Над Родопите облаците се вплътниха и не спира да пръска
Изображение

Започвам спускане
Изображение

Появява се жълта маркиравка на "Ягодовата пътека" идваща от спирка Стоян Митов
Изображение

Достигам мястото, където напускам пътя и се спускам към спирката. Не е означено добре
Изображение

По тясна пътечка преминавам през паднали дървета
Изображение

След 2-3 минути съм пред спирка Стоян Митов. Носи името на инженер Стоян Митов, който е проектирал сложния
участък на жп линията при този силно пресечен терен. Това уникално инженерно решение е влязло в световните
учебници по жп транспорт
Изображение

Линията прави множество извивки и минава през поне 15 тунела за участък, който се изминава пеша за 1 час по билото
Изображение
"Протестирайте колкото си искате - тоталитарна власт лесно не пада." ГЕРБ

Потребителски аватар
zaples14
Мнения: 2253
Регистриран: 20 юни 2010, 09:11
Местоположение: София, Младост-2

Мнение от zaples14 » 25 май 2026, 09:21

Намирам се близо до Омуртагов мост на 22 км югозападно от Шумен пред останките на втората българска столица Преслав
Изображение

Отгоре са руините на Кръглата църква
Изображение

На стотина метра на север е запазена крепостната стена на града
Изображение

Зад стената се е намирал същинският град. Сега мястото е превърнато в обширен историко-археологичен
музей на открито
Изображение

Продължават и археологическите проучвания, някои обекти са покрити
Изображение

Виждат се каналите за доставяне на вода
Изображение

Оцелялото е на повече от хиляда години. Преслав е предложен за столица от Симеон Велики
при неговия златен век
Изображение

Градът е бил разположен в подножието на Преславска планина. Насреща са върховете, по които ще се разходя утре.
За щастие днес тук не валя и е почти сухо
Изображение

На 2 км северно от стария град има хубав парк, след който започва съвременният град
Изображение

Утре е празника на Славянската писменост, има много гости и са разкрити сергии със всякакви стоки
Изображение

След мрачния ден, при влизането ми в града облаците се разкъсаха
Изображение

Утрото на 24 май започва с нисък лещовиден облак над центъра на Велики Преслав
Изображение

Тръгвам за Преславска планина и по-конкретно към виждащия се по средата на склона манастир Свети Пантелеймон,
разположен в резервата Патлейна. Получава се така, че след излизането от града ми предстои малко спускане
Изображение

Минавам покрай археологическия музей. Вчера имаше вечер на музеите и тук беше пълно с народ
Изображение

Отново влизам в стария град, този път през северната порта
Изображение

Минавам покрай църквата Свети Свети Кирил и Методий
Изображение

Започвам изкачване по маркираната в червено пътека за манастира
Изображение

Назад е прохода на главния път от Шумен за село Върбица
Изображение

Отгоре се вижда Велики Преслав на фона на Шуменското плато
Изображение

От билото ми предстои стръмно спускане към манастира
Изображение

Пътеката минава покрай дълбока пропастна пещера, в която не може да се влезе
Изображение

Минавам покрай изоставената хижа Патлейна
Изображение

По-надолу има изоставен хотел с механа. Ненадейно заваля, но за кратко
Изображение

Слязох чак на шосето и сега трябва да се качвам по многобройните стълби към манастира
Изображение

Навсякъде тук има много работа за археолозите
Изображение

Достигам манастира. Достоен е да участва в класация за най-грозен действащ манастир. Огромна сграда до улицата без двор.
Все едно съм в центъра на голям град
Изображение
"Протестирайте колкото си искате - тоталитарна власт лесно не пада." ГЕРБ

Потребителски аватар
zaples14
Мнения: 2253
Регистриран: 20 юни 2010, 09:11
Местоположение: София, Младост-2

Мнение от zaples14 » 31 май 2026, 08:16

Намирам се над гробищата на село Горно Хърсово, разположено на няколко километра източно от Благоевград по склона на Рила.
Днес е Черешова Задушница и долу са дошли хора за помен. Очерава се страхотен ден
Изображение

Захващам баира северно от селото в посока на по-горните махали
Изображение

След малко съм пред Буровска махала
Изображение

Изкачвам се на върха над махалата, откъдето се разкрива гледка към Царев връх
Изображение

Продължавам в източна посока към връх Кольов чукар
Изображение

Назад са къщите на Горно Хърсово
Изображение

Напред са върховете на Югозападна Рила
Изображение

Под мен са къщите на махала Горна Двоячка
Изображение

По южните склонове на Царев връх и Долна Кадийца са останали малки преспи
Изображение

Северните склонове на Пирин са доста по-снежни
Изображение

Стигам до връх Стоенджикова чука, откъдето се разкрива страхотна гледка към долината на Благоевградска Бистрица
Изображение

Погледът стига до хижа Македония
Изображение

Хващам пътя надолу към Благоевградска Бистрица
Изображение

Отбивам се за почивка до параклис Света Троица, построен близо до една махала
Изображение

Следвам пътя по билото в посока на парк Бачиново
Изображение

Наближавам махала Ризовци. Въздухът не е горещ, но слънчевите лъчи парят
Изображение

Тук преди 3 години е построена нова църква. Появиха се перести облаци и става по-поносимо
Изображение

По широк черен път се спускам при СПА хотел Орбита, построен малко над шосето за Картала
Изображение

Засегнат от процеса по западане на държавата, преди 2 месеца хотелът е затворил кепенци
Изображение

Ресторантът обаче работи
Изображение
"Протестирайте колкото си искате - тоталитарна власт лесно не пада." ГЕРБ

Потребителски аватар
zaples14
Мнения: 2253
Регистриран: 20 юни 2010, 09:11
Местоположение: София, Младост-2

Мнение от zaples14 » 08 юни 2026, 07:16

Намирам се в центъра на град Севлиево. Нестабилно време, редуват се слънце, смрачаване и дъжд.
Влажността на въздуха е висока, поради което е задушно. Лошо начало на лятото
Изображение

Минавам през централната пешеходна зона
Изображение

Севлиево е с богата история, има исторически музей
Изображение

Още един музей, на тиквата
Изображение

В града живеят немалко мюсюлмани
Изображение

Часовниковата кула е най-старата сграда в Севлиево, на почти 250 години
Изображение

Около града тече река Росица, която след чудовищните валежи е сериозна заплаха. Тази река е в състояние да отнесе
половината град
Изображение

На север от Севлиево се издига Крушевски баир. В най-лявата му част са останките на византийската крепост Хоталич
Изображение

Пресичам Росица по моста на Кольо Фичето на път за крепостта
Изображение

След 7 км, последните 2 от които е разбит черен път, съм на паркинга. Входът е 3 евро
Изображение

Разглеждам най-ниско разположените обекти до входа, след което ще се качвам на върха на хълма
Изображение

Хоталич е археологически музей на открито с много голяма площ. За разглеждането му са нужни часове, поради което
са изградени на много места маси и пейки за почивка
Изображение

Поемам по стълбите нагоре към хълма
Изображение

Вляво са построени сгради за съхранение на по-ценни находки
Изображение

Направени са множество странични разклонения, водещи до различни разкопки
Изображение

Градът е възникнал през V век като военно укрепление, а през Х век е възстановен от българите
Изображение

Изкачването е доста дълго
Изображение

Накрая влизам в крепостта
Изображение

Разрушена е от турците през XVII век
Изображение

Изображение

На склона е изградена погледна площадка
Изображение

В подножието на хълма тече Росица, която сега е наводнила всичко. Дори и въздухът е пренаситен с вода
Изображение

Останки от църква
Изображение

На върха е била стражевата кула. От тук българите са бранели държавата от византийските нашествия
Изображение

Гледка от крепостта към Севлиево
Изображение
"Протестирайте колкото си искате - тоталитарна власт лесно не пада." ГЕРБ

Отговори

Върни се в “Туризъм, екскурзии, пътувания”