Изкачване на връх Малък Матерхорн 3883 м в царството на вечната зима 22 юли 2018

Тук може да се пише (и да се пускат снимкови репортажи) за всичко впечатляващо от пътувания или походи сред природата, както и да се пуска полезна туристическа информация.

Модератор: Radoslav Petkov

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Изкачване на връх Малък Матерхорн 3883 м

Мнение от wilkosz » пон юли 23, 2018 9:50 pm

Мисля че този мой репортаж заслужава специална тема. Реализирах една моя мечта. Да се кача на височина почти 4000 метра в Алпите на връх Малък Матерхорн, около който се издигат множество четирихилядници, сред които и Матерхорн, висок 4478 метра.
Пристигам в известния и скъп швейцарски курорт Цермат, разположен на 1600 м. над морското ниво. Времето в събота на 21 юли е мрачно и от време на време вали дъжд при температура около +17 градуса.
Изображение

Изображение

На следващия ден имам планове да се кача високо в планината при глетчерите. Времето отдолу отново изглежда неприятно мрачно и сиво, а планините са покрити в ниски облаци. Решавам да взема струващия 110 франка лифт, който отвежда то Матерхорн глациер парадис, който се намира именно на връх Малък Матерхорн 3883 м. н.в. без да знам какво ще е времето горе.
Първите остатъци от преспи се появяват на височина около 2400 м. На височина почти 3000 м. все още покривката е на петна, а времето мрачно и в облаци.
Изображение
Изображение

На височина около 3300 м. започват ледените езици на ледниците, а върху тях се вижда малко посипал сняг от предния ден.
Изображение

Изкачвайки се над 3500 м. н.в. излизаме над облачния слой и се разкрива удивителна божествена гледка.
Изображение

Изображение

Това е величественият Матерхорн с височина 4478 м.
Изображение

Тук цари истинска зима посред лято, ски-сезонът няма прекъсване, народът си кара ски и сноуборд. Снегът е в идеално състояние като през януари, не е скашкан, нито сбит. Вижда се падналият предния ден на 21 юли валеж от сняг във вид на пресен слой. На тази височина високото слънце, разгара на лятото, глобалното затопляне нямат никакъв шанс!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Температурата си беше под нулата на обяд вчера на 22 юли. Скрежът по мрежата и пресният слой сняг си стоят. Пожелавам на всеки да преживее и то посред лято тази красота! Нещо уникално, многометров сняг по възраст на хиляди години е консервиран тук и никога не се стопява.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На връщане в кабинковия лифт пътуваше не кой да е, а най-добрият германски скиор Феликс Нойройтер, печелил 13 пъти стартове за световната купа.
Изображение

Уникален ден и уникално преживяване так горе в небесата, където властва вечна зима. Въздухът е доста разреден и задъхването е голямо, но пък гледката неописуема.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
elenaRudolf
Регистриран: пет фев 08, 2013 9:35 pm

Мнение от elenaRudolf » вт юли 24, 2018 1:55 am

Брутално наистина. :bowdown:
"Миналото е минало, а в бъдещето духат бъдещите ветрове..." /японска поговорка/

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » вт юли 24, 2018 7:31 am

Доста добро!
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт юли 24, 2018 7:55 am

Направо изглежда нереално с този пресен сняг.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » вт юли 24, 2018 8:25 am

Мега снимки :thumbup:

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт юли 24, 2018 9:08 am

И аз не очаквах снегът да е в такова перфектно състояние, мислех, че ще е е тъжна мръсна топяща се каша. А снегът в съботата е валял при нищо и никакъв размит фронт, от който в ниските райони на Швейцария дори не можа да падне под +20 градуса. Към 13 ч. в неделя конвекцията налази с облаци и на това ниво, което успешно блокира дневното затопляне
:wink:
Ето и видеото от разходката ми в този рай
https://youtu.be/yzqCZh_3uXs
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » вт юли 24, 2018 9:43 am

Браво, Макс. Страхотно преживяване. Ако питаш мен не 110 франка, ами няма цена такова удоволствие. Но малцина могат да го оценят.
Друго си е да се напапкаш като прасенце в ол-инклузива от сутрин до вечер и да прецакаш системата. :grin1:

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » вт юли 24, 2018 12:29 pm

Браво Макс! Страхотни снимки! Само не познах кой е в дясно от Феликс Нойройтер, може би е от младите момчета в отбора. Видях в инстаграм, че са тренирали там германците.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср юли 25, 2018 12:04 am

Има една автоматична станция онлайн точно от този връх. В момента е 0.5 градуса. Явно става плюс през деня, но аз съм уцелил точно най-хладният ден неделята, веднага след изясняване след преминаване на циклонално смущение, а е известно че в циклоните по високите върхове е възможно най-хладно. Тогава беше -1 или най-много 0 градуса на обяд, ако беше плюс скрежът щеше да е изкапал. Затова снегът заради новият слой изглеждаше толкова добре.
http://wetterstationen.meteomedia.ch/?m ... ion=067471

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am

Мнение от stratega » ср юли 25, 2018 12:15 am

Много са добри снимките :thumbup:. Топи ли се някога този сняг там през лятото или не, вероятно тази снежна шапка е постоянна. На места преспите изглеждат десетки метри. Вероятно целогодишно трупа и само вятърът и свличането регулират дебелината на снежната покривка. Виждат се и няколко слоя "африкански" сняг, оцветени в кафяво. И всъщност на колко м.н.в. е границата между постоянната СП и местата надолу, където СП е непостоянна и зависи от типа лято. Аз май досега живеех с илюзията, че в Алпите лятото снега се топи и остават само ледници и някои обширни места с преспи, но това явно е постоянна, непрекъсната СП във високото.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » ср юли 25, 2018 6:14 am

Да, наистина уникално яки снимки без последната. Изглежда много яко. Иначе е нормално горе да си е сняг. Над 4500м.н.в почти не става над 0-та. Мисля че над 3500м.н.в. вече започват ледниците. Дори на екватора над 5300м.н.в е вечен лед и сняг. Интересно ми е само какъв ли е състава на снега в планините на екватора. Предполагам ще е със зърнест характер като градови зърна.
А този връх Матерхорн изглежда много внушителен. Алпите са ми мечта да ходя и да катеря върхове. Цецо, какво ще кажеш за връх Матерхорн? :grin1:

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср юли 25, 2018 8:06 am

Никога не се топи на тази височина. Миналото лято в края на август бях на други ледници и там в пояса над 3500 м имаше такива снежни маси, но беше северен склон и мислех, че заради сянката се запазват, а от южната страна мислех, че няма нищо.
Един от тези върхове на снимката е най-висок в района, около 4600 м. Матерхорн не е най-високият, но е най-известният.
Ледените езици бяха на 3200 м, а от 3500 м има пълно покритие с много метри снегове.

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » ср юли 25, 2018 8:16 am

Уникални снимки, Макс. :thumbup: Всеки тук в форума ти завижда благородно за преживения кеф. Тва е много сериозна височина,но имам един въпрос, за колко минути с лифта стигаш от курорта до тези 4000 метра?

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср юли 25, 2018 8:28 am

Само за 40 минути, лифтът е много бърз и от курорта 1600 м за 40 минути само с едно прекачване, което е на 2900 м си горе на 3883 м. Много е удобно. Всеки ден бих се качвал, ако живеех в Цермат.

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » чет юли 26, 2018 1:26 pm

weather_master написа:...Цецо, какво ще кажеш за връх Матерхорн? :grin1:
Луд`сиии?! Кво ше праим там?!? Само да берем шибан студ!
Ако ше ходим някъде дай по-добре да е на Хавана :cool: 8-) :swim: :love1: :buble:

Отговори

Върни се в “Туризъм, екскурзии, пътувания”