Замърсяване на въздуха и последици от това. Мерки

Тази тема също е доста популярна и няма нужда от много обяснения, струва ми се.

В населеното ми място и близките му околности се придвижвам ОСНОВНО с:

Личен автомобил на дизелово гориво
5
16%
Личен автомобил на бензин
5
16%
Личен автомобил на газ
6
19%
Ползвам обществен транспорт
2
6%
Пеша + личен автомобил + общ. транспорт
9
29%
Хибриден/електрически автомобил
1
3%
Велосипед (вкл. електрическа разновидност)
1
3%
Пеша
2
6%
 
Общо гласове: 31

weather_master
Мнения: 17674
Регистриран: 28 май 2007, 09:07
Местоположение: Sofia/Burgas

Мнение от weather_master » 04 дек 2025, 13:32

Трябват още по-сериозни мерки. Особено срещу тези, които се отопляват на дърва и въглища. Времето стана студено и вече всяка вечер не се диша просто. Ужасно е! :thumbdn:

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76718
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 27 фев 2026, 16:21

Нормативната уредба и ГТП не ловят замърсяващи ФПЧ и азотни оксиди
От "За Земята" мериха в София автомобилните емисии
27 февруари 2026 15:15
...
"90% от автомобилите, които тествахме за азотни оксиди, имаха проблеми. Не говорим за представително изследване все пак. Тествахме предимно дизелови автомобили, от които очаквахме да има високи емисии – уточни Попов. И акцентира: Възрастта има малък фактор. Това, което определя дали колата ще изпуска 50 частици или 1 милион и повече, се дължи на това дали тя има работеща система за пречистване на газовете или не."
...


Защо автомобилите минават преглед, но замърсяват?
27 февруари 2026 09:59
Темата за качеството на въздуха в София и в големите градове от години е във фокуса на екологично сдружение "За Земята". Според Ивайло Попов от екип "Въздух" организацията последователно работи по проблема, като през последните години поставя по-силен акцент върху замърсяването от автомобилния транспорт. Преди това усилията са били насочени основно към битовото отопление с твърди горива, но темата за колите става все по-належаща.
Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76718
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 19 апр 2026, 11:09

Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76718
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 13 май 2026, 12:14

До 18 пъти разминаване в засичането на замърсяване с SO2 отчита "Грийнпийс"
Разликата е спрямо Автоматичната измервателна станция на държавата, като са правени паралелни замервания с дифузионни тръби
12 май 2026

ТЕМАТА НАКРАТКО
- Разминавания в данните имат четири населени места с ТЕЦ - в с. Големо село, Гълъбово, Димитровград и Перник
- Те са както в едната, така и в другата посока - веднъж станциите мерят повече, а друг път по-малко
- Авторите на доклада препоръчват преглед на процедурите за контрол и осигуряване на качеството на данните
Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 76718
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 08 юни 2026, 10:41

Прост народ - слаба държава.
--------------------
Големите хора обсъждат идеи, средните хора обсъждат събития, малките хора обсъждат... хората...

Отговори

Върни се в “Как да живеем екологично”