СУХО(?): КРАТКО НОРМАЛНО/ЗАТОПЛЯНЕ»ЗАСТУДЯВАНЕ/СЛАНИ/НОРМАЛИЗАЦИЯ»МАСОВИ? БУРИ/ВАЛЕЖИ»ХЛАДНО - 03»08»12»18-22.05.21 (Бг)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » чет май 13, 2021 11:34 pm

Geogri Zahariev написа:
чет май 13, 2021 8:34 pm
grum написа:
чет май 13, 2021 8:31 pm
Ами ние явно се падаме във валежи сенки с тоя поток , който в доста чест . А един Казанлък например го целят яки бури и градушки най - редовно
Странно място е Казанлък. Нищо, че е в котловина, може би, защото е южно от Балкана, бурите го хващат.
Наистина и аз нямам друго обяснение . Може би при ЮЗ поток над ниската Средна гора бурите се формират и като стигнат прегрялата котловина се дава тласък на по - мощно развитие . Направо от мои познати години наред съм чувал за страхотни градушки там .
Докато при нас ( Асеновград и Враца ) дебелите и високи ридове на ЮЗ по - скоро ни изяждат валежите и до нас не стига нищо

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » чет май 13, 2021 11:53 pm

Около Карлово и Сливен също стават мощни бури по принцип, изобщо Подбалкана е едно от най-буреносните места в страната според мен. :wink:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет май 14, 2021 12:01 am

Карловско и Казанлъшко полета, поне от три лета ги наблюдавам , че са страхотен магнит за бури и често остават единствените райони в цялата страна, където се развива нещо. Нямам ясна идея на какво се дължи това, знаейки че зимния сезон са ебаси безснежната дупка. Според мен, когато има наличие на Ю или ЮЗ поток, всичко, което се зароди в Родопите и успее да слезе развито до Тракия, някак си, следва нормален курс на ССИ и - минавайки през относително високата Средна Гора, допълнително се усилва и мутира, но може и да са ми напълно тъпанарски разсъжденията. :roll:

Забелязал съм, че и районите на Стрелча и Панагюрище яко ги целват бури. Поне за Стрелча знам от първа ръка, защото близък мой приятел има имот там и многократно ми се е оплаквал от много чести бури през лятото.
Masturba tu mente y eyacularás ideas!

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » пет май 14, 2021 8:03 am

Проблема е ,че не успява да слезе често пъти при нас в родопската яка при ЮЗ поток . Гърми и се чернее малко по - навътре в Родопите и в момента , в който дойде насам капва слаб дъжд . След това обаче към Средна гора се е случвало тази разпадната буря да се възобнови или да се образува нова . Попринцип на подбалканските полета , ако потока им е от СЗ например няма да имат този късмет и ще стоят в дупка

Потребителски аватар
Ric
Регистриран: чет фев 19, 2009 9:44 pm

Мнение от Ric » пет май 14, 2021 8:42 am

Снощи на 2-3 км. северно и североизточно от Провадия е валяло, а в града отново нищо. Няма край тази суша. Земята е напукана.
Сега е мъгливо в Провадия.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет май 14, 2021 10:57 am

Ric написа:
пет май 14, 2021 8:42 am
Снощи на 2-3 км. северно и североизточно от Провадия е валяло, а в града отново нищо. Няма край тази суша. Земята е напукана.
Сега е мъгливо в Провадия.
...снимки?
Ако земята е напукана от суша най-малкото всички треви ще са изгорели. Наскоро минах край Провадия и всичко беше зелено...
Излишни драми стават с тази твоя невиждана суша. Повърхностният слой засъхна, да, но надолу влага бол. А тепърва започват пролетните порои. :dontknow:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
Ric
Регистриран: чет фев 19, 2009 9:44 pm

Мнение от Ric » пет май 14, 2021 11:44 am

Да все още изглежда зелено, тук там с наченки на пожълтяване но отдолу е трагедия.

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » пет май 14, 2021 12:00 pm

При мен паднаха снощи едни 10-12кила ,но проблеми със сушата няма и преди снощния валеж.
Днес очаквам по-сериозни бури насам и към Провадия ще повали със сигурност.

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пет май 14, 2021 12:44 pm

Стига с тази суша бре. Поне в цяла южна България абсолютно всичко е свежо, реките от високите планини все още са буйни, а е зелено чак до Златоград, Кърджали и Хасково. Това, че на повърхността на почвата е малко по сухо на места, не означава, че земята е на камък. Ако беше така всичко да беше изгоряло вече, а то е зелено.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пет май 14, 2021 12:45 pm

Много свежо време в Русе, доста хладно за средата на май (поне по новите стандарти). В момента е 20,8гр., облачността е разкъсана. Минималната е била около 12. Аномалията за страната към момента е +0,4 и месецът дава заявка да завърши в норма. Невероятна серия тази пролет от НЕтопли месеци. Не знам последно кога се е случвало 3 поредни месеца с под +1 аномалия, може би 2005. :lol: Може и да е имало с клизма такъв период, но сега изглежда убедителен. Също така се очертата първите 2 дни от месеца да се окажат най-топли за месеца и единствени, достигнали 30-ци.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет май 14, 2021 12:49 pm

В София е като в Русе, 20-21 градуса. Променлива облачност и подухва. Следващите 7-8 дни няма да е много по-различно. Като се сетя само какви жеги можеше да са и се радвам, че се разминават.
Особено Русе пък вие сте си супер. :flourish:
The best view comes after the hardest climb!

pathfinder
Регистриран: нед юли 18, 2010 8:54 pm

Мнение от pathfinder » пет май 14, 2021 1:05 pm

Порой на Братя Бъкстон!

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пет май 14, 2021 1:19 pm

Стабилен порой с дребна градушка се изля над Княжево. Хвана ме неподготвен в центъра на квартала. Едни 8-10 литра се изсипаха там за 20 минути. В момента вали слабо с тенденция към засилване. :grin1:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет май 14, 2021 1:21 pm

Непостоянен порой в центъра, ту умерен ту силен дъжд от 10 мин, но сега леко усили.
The best view comes after the hardest climb!

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пет май 14, 2021 1:26 pm

И в Борово така, а преди малко се изсипа силен порой, който почна изведнъж, продължи буквално 20 секунди и пак спря изведнъж.

Заключена

Върни се в “Фактически данни за времето”