Текущо време, състояние на леда в АРКТИКА/АНТАРКТИКА

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » пон ное 18, 2019 6:18 pm

Преди седмица гледах едни графики, които показваха, че леда в Арктика е на историческо ниско ниво към съответната дата, а годината в челните 2-3 по максимално отдръпване. Над Беринговия проток отдавна трябваше да е заледено, а още не е. Карско море също се бави. Тенденцията в последните десетилетия е към зиг-загообразно, но постоянно намаляваща площ на арктическия лед. Смелите прогнози са, че до края на века може и съвсем да изчезне, не че ги споделям. Намаляването на леда обаче ще направи климатът в северните ширини непредсказуем, защото няма натрупана база данни за да се правят достоверни прогнози при наличието на този нов съществено влияещ фактор - открит океан.Засега няколко месеца повече в годината. След 50-80 г., може би целогодишно!?
Засега не изглежда реалистично, но пък не е невъзможно, ако ГЗ отиде към +3-4°С до края на века. Що пък да не се случи - като гледам САЩ, Русия, Китай, Индия, Бразилия не са спешили особено да намаляват въглеродните си емисии. Неизбежно СО2 ще стигне 500/млн. при сегашната ситуация на непрестанна прогресия, което си е неизследвана територия. :dontknow:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » пон ное 18, 2019 6:34 pm

Няма как да няма лед целогодишно, това е абсурдно. Все пак има астрономически фактори, като зимно слънцестоене и горе ще се заледява, в следствие на това. Просто ще намалява площта на заледяване и по-рано ще се топи, по-късно ще замръзва.
Предстоят интересни времена, но според мен картината няма да е чак толкова апокалиптична, а ще има забавяне в определени периоди.
Природата винаги е давала възможност на човека да навакса и да се приспособи.
Затоплянето ще отвори възможност за много нова обработваема земя, особено в Сибир, а защо не и в Гренландия.
Това ще доведе до всякакъв вид икономически и социални промени, преселвания и вероятно войни и конфликти.
Особено интересно ще стане, след като се изчерпат световните запаси на петрол след 44 години. :grin1:
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » пон ное 18, 2019 6:59 pm

Е, имало е в миналото периоди в които е нямало лед на Арктика. Първо ще стигнем до това да се топи напълно през лятото. :shock:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » пон ное 18, 2019 10:30 pm

lancelot написа:
пон ное 18, 2019 6:34 pm
Няма как да няма лед целогодишно, това е абсурдно. Все пак има астрономически фактори, като зимно слънцестоене и горе ще се заледява, в следствие на това. Просто ще намалява площта на заледяване и по-рано ще се топи, по-късно ще замръзва.
Предстоят интересни времена, но според мен картината няма да е чак толкова апокалиптична, а ще има забавяне в определени периоди.
Природата винаги е давала възможност на човека да навакса и да се приспособи.
Затоплянето ще отвори възможност за много нова обработваема земя, особено в Сибир, а защо не и в Гренландия.
Това ще доведе до всякакъв вид икономически и социални промени, преселвания и вероятно войни и конфликти.
Особено интересно ще стане, след като се изчерпат световните запаси на петрол след 44 години. :grin1:
Толкова много ли?! Офф и природата е на страната на лошите... :thumbdn: :hmm1: :grin1: А аз откога чакам един "отрезвяващ шамар" да нанесе тя на някои "умни" глави в USA, дето са наистина умни, ама в гледането на собствения си интерес. Остава да се надяваме на непосредствените възможности в лицето на урагани и торнадо. Друг е въпросът, че тези, дето трябва да го получат, ще използват натрупаното си, законно или не, богатство, за да се покрият в мишите си дупки по-добре, а обикновените граждани ще го отнесат (сефте).

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт ное 19, 2019 10:18 am

И за повече години има нефт - от шелфа в Северния Ледовит океан, Гренландия и Антарктида ще почнат да добиат, а там запасите са девствени. Нищо чудно да се окаже че нефт има за оке 200 години, не 44.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт ное 19, 2019 10:28 am

naftalinov, една от тайните идеи на отрицателите на затоплянето (освен никой да не им намалява текущото цъцкане) е и климатът да се прецака максимално, "горе" ледът да се разкара и да се появи още лесна за извличане кльопачка. И мнението на човека преди мен подкрепя блестящо тази моя теория. Да, намеквам, че той (вероятно) има финансови интереси в тази област ;) ...

Windy

Мнение от Windy » вт ное 19, 2019 11:04 am

Кой бре?? АЗ ЛИ?!?!
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт ное 19, 2019 11:14 am

Орррггххх...! :buble:

Стринг ми направи деня!)))
Вероятно това е израз на тънкото му чувство за хумор.
Отдавна подозирам, че Виндъ е Рекс Тилерсън или Милер от Газпром! :laughm:

Но не, Стринг, не е възможно, нашият форумен събеседник ги превъзхожда и двамата по интелект, няма как да е някой от тях.

По темата - Лятна Арктика ще остава за все по-дълъг период лете без лед, въпрос на 15-20 години, ако гледаме актуалния ТРЕНД.

И не, теоретично ще остава и зиме без лед - това за полярната нощ са глупости. Ако слой вода с дебелина 500 метра е с Т десетина градуса, просто няма да има достатъчно време да замръзва зиме, твърде голям топлинен капацитет за изпразване. При това говорим за вариант с напълно изключване и на въздушна, и на додна адвекция от по-ниски ширини, което няма как да стане.
Сегашният удар откъм тихоокеанската врата - Чукчи и Бофорт е много ясен намек за това какво предстои.
Говорим за началото на ДЕКЕМВРИ вече -минали са цели 2 месеца и половина и остават има-няма 3 и малко. Демек, почти половината период за заледяване е минал.
Какви 100 години?? Някои от тук пишещите дори ще доживеят тези времена.

Windy

Мнение от Windy » вт ное 19, 2019 11:18 am

Аз не говоря за доживяването на времената без лед през лятото. А за дожвяване на времената на изчерпване на индустриалните запаси от нефт. И не, нямам интереси в нефтодобива и газодобива хахаха
Но мои близки (не роднини) имат :lol: :lol: :lol:

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт ное 19, 2019 11:25 am

Предай на стария Рекс, че съм му голям фен и много ме е яд, че рижата перука го махна!! :|

:offtopic:

Windy

Мнение от Windy » вт ное 19, 2019 11:27 am

Аз не говоря за САЩ, а за Русия в случая ама карай да върви. Ще предам ахахаха :offtopic:

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пет дек 20, 2019 9:47 am

Беринговият проток се затвори:

Изображение

Windy

Мнение от Windy » чет дек 26, 2019 3:53 pm

На 20ти Декември :lol: :lol: :lol:

Потребителски аватар
grum
Регистриран: нед май 17, 2009 7:11 pm

Мнение от grum » съб яну 18, 2020 1:01 pm

Тази и миналата зима , сравнено с предишните , в Арктика има повече лед и е в норма . Иначе Атлантика тласка циклони в големите ширини

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб яну 18, 2020 1:15 pm

Мнооого силно казано "в норма" :) . По-важният въпрос обаче е що за лед е това и какво ще остане от него през лятото, при положение, че от есента насам месечните аномалии в Арктика се въртят средно от порядъка на +5, +7℃ (има и по-големи в някои месеци и някои места, разбира се, както и по-малки) :dontknow: ... А, да, и в никакъв случай няма глобално затопляне, не и в Арктика :nono: :laughm: . И човешката дейност няма грам принос за това, имало е и преди какви, кави още по-големи затопляния, вЕрвайте ми :deal: :grin1: ...

Отговори

Върни се в “Фактически данни за времето”