СФ ОТ СЗ/ПРЕВАЛЯВАНИЯ(?)/ВЯТЪР(15-16)»МЕКО/ПРОМЕНЛИВО - 13/18-22.01.2019 (Бг)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » чет яну 17, 2019 1:44 pm

Не знам защо след толкова години продължава да се подценява западнен-югозападен вятър. Не 7-12 градуса, за които се чудеше Стринг, а близо 15°C може да има във Видин. Ще видим и синопа. Твърде нетипично върви януари месец с много слънце в някои инверсионни места и повече студ на юг.
4°C в Студентски. Ниската точка на оросяване и ниската влажност пазят снега. В следващите дни, като дойдат облаци и се вдигне точката на оросяване ще е по-зле дори.

masterweather
Регистриран: чет яну 24, 2008 2:19 pm
Местоположение: София-"Mан.Ливади-Запад" 626м.н.в.; Перник-717м.н.в.

Мнение от masterweather » чет яну 17, 2019 1:48 pm

В по- добрата част на Бг- Западна, почти не се усеща затопляне, няма вятър, чакаме нощес поредното мощно изстиване.... :buble:

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет яну 17, 2019 1:48 pm

Хубав ден за българската демокрация, както казваше Сашко Й.
Грамада мери близо 450 вата на квадрат инсолация - 10 процента над Коледната, във Видин е (близо до?) 15 градуса.
Слънцето вече залязва половин час по-късно, отколкото на Коледа.
Средата на зимата и дъното на климатичната зима се представят отлично засега. :clap: :bowdown:

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » чет яну 17, 2019 1:49 pm

mnn написа:Не знам защо след толкова години продължава да се подценява западнен-югозападен вятър. Не 7-12 градуса, за които се чудеше Стринг, а близо 15°C може да има във Видин. Ще видим и синопа. Твърде нетипично върви януари месец с много слънце в някои инверсионни места и повече студ на юг.
4°C в Студентски. Ниската точка на оросяване и ниската влажност пазят снега. В следващите дни, като дойдат облаци и се вдигне точката на оросяване ще е по-зле дори.
Стринг сигурно се е чудел за високите западни полета и ето факт, тук максимумите ще са ПО-НИСКИ от очакваните :grin1: :buble: На фона на жегата навсякъде другаде, ЮЗБГ очаквано показа мускули в тази обстановка. Чуковец с -3С в момента е недостижим лидер :shock: :bowdown: Но и в София не е голяма жега, 3С в Нови Искър. БТВ, там от 27-ми декември не се е качвало над 5С, май и днес няма да се качи :grin1: От 27-ми ноември пък не се е качвало над 10С :shock: :bowdown:
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » чет яну 17, 2019 1:55 pm

Пак 20 % от страната не може да тегли на плещите си останалата част и резултатът от това е продължаване на покачването на аномалията средно за страната.
Средната максимална за София за януари е 1,5°C. Днес е над средната.

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » чет яну 17, 2019 2:00 pm

+11 градуса тук, продължава да пече пролетно слънце! :bowdown: :clap:
Междудругото , не се шегувам, тука чувам разни пролетни птичета да чуруликат. :D Нормално - животинките и те горките се радват на чудното време, а не се крият като е шибано студено или има бели гнусотии.
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Потребителски аватар
zaples14
Регистриран: нед юни 20, 2010 9:11 am

Мнение от zaples14 » чет яну 17, 2019 2:03 pm

Stringmeteo написа:Ще ги видим тези смело прогнозирани (от НИМХ и не само) масови ветрове и утре и повсеместни високи температури (7-12 ли чух??? :hmm: ), при положение, че вятърът спихва рязко, а градиентите наистина отслабват много (както долу, така и малко по-нагоре) и се завъртат към вятър с някаква не много ориентирана посока ЗЮЗ (средно), който би се усещал (леко) само в определени райони при тази ситуация :hmm: ... Да, по планините ще е топло, със сигурност :grin1: , но за другите места... ще видим как и колко точно.
Стринг не е визирал само високите западни полета, а цялата страна, разчитайки че няма да има вятър. Човек като привикне да гледа 2 месеца само студена циркулация забравя, че природата лесно може да обърне палачинката.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » чет яну 17, 2019 2:23 pm

Русе от център на зимата преди 2 дни, днес е център на пролетта и вече е 11 градуса. :) Все още има сняг, но доста бързо си змаинава.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет яну 17, 2019 2:30 pm

Доообре, убедихте ме, че съм сгрешил :grin1: . Но като така и така сме заговорили за епигнози тук, аз да си кажа, че не съм визирал само максималните температури. За тях да кажем, че с лека "артистичност", интервалът 7-12 ще се окаже правилен. Да, пределно ясно е, че има почти общоизвестни места, където се отбелязват високи максимуми при (юго)западен вятър. Интересните случаи са, когато към тях се добавят и други, не толкова "популярни" места :) . Между другото, едно уточнение от мен - днес за най-ниските места в западната половина от страната реалният градиент при земя предполага по-скоро нещо като чист западен (а не югозападен) вятър, така че "грешката" си е частично вярна ;) . Обаче за минимумите никой не може да ме убеди, че бяха прогнозирани правилно. Ако аз трябваше да сложа "прогнозан" интервал за реално случилите се стойности, щях да кажа нещо от сорта на "минималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат в интервала -4 - +1, но в котоловините на западната и югозападната част предимно -9 - -4, а на места и по-ниски" ;) . А колко беше единственият споменат интервал в прогнозата, че не си спомням, май -2 - +3? :)

И да, утре вече вятърът (доколкото изобщо ще го има) ще бъда още по-близо до характеристиките на "югозападен" за (почти) цялата страна. Хайде да видим пак какви ще бъдат минималните и максималните (и вятър с каква посока ще духа реално в различните места) и пак до порасъждаваме, а? ;)

А, и също така, хайде да видим колко масови (и трайни) мъгли ще има утре ;) ...
Последна промяна от Stringmeteo на чет яну 17, 2019 3:10 pm, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » чет яну 17, 2019 2:32 pm

Актуалните (пролетни) температури на 17.01.2018г, 14.00 часа

Изображение

:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

kinggang8
Регистриран: нед мар 27, 2016 12:26 pm

Мнение от kinggang8 » чет яну 17, 2019 2:36 pm

Нямаме СП вече. :bowdown: :clap: :clap: :clap:

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » чет яну 17, 2019 2:44 pm

Снимка на НАСА от тази сутрин. Ясно се вижда къде и колко СП има в Софийското поле. С червен кръг съм повдигнал центъра на София, със син - Нови Искър. Общо взето колкото по на СЗ-ад, толкова повече сняг и обратно - има райони в на ЮИ без сняг вече.

Изображение

Източник
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет яну 17, 2019 2:54 pm

13,5°C :vent:

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » чет яну 17, 2019 3:20 pm

3,5C стигна в Дупница и започна да пада. Вече 3,2С. Отново гъдел за снега и днеска. С тези темп. няма шанс да се стопи бронята. Още малко ще се снижи слънцето и ще започне бързо да стяга.

Чуковец има реален шанс за леден ден :lol: Макс. -1,6С до момента на -1,8С. Колос.

Така няма да се даде, но облаците и дъжда ще му таковат мамата скоро, следващите дни :grin1:
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Plamen2860
Регистриран: вт дек 18, 2012 12:16 pm

Мнение от Plamen2860 » чет яну 17, 2019 4:10 pm

Кюстендил тем. 1 градус.Топене на снега почти няма.

Заключена

Върни се в “Фактически данни за времето”