ТЕКУЩИ ДАННИ ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА ВЪЗДУХА (във връзка с времето)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет дек 06, 2019 4:50 pm

Leberkez написа:
пет дек 06, 2019 4:19 pm
...
P.S Имам една чуденка и питам тук, понеже не знам дали има такава тема:
Абе хора, само аз ли имам поне две дузини ФБ приятели, които в ей такива моменти и обстановки нон-стоп намилат колко е гаден въздухът в София и все Фъндъкова и Бойко са виновни?

Не, аз разбирам, че няма как всеки да има познания по климат или география, но толкова ли е трудно да се съобрази това, че София е 2.5 млн град, силно урбанизиран, разположен в котловина, която е податлива на инверсии, безветрие и мъгли по това време на годината?
Ама не - виновни са ГЕРБ и баба Пена, дето се греела на печка с дърва или манго, че запалил две гуми в коптора си. :nono: :nono:
Повтарям - става дума за хора категорично над средното ниво на интелект и обща култура и като тръгнат да бълват подобни помии, направо се чудя дали някой аутист не им пише от профила.
Виж с'я, дали аз съм над или под средния интелект, ще си спестя разсъжденията. :laughm: НО. Аз съм сред тези, които смятат управляващите 10/14 години ГЕРБ за много виновни за подобни издънки като мръсния въздух в София. Всъщност... даже се чудя дали има смисъл да разсъждавам, след като си над средния интелект, защото... Ами предполага се, че и сам можеш да се сетиш за нещата, които бих ти написал, след като си над средното ниво на интелект (да, връщам ти го :grin1: ). И да, наистина засега ще си спестя обстойните писания, само ще кажа, че походвам от време и надзървам тук-там по чужбинско (било то и само по "служебни причини" :) ), отделно попрочитам от време навреме и някои неща, писани от хора с интелект доста над средния. ;) Та, уверявам те, има твърде много обективни причини да смятам ГЕРБ за виновни, поне за частично (но "доста частично" :grin1: ) виновни за тази смрад в София.

ПП: И двата и половина милиона можеш да си ги прибереш за лично ползване, в София категорично НЕ живеят толкова хора :nono: ...

ПП2: И не, и тази тема не е най-подходящата, но нищо...

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет дек 06, 2019 8:03 pm

dinkow написа:
пет дек 06, 2019 6:44 pm
Например да се ограничи трафика в градовете в такива дни, както се прави в цивилизованите държави. Няма такова нещо :nono: .
Най-лошото е, че на повечето хора изобщо не им пука.
Мисля, че и мнооооого си надценил умствените способности на тези, за които говориш. Общото ни интелектуално ниво е далеч по-ниско, отколкото предполагаш.
Да, това може да бъде читаво решение. Веднага се сещам от преди няколко седмици, когато се беше затлачил Делхи заради сезонната си инверсия и обикаляше всички новини с брутално замърсения си въздух. Ако не се лъжа се реши нещо от сорта на това днес право на ползване на личен автомобил да имат всички четни номера, а утре нечетните и така....Е, вярно,че Делхи като население е точно три Българии грубо, но категорично може да се предприеме такава мярка.

На мен точно това ми е странното, че причината е доста съвкупна, но хората избирателно се взират в един конкретен фактор и пропускат всички останали. Единият ще псува ГЕРБ, другият - таратайките, третият - мангалите и т.н.

В крайна сметка, аз обаче съм склонен да мисля, че ако Софийската котловина имаше леко по-различни природни дадености, то дори и при съществения антропоген фактор, нещата нямаше да бъдат толкова драматични.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет дек 06, 2019 8:45 pm

Само че "белите" държави/градове имат и брутално добър и редовен градски транспорт, с добри и справедливи системи за таксуване...

Само за справка, аз от квартирата си до едно място, където ходя често вечер, с колата стигам за 10-12, в по-лошите случаи около 15 минути, на цена от порядъка на 1,50 лв. (даже май по-малко), а ако ползвам "удобния" градски транспорт на София, бих сменил 3 (три) автобуса, това би ми струвало 3,60 лв. (3 талона) и бих загубил почти 1 час заедно с чакането по спирките. (Приблизително за същото време, може би съвсем малко повече, бих стигнал и пеш, с много бързо вървене.) Мисля, че уравнението е прекалено тривиално за решаване :dontknow: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон дек 09, 2019 12:06 pm

Опасно мръсен въздух в София
публикувано на 09.12.19 в 09:08 | обновено на 09.12.19 в 11:46
10 пъти над нормата на замърсяване с фини прахове частици са отчетени тази сутрин в някои райони на столицата, показва справка на сайта airsofia.info. Среднодневни превишения от 3 пъти над нормата бяха отчетени през уикенда, по официални данни.

„Много е зле положението. Цяла нощ имаше смог. Миришеше на изгорели химии, боклуци. Това не е просто мъгла“. Това заяви пред БНР Мария Панчева - представител на Инициативния комитет, който организира протести в един от столичните квартали с най-замърсен въздух – „Красна поляна“.

В предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ тя цитира показанията на въздуха от снощи, в пиковите часове.

„2000 при норма 50. А в непиковите часове – 700-800 и то през цялата вечер. При положение, че в този район няма трафик. При положение, че вечер дори не се гори и в сервизите масло, защото те не работят. Остават само печките. Тази сутрин показанията са към 500-700, не са падали под 500“.
...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон дек 09, 2019 12:09 pm

Доколкото знам, датчиците на тия броят капчиците мъгла за ФПЧ.

Не, ч е е красота въздухът, но тези напълно безумни стойности по-скоро доказват това твърдение. :dontknow:

(ПС Иначе, Стринг, ЕСТЕСТВЕНО, че Фандъкова и барабойко са виновни!!! :buble: )

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон дек 09, 2019 12:20 pm

О, ама разбира се, зимата е виновна, тя, тя и никой друг. Май е крайно време да я забраним със закон или направо да я линчуваме? :gright: :grin1: "Барабойко" и цялата му способна, интелигентна и абсолютно добронамерена към "европейски развиващите се граждани" (амин)... пасмина :) няма нищо общо с това, ни-щич-ко! Убедени сме в това, знаем много добре, че нищо не зависи от него. ;)

blue написа:
пон дек 09, 2019 11:58 am
NorthStorm написа:
пон дек 09, 2019 11:47 am
Слънчево, приятно, 10℃ в Ботевград, направо не ми се тръгва за Сф... :thumbdn:
Най-искрено ти съчувствам за гняста която трябва волю-неволю да дишаш в българската ни столица. :thumbdn: А като се сетя и за софийските дечица...... :guns: :thumbdn:
...
blue, не че нещо, ама не е ли по-добре да угасиш малко тази безадресна (или неправилно адресирана към времето и/или географските особености на дадено място) агресия, като просто я насочиш в правилна посока? :laughm: И този риторичен въпрос не е само към теб, а и към доста други хора (като bismarck и сие), на които всяко второ (или първо :laughm: ) изречение във "фактически" е за "тази гняс". Ами не, нито мъглата е "гняс", нито зимните инверсии или зимата като цяло са "гняс". Ама пуста човешка склонност неудовлетворението ни от разни неща да избива в много меко казано странни посоки :dontknow: ...

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пон дек 09, 2019 12:26 pm

Че София е предразположена към ниска облачност/мъгла е ясно на всички. Че при такива условия въздуха над милион и половина град ще е гаден също е ясно. Но и друго е ясно: има какво да се направи за да не е толкова отвратително положението. Вземат ли да контролират какво горят "братята", направят ли нормален (използваем) градски транспорт, нещата ще са поне частично по - малко неприятни - това е обективен факт.
Примера на стринг с "адския транспорт" е валиден из цяла София. Декларират, че искат да стимулират хората да карат по - малко и по - качествени коли, и какво правят... Оправят разписанието и маршрутите на градския и намалят данъците и таксите по придобиване на коли Евро 5-6... Някъде другаде ДА, ама тук НЕ. Каква е логиката да трябва да платиш 1000 лева данък придобиване ако искаш да си купиш кола 2-3 годишна кола Евро 6, и в същото време да говорят глупости как на Голф 3 - ката данъка няма да е 30, ми 40 лева? Или пък качвайте се на градския транспорт, само където вместо да е по - на често с по - добри маршрути, те режат тролеи и трамвай, и ги разреждат. Уж щяха да се мъчат да контролират какво горят по гетата, днеска фандъчето вика, не се топленте на дърва... То онези горят гуми, тя за дървата на хората ми говори.
И за капак, ще слагат инсталация за горене на боклук.... в софийския ТЕЦ. Хубаво, нека правим ток от боклука, малко ли централи има из България, които не са в котловина и вътре в голям град. Горете там, тока пак ще е по мрежата, че и оборот за БДЖ ще има.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон дек 09, 2019 12:33 pm

Спокойно бе, Стринг, не е зимата виновна :grin1:

9 стана във Форпоста, дори аз съм изненадан от хубавото време в Пловдив и Видин :buble:

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пон дек 09, 2019 2:10 pm

Stringmeteo написа:
пон дек 09, 2019 12:20 pm
blue написа:
пон дек 09, 2019 11:58 am
NorthStorm написа:
пон дек 09, 2019 11:47 am
Слънчево, приятно, 10℃ в Ботевград, направо не ми се тръгва за Сф... :thumbdn:
Най-искрено ти съчувствам за гняста която трябва волю-неволю да дишаш в българската ни столица. :thumbdn: А като се сетя и за софийските дечица...... :guns: :thumbdn:
...
blue, не че нещо, ама не е ли по-добре да угасиш малко тази безадресна (или неправилно адресирана към времето и/или географските особености на дадено място) агресия, като просто я насочиш в правилна посока? :laughm: И този риторичен въпрос не е само към теб, а и към доста други хора (като bismarck и сие), на които всяко второ (или първо :laughm: ) изречение във "фактически" е за "тази гняс". Ами не, нито мъглата е "гняс", нито зимните инверсии или зимата като цяло са "гняс". Ама пуста човешка склонност неудовлетворението ни от разни неща да избива в много меко казано странни посоки :dontknow: ...
Стринг, не , че нещо ама абсолютно не мога да те разбера за какво се бориш в този казус? :dontknow: Отровен ли е въздуха в София сега и изминалите инверсионни дни пак там? Отровен е . Сега кой е виновен , как и защо, е голяма тема за съждения. Но наистина не разбирам репликата ти.... :dontknow:
Утре ако някой разпръсне биологическо оръжие на дадено място , пак ли трябва да си мълчим тихичко (за да не ни обвинят в склонност за избиване на неудволетворението)??? :dontknow: И странно точно ти , човек с гражданско самосъзнание да си мълчиш пред този очеваден и значим проблем на столицата през зимата.
Отровата/гняста която дишате в подобни дни е факт. И ако си мислеш, че това не се отразява ПРЯКО и ЗНАЧИМО върху здравето на всеки един човек , се лъжеш много. А ако искаш наистина да ме разбереш, намери мнението на някой детски пулмолог , да ти разкаже в подробности как се отразява тая гняс върху здравето на едно крехко детенце и после пак ще си говорим. И българина после се чуди защо още на 50 години притежава една торба болести. :thumbdn:
И наистина не познавам нормален човек да се радва на това. Все едно някой да се кефи и да си завира муцуната в ауспуха на кола за да се кефи дишайки "свеж" въздух. Ама като се замисля, знам ли - всякакви ненормалници вече се извъдиха.....
А конкретно за причините - БОКО е виновен на 100 процента разбира се, зимата и релефа на София хич не оказват влияние за тези условия. :worry:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон дек 09, 2019 2:16 pm

Даже и няма да си направя труда да ти отговоря по същество, просто няма смисъл (пак). Но съм сигурен, че вече много добре знаеш какво бих написал (пак). Или поне една част от теб знае това много добре. :)

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пон дек 09, 2019 3:13 pm

Не, не знам и не те разбирам - и никога няма да разбера някой който се кефи на такова време , знаейки прекрасно, че ще диша отрова, пълни организма си с отрова и в резултат вреди на себе си, приятелите си и семейството си СЕРИОЗНО. За мен такива хора са **** ******. Това последното ме разбра всеки , мисля. :grin1:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » пон дек 09, 2019 3:46 pm

blue написа:
пон дек 09, 2019 3:13 pm
Не, не знам и не те разбирам - и никога няма да разбера някой който се кефи на такова време , знаейки прекрасно, че ще диша отрова, пълни организма си с отрова и в резултат вреди на себе си, приятелите си и семейството си СЕРИОЗНО. За мен такива хора са **** ******. Това последното ме разбра всеки , мисля. :grin1:
Е поне за теб се разбра , че си т-п и упорит или , че си комплексиран :laughm: Може би първото, второто или третото ама най-сигурно и трите :flourish: Вари го печи го той си знае неговото. А че въобще не става въпрос за това дали някой обича мъглата или не, майната му.
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

Потребителски аватар
NorthStorm
Регистриран: вт авг 27, 2013 11:01 am

Мнение от NorthStorm » пон дек 09, 2019 6:08 pm

Непрогледни мъглища и пушилки в Овча Купел. Направо може да си се затриеш :evil:
Изображение
Последна промяна от NorthStorm на пон дек 09, 2019 6:13 pm, променено общо 1 път.
Summer!

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » пон дек 09, 2019 6:09 pm

Много е тежка мъглата и в центъра. Нз дали има и
50 метра видимост.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » пон дек 09, 2019 6:16 pm

NorthStorm написа:
пон дек 09, 2019 6:08 pm
Непрогледни мъглища и пушилки в Овча Купел. Направо може да си се затриеш :evil:
На камерата на гогомана нищо не се вижда. Все едно има виелица от пушек: :shock:
http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ne-kamera
Току-що налази и при мен. Не е като сутрешната. Мирише ужасно. :green:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Отговори

Върни се в “Фактически данни за времето”