ТЕКУЩИ ДАННИ ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА ВЪЗДУХА (във връзка с времето)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пон дек 09, 2019 6:32 pm

Чудно само цели 50 години къде и на кого ли са се оплаквали хората от това, че Кремика е бълвал отрови над цялото поле + че и тогава е имало ТЕЦ, а не последните 10 години?!

Апропо, абсолютно всички, които плюват по социалните прежи с/у ФПЧ в столицата, без изключение, са "дайбългаристи", а от тях 2/3 са жени в майчинство, които по цял ден се чудят явно къде и как да привлекат вниманието върху себе си и да се изявят като будни граждани, в паузата м/у поредното хранене и смяната на посраните памперси.

Разбира се, никой не казва как евентуално Ицко или Радка биха решили проблема, важното е да се плюе по Баце и Даца, понеже сред т.нар "ентелектуалци" последно време е мега "cool" да храчиш по ГЕРБ и Бойко за абсолютно всичко, което ти е криво. Малко като тия, дето за да се направят на готени пред приятелите си, дуднат как ненавиждат чалгата, ама като сръбнат няколко аперитивчета, резко я заобичват, но пък иначе нон-стоп ги гледаш с тениски на SlipKnot или Megadeth в останалото време. :grin1:

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » пон дек 09, 2019 6:50 pm

Утре Фъндъкова, ако реши да спре пушещите дизели в София, същите радетели на чистия въздух ще ревнат, че са репресирани.
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » пон дек 09, 2019 7:11 pm

Гъста мъгла пак има в Лозенец. Много яко се надишах и сега ми е весело. :thumbup:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » пон дек 09, 2019 7:22 pm

В момента въздуха в София е отровен! Просто е ужасно! Трябва да започнат да се взимат яко мерки защото скоро сериозните болести ще започнат много да зачестяват. Особено за децата в момента е много лошо. :( :thumbdn: :hmm1:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон дек 09, 2019 7:24 pm

Жалко, че не падна поне с 5 см повече сняг в София. При тези задържащи се ниски Т нямаше да се е стопил още и щяха да се трупат дни със СП.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пон дек 09, 2019 8:54 pm

Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » пон дек 09, 2019 9:16 pm

Съществува легенда, че едно време хората не ги е било страх от мъглата...

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » пон дек 09, 2019 9:27 pm

Тоя Брънзов е некъв малоумен. :grin1:
Иначе се присъединявам към Леберкез, малко в повече ми идват тия писъци колко ужасно било. Не казвам че е хубаво да мирише на пушек и че Брънзов е прав, защото не е, ама в София винаги е била такава зимата - повече или по-малко, но като стихне вятъра - мъгла и/или смог. И да, преди беше по-зле, особено преди да спре Кремиковци. Леле, докато работеше Кремиковци бях ученик и мъглите бяха много по-тежки и упорити от сега, имаше мъгли, които не се дигат със седмици. Направо да се чудиш как сме оцелели 90-те, когато със сигурност е било в пъти по-мръсно от сега :grin1:
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт дек 10, 2019 1:12 am

Да не би някой да очаква истинска наука от НИМХ? :-? Научната дейност на този институт винаги в последните 10-15-20 години е била на... леко - за да бъда по-мек :) - съмнително ниво. Но сега, когато институт реално е на подчинение на управляващите (ами да, Министерство на образованите и науката = ...), не знам какво революционно-обективни изводи могат да се очакват от подобно изследване. :dontknow: И интервюто е дадено точно в Нова ТВ - отскоро вече напълно официален пропаганден орган на ГЕРБ. :deal: А, някой каза ли нещо? :laughm:

А иначе, относни фините прахови частици, много е възможно продължителна мъгла даже да намалява значително съдържанието им във въздуха. Ами да, мъглата първо абсорбира в капките си значителна част от тези частици, а след това те падат на земята, заедно със слабия "валеж" от мъгливите капки, особено когато мъглата е с по-голяма водност (по-"тежка" и по-мокреща). Според мен по-големият проблем при мъгла е от окисите във въздуха (главно азотен и серен), които при сухо време са си наистина основно във вид на газове (всъщност, може и да са ситни частици - аерозоли :hmm: , химията малко ми куца :grin1: ... неее, газове са си, проверих :laughm: ), макар и "малко" отровни :grin1: , но при мъгла преминават в течна фаза и нови химични съединения - съответно азотна и сярна киселина, разтворени в капките на мъглата :laughm: ... :dontknow:

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » вт дек 10, 2019 10:12 am

Ами Стринг не си много прав. При мъгла мисля че притока на ФПЧ е доооста по-голям от някаква абсорбция или отлагане. Това не е заради мъглата, а заради липсата на вятър - причината заради, която имаме мъгла. Иначе при мъгла се образуват голяма палитра от други много вредни съединения.
Иначе тези от НИМХ са погледнали сигурно официалната страница на замърсеността в София, която по някаква причина не предава от месец и нещо и държи някакви много ниски стойности на замърсеността. Явно някой нарочно фалшифицира. Така се справят със замърсеността властите. :lol: Жалка работа! :( И кого лъжат? Себе си и те дишат отровите... :thumbdn:

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт дек 10, 2019 10:49 am

Освен че няма вятър няма и вертикално движение на въздуха, всичко се спира от инверсионният слой, иначе на високо все някакъв вятър има винаги.
Тука си е здрава мъгла, още от снощи, видимостта е много ниска, може би 200м.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » вт дек 10, 2019 10:59 am

Оказва се, че леката долина в която се пада Овча Купел и разликата от колко? 40-50 метра може би надм. височина :hmm: (дали са и толкова), между Овча Купел и Борово, помага в много от случаите тук да няма мъгла или да има, но слаба (включително и в момента), докато оттам съфорумците докладват за гъста и постоянна такава.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт дек 10, 2019 12:58 pm

Сигурно има, но не ми се търси по-подходящата тема, а и тази ми се вижда ОК.

Разбира се, зимата не е виновна, грипът се разпространявал (от борисофф и фандъкова) от топлото време.
Понеже тая турбо глупост се разпространява и от наглед уж умни хора, аз няма да коментирам, ето ви просто графиката за броя заболели в САЩ през различните месеци на годината.

Изображение

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » вт дек 10, 2019 2:07 pm

Тая графика е много избирателна за определено заболяване. Стомшано-чревните инфекции са с пик лятото. Да не говорим за трансимисивните инфекции от насокоми, които могат да са много опасни... :dontknow:
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » вт дек 10, 2019 2:13 pm

Да, избирателна е - и е написано ЯСНО: грип и грипоподобни.
От тях в обществото няма как да избягаш. ТОВА е разговора, това е предметът на графиката.
Иначе лятото има повече кожни изгаряния. Ама ако избираш какво и как ядеш, ако се пазиш от насекоми (чудо - можело!), ако се излагаш предпазливо на слънце, от нищо от посоченото от теб няма да се разболееш.
Но, да повторя, аз НЯМАМ намерение да споря за глупости. Само посочих достатъчно красноречива графика за грипа и респираторните.
А че Хрушчов биел негрите - това не е предмет на въпросната.

Отговори

Върни се в “Фактически данни за времето”