ТЕКУЩИ ДАННИ ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА ВЪЗДУХА (във връзка с времето)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср дек 11, 2019 8:18 am

quittr написа:
ср дек 11, 2019 1:23 am
Много гъста мъгла в Русе с видимост 70-80 метра. Тихо е и с тия светлини все едно си в някакъв филм. :) Т е 1,2 градуса и капе от дърветата. И интересното отново - не мирише на пушеци. Наистина не мога да си обясня защо когато е най-мръсен въздуха не мирише лошо, както като е ясно времето. Трябва да има физично обяснение. :dontknow:
Ами очевидно азотната и сярната киселини (в разтворено състояние) миришат по-малко от съответните оксиди (в газообразно състояние) :laughm: ...

В София (Слатина) има само съвсем символични остатъци от замъгляване вече, явно заради налазилата ниско-средна облачност, която обаче е леко рехава, а не плътна.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » ср дек 11, 2019 10:03 am

Това със сярната кисекина дали е така? Много ясно си спомням опит в час по химия от училище, защото учителката избра мен да участвам, в който от серен двуокис с добавяне на вода получихме серниста киселина, а не сярна, поне тя каза, че това сме получили. И сернистата киселина си мирише, който е правил вино и ракия може да потвърди.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср дек 11, 2019 10:13 am

Ами не знам, но то май в повечето случаи в замърсяването преобладават азотните оксиди (за пушека на дизеляците не съм сигурен, там от некачествен дизел може да има и много серни оксиди :laughm: ), от тези два вида (N/S) замърсители де, с изключение на около ТЕЦ-овете без сероочистващи инсталации :laughm: ...

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср дек 11, 2019 10:38 am

Tochno azotnite oxidi sa problema. Az izsledvam v rabotata zamyrsyavaneto ot avtomobilnite gazove i se izsledvat samo tri pokazatelq NO2, PM10 i PM2,5 poslednite dve sa prahovite chastici. Drugite veshtestva ne se izsledvat poradi prenebrejimo niski i bezopasni koncentracii, pone v Germaniq. Predi 30 g e imalo problem i sys sqrnata kiselina, no sega nqma. Naj veche ima previsheniq na normite pri NO2, no rqdko i minimalno.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » ср дек 11, 2019 10:39 am

Простата сярна и азотна са планински въздух в срв с всякакви сложни ароматни въглеводороди и техните комбинации и производни.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » ср дек 11, 2019 1:02 pm

И аз съм съгласен с Макс и Бисито, а и наистина бензенът и хомолозите му са едни от най- опасните, но те в какви концентрации са, нямам си и на идея?
Макар че, точно за бензена, все тая каква е концентрацията...не напразно и от СЗО е в 1ва категория за ракоопасност.
Като цяло в Бг дишаме толкова мръсен въздух, че дори и от някой голям химически завод в Германия, където е "много опасно", ще се изплашат какво дишаме ние тука 24/7... :D
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » ср дек 11, 2019 1:08 pm

Stringmeteo написа:
вт дек 10, 2019 1:12 am
Според мен по-големият проблем при мъгла е от окисите във въздуха (главно азотен и серен)...
Ейй Стринг, върнаха ми цяла разработка за поправка заради тия окиси. Било по остарялата руска номенклатура и трябва да е оксиди. ВЪРНАХА МИ ВСИЧКО ЗА ПОПРАВКА...???? :grin1:
Ж.Кювие

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср дек 11, 2019 3:53 pm

:-? Бабината им трънкина, съвсем българска дума си е "окис", аз само нея съм учил по химия към края на 80-те в училище и май и после в университета - около средата на 90-те :hmm: . Аз бих казал, че по-скоро "оксид" е изкусвено вкарана чуждица :grin1: , ама да не подхващам темата, че си е малко... изкуствена :laughm: ...

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср дек 11, 2019 4:36 pm

Na nemski si e Stickstoffdioxid Nishto rusko nqma :flourish:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
Armaga
Регистриран: нед авг 03, 2014 10:02 pm
Контакти:

Мнение от Armaga » ср дек 11, 2019 4:54 pm

Бензинът и нафтата са доста вредни (канцерогенни) горива, които се изпаряват бързо при стандартна температура в атмосферен въздух и особено вредни са техните ароматни ненаситени съединения, които се отделят. Например концентрация над 10 ppm на бензен в рамките на 8-часов работен ден (TWA), може да доведе до преки негативни последици върху здравето. А за непреки при продължително излагане във времето и доста по-малки концентрации (дори 1-2 ppm). На танкерите, а и предполагам по рафинериите в развитите държави, когато се налага работа в подобни помещения, изискванията са дори още по-строги.

ПП: Ники, каква разработка си правил за ефекта от горивата?

Потребителски аватар
nikolai kamburov

Мнение от nikolai kamburov » ср дек 11, 2019 6:24 pm

Стринг, само да вметна, че преподавателката хич не е от новите. Пенсионирана е вече и каза..."един ден като станеш експерт и напишеш окис вместо оксид, никой след това няма да те вика да им правиш доклади"...хахах!
Сашо, темата ми не беше за горивата. Трябваше да направя курсова относно действащо предприятие със сравнително сложен комплекс от вредни фактори на раб. среда и си избрах "Оргахим". Та оттам се запознах до голяма степен с ароматните въглеводороди, съединия, оксиди, както и концентрациите, при които се проявяват болестни състояния и тн и тн...
Предвид че имахме химия вече и не научихме абсолютно нищо, от тая задача поне научих не малко основни неща...което е супер.
Ж.Кювие

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср дек 11, 2019 7:08 pm

И аз съм го учил като оксиди, но майка ми го знае като окиси. Това го помня много добре, когато ми е помагала с домашните. По старо му наистина е окис. :flourish:
Колкото до мръсния въздух, Русе е начело. А като видя човек да пуши при положение, че дишаме такава смрад, чак ми става смешно. Но явно винаги има какво да се желае. :grin1:

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет дек 12, 2019 9:56 am

Armaga написа:
ср дек 11, 2019 4:54 pm
Бензинът и нафтата са доста вредни (канцерогенни) горива
Ужас, а аз като малък обичах да дишам изгорели газове... Тя и до ден днешен ми харесва тази миризма де, но не се поддавам на изкушението хаха
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет дек 12, 2019 10:30 am

Виндъ, личи ти от пръв поглед :grin1:

Стринг, цялата тая истерия е изкуствена, все едно кой е на власт - твоите десебарчета се опитват да яхнат вълната и в очите на не-тъпите странични наблюдатели стават още по-смешни.

През последните 30 години има огромен напредък в чистотата на въздуха, сещам се за поне 3 генерални причини - 2 общи и третата - за София.
Едната е премахването на оловото от бензините, втората - смяната на мазута с газ в ТЕЦовете и третата - премахването на изумителната идиотия Кремиковци от Софийското поле.

Още помня как се дивях на керемиденооранжевите пушеци, извиращи оттам, минавайки по Хемус през деветдесетте. Ароматите бяха неописуеми.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет дек 12, 2019 10:39 am

Макар Фандъкова да е мега корумпирана пионка, служеща за проводник обществени поръчки и всякакви финансови потоци в София да вървят изцяло към фирми, свързани с ГЕРБ, и аз не мисля, че което и да е ръководство, дори и при мега силно желание, има каквито и да е било реални механизми да повлияе осезаемо на замърсяване в град като София. Просто така е устроена градската среда, не само тук, но и по света, че може да се направи наистина много малко в този аспект. В противен случай в развити държави нямаше да има градове задушени от смог.

Отговори

Върни се в “Фактически данни за времето”