СУХО, ВЯТЪР(7-9), БЕЗОБЛАЧНО(7-12)»ЗАСТУДЯВАНЕ/ВАЛЕЖИ(сняг?)»ТОПЛО!»ХЛАДНО/ВАЛЕЖИ(на юз-20-21) - 7/14/15/20-25.4.20 (Бг)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » съб апр 18, 2020 9:56 am

geoge, стига обикаля безцелно из Североизтока. Извънредното положение за нищо го имаш. Генералът ще затвори цяла Варна, ако му докладват какви ги вършиш. Сигурно си и без маска по пътищата. :nono:
По темата - днес се очертава близо летен ден в София. Минавам на лятно облекло, а допреди две седмици беше за зимни обувки. В понеделник пък се връщаме на пролетни дрехи. :grin1:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » съб апр 18, 2020 10:55 am

Във Варна е яка жега, ако бризът не се включи скоро ще ударим 25℃, но не ми се вярва да се случи.
В момента е 23℃ пече яко и духа слаб ЮЗен вятър. :thumbup:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » съб апр 18, 2020 11:06 am

И тука е с полулетни температури +21 градуса е сега със топъл югозападен ветрец. :D Настроил съм се за още по-високи градуси от вчера, да видим дали ще намажем повечко градуси!
Късния следобед дават включване на бриза, но да видим дотогава колко ще се нагреем! :D
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » съб апр 18, 2020 11:21 am

Victus написа:
съб апр 18, 2020 9:56 am
geoge, стига обикаля безцелно из Североизтока. Извънредното положение за нищо го имаш. Генералът ще затвори цяла Варна, ако му докладват какви ги вършиш. Сигурно си и без маска по пътищата. :nono:
1. Не е безцелно, карах 200 км веломаратон 8-)
2. Извънредното положение е незаконно и наредено от некомпетентни хора без ценз
3. Тя е затворена, но могат да ме хванат за дедовия само
4. Естествено, че съм без маска, заповедта на бившия заместник-министър на финансите в три поредни крадливи кабинета и сега министър на здравеопазването също е незаконна. Жалбата ми до ВАС трябва да бъде разгледана до 10.05., а дотогава не съм длъжен да слагам маска; пробвал ли си да сложиш маска, докато си с очила? А да караш колело така? Знаеш ли, че можеш да се саморазболееш от носенето на маска? Ако се изрежа, ще ти замирише, нали? Е, вирусът е по-малък от тези частици, които достигат до теб през маската. Стига ми, че я нося абсолютно безпринципно всеки ден на работа ;)
:offtopic:

Във Варна вече гони 24℃, вятър от... запад :shock:
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » съб апр 18, 2020 11:33 am

24.4℃ в момента по АМС...боядисваме яйцата и не съм видял каква е жега...в стаята е хладно още :wink:

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » съб апр 18, 2020 11:40 am

geoge написа:
съб апр 18, 2020 11:21 am
Victus написа:
съб апр 18, 2020 9:56 am
1. Не е безцелно, карах 200 км веломаратон 8-)
2. Извънредното положение е незаконно и наредено от некомпетентни хора без ценз
3. Тя е затворена, но могат да ме хванат за дедовия само
4. Естествено, че съм без маска, заповедта на бившия заместник-министър на финансите в три поредни крадливи кабинета и сега министър на здравеопазването също е незаконна. Жалбата ми до ВАС трябва да бъде разгледана до 10.05., а дотогава не съм длъжен да слагам маска; пробвал ли си да сложиш маска, докато си с очила? А да караш колело така? Знаеш ли, че можеш да се саморазболееш от носенето на маска? Ако се изрежа, ще ти замирише, нали? Е, вирусът е по-малък от тези частици, които достигат до теб през маската. Стига ми, че я нося абсолютно безпринципно всеки ден на работа ;)
:offtopic:

Във Варна вече гони 24℃, вятър от... запад :shock:
Ами времето и то в тон със ситуацията. Някоя "умна" глава решила, че е много важно да се носят маски и давай заповед. Някоя "умна" "глава" свише решила, че през април е нормално и правилно нееднократно да става над +20С и давай... Поне срещу простотиите, сътворени от човек, има начини за противопоставяне, за разлика от метеорологичните такива... :roll:

По темата, аз тук дори и облаците от твоите снимки не ги виждам - там поне ги имаш за допълване/разнообразяване на пейзажа. Инак близо до брега (Чайка и Чаталджа) повече се усеща морският бриз - в интерес на истината, не мога да усетя откъде духа, но е прохладен. В 09:30 на терасата ми бе около +18С, в момента на усет едва-едва достигаме +20С, а вече е почти 12:00 часа. Така че да - климатикът работи! :thumbup: :cool: :D

едит: Ех, как и на мен ми се кара бревет - ама само съм чел за тях по разни велофоруми, защото по мед. причини не мога да упражнявам какъвто и да било състезателен спорт. А това да карам 200-300-400-600, да не говорим за 1200 км за ограничено време, за моите възможности е всичко друго, но не и туристическа разходчица... но мислено съм с теб. Давай смело напред и попътен вятър ти желая! И дано нямаш по пътя си КПП-та и разправии с разни полицаи. :) :thumbup:

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » съб апр 18, 2020 11:49 am

Днеска вече влизаме в големите числа, 21,3 градуса. Все пак днес отново севрозападните райони ще са епицентърът на жегата и ще доближават 30. Утре пък се очакват по -масови 28-29, пък дали не и 30 градуса. Изглежда ще е най-топлия ден от април. Да видим с аномалията какво ще се случи, за момента е -1,6, до утре вечер ще се топи интензвино, но би трябвало да остане под -1. Най-вероятно отива към норма-минус месецът, което е чудо невиждано от декември 2018г. Ако пък излезе студен, ще е първият такъв месец от януари 2017та....
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » съб апр 18, 2020 11:54 am

Юнска жега в Бургас.Няма кой да коси тревите и до месец ще е джунгла навсякъде. :D

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » съб апр 18, 2020 12:23 pm

25℃ е станало в Морската ни градина преди обяд. :D
НИМХто с папагалското си "по-хладно ще остане по Черноморието" пак се осраха с гръм и трясък. Иначе духна бриз вече, ама изобщо не успява да внесе глад за момента.
Е, утре вече наистина ще е по-хладно по Черномориеъо особено по северното, по южното обаче може да се разминат.
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб апр 18, 2020 12:29 pm

geoge написа:
съб апр 18, 2020 9:35 am
Stringmeteo написа:
съб апр 18, 2020 4:37 am
Къде е имало студен фронт? :hmm:
...
Точно така - съвсем леко захапа Лудогорието, сутрин в Исперих беше буквално безоблачно, към Кубрат се появи тънка висока облачност, вероятно сателитите не са я засекли. Към Тутракан и особено Силистра се вплътни, а след Алфатар беше чисто.
Прилагам снимки от околностите на с. Тертер, край Кубрат:
https://i.ibb.co/WH3SsVX/DSC-0078.jpg

Тутракан:
https://i.ibb.co/6DYZv3S/DSC-0079.jpg

И Силистра:
https://i.ibb.co/N9yyzrv/DSC-5559.jpg
Значи, трябва да призная, че за фронта до голяма степен си прав - вчера през страната от запад на изток наистина е преминал някакъв размит топъл фронт :laughm: , независимо дали изобщо и как точно е бил даван по шарените карти с фронтовете ;) ... И не, едва ли съвсем леко е захапал само Лудогорието, и тук в София до след 13ч. имаше висока облачност, доста вплътнила се по едно време, към СИ край на страната вероятно е бил даже още по-изразен откъм облачност, което е логично, предвид на по-голямата близост на тази част от фронта до циклона-майка, намирал се по същото време в посока СИ от страната (над централна ЕТР) ;) ...

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » съб апр 18, 2020 12:42 pm

Странно, на мен ми показваше една синя дъга (отговаряща на студен фронт) на картата, започваща от Кубрат някъде, през Силистра и вече в Румъния :dontknow: Наистина бях изненадан много. А в момента ми показва размит фронт по линията Русе - Исперих - Добрич - Шабла :hmm:

В различните части на града е до 25℃ на летището, от 21,4℃ на плажа (Ментол), ама там ако мери вярно... :laughm:
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » съб апр 18, 2020 1:02 pm

Изображение

Обозначено е като Troglinie - някой силен с немския да разясни ...

Изображение

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб апр 18, 2020 1:15 pm

Ами не знам дали забеляза вчера, че почти успоредно с преминаването на облачността, задуха от ЗСЗ и температурата подкочи нагоре с още около 5℃. Цялата логика сочи, че това по-скоро беше размит топъл фронт. Почти общоизвестно е, че фронтовете по тези шарени картинки до голяма степен се чертаят доста произволно и ако разгледаш картинки от различни, независими източници, към един и същ момент, често те имат повече от 10 принципни разлики :laughm: . Да не задълбавам сега с личните си предположения на какво се дължат тези разлики, но пръст има също така и много по-голямата сложност на атмосферните процеси, спрямо, например, вълновата теория за възникването на циклоните. ;) В този ред на мисли, по-съществена експертно-научна стойност имат тези шарени картинки само в случай, че се гледат последователните картинки от един и същ източник и то най-вече ако в съответния източник има някаква система за последователност на чертаните решения - например следващите "дежурни" да вземат под внимание чертаното от тези преди тях ;) . Ако пък се разчита почти единствено на някакъв софтуер за тези изчертавки, изобщо не съм сигурен, че ще има голяма логика между картинките за два съседни срока :dontknow: ...

А специално тези сините, прекъснати линии вероятно обозначават някакви линии на сходимост, които, в зависимост от случая, могат да имат проявления както на студен, така и на топъл фронт :hmm: ... Мммне, може би буквално означават барична долина, не съм толкова запознат с немските термини :dontknow: , но то смисълът в крайна сметка е един и същ като на линия на сходимост (на приземните потоци) ;) ...

4itatel
Регистриран: съб мар 21, 2020 11:36 pm

Мнение от 4itatel » съб апр 18, 2020 1:49 pm

4itatel написа:
чет апр 16, 2020 4:35 pm
blue написа:
чет апр 16, 2020 3:45 pm
Абе охлюв, принципно не контактувам с мозъчно скопени инвалиди като теб, но сега ще те удостоя с моя отговор еднократно.
Пампорово камерата за мен не е критерий - там не се знае кое е естествен/изкуствен сняг. Рожен - снега е на издихание. За другите линкове , видни от предходното ми мнение ясно показват къде е отишъл снега - в НЕБИТИЕТО.
Според теб ще хвърлят сумати пари за генериране на изкуствен сняг при празен курорт и неработеща ски зона. Да не мислиш, че правенето на сняг е безплатно. После аз съм бил мозънчият инвалид. :grin1: Кои други камери на Манастир ясно се вижда, че в гората също има сняг и малко останал по дърветата също, на Рожен също има освен на местата директно изложени към слънцето. Май си се изнервил, че тази година летен сезон няма да има и ще се наложи емиграция от града на нафтата :roll:
Край Манастир от ДНЕС, специално за хора, чийто мозъчни клетки са убити от дишане на напоен с нафта морски въздух :buble:

Това е изкуствен сняг да знаете :grin1:

Изображение

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » съб апр 18, 2020 2:05 pm

Не е нужно да се ръсят обиди... Може просто да се качи снимка и инфо и това е !
Ето моя човек днес е пантил яко нагоре в Пирин над Банско. По къс ръкав....
Реве ми се, колко е яко горе. :grin1:

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5EC24031
The best view comes after the hardest climb!

Заключена

Върни се в “Фактически данни за времето”