ТЕКУЩИ ДАННИ ЗА ЕВРОПА, СРЕДИЗЕМНОМОРИЕТО И РУСИЯ (2021)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » пон яну 18, 2021 6:51 pm

stratega написа:
пон яну 18, 2021 5:37 pm
Гледам, че в Чехия, Словакия, Полша и части от Германия си карат класическа зима този януари.

В това градче в Чехия на 742м. са с ледени дни почти без прекъсване и СП от 26-ти декември.
https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres? ... 0&ndays=30
...
Точно за това чешко градче - нищо черезвичайно, ако погледнем към неговата "визитка" . Но,да, тук регистрирам три поредни ледени дни и ми е безкрайно некомфортно .

Изображение

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » вт яну 19, 2021 10:38 am

Във Флорина или Лерин, Гърция, тази сутрин е измерена минимална Т -17.6C!

Потребителски аватар
BuriaStorm
Регистриран: съб дек 05, 2009 4:00 pm

Мнение от BuriaStorm » ср яну 20, 2021 11:02 pm

Баси времето този януари тук. След като циклона Кристофър стовари около 100 литра дъжд в последните два дена при мен, ся гледам през прозореца го обърнало на сняг и вали обилно... :dontknow:
"Интуицията е първоизточник на научното знание" - Аристотел

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср яну 20, 2021 11:59 pm

Тук вчера сутринта за кой ли път валя ненужен мокър сняг на парцали, безсмислен без никакъв шанс да се задържи. След това рязко се затопли, днес е почти +10 и всичко отива в канала в планините, защото там е +5. Язък за дебелия сняг, трупан три седмици. Сега за два-три дни ще отиде в канала всичкият при тая влага вятър и топлик. От събота температурите пак падат трайно под 0, но вече няма как да има такъв сняг, ще повали малко 10 см ще направи и това ще е.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
BuriaStorm
Регистриран: съб дек 05, 2009 4:00 pm

Мнение от BuriaStorm » чет яну 21, 2021 12:17 am

И тук сутринта беше 10℃ и затова съм силно изненадан от това изпълнение. Продължава умерено до силно и вече повсеместно има няколко сантиметра мокър сняг, че дори по асфалта. Направих си една разходка и е страшно красиво и зимно. Дори да отиде в канала утре, поне се накефих... И да, и тук е подобна картинката - вали трупа, остане някой ден при късмет после дъждът го измива... но поне снега е винаги пресен така, ако не друго :grin1:
"Интуицията е първоизточник на научното знание" - Аристотел

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет яну 21, 2021 1:15 pm

Изключително неудовлетворително е в тези дни. Топликът налази, снегът в германските планини се топи интензивно, брулен от атлантическата гняз силен вятър, дъждове. И последния светъл лъч за уикендите изпепеля. Колосът връх Брокен и той изгоря в плюса днес сутринта, сега мина маскиран студен фронт и успя да я свали там пак в минуса -0.8. Това е едиственото място, където бих могъл да отида през този уикенд. За капак в събота сочен снежен циклон изпълзява на косъм източно от Харц и се изнизва засипвайки източна Германия със сняг, оставяйки него самия на сухо.
Ето оцелелият от атлантическата гняз най-горен 150 м слой под Брокен. Там покриваката не е пострадала, последният критичен момент ще е през тази нощ, когато на 850 хПа налазилият сега минус ще се отдръпне временно, но утре от рано сутринта потъва на това ниво отново в минуса и оттам нататък зимата продължава.
Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » съб яну 23, 2021 3:56 pm

По евроспорт почва биатлона мъжката щафета в Антхолц. Доста снежец има. Алпийски красоти.
The best view comes after the hardest climb!

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » съб яну 23, 2021 9:27 pm

Вижте в Словения, на границата с Италия, какво става.
Казват че имат около 5 метра сняг основа и сега вали без да спира още 1 метър.
Молят се да спре да вали. :grin1:

The best view comes after the hardest climb!

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » съб яну 23, 2021 10:01 pm

Малииии, тука със сигурност има повече сняг от Давос ми се чини. :grin1:
Masturba tu mente y eyacularás ideas!

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 9:48 pm

Мнение от ivog_68 » нед яну 24, 2021 10:07 am

На вр.Канин 2262м имат АМС . Тази сутрин 30км източно от Канин на Кредарица- 2514м, климатична станция от първи ред, мерят 510см . От климатичната справка се вижда, че това е с метър повече от най-високата СП измерена януари в периада 1981-10 .

Изображение

skior7
Регистриран: пет дек 03, 2010 2:43 pm

Мнение от skior7 » нед яну 24, 2021 5:20 pm

Пореден ден със снеговалежи при мен в Хайделберг,но без СП само по височините над града. Докато в Западна Германия, Есен,Дюселдорф, Кьолн от снощи и днес мерят СП от 5-15 см което си е постижение за тези градове в Атлантическата зима.
Не знам как е в Касел при Стоян,вероятно и там са осъмнали със СП, мах.Т при мен днес е 2 гр. За тази вечер и утре дават да вали пак,но този път със СП до 5 см. Дано познаят. Иначе масово в метео сайтовете се говори,че очакват студено начало на февруари в Германия.

Stoyan_
Регистриран: нед ное 07, 2010 8:50 pm
Местоположение: Стара Загора/Германия, Идар-Оберщайн около 400м.надм.равнище

Мнение от Stoyan_ » нед яну 24, 2021 5:50 pm

При мен даваха без снежна дупка, но за щастие прогнозите се опровергаха. Сутринта имаше около 5 см хубав плътен сняг, навсякъде. Бяхме все още в крехък минус. След това валя до около 14 часа слабо до умермо и спря. Стопли се и доста сняг замина в канала. Въпреки всичко утре ще успее да пишем ден със СП в града, или поне в моята част на града. Дано от идяашия циклон намажем и ние нещо, макар че по прогнози въобще няма да достигне толкова на север.
Имам приятел в Берн, там е истинска пролет, слънце и безснвжно.
В Дрезден обаче последната седмица натрупа юха 4-5 дни със СП и то някои дни беше повече от 5 см. Говоря за самия град, не околностите, които са на високо.

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон яну 25, 2021 10:12 pm

Вчера. Обещан беще снеговалеж за през целия ден, затова и се реших да отида пак в Харц. Вместо това слизам на спирка Одербрюк 780 м височина с намерение да тръгна по кайзеровата пътека за Брокен, и грее слънце, но вали съвсем слаб сняг, който скоро спря. Новата СП е 4 см тук, а по-високо към Брокен е 5 см. Освежила е топилият се през седмицата сняг, сковано е отново точно за уикенда. Брадата ми отново замръзва. Но времето с това слънце е светло и свежо, почти полярно слабо слънце. 16 км преход до северния полюс :laughm:
Филмчето

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Stoyan_
Регистриран: нед ное 07, 2010 8:50 pm
Местоположение: Стара Загора/Германия, Идар-Оберщайн около 400м.надм.равнище

Мнение от Stoyan_ » вт яну 26, 2021 8:36 am

Браво, Макс!
Както винаги хубав репортаж!
За жалост с детето е трудно да обикалям толкова, последния път от Херкулес до вкъщи с колата беше 1 час, а нормално е 8 минути и вече не ходя уикендите. През седмицата жената е на работа и е зор да ходим само двамата с малката.
Иначе Касел записва 3ти пореден дне със СП. Своеобразен рекорд!
Намазахме през нощта още 3 4 см и откакто съм тук това е най-дългата серия.
Естествено до няколко дни няма да има нищо и нямам големи надежди, но поне дъщеря ми знае какво е сняг :)

lbs2
Регистриран: ср фев 17, 2016 5:34 pm

Мнение от lbs2 » вт яну 26, 2021 9:12 am

ИзображениеБабин Зуб Стара планина
Изображение
Изображение
Копаоник

Отговори

Върни се в “Фактически данни за времето”