ТЕКУЩИ ДАННИ ЗА ЕВРОПА, СРЕДИЗЕМНОМОРИЕТО И РУСИЯ (2021)

Фактически данни за времето в страната и света, интересни явления, текущи уеб-камери, препратки към информация в Интернет и медиите, отнасяща се за времето в момента.

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari, ASENOV

Потребителски аватар
BuriaStorm
Регистриран: съб дек 05, 2009 4:00 pm

Мнение от BuriaStorm » чет фев 11, 2021 5:46 pm

Geogri Zahariev написа:
чет фев 11, 2021 6:59 am
В Абърдийн и Единбург е - 13С.
А в Браемар е паднало до -23С тази нощ. Айде да видим в Бг дали ще ги минем. В някоя дупка със сигурност.
"Интуицията е първоизточник на научното знание" - Аристотел

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет фев 11, 2021 8:52 pm

Тук вече натрупахме 16 дни със СП, от които последните 13 са поредни. Вчера и днес поредни ледени дни без проблем Тмакс -2 и двата дни.
От две седмици всеки ден дечурлигата експлоатират пързалката
Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

wilkosz

Мнение от wilkosz » чет фев 11, 2021 10:13 pm

-10 при мен още от сега, едва 9 вечерта. А изцъкленото небе обещава още покорени дълбини. Съседна станция вече е минус 15.
https://kachelmannwetter.com/de/messwer ... 2000z.html
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

npapanov
Регистриран: съб яну 16, 2010 2:13 pm

Мнение от npapanov » пет фев 12, 2021 11:37 am

Камера от Могилев, Беларус, здрава виелица:
https://on.windy.com/4o07m

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб фев 13, 2021 8:42 am

Поредно утро чудовищни минимуми из цяла Германия. Има и по -23 в равнините. Хамбург -14. Вече трябва да са се появили ледени блокове по Елба. Продължава да е ясно, тихо и слънчево за пореден ден и ледените дни се трупат.
Изображение

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница), с.Климентово, общ.Аксаково /288м.н.в/, Обзор /22м.н.в/

Мнение от gosho97 » съб фев 13, 2021 8:46 am

Доста сериозен студ е ударило, Северна Германия не се слави с такива ниски температури и то вече колко време. То дори в топла Нидерландия има райони почти с -15℃ на тази карта. В България незнайно как финтираме зимата брутално, без сняг и без кой знае какъв студ. :shock:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб фев 13, 2021 8:59 am

Средната февруарска до момента в Хамбург е минус 3, а аномалията минус 5. Но това за съжаление ще се промени много скоро. От вторник брутален топлик и цяла седмица около +12. По-лош сценарий не можеше да има. Но пък вече направихме две седмици пълни със СП. Толкова дълъг период без стопяване не е имало от 2013 г.

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » съб фев 13, 2021 10:44 am

gosho97 написа:
съб фев 13, 2021 8:46 am
Доста сериозен студ е ударило, Северна Германия не се слави с такива ниски температури и то вече колко време. То дори в топла Нидерландия има райони почти с -15℃ на тази карта. В България незнайно как финтираме зимата брутално, без сняг и без кой знае какъв студ. :shock:
:shock: Ето това е истински зима със сняг и студ а не като калпавата псевдо българска зима! А окенска Нидерландия с тези температури - нямам думи! :shock: :shock:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед фев 14, 2021 1:03 pm

И тази нощ яко студове в Германия. В Гьотинген -24 :shock:
https://kachelmannwetter.com/de/messwer ... 0600z.html

Иначе езерата вече са покрити с дебел лед и вчера за пръв път в живота си ходих навътре в замръзналото Ойтинско езеро, както и много други хора, някои караха кънки, имаше и платноходки, оборудвани с кънки. Голям кеф. Такъв красавец скандинавския антициклон, осигури първо снега, а после сух въздух, пречещ на образуване на гадни облаци и мъгли, ярко слънце и поредица от ледени дни. Днес вече се появиха перести облаци на атлантическото зло, но още си е студено и след малко отивам пак да се наслаждавам на историческото замръзване! Тези перести и високослоести облаци, които ще се увеличат по-късно, ще направят залеза чудесен и фотогеничен, особено на фона на замръзналите езера.
Историческото видео от замръзналото огромно езеро, което направих. Там има и много сняг в този град, от лейк ефекта пернаха 25 см, които сега са слегнати на 17 см, доволно дълбок сняг. Вълшебна зима изкарахме вече каквото и да става не може да изтрие всички тези великолепни уикенди. При това пасна по време идеално, не е имало нито един гаден или дъждовен или топъл уикенд от преди Коледа. Коледният беше първият, в който в средните планини натрупа сняг и оттам нататък кратките сговнясвания на времето бяха все по средата на седмицата, а през уикендите винаги беше мразовито и напоследък често слънчево. И снегът първо падна в петък, тъкмо за събота и неделя преди 2 седмици. И сега изкара и уикенда чудесно слънчево и с ледени дни. Утре 5 см нов сняг на топлия фронт и след него от вечерта топликът налазва.

Замъкът на Ойтин изглежда фотогеничен откъм заледеното езеро и на мекото арктично слънце. :wink: :roll:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед фев 14, 2021 9:56 pm

Още от сега вечерта вече е минус 21 в станция на 170 м височина в централна Германия. Велики студове невероятни.
https://kachelmannwetter.com/de/messwer ... 1930z.html

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » нед фев 14, 2021 10:33 pm

Баси якото. :D Браво,много як репортаж,Макс.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » нед фев 14, 2021 10:35 pm

-22 е вече на 170метра... кажи честно :shock:
The best view comes after the hardest climb!

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед фев 14, 2021 10:40 pm

Вече е -22,3, а максимумът е бил -13.4
Германия се оказва е способна на още по-ниски Т, отколкото България при равни други условия. Кофтито е, че такава циркулация като досега не се случва всяка зима.
Изображение

Иначе холандците се пързалят по каналите в Амстердам. Яко.
https://www.n-tv.de/mediathek/videos/pa ... 59605.html
Последна промяна от wilkosz на нед фев 14, 2021 10:43 pm, променено общо 1 път.

misacho
Регистриран: вт ное 09, 2010 9:09 am

Мнение от misacho » нед фев 14, 2021 10:41 pm

Завръщат се нормалните зими.На кой му е притрябвал лед на полюса,ако затоплянето горе ни осигурява такива красиви зими. :thumbup:

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед фев 14, 2021 11:03 pm

Вчера записах на видео куриозна случка. Тъкмо бях стъпил върху леда в едно езеро и една бабка ми цъфна да ме заприказва. Без да знае, че зад гърба й работи камера, която записва. :-) Диалогът беше
Бабката: Вие сте обаче смел
Аз: Това е уникално явление и трябва да бъде изпробвано, не се знае кога пак ще имам тази възможност
Бабката: Опасно е там навътре не е замръзнало
Аз: Там няма да навлизам, макар че има следи от каране на кънки чак до отсрещния бряг
Бабката настоява и не желае да приеме този очевиден факт, чак сега разбирам, че не по приятелски ме е заприказвала, ами с целта да ме изкара оттам, т.е. да ми забрани да съм върху езерото и търси начини как по-тактично да ми го намекне. Обръща се, неуспяла да постигне целта си да ми наложи контрол смъмря "хъмм" и пак се връща: Може да ви видят деца и те да поискат да влязат, не е хубаво, че сте на леда
Аз: Ами в момента няма деца наоколо :laughm: , ако се появят ще изляза, не искам да бъда лош пример.
Типична злобарка, която си мисли, че има право да налага на другите рамки. Това в България никога няма да се случи. Езерото не е частно, мога да си правя каквото си искам на него или в него. Убих опипите й обаче с блага усмивка безконфликтно. :grin1:

Отговори

Върни се в “Фактически данни за времето”