Пандемията от COVID-19 (05-07.2020)

Предполагам всички са чували нещо по темата за "световната конспирация на фармацевтичните компании" (или просто за мизантропската, крайна комерсиализация) по въпроса около "болестоопазването". И някой да не е чувал нищо, тук е мястото да се говори за подобни неща... както и просто за болести, разбира се :) ...

Модератор: mmirro

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет юни 05, 2020 10:28 pm

Мракогор написа:
пет юни 05, 2020 8:57 pm
А бе като се разгледах сега, на много места из Европа определено има увеличение на случаите. Даже една Сърбия днес е +96, а беше и там по 10-15 до преди няколко дни. Северните антични скъсаха синджира. Италия +518 при +177 вчера, UK пак са 350+ жертви, нищо не е свършило още.....
Само имай предвид, че този вирус доста лаг-ва във времето, т.е - реално погледнато - тези увеличени смъртни случаи, които цитира, може да са на хора, които са пипнали заразата преди 20-30 дни и чак сега са издъхнали.

Мен друго ме дразни в световен мащаб. Никой не пуска подробна, ежедневна статистика за средна възраст починали и какъв процент от тях са били с придружаващи заболявания и ако са имали, колко на брой са и в каква фаза. По някаква причина - в световен мащаб - ни натрапват някакви дърти изключения на по-млади хора, без заболявания, които са дали фира, но според мен те са наистина крайно малцинство, а да не говорим, даже и някой на 25-30 години е повече от вероятно да е имал някаква по-сериозна форма на диабет или бъбречна недостатъчност, за която да се мълчи, а да се набляга да младата му възраст.

Никога не съм отхвърлял тезата, че за доста власти по света този вирус се оказа един лимон, от който доста успешно си направиха супер вкусна лимонада. :roll:

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб юни 06, 2020 12:32 am

Е как на всеки брифинг съобщаваха годините на всеки един починал и придружаващите заболявания. Ето тук е статистиката за Швеция: https://www.statista.com/statistics/110 ... ge-groups/
Още от началото е ясно, че починалите са предимно възрастни с диабет хипертония, и сърдечни заболявания. Имаме само един случай на починал 39 г без никакво заболявания, тогава се светнаха, че трябва да хоспитализират всеки тежък случай или такива които не се възстановяват до седмият ден.
Грешен е линка горе ето този е за смъртността по възраст, мо могат да се съпоставят за по точна картина: https://www.statista.com/statistics/110 ... ge-groups/
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » съб юни 06, 2020 9:28 am

Изровиха и статистиката по възраст за Германия. Много млади хора са починали. Даже две момчета между 10-19 г и едно момиче под 10 г. Не вярвам да са имали високо кръвно, сърдечни проблеми или ХОББ...На моя възраст има 63 починали.
https://www.statista.com/statistics/110 ... r-germany/
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб юни 06, 2020 9:50 am

Е има и млади хора с диабет, вродени заболявания на сърцето, или болни от левкимия и тнт. Точно в четиридесетте години при мъжете се появява високо кръвно без те да разберат. Един съсед почина така от инфаркт на 45. Все пак това е пневмония, не е някакво безобидно заболяване, може да протече доста тежко, колега преди десетина години едва не си отиде от пневмония посред лято, каза, че майка му която е лекар, го била отписала, а беше трйсетина годишен. От щаба казваха, че от 45 нагоре заболявамето си става опасно, 1-2 % смъртност вече не е брзобидно заболяване. За възрастните над 70 си е сравнимо с чумата от средновековието и други подобни заболявания, масово измират.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб юни 06, 2020 11:58 am

Мда даже и моето кръвно беше леко повишено миналото лято на 44 въпреки здравословния начин на живот като карах програмата Витарама и го мереха всяка сутрин за контрол. 130 на 90. Накрая на програмата вече беше нормализирано 120/80. :wink: Когато бях на 20 или 30 още беше нормално.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » съб юни 06, 2020 1:30 pm

Този уикенд са гранд оупънингите на повечето барове по плажовете. Ако знаете каква лудница е. Пълно е с народ и естествено за никаква дистанция не може да се говори. Ще има голямо пламване с корона вирус съвсем скоро.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб юни 06, 2020 7:43 pm

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед юни 07, 2020 11:03 pm

Д-р Ангел Кунчев: Ако оставим нещата на самотек, ще имаме проблеми
публикувано на 07.06.20 в 10:00 | обновено на 07.06.20 в 14:21
„Равно е за равносметка. Мен ме плаши настройката на хората, че каквото беше, беше, всичко е ок. Ако оставим нещата на самотек, ще имаме проблеми. Трябва да поддържаме надзора на високо ниво. Моят призив е все още да не считаме, че всичко е отминало и да продължим с мерките, така че да не се връщаме назад“. Това каза пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.
По думите му ситуацията ще продължи още поне месец-два.

43 са новите случаи на Covid-19 у нас, общо 2711
07.06.20 в 08:00
43 от изследваните за изминалото денонощие 816 проби са дали положителен резултат по данни на Националната информационна система, публикувани на страницата на Министерство на здравеопазването.

7 млн. са заразените с Covid-19 по света
07.06.20 в 09:41
Заразените с коронавирус по света са над 7 млн., предаде Ройтерс. Броят на починалите надхвърли 400 хиляди. Заразата продължава да набира скорост в най-многолюдната страна в Латинска Америка – Бразилия.

След изолацията оплакванията зачестяват
Д-р Радин Цонев: Дори един запой може да причини чернодробна недостатъчност
Прекомерният прием на алкохол и преяждането, освен до наднормено тегло, водят до метаболитен синдром и стеатоза
07.06.20 в 14:09

doncho
Регистриран: нед апр 10, 2011 2:49 pm

Мнение от doncho » пон юни 08, 2020 11:45 am

В Швеция за 6 юни има 948 нови заразени. В Норвегия за същия ден 6 (шест) нови заразени. Умрелите в Швеция са вече 4700, което е повече от 4 (ЧЕТИРИ) ПЪТИ ПОВЕЧЕ от останалите скандинавски страни ВЗЕТИ ЗАЕДНО. На идиоти знам, че не се обяснява, пиша го тук за статистиката.
Игнорирайте идиотите, те са неспасяеми.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон юни 08, 2020 12:08 pm

Добре, да починали са, но я виж статистиката по възраст..... починалите над 70 годишна възраст са 4104! със сигурност със придружаващи заболявания! Възрастта е основен фактор при този вирус, основен. А това много не се споменава. Защо ли.....защото в Швеция нещата се провеждат по съвсем различен начин и се оказва, че не е толкова страшно, колкото се опитват да го изкарат доста хора и особено властите в повечето държави.

https://www.statista.com/statistics/110 ... ge-groups/

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пон юни 08, 2020 12:20 pm

О да, вярно. Всички над 70г закво ли изобщо са живи все още...
Тц, как може бе човек? Как сравнявате животи, наистина не знам?
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
Leberkez
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пон юни 08, 2020 1:10 pm

Вчера бях на разходка до Троянския манастир и беше фрашкано с хора на всякаква възраст - от бебета до баби с бастуни, едвам кретащи.

Никой не спазваше грам дистанция в двора на манастира. И ако това го приемем за нормално, понеже е на открито, то вътре в самата черква имаше струпвания пред икононите и гроба на Максим на наистина сериозни тумби, които не бяха семейства даже.

После сядаме да обядваме вече долу в самото с. Орешака и кръчмата беше пълна с хора, като м/у основната редица външни маси нямаше никаква дистанция и хората от две маси буквално си опираха гърбовете. Едната сервитьорка даже обслужваше без маска.

Тази сутрин зареждам на една бензиностанция, мия си стъклата, докато чакам да се напълни и в бързината съвсем забравих да си взема маската, когато вляза да си платя, но жената на касата нищо не ми каза и си ме обслужи. След мен влезе още един господин без маска и на него нищо не му каза.

Преди няколко дни пък влизам в едно мини-маркетче, за да си купя цигари и жената вътре ме върна, защото си бях забравил маската. Помоли бе да оставя пари в/у една празна каса с бира до вратата, да мръдна няколко крачки назад, след което дойде тя, за да ми остави цигарите и рестото върху касата.

Изобщо, к'во става вече, идея си нямам?! :lol: Миналия уикенд излизам на кафе с приятел и срещайки го пред входа му, отказа да ми стисне ръката и се поздравихме с чукване на лакти.

Не знам....една част от хората са крайно параноични, другите пък са в другата крайност и са хептен айляк. Допускането на хора по стадионите, макар и с намален капацитет и уж разстояние между феновете, което още на Левски-Лудогорец се видя, че няма как да се спазва, за мен беше прибързано решение.

Сега тепърва навлизаме в лятото, където по традиция винаги има струпване на хора на всички възможни места - от плажовете и кръчмите, до масите в междублоковите пространства, всеки ще забрави, че това нещо го е имало и на есен с песен ще ни се стовари отново на главите.

Нищо чудно, след като не можахме да празнуваме Великден, да не можем да празнуваме и Коледа след няколко месеца. :lol:

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон юни 08, 2020 1:17 pm

Аз миналата седмица само два пъти забравих да си сложа маската през отпуската в Харц, в супермаркета и в лифтовата станция и веднага ми направиха забележка. :oops: :grin1:

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » пон юни 08, 2020 3:33 pm

nikolai kamburov написа:
пон юни 08, 2020 12:20 pm
О да, вярно. Всички над 70г закво ли изобщо са живи все още...
Тц, как може бе човек? Как сравнявате животи, наистина не знам?

Съвсем друго имах напридвид Николай, съвсем не съм казал, че тези хора са си изживели живота, не е така. Точно те трябва да се ограничават максимално и да спазват драконовски мярки, за да са живи и здрави. Просто казвам, че в официалните изявления изказванията са манипулативни и то много. И се налагат санкции по калъп на всички без значение от възраст и особено здравословно състояние, а то е много важно се оказва с този вирус. Все едно смъртта е гарантирана с еднакъв процент за всеки заболял. Ами не е така. Съвсем не е така се оказва статистически, а се говори обратното и се плашат хората с чували от трупове. Гарантирано ли е че всеки заболял отива в чувала? Ами за радост не е.....

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » пон юни 08, 2020 4:20 pm

meteo fen написа:
пон юни 08, 2020 3:33 pm
..а се говори обратното и се плашат хората с чували от трупове. Гарантирано ли е че всеки заболял отива в чувала? Ами за радост не е.....
Тия чували и морги трети месец са го награбили като опорка заслепените хейтъри (нарочно не казвам ГЕРБ-хейтъри, защото хейтърите като цяло не мисля, че имат конкретен цвят) както и разбира се слугинските анти-правителствени медии, които - колкото и да се пънат - са точно на нивото на пик и блиц и за жалост доста уж нормални хора им пригласят.

Дали е коректно властимащите да практикуват подобно говорене? Категорично не!
Обаче как пък никой не се сети да включи в уравнението типичния нашенски манталитет и факта, че на българина, ако не му тропнеш с юмрук по масата, не отбира от вежлилви приказки, призовавания и молби, защото е безсмъртен. Нали всички тук помним, че въпреки тези заплахи на Бойко и генерала с чувалите, немалка част грам не ебаваха да приемат нещата сериозно и системно нарушава всякакви рестрикции, често пъти напук и с риск да си бръкнат в джоба, включително и най-рисковите групи от населението, за които се предполага, че великият соц би следвало поне на малко дисциплина да ги е научил? А сега да си представим какви биха били нещата, ако политическата реторика беше в плоскост тип "умоляваме гражданите да не пътуват" или "призоваваме да не се срещат и събират приятели, роднини и познати".

Нали всички помним, че още в първите ден-два на заповедта за затваряне на паркове и градини, мнозина се юрнаха по черни пътища да търчат по гори и планини, ей така, просто Ганьо да докаже и после да се изфука, че е чийтнал системата!

Като бях много малък, чичо ми, лека му пръст, го вкарват във Военна болница в Сливен с много тежка двустранна бронхопневмония. Лежал е близо месец и едвам са го спасили. Години по-късно ни е разказвал какво му бил казал лекуващият лекар в деня на изписването му.
Казал му е "Виж сега, майоре, няма да шикалкавя, а ще ти го кажа в прав текст. Ако искаш да живееш и не желаеш да оставиш след себе си вдовица и сираци, спираш цигарите веднага. Не от утре, още днес!

В резултат, чичо ми не беше докосвал цигара 16-17 години след това.

Дали е било правилно лекар да говори по този начин на пациент, оставям на вас да прецените.

Заключена

Върни се в “Медицинско-лекарствени раздумки”